PDA

View Full Version : Niste sfaturi prietenesti de la voi pt mine ...



woolphy
24-02-2007, 19:39
Salut la toata lumea si bine v-am gasit!
In primul rand vreau sa imi cer scuze daca a mai fost un topic deschis pe aceasta tema :? , dar eu pe cuvant ca am cautat pe tot forumul si nu am gasit ceva care sa imi raspunda in destul de mare masura la intrebari... este si f greu sa gasesc pentru ca este vorba de primul meu acvariu si primele acvarii difera de la persoana la persoana. Intrebarile in legatura cu primul acvariu sunt asemanatare dar niciodata nu iti ofera un raspuns exact la ceea ce cauti tu... acestea fiind spuse, sa trec la descriere...

Am cumparat recent in acvariu de 90l net ( 80x30x35 ) pe care l-am amenajat cum mi-a placut mie mai mult (si cum am crezut eu mai bine :P ): 6 plante la care nu le stiu denumirea :roll: , o buturuga, substrat de nisip de rau de granulatie mare (3cm in fatza, 8 in spate), un incalzitor cu termostat de 100W, un filtru intern 300l/h (nu este ceva marca speciala). Cand vine vorba de iluminat, nu sunt multe lucruri de spus. In timpul zilei primeste lumina naturala de la un geam orientat spre est, soarele nu bate nici un moment direct pe acvariu, iar seara am doar un bec economic de 9 watti (stiu ca nu este nici pe departe suficient dar pt moment nu am ce face doarece trebuie sa imi fac eu un capac pt ca in comert nu gasesc ceva ce sa mi se potriveasca. Poze cu acvariul meu sunt aici (sper sa puteti identifica plantele):

http://img510.imageshack.us/img510/3049/dsc05728cy3.jpg
http://img108.imageshack.us/img108/4723/dsc05729mt0.jpg

Am lasat acvariul la functionat pt 48 de ore (nu sariti pe mine, stiu ca nu este destul dar nu am mai avut rabdare :lol: ), timp in care m-am tot documentat eu ce pestii sa bag in acvariu si pana la urma am ajuns la concluzia ca imi bag doar neoni, 2-3 sanitari si 1 ancistrus. Pentru moment am cumparat doar 7 neoni si 2 sanitari si ii voi lasa asa pt cateva zile sa vad cum le merge sa nu am surprize cand cumpar restul. Problema mea este ca nu stiu cati neoni sa pun. Nu doresc sa ii inmultesc, este strict pentru placerea mea vizuala acest acvariu. Dupa multe calcule si multe topicuri citite pe tema am hotarat sa bag 30 de neoni. Ar fi acvariul suprapopulat sau este bine? S-ar putea baga mai multi neoni? Ar fi mai bine sa iau puiet, adulti tineri sau neoni floarea adultiei? Momentan, dupa cum am spus, nu am capac si ma intereseaza sa stiu daca exista riscul ca pestii sa sara? Ce hrana este cea mai buna pt neoni? Exista ceva anume special ce ar trebui sa stiu despre neoni si nu am gasit pe forumuri?

In legatura cu iluminatul, astept sugestii in legatura cu neoanele care sa le achizitionez, tinand cont de plantele care sunt in acvariu. De asemenea, credeti ca ar trebui sa trec pe un filtru extern? Sau eventual sa mai bag unul intern? Sunt binevenite orice fel de sugestii, comentarii, observatii!

