PDA

View Full Version : xipho



ady
16-02-2007, 15:06
Am observat ca pina acum toate femelele de xipho care au dat nastere la numar mare de pui mi au murit Toate erau exemplare mari ine dezvoltate si au nascut usor sub sau peste suta de pui.La o zi sau doua dupa nastere toate au murit Pentru moment m-am bucurat pentru pui si am zis ca asta este...Problema vad ca se cam generalizeaza si nu imi place...
Toate femelele in cauza mai fatasera dar nu atit de multi 40 ...50 ,dar dupa ce s-au dezvoltat bine si au nascut un numar mare de pui....
A mai auzit cineva sau s-a mai lovit de asa problema? Mie unu nu prea-mi convine treaba asta Mai am un singur xipho matur in acvariu shi desigur este mascul..

wolfi
16-02-2007, 15:42
interesanta problema; nu stiu ce ar putea fi ca nu am experienta, dar hai sa eliminam din factori:
- ce acvariu, echipament si alti pesti ai (cu unde sunt xifele adica)?
- ce varsta aveau si de cate ori au mai nascut?
- le-ai separat inainte/dupa fatare?
- ai facut altceva ce ar fi putut sa le streseze/socheze? poate (ma gandesc eu cu mintea mea) mai multi pui inseamna efort mai mare deci sunt mai slabite si se imbolnavesc mai usor

ady
16-02-2007, 16:46
Virsta exacta nu o mai tin minte dar dimensinea e in jur de 9..10 cm Decesele au fost inregistrate fie in acvariul in care au fatat fie in acvariul mare Dupa fatare am observat ca nu mai aveau activitate si nu mai mincau.
Pe unele pur si simplu le am gasit moarte printre pui...
Mai fatasera si inainte dar mai putini in jur de 20 ...30 de obicei in acvariul mare.Le am pus in acvariu separat doar cind am observat ca au ajuns la dimensiuni corespunzatoare..
Nu e 100% procentajul dar in ultima luna mi au murit 3 toate fatasera in jur de 100 de pui
Dar din experienta spun ca am mai patit de multe ori cel putin inca 3 sau 4
Pe vremea aia hraneam pestii cu tubi shi am dat vina pe alimentatie...
Am considerat ca hranite foarte bine cu tubifex au dezvoltat prea mare cantitate de icre si asta a fostt motivul Se pare insa ca nu
Virsta aproximativa e pe undeva pe la 6 poate 7 luni

andrei_fisher
16-02-2007, 16:59
poate chiar de la tubi sa fie problema :idea:

wolfi
16-02-2007, 17:04
pai nu ca acum nu le mai da tubi :(; nu stiu de la ce sa fie
temperatura prea mare in acvariu? masculi care sa le bate? alte femele care sa le bata?

ady
16-02-2007, 17:10
oricum 100 de piugani acopera pierderea...
Daca voi nu ati mai vazut inseamna ca e ceva la mine care i omoara...

wolfi
16-02-2007, 17:13
si mie mi-au murit 2 xife dupa nastere, dar din cauza ca nu le-am separat si le-au stresat ceilalti din acvariu, nu ca aveau prea multi pui
:(