PDA

View Full Version : Fertilizanti pentru plante



Ro_land
08-02-2007, 10:54
A folosit cineva azotat de potasiu drept fertilizant pentru acvariu?
Trebuie sa fac ceva neaparat pentru ca acvariul meu duce lipsa acuta de nitrati.

Unde as putea gasi aceasta substanta?

PS stiu ca e fertilizant/ingrasamant pentru plante dar nu stiu forma in care se vinde, daca se vinde. (Am auzit ca cineva a folosit de ex. fertilizant pentru cactusi.)

razvan
08-02-2007, 13:53
acea licoare contine, conform etichetei:
3.5% N, 7.5% P2O5, 7.5% K2O
microelementi mg/kg : Mg 100, Fe 100, Zn 100, Mn 100, Cu 100, B 200, Mo 10, Co 10.

"zeama" se numeste vitaflora, este un produs unguresc si se gaseste in mai multe "formule" unele continind mai mult sau mai putin, procentual sau cantitativ, din elementele sau compusii enumerati.

cei cu veleitati in chimie, pot ca la aumparare, sa alature pe raft cele 3-4 combinatii si sa o aleaga pe cea care considera ca e mai potrivita pentru necesitatile de experimentare.

in cazul in care considerati ca rezultatele sunt multumitoare, nu se supara nimeni daca le faceti publice.

Paul_L
08-02-2007, 22:31
"zeama" se numeste vitaflora,

Daca ai zis mi s-a aprins un beculet si am gasit la nevasta-mea Vitaflora 5

6.5% N, 6.5% P2O5; 11.5%K20 microelemente :
Mg 100; Fe 200, Zn:100; mn100;Cu100;B:200; Mo:10

Sunt dispus sa pun in bazinul de plante ceva . Ce parere aveti ? Pot sa fac si ceva analize de apa inainte.

razvan
08-02-2007, 22:51
grija mare!!!!! supradozajul duce la explozie de alge.

Watermark
08-02-2007, 22:53
...Asteptam...
Si alti-s curiosi...

Paul_L
08-02-2007, 23:02
Uite ca am pus jumatate de capacel la 10l apa. Vedem ce >:-D am facut.

razvan
08-02-2007, 23:11
eu puneam 3 ml(masurati cu o seringa) il 120 l de apa, dupa fiecare schimbare de apa. cind am pus 4 ... algele au luat-o razna. ce o fi la tine acum... om vedea si in functie de ce plante ai in vasul de test.

Paul_L
08-02-2007, 23:26
Vedem. Daca se umple de alge il spal tot si schimb apa 100%. oricum ciclarea am facut-o in jumatate de ora punind apa scoasa din celalalt acvariu si spalind si filtrul in bazinul asta. Ca plante niste microzorium, Java moss si doua plante pe care nu le stiu de la tine si care nu le-am dat la altii .

Daniel
09-02-2007, 00:25
Eu am folosit ingrasamant lichid pentru flori de apartament intr-un bazin mic. Dar dozajul e mare. Oricum, acolo nu am pus nici un peste. Rezultatele sunt bune.

Ro_land
09-02-2007, 13:01
Eu tot azotat de potasiu caut. Ceva pur. Nu stiu daca celelalte elemente care se afla in astfel de solutii sunt benefice sau nu acvariului in general (ma refer la cupru de ex.)

De la Vitaflora varianta cea mai buna pentru mine ar fi cea pentru plante verzi (am nevoie de azot/nitrati) care are cel mai mare procent de
azot (N) 13%, potasiu (K2O) 6.5% si fosfor (P2O5) 4.5%.
Mai contine fier, cupru, magneziu, bor, mangan, molibden si zinc...
http://www.vitaflora.hu/images/kiszereles-v2.jpg

Si un link pentru dozat nutrienti > aici < (http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/showpost.php?p=104249&postcount=1)

Paul_L
09-02-2007, 19:59
Prima reactie. S-a albit apa in bazinul de plante. Idei ?

lupul-sur
09-02-2007, 21:38
Schimburi de apa si asteapta.

razvan
09-02-2007, 22:34
Prima reactie. S-a albit apa in bazinul de plante. Idei ?

cind faci prostii, e bine sa le faci cu cap. daca aveai de gind sa pui asa de mult, indicat ar fi fost sa injectezi solutia cu o seringa, in substrat ;) la radacina plantelor

zicea unul murphy..
cind nu stii ce faci, lucreaza ingrijit ;)

Paul_L
10-02-2007, 10:03
Cind face experimente trebuie sa la faci cu curaj :grin: . Problema am rezolvat-o usor. Am spalat buretele bolborositor din bazinul de plante si am luat buretele care se cam colmatase din celalalt acvariu si l-am spalat aici cu simt de raspundere . S-a facut apa bors si azi de dimineata era limpede la loc. Aseara insa nitritii erau pe la 0.8 mg/l in bazinul de plante. Bazinul fiind foarte mic reactiile sunt rapide.