Merci anticipat de ajutor :lol:

master_alexut
24-02-2007, 19:50
La marimea asta este deajuns un filtru intern corespunzator si incalzitor...am vazut acolo un sanitar ..eu unul ti-as recomanda niste cory sunt mai micuti iar tu nu ai cine stie ce loc ...cred ca gasesti si mai multe tipuri jullii ...panda etc.Am inteles ca iti plac neonii insa eu unul as baga si alte specii de pesti mici si compatibili ...neonii sa fie predominanti , de ex niste rasorba macar 6-7 fiind tot de banc.Nu stiu de ce dar si nisipul pare cam mare..sau poate mi -se pare mie..in rest e ok cu timpul mai inveti tu...despre neoane si plante poate altcineva care se pricepe mai bine...bafta.

georgian
24-02-2007, 21:01
int-adevar nisipul este foarte mare. o sa ai probleme cu algele deoarece mincarea si excrementele pestilior o sa se infiltreze sub nisip( pietris), si nu o sa poti sa le sifonezi odata cu shimbarea partiala a apei.

pentru inceput este suficient nr de pesti. nu baga mai multi pesti in acvariu decit dupa vre-o 2 saptamnini dupa ce rezolvi si problema iluminarii.
problema care trebuie sa o rezolvi cit mai repede. plantele nu pot sa se dezvolte normal in conditiile prezentate de tine. mai ai in vedere ca este iarna si lumina data de soare este la mai putin de jumate decit in timpul verii( si ca intensitate si ca TIMP)

pune nisip de constructii f bine spalat. pune vre-o 4-5 cm in fata si vre-o 6-7 cm in spate.

filtrarea trebuie sa fie in concordanta cu numarul de pesti, cantitatea de mincare, felul mincarii, etc

un filtru putin supradimensionat nu iti face rau, daca ai grija, curentul de apoa produs sa nu deranjeze pestii si plantele.

trebuia sa mai ai rabdare cu pestii, dar acum esta e. rezolva problema iluminarii si ne auzim cind o sa ai probleme cu algele. >:-D, nu-ti doresc dar cred ca nici un incepator nu a scapat de treaba asta.

woolphy
25-02-2007, 00:34
Merci de informatiile de pana acum.
Am sa rezolv problema cu nisipul cat mai repede si ma voi ocupa si de iluminat.
Citind in continuare pe forum am dat de o problema pe care as incerca sa o evit daca se mai poate, si anume ca daca nu se face ciclarea normala exista un mare risc de a se tulbura apa. Eu am lasat acvariul in functiune inainte de a introduce primii pesti doar 2 zile, timp insuficient pt crearea unei colonii de bacterii. Inca apa nu s-a tulburat (de 2 zile am pestii in acvariu) dar as mai putea face acum (cat am cei 9 pestii in acvariu) ceva ca sa ajut la o creare mai rapida a coloniei? Sau doar astept si ma rog sa am noroc sa nu se tulbure?

Tocmai am gasit pe forum o parte din raspunsul la problema mea:Sera Nitrivec. Pot sa pun aceste "solutii" cat timp pestii sunt in acvariu sau trebuie in mod necesar scosi de acolo?

Solaris
25-02-2007, 07:04
poti sa lasi pestii in acvariu. solutia se pune conform prospectului.

woolphy
25-02-2007, 15:40
Mai am o intrebare: Voi cum faceti sa hraniti pestii intr-un singur loc? Adik eu cand pun mancarea mi se imprastie in tot acvariul ... si in unele situatii (cand dau fulgi de ex, dar nu numai) nici macar nu se scufunda si tot pluteste in deriva... se scufunda doar daca imping eu fiecare fulg in parte in apa. Dar problema majora ar fi faptul ca eu ash vrea sa le dau intr-un singur loc de mancare si nu stiu cum sa fac. Am gasit la un moment dat pe forum ceva metoda cu un tub dar nu mai gasesc acum. Daca are cineva vreo solutie sa o descrie pls! Merci
Btw, eu le dau 2 ori pe zi de mancare, dimineata fulgi vitaminizati si seara ceva "graunte" relativ mici (nush exact ce sunt dar aia primeau de mancare in pet-shop si aia am cumparat k sa nu risc sa nu manance).

lupul-sur
25-02-2007, 15:46
Sunt inelele cu con pentru tubi. Dai conul jos si pastrezi inelul.

woolphy
25-02-2007, 15:48
Dar eu nu la dau tubi inca... o solutie pt fulgi nu stiti? :?

