PDA

View Full Version : boala la gupy, urmata de decese



cristi_112
24-02-2007, 09:43
Ma numesc Cristi si sunt din Ploiesti. Am un acvariu de 80/30/40, incalzitor resun , filtru intern aquael fan 2, neoane in capac 1 aqua glo si 1 flora glo.Acvariul este populat cu urmatoarele specii: 30 gupy, 10 xifo , 6 moly, 4 corydoras, 2 ancistrusi si 2 pleco. Problema a aparut dupa ce am cumparat de la magazin 6 gupani masculi . In prima seara la unul din masculii pe care i-am cumparat coada a inceput sa i se decoloreze si sa se cocoseze. A doua zi seara, coada era facuta franjuri si noaptea a urmat decesul. De atunci a inceput sirul deceselor printre gupi, primii fiind cei cumparati si acum vad ca s-a bagat boala si la cei pe care i-am crescut eu. 2 gupani din cei cumparati sunt ok si nu dau semne de boala . Hrana lor este compusa din tubi si fulgi de la tetramin.

Betta_Boy
24-02-2007, 10:50
In ultimul timp vad ca aceasta boala apare din ce in ce mai des la guppy... Cauzele aparitiei acestei boli sunt mai multe:
Poate fi vorba de suprapopularea acvariului, apa cu incarcare bacteriana prea mare, socul osmotic sau carenta la minerale si vitamine.
La fel ca si cauzele aparitiei si tratamentele sunt de mai multe tipuri:
Pentru inceput fa schimburi zilnice de apa (cam 10%), dupa care poti incepe tratamentul cu furazolidon (egal cu baktopur direct) : o pastila la 40l.
Alt tratament ar fi conditionarea apei cu sera aquatan, dar eu iti sugerez primul tratament, nu de alta dar si eu l-am folosit si a fost totul OK.

PS:Incearca sa nu faci tratamentele in acvariul mare cu plante, de preferat ar fi un acv de 20l steril... Bafta :thumbleft !

cristi_112
24-02-2007, 11:04
Problema care ma intriga este ca dupa ce am adus pestii noi au aparut problemele , chiar din ziua respectiva.Pestii respectivi nu au stat in carantina si din aceasta cauza cred ca ei sunt raspunzatori . Acum in acest moment un mascul nu mai foloseste inotatoarele laterale pentru a se deplasa . Inoata prin acvariu doar cu coada. Sigur este urmatorul pe lista neagra si era cel mai frumos gup al meu.

cristi_112
25-02-2007, 20:55
problema a fost rezolvata . au murit toti. SA TRAIASCA BAIETII DE LA ZOO MANIA DIN PLOIESTI.

razvan
25-02-2007, 21:05
multi (inclusiv eu) au inceput "asa"...
creeaza "invatatura de minte" pacat insa de gupani, am inteles ca erau exemplare de exceptie.

acum, o iei de la capat.. dezinfectarea substratului, aplantelor, a celorlalte echipamente, TOTUL, si cu mare atentie....

BAFTA!!!!

Gabii
27-02-2007, 15:44
Va salut!

de problema asta m-am lovit si eu de curand.. am laut o femela de beta de la pet-shop si ca bou nu am tinut-o in carantina. Am infectat un acvariu intreg de guppy. Am pierdut pana acum 4 femele de guppy plus femela de beta. Una e in tratament de o saptamana, ieri am incercat si eu tratamentul cu furazolidon... Azi dimineata era foarte slabita la burtica, da era agitata, a mancat, ma rog, sta la tratament in alt acvariu de carantina. Nu cred ca o sa supravietuiasca..
Alt mascul de betta superb, rosu aprins, pe care mi l-am dorit de multa vreme- l-am luat gata bolnav de la pet-shop.. are gris, da pe asta sper sa reusesc sa il tratez.
Alaltaieri am pierdut o femela de silver sf, dupa ce a stat saraca la suprafata apei toata ziua.. probabil c asi la ea a fost o boala intestinala.
Ieri am pierdut inca doi pesti - 2 macragnathus, ducandu-ma la pet-shop am constatat ca si la ei au dat coltul, deci in mod cert au fost bolnavi.

Am probat pe pielea mea ceea ce stie orice acvarist: lipsa carantinei face ravagii!!!

De acum inainte carantina e SFANTA! Pana nu am acvarii de carantina NU MAI ADUC nici un fel de pesti!

De altfel incerc sa nu mai cumpar pesti, ci sa-i produc eu, sa-i cresc eu, fara nimic din afara...

Numai bine!

marcussmario
11-03-2007, 17:37
cred ca e vorba de o conspiratie a tuturor celor care au un pet-shop.:)))))

razvan
11-03-2007, 18:18
nu e nici o conspiratie... SE INTIMPLA ... in general la acvariile proaspete, si nu-i musai din cauza neciclarii.

in "the dark ages" ale inceputului meu in acvaristica, aveam guppy. am omorit citeva ture, pina a "imbatrinit" sistemul, dar dupa aia, in nemernicia mea, am reusit sa detin si 400 de pesti MATURI !!!!! in 45 l de apa, doar cu un aquael fan 2, care mergea la greu si care, daca era oprit , ieseau pestii la suprafata in 3 min, sa "ia aer"....

NU SPUN SA FACETI CA MINE, SAU CA ERA CORECT CE FACEAM
abea descoperisem acest hobby, informatia era minimala, iar accesul la net il aveam pe connex dial up...

Solaris
11-03-2007, 18:28
Doamne!, 'internet' 'connex' 'aquael'? how nice! 8)

razvan
11-03-2007, 19:01
http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=690

pentru conformitate,,, ;) si daca mai sapati, o sa gasiti o gramada de alte aberatii pe care le-am facut, asa ca atunci cind atrag atentia asupra unor eventuale "timpenii" pe care le fac unii sau altii, o spun din experienta timpeniilor pe care le-am facut eu insumi, propriu si cu mainile personale ;)

geok_tl
06-05-2008, 21:34
@razvan,sigur erau 400?eu cred ca este imposibil.

florinmacri
06-05-2008, 22:30
Toate pagubele care apar din ce in ce mai des in acvaiile impatimitilor din Romania sunt ca urmare a exploziei de importuri in defavoarea productiei interne a pestilor exotici, de altfel cum se intimpla mai peste tot nu numai in acvaristica. Ia spuneti voi de cand nu ati mai mancat o rosie cu gustul ala bun de rosie ca la bunica la tara , care facea rasaduri pe balegar, nu pe coconut. Scuze de off topic.
Nu veti mai gasi betta facuti la noi in tara, de ce? Pentru ca "magazinarii", categorie din care am facut si eu parte, cauta mult si ieftin si colorati, ori la noi sa poti vinde la un pet shop o serie de betta este o adevarata bataie de joc. Ceea ce spun este in foarte mare cunostinta de cauza , adica cei de la magazin prefera sa ia din import numai masculi de betta la 5 lei buc. , care apoape jumatate sunt "gata cu lopata" si sa-i vanda la 10 lei sau poate mai mult, in loc sa dea unui producator ( ca mine si ca multi altii) 1 leu / buc unde intra si masculi si femele.
La fel si cu guppy si cu discusii si cu absolut toti pestii.
S-a ajuns sa se importe in cantitati enorme si neoni , de unde Clujul detinea suprematia.
Asa ca dragi acvaristi va mai trece multa vreme pana cand se vor aranja "apele" si in ale acvaristicii asa cum incep incet, incet acum in alimentatia publica .

CristiX
12-05-2008, 18:30
Subscriu... PS, tipule esti crescator?