PDA

View Full Version : Problema mare ajutor va rog



TEZEU
08-02-2007, 14:39
Urat de tot ce se intampla guppilor cozile si se macera.mananca dinspre exterior spre corp ajutor sfaturi ceva(si unui mascul de xifo voalat aceasi poveste)va rog mult sunt prea superbi sa imi moara toti.Multumesc

TEZEU
08-02-2007, 14:57
Hai va rog ganditi-va cei ce cunoasteti cum pot salva din ei ce trebuie si ce pot face am observat ca gura li se albeste pestilor si aripile se mananca ce pot face am pus sare si verde de malachit alceva ce mai pot face

Dudi
08-02-2007, 20:42
Am avut si eu probleme de felul acesta. Este bine ca le-ai pus sare...incearca sa le cresti si temperatura mai mare cu 2-3 grade C peste temperatura optima....Bafta!

TEZEU
08-02-2007, 21:39
Multumesc pentru sfat dar e posibil sa fie prea tarziu ca au cam inceput decesele acum sa vedem ce mai pot "cruta".

catalinsapasu
08-02-2007, 23:10
Se cheama putrezire bacteriana. Trece cu baktopur de la SERA. Un alt tratament eficace este tetraciclina sub forma de unguent. Scoate pestele pe uscat si aplica alifia pe zona afectata. Apoi poti sa il bagi direct la loc. Sa nu incerci cu tetraciclina praf, pt ca se va dizolva in apa si nu va mai avea nici un efect.