Betta_Boy
25-02-2007, 16:07
Pai e simplu: Iei un cerc din plastic cu ventuza (pe care poti sa o pui si tu in caz ca nu are) si il lipesti de geamul sticlei, astfel incat cercul sa aiba contact cu apa dar sa fie la suprafata acesteia. Poti folosi si alta forma, nu e nicio pb, dar mie asta mi-a venit pe moment. In acest mod mancarea nu se va raspandi pe toata suprafata apei ci va sta doar in acea zona. Ai grija ca diametrul cercului respectiv alta forma geometrica sa nu fie prea mica, si sa nu ajunga toti pestisorii sa se hraneasca . Daca cumva nu gasesti alt obiect plutitor mai mare e de preferat sa pui doua pentru a fi sigur ca pestanii se hranesc corespunzator....
Pentru a fi sigur ca te-ai prins despre ce vorbeam uite aici si o poza :

http://www.acvarist.ro/photo/data/media/15/13_600_x_450.jpg

woolphy
26-02-2007, 17:27
Eu am filtru intern. Daca as taia putin (2-3 cm) din buretele interior si in loc as pune niste carbune activ, nu ar fi mai bine pt apa? Sau risc sa stric ceva?

Inca o nelamurire: am primit azi de la un prieten 10 pesti care nu stiu ce sunt... seamana cu neonii doar ca in loc de dunga albastra (sau verde) care le strabate corpul, acestia au o dunga portocalie si nu au coada rosie... Aici sunt doua poze (scuze de caltate dar nu ma prea pricep si nici aparatul nu este f bun):

http://img377.imageshack.us/img377/3899/dsc05730uk3.jpg
http://img153.imageshack.us/img153/6091/dsc05733fc4.jpg

Imi poate spune cineva ce sunt si daca sunt compatibili cu neonii? k sa stiu sa ii scot daca nu. Merci

catalinsapasu
26-02-2007, 18:02
Nu ar avea nimic, numai sa nu se imprastie. Vezi, nu cumva are si un spatiu pt carbune? Am avut si eu un filtru mai mic, si am scos buretele si am bagat un saculet de carbune in locul lui. Incearca asa.

woolphy
26-02-2007, 18:06
merci! :mrgreen: am sa incerc!
in legatura cu ce pesti sunt aia nu stie nimeni? :?:

razvan
26-02-2007, 18:29
responsabilul cu "raspunsul obraznic" (divertis-sfarsitorul ;) ) zice...

hemigrammus erythrozonus

http://rybicky.net/nadrz/ryby/1695.jpg

sau pe romaneste, neonul roz.
peste preponderent de "zona joasa" a acvariului, relativ compatibil cu neonii normali, deoarece vrea apa o leaca mai calda.

woolphy
26-02-2007, 18:47
Merci! Arata f bine astea doua tipuri de neoni impreuna mai ales cand incep sa merga toti neonii clasici in card si cei roz pe marginea lor :mrgreen:

woolphy
26-02-2007, 19:46
Acum cu toate noile achizitii, situatia in acvariul meu este urmatoarea: 11 neoni clasici (adulti tineri), 10 neoni roz (pui), 2 sanitari (pui), 2 ancistrusi (f pui), 2 melci, 6 plante (5 au facut radacini si le merge relativ bine :) , una din pacate este pe moarte :cry: ).
Intrebarea mea este: in cazul in care le merge bine as mai putea adauga peste 1-2 luni, 10 neoni? sau ar fi la limita sau suprapopulat? :?:
Si inca o intrebare: eu am 2 ancistrusi si 2 melci. Pt moment, nu cred ca am alge in acvariu decat f f f putine. Ce as putea sa dau de mancare melcilor ca sa nu inceapa sa imi "tunda" plantele? Ca la ancistrusi le dau salata si castravete, dar la melci?

