PDA

View Full Version : Boala a pestilor Guppy

DND King
07-08-2009, 22:54
Am cautat toata seara raspunsul la o intrebare si nu am reusit pana acum. Am gasit cateva cauze, manifestari si efecte ale unor boli ale guppilor, dar nu am gasit exact de ce aveam nevoie, asa ca va intreb pe toti cei care cunosc problema...

Am doua acvarii, in principal formate din guppy si sanitari de diferite tipuri. Acum 15 zile guppy au inceput sa moara in acvariul mai mare: se observa inainte de deces o pliere ca de evantai a cozii, ca un fel de uscare a acesteia. Decesul survenea cam la 24 de ore de la aceste observatii. Au murit atat femele, cat si masculi; dar numai pestii acestei rase, nu si altul din celelalte 3 rase care traiau in acelasi acvariu. Apoi a inceput sa moara si puietii lor aflati in alt acvariu in care fusesera si adultii cand au fatat. Nu se observa pete albe, mananca bine, sunt vioi... Murea cam cate unul pe zi. Au mai ramas doi in acvariul principal si 7 puieti. Ce ar putea fi de vina? Si cum ii pot trata?

danco79
07-08-2009, 22:59
Din cate stiu eu e vorba de "clampare", un fenomen in aparenta inexplicabil, dar cauzat de o bacterie sau conditii improprii ale apei. Eu am avut 25 de pui de molly care au fost gata in 3 ore. Nu stiu ce tratament poti face, schimburi de apa sau alceva...

Angelina
07-08-2009, 23:03
Da-ne detalii despre acvariu pentru ca nu putem ghici in glob ce se intampla acolo.De exemplu cata apa schimbi si cat de des ? Cel mai bine completeaza formularul http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=22917 acesta si treci apoi pe introducere,sa stim si noi cu cine vorbim ;)

snakefishmike
08-08-2009, 00:08
Discutam dupa ce bagi un ochi in linkul dat de @Angelina. ;)
Dar pina atunci vin si eu totusi cu o intrebare . Schimburile de apa la cit timp le faci ? Sau mai simplu , care-i duritatea apei tale ?
Din umilele mele experiente cu guppy , fenomenul descris de tine apare atunci cind apa are o duritate foarte mare , duritate ce poate aparea in urma lipsei schimburilor de apa si a completarii periodice , sau poate fi vinaapei de la retea . Efectiv "se usuca" stind in apa .

badguygoodguy
19-08-2009, 15:23
0. (sau mai bine nu)Daca e urgent... pui ceva sare..cam jumate de linguritza la 20 litri de apa. Daca se poate sarea sa nu fie iodata. Oricum scoate plantele, ca ele mor de la sare. Am inteles de la cineva ca ei rezista fara probleme si la sarea de bucatarie?!

1.Apoi cumperi GeneralTonic, un produs facut in germania de Tetra. Scrie "tetra medica" si "general tonic" pe el.
E un medicament bun cam pentru orice fel de boala la pesti.Si pentru fungus si pentru infectii bacteriene.
Pui niste picaturi (cat scrie pe el) si apa se va colora in verde.
Scoti filtru de carbon de la pompa si buretele, dar pompa o lasi sa mearga, asa fara filtre.
Racesti acvariu. "Parazitii" nu rezista la temperaturi reduse, sau daca rezista nu se inmultesc ca la temperaturi inalte. Cand crete temperatura in acvariu intotdeauna vei avea un boom de bacterii, ca ele se inmultesc ca naixx de repede la caldura.

2.Apoi faci schimburi de apa de 25% pe zi...

3.Dupa 3-5 faci inca un schimb de 50% apa (preferal de 3 ori in ziua aia cate 10-15% ) apoi adaugi plantele inapoi si gata :)

Tudor.M
19-08-2009, 15:35
Jumatate de lingurita la 20 l de apa nu are efect nici asupra "grisului".
Daca te pricepi cu adevarat scrie tu care trebuie sa fie temperatura "acvariului racit."

frank
19-08-2009, 16:09
faza cu acvariul racit chiar e tare :grin:
si cum il racesti? cu gheata? (acuma lasand gluma de o parte nu incercati asa ceva)
daca tu la puii de gupy clampati le mai scazi si temperatura atunci o sa scrie ;new43 pe ei

Latty
20-08-2009, 08:09
Sfatul meu sa nu iti mai moara pestii: 1 lingurita de sare la 10l apa si ridici temperatura la 28 grade dupa 24 ore un schimb de apa 25% apoi iara sare 1 lingurita la 10 l. daca ai plante sensibile la sare scoatele daca nu lasale acolo. Succes. :bounce

Tudor.M
20-08-2009, 10:24
Sfatul meu sa nu iti mai moara pestii: 1 lingurita de sare la 10l apa si ridici temperatura la 28 grade dupa 24 ore un schimb de apa 25% apoi iara sare 1 lingurite la 10 l. daca ai plante sensibile la sare scoatele daca nu lasale acolo. Succes. :bounce

Pe ce se bazeaza sfatul tau? Stii cumva care este agentul patogen?

gupper
20-08-2009, 11:43
Cred ca sfatul lui Latty se bazeaza pe experienta unor acvaristi foarte experimentati ... tratamentul ca sare este unul dintre cele mai generale, daca, cateodata, nu face bine, nici rau nu face ... sarea poate fi profilactic pentru foarte multe probleme, in schimb ajuta la stabilizarea parametrilor apei si incetinind inrautatirea acestora, aportul de minerale este favorabil pestilor, ajuta la dezvoltarea mucusului ... unele persoane considerand ca sarea elimina/contracareaza stresul la guppy ... cu ce nu sunt eu de acord din ce a zis latty este concentratia de sare...trebuie mentinuta constant ... adica in prima zi se adauga o lingurita de sare la 10L de apa, apoi se face schimbul de 25 pana la 50% depinde daca au fost adaugate si alte substante in apa ... iar completarea se face cu apa in care a fost adaugata sare in aceeasi concentratie (o lingurita la 10L) ... imi pare rau Latty, dar din ce ai zis tu, dupa recompletarea cu apa eu inteleg ca o sa iti creasca concentratia de sare...

