PDA

View Full Version : Red CT m x Red CT f



livulik
09-09-2009, 10:03
masculul:
http://i701.photobucket.com/albums/ww13/livulik/redctm.jpg

femela:
http://i701.photobucket.com/albums/ww13/livulik/redctf.jpg

si acum vine intrebarea: credeti ca sunt ceva sanse ca la o parte din pui sa scap de nuanta de negru? ma intereseaza sa-mi iasa ceva full red, cum a fost tatal masculului: http://i701.photobucket.com/albums/ww13/livulik/5-1.jpg

p.s. @snakefishmike: masculul din aceasta ponta este frate cu ala al tau.

Laurentiu Craciunas
09-09-2009, 14:46
Nu cred ca o sa scapi de negru asa usor, cel putin nu cand ajung adulti (la pui e posibil sa nu se vada pana pe la 2-3 luni), dar o sa scada din intensitate si faci selectie pt F2 :)

livulik
09-09-2009, 14:53
ma gandeam eu ca nu scap asa usor! vroiam doar sa ma incurajeze cineva :lol:
oricum, ca sa scap de negru ma pregatesc si de o incrucisare cu cambodian si apoi sa revin cu un rosu bun...
lungeste-mi Doamne zilele!!!
o sa va tin la curent aici

L.E. pt. cine se intreaba ce vreau sa fac si de ce nu cumpar un CT rosu curat si scap de grija o sa le raspund ca imi doresc o linie stabila de rosu (adica urmasii lor sa iasa majoritatea rosu complet) lucru care nu prea se intampla cu cei cumparati

snakefishmike
09-09-2009, 21:53
daca perechea care e la mine (apropos sunt la depus :lol: ) nu are aceeasi zestre genetica cu a ta , un schimb de pui (tineret) poate stabilizeaza linia ;)

livulik
09-09-2009, 22:20
masculii sunt frati
femela si masculul de la tine sunt frati
femela mea (asta din poza de aici) este cea venita zilele trecute din Thai (categoric alta genetica)

Laurentiu Craciunas
10-09-2009, 02:49
Nu e o ideea rea cu Cambodian, dar eu as sta pana sa aiba macar 6-7 luni sa vezi daca incercand sa scoti negrul nu adaugi niste iridescent.

livulik
10-09-2009, 07:06
:roll:
mda! oricum, mi-am gasit si eu o culoarea...care se poate manifesta dupa 6luni de nemanifestare!

snakefishmike
10-09-2009, 08:15
Deh ! :lol: Sti doar ca full red este cel mai greu de obtinut si de pastrat ca linie . Cred ca tocmai d-aia ma atrag si pe mine asa mult . E o provocare ;) .

livulik
14-09-2009, 20:37
azi am inlocuit masculul cu un frate de-al lui! :x :evil: :x
nu vroia sa faca cuib, se plimba de 4zile cu femela prin acvariu ca 2 prieteni, nu tu cuib, aia e cu burta la gura si trage de el, el nimic :oops:
acum 30min l-am scos si inlocuit cu un frate, identic la culoare si aripioare dar ceva mai mic!
sa vedem!

p.s. sper sa nu moara femela cu ouale in burta :cry:

snakefishmike
14-09-2009, 20:45
sa vezi ce frumos e cind face cuib , femela "trage" de el si el nimic :lol: .
Sper sa-ti reuseasca cu masculul cel nou .

snakeskin_guppy
26-09-2009, 15:11
legat de problema genetica evidentiata de liviulik cu dorinta de a scapa de nuanta de negru si a obtine full red, din cate am citit eu am inteles ca invers decat la oameni (aici ma refer la ochi inchisi la culoare fata de cei deschisi) pigmentul ce da nuanta de negru ar fi recesiv fata de pigmentii mai deschisi, in cazul acesta rosu, deci exista toate sansele sa iasa descendenti din prima generatie foarte aproape de full red dar cu siguranta pentru un full red pur va aparea doar in F2.

livulik
27-10-2009, 11:18
no chance!
de la inceputul lui septembrie si pana in prezent nu am reusit sa am pui CT red!!! :evil: :evil: :evil:
am 4 masculi CT red (frati), 3 femele CT red (sibling) si 2 femele CT red din alta linie... am incercat TOATE variantele posibile.... =0
ba nu depun femelele, ba nu face cuib masculul, ba depun si a 2 zi dispar ouale dispare si cuibul...
da' nu ma lassss!