Merci

catalinsapasu
26-02-2007, 20:32
Melcii or sa manance mancarea care se mai aduna pe fundul acvariului. Si or sa se infiga si in castraveti si salata, don't worry.

woolphy
27-02-2007, 21:01
Am urmat sfatul si mi-am cumparat un dispozitiv cu doua neonane (aquaglo si sunglo, impreuna 40W). Dar cand am ajuns acasa si am pus dispozitivul in functiune emite un zgomot ciudat, un barait destiul de puternic. De cand am i-am dat drumul pestii (neoni) stau numai ascunsi pe sub plante si cand inoata, inoata f rpd dintr-o parte in alta a acvariului, cate o tura si iar stau chiar pe fund sub ceva plante.

In primul rand: este posibil sa fi montat eu gresti neoanele si din acest motiv sa sune asa? :?

In al doilea rand: este posibil sa ii deranjeze/streseze acel barait chiar asa de tare incat sa se comporte in acest fel? :? Sau poate sa fie din cauza ca nu sunt obishnuiti cu o lumina asa puternica? (inainte aveam un bec economic de 9w)

Un raspuns cat mai rapid ar fi f apreciat ca sa stiu ce sa fac... Merci! :roll:

georgian
27-02-2007, 21:36
baraitul poate sa fie de la bobina drosser, dacainstalatia cu neoane este cu drosser. daca e cu balast electronic nu avea de ce sa faca asa.

daca e cu oa baobina mai mare si mai grea ( bobina drosser) si face un zgamot mare ai putea sa te duci sa incerci sa schimbi la magazin instalatia( suportul).

se obijnuiesc cu lumina, oricum neoniilor nu le place f f multa lumina.
nu ai prea multa lumine e ok.

woolphy
28-02-2007, 18:08
Merci, am rezolvat problema sunetului cu doua lovituri puternice si bine plasate :lol:
Totusi, nu acel barait era problema pestilor mei ci lumina prea puternica. In momnetul cand dau drumul la ambele tuburi fluorescente fug care pe unde apuca si in mod evident se strezeaza tare, nu mai vin nici macar la mancare. Si in cazul unui singur tub fluorescent stau ascunsi dar nu ii chiar asa nasoala situatia. Oricum, in momentul de fata functioneaza un singur tub fluorescent in fata caruia am pus cateva coli de hartie... si saracutii au inceput sa mai iasa 8)
Plante de suprafata nu am gasit in tot clujul deci daca ma poate careva ajuta (dona sau vinde) as fi recunoscator. Nu de alta dar mi-ar place sa pot folosi ambele tuburi fluorescente ca arata mai bine acavriul cu ele.
Merci

Gabii
28-02-2007, 19:00
Incearca sa-i obisnuiesti cu noile conditii din acvariu. dimineata aprinzi doar un neon. Peste vre-o doua- trei ore il aprinzi si pe al doilea. Apoi le stingi tit asa treptat la interval de 2 ore. Eu asa am facut si neonii mei acuma nu mai au nici o treaba cu lumina, iar cand aprind 5 neoane de 30 W bucata- pai e ceva lumina!

Nemo
14-03-2007, 14:08
Melcii nu e apuca de mancat plante decat daca nu gasesc nimic de mancare in bazin.De obicei mananca resturile de mancare de pe fundul acvariului.
Imporant,daca tot am ajuns la melci : vezi de unde cumperi plantele,sa nu te umplii de melci mici,de culoare maronie.Cu greu mai poti scapa de ei. ;new48

woolphy
14-03-2007, 14:13
I-am rezolvat pe acei melci ca s-au apucat de mancat plante. I-am tinut 3 zile dupa care i-am dat. Dar a fost prea tarziu si au apucat sa depuna deja si acuma am multi melci mici care se dau la plantele de suprafata :( nu am ce face decat sa ii tot omor cum ii vad :( partea buna este ca primesc si pestii mei mancare vie deoarece in cluj este criza de tubi sau orice alt tip de mancare vie :lol: . oricum, merci de sfat si voi sti de acum sa nu mai cumpar melci maro niciodata.