PDA

View Full Version : carasi aurii



marisik
12-02-2007, 18:31
salut pe toata lumea de aici! am si eu o mare problema cu cei doi pestisori ai mei: astazi le-am schimbat apa din acvariu si dupa cateva ore am observat ca pluteau mai mult la suprafata apei cu burticile umflate. am fugit repede pana la un pet si mi-au recomandat baktopur, acum astept sa vad ce se intampla cu ei. daca aveti careva vreo solutie mai buna va rog sa ma ajutati!!! multumesc anticipat...

Betta_Boy
12-02-2007, 18:35
Se intampla des asta la carasei... Precis au luat aer. Se trateaza foarte usor si repede: Fierbele cateva boabe de mazare, decojeste-o, piseaz-o intre degete si dale sa pape. Deobicei asta se da saptamanal special pentru a preveni aceasta problema dar nu e tarziu niciodata numa dale....

Danny
12-02-2007, 18:36
.. mi-ai luat vorbele :mrgreen: si opreste tratamentul cu baktopur!

marisik
13-02-2007, 18:13
:) multumesc de raspuns! si-au revenit pestisorii mei dar a trebuit sa-i tin cu mana pe linia de plutire si asta a durat vreo patru ore iar pe unul chiar l-am masat usor pe burtica( era ceva mai grav) dupa cum mi-ai spus ca au luat aer e posibil ca doar ce le schimbasem apa si i-am tinut cam 15 min intr-un vas mai mic. multumesc inca o data si am sa incerc cu boabe de mazare