Cu stima,
Florin

Latty
20-08-2009, 12:47
asta e si ideea sa completeze cu sare ca sa creasca concentratia pentru a stopa moartea pestilor si dupa 3-4 zile schimbu de apa se face doar cu apa fara sare.

gupper
20-08-2009, 14:59
sa am cu pardon, eu stiam ca ideea este sa tii pestii intr-o salinitate pe care ei sa o accepte usor si care nu permite bolilor sa se dezvolte ... aici sunt mai multe teze .... fiecare actionand din experienta ... dar este prima oara cand aud teoria ta (cu cresterea concentratiei) .... nu zic ca nu ar fi adevarat, ci ca este diferit de ce stiu eu ... acum nu am timp sa aprofundez subiectul dar cu prima ocazie o sa o fac .... pana atunci poate ne lamureste cineva mai experimentat...

Cu stima,
Florin

Tudor.M
22-08-2009, 15:46
Cred ca sfatul lui Latty se bazeaza pe experienta unor acvaristi foarte experimentati ... tratamentul ca sare este unul dintre cele mai generale, daca, cateodata, nu face bine, nici rau nu face ... sarea poate fi profilactic pentru foarte multe probleme, in schimb ajuta la stabilizarea parametrilor apei si incetinind inrautatirea acestora, aportul de minerale este favorabil pestilor, ajuta la dezvoltarea mucusului ...

Sarea NU stabilizeaza parametrii apei. Aceasta se adauga in apa pentru a diminua efectul nociv la nitratilor asupra pestilor.
Nitratii se leaga de hemoglobina din sange si formeaza methemoglobina care nu mai are posibilitatea de a se incarca cu oxigen si in cele din urma pestele moare asfixiat.
Sarea are un efect bacteriostatic(impiedica inmultirea bacteriilor) si actioneaza asupra multor microorganisme modificand presiunea osmotica din interiorul celulei acesta din urma spargandu-se...si moare.

Si sarea se administreaza in gr/l apa nu cu liguri si lingurite.

In acest caz tin sa cred si eu ca @snakefishmike ca tine de parametrii apei... sau de nutritie, iar in ambele cazuri sarea nu are efect.

Tatanka
25-08-2009, 20:05
Salut, SFMike!

fenomenul descris de tine apare atunci cind apa are o duritate foarte mare , duritate ce poate aparea in urma lipsei schimburilor de apa si a completarii periodice , sau poate fi vinaapei de la retea . Efectiv "se usuca" stind in apa

Aici pot garanta ca nu e cazul- eu tin guppy in apa dura (> 20GH, prin evaporare sare de 30 uneori) si nu am probleme. Nu stiu ce e cu clamparea asta- o fi TBC, Tetrahymena- dar de cele mai multe ori pestii se duc. Am vazut si cazuri cand intr-adevar incarcarea bacteriana a apei a fost cauza, fiindca i-am salvat prin schimburi de apa. Caudala s-a reparat in final, masculii batrani sunt superbi (Golden Albino). Atunci insa, parea fara sanse de reparare.
Banuiesc ca apa spurcata e problema in cazul asta. Daca nu ai lumina, nici algele nu apar, si nimeni nu mai consuma nitratii in exces- fara sa mai socotim "precursorii".

Unii guppy de ai mei au suferit mult si pana la deces dupa tratamentul-rapel cu Levamisol, tratament efectuat pentru Camallanus- Tudor mi-a recomandat. Nu aveau simptome, dar am vrut sa fiu sigur ca nu a ajuns si la altii. Ei bine, unii guppy au scapat, altii- majoritatea- au inceput sa aiba probleme, si au tot bolit pana s-au dus. Si clamparea a facut parte din peisaj, dar abdomenele nu erau debile cum am vazut la TBC.

Endlerii au avut alta problema- incarcarea apei fiindca nu am respectat indicatia de schimbare a apei dupa 3 zile de la tratament. Apa verde, spre 30*C, aglomerare-> au inceput sa crape si sa faca niste chestii pe caudala, mai ales: opacizari, si reliefate, dar nu fungi. E o afectiune care nu m-a ingrijorat, am intuit ca nu e bai si tine doar de epuizarea pestilor; s-a confirmat ca schimbarea apei si un pic de racorire a fost leacul. Revenire totala, si au inceput sa se impuieze.

Heterandria s-au dovedit mai tari- nici un deces dupa tratament. Lent si stabil, periodic, mai apar cativa pui. Astia s-au impuiat bine anul trecut, apoi au suferit la sfarsitul iernii si in primavara, cand i-a plesnit un val de frig pana la 9*C in Aprilie- ii scosesem afara pe debilizatii aia si cei mai slabi au plecat. Au ramas 3 fete si un baiat, acum am si vreo 20 de puisori, masculii se vad deja. Au gonopodii mari :lol: .