lupul-sur
10-02-2007, 11:30
:)

Ro_land
10-02-2007, 18:43
Din pacate nu am gasit azotatul de potasiu la magazinul de ingrasamine. Se pare ca inca nu a inceput campania agricola de primavara :) Mi-au promis ca in cateva zile sau saptamani vor avea. Mai este o problema: se vinde la saci de 50kg.
In schimb am luat si eu VitaFlora pentru plante verzi, cel care are 13% azot. Am introdus in acvariu aprox. 6ml. Deocamdata nimic in afara de siruri de bulele de oxigen care nu se mai opresc...

Ro_land
11-02-2007, 12:51
Am reusit sa ajung la nitrati de la valoarea de 0 ppm la 1ppm :) Din pacate au urcat si fosfatii la 2 ppm ceea ce nu-mi place. Poate este si din cauza ca nu am schimbat apa de marti. Azi fac si asta. In rest nu s-a intamplat nimic dubios.

Ro_land
21-02-2007, 10:35
Revin cu observatiile legate de adaugarea VitaFlora 2 in acvariu.
Saptamana trecuta am pus de mai multe ori cate 5ml din aceasta solutie pentru plante verzi. Se pare insa ca lucrurile nu sunt exact cum m-am gandit eu (am calculat ca 5ml ar adauga la acvariul meu de 200l cam 3.3 ppm azot si 1.2 ppm fosfor). Dupa primele masuratori (care aratau numai 1 ppm nitrati) am ajuns la sfarsitul saptamanii sa am nitratii si fosfatii mult peste valoarile admise. Fosfatii chiar erau mai multi decat imi indica hartia de comparatie (>10.0 ppm) iar nitratii undeva pe la 60-120 ppm. Singura problema vizibila era faptul ca desi era destul CO2 in acvariu, plantele nu mai scoteau bulele de oxigen (sau foarte putin numai). Am schimbat cam 15% dimineata si 15% seara din apa si am introdus in filtru solutia de indepartat fosfatii. Acum am in jur de 20-30 ppm nitrati si bulele de oxigen au aparut din nou :)
Ca observatie, testul 5 in 1 arata si ceva nitriti in acvariu desi inainte de a pune VitaFlora nu am avut asa ceva. Ma gandesc ca poate solutia asta poate contine si nitriti sau mai degraba nitrat de amoniu (pe prospect scrie numai ca are 13% azot dar nu scrie in ce forma). Poate ca imediat dupa prima doza de solutie nu erau in apa atat de multi nitrati pentru ca solutia nu ii contine sub aceasta forma. Trebuia ca filtrul sa descompuna acesti nitriti/amoniu in nitrati si de aceea efectul este putin intarziat.
Concluzia este ca aceasta solutie poate fi o rezolvare pentru lipsa de macronutrienti din acvariu dar trebuie adaugata cu masura si monitorizati parametrii apei.

razvan
21-02-2007, 11:44
Concluzia este ca aceasta solutie poate fi o rezolvare pentru lipsa de macronutrienti din acvariu dar trebuie adaugata cu masura si monitorizati parametrii apei.

multumiri pentru experiment new7

SUBLINIEZ ca aceasta solutie NU ESTE RECOMANDABILA celor cu pesti sensibili, insa poate constitui o ALTERNATIVA de genul solutia saracului, pentru cei ce abea deslusesc tainele acvaristicii, sau le place sa experimenteze. ;) ;) :oops:

Ro_land
21-02-2007, 12:22
Nu am sesizat nici o problema la pestii mei: neoni, rasbora, ancistrus si corydoras, nici la valori "astronomice" ale nitratilor si fosfatilor. In plus nu a existat o explozie de alge, au ramas algele pe care le aveam inainte.

Ro_land
11-08-2007, 15:13
Revin cu informatii despre nutrientii din acvariu. Se pare ca la mine se mai produce din cand in cand un dezechilibru in sensul ca se termina nutrientii (fosfatii si nitratii) din apa si atunci plantele intra in declin vizibil. Nu mai cresc frunze noi in acelasi ritm, frunzele sunt mai palide etc.
Cum lumina si CO2 nu se termina, nutrientii si fertilizantii din apa se pot epuiza. Fertilizanti se mai pot adauga dar nutrienti nu am vazut decat de la firma Seachem care nu se aduc la noi. Desigur mai exista presupunerea ca daca dau mai multa mancare la pesti, acestia vor produce mai multe "deseuri" si astfel cu ajutorul filtrului se mai adauga putini nutrienti. Din observatiile mele aceasta solutie este de lunga durata.
Ramane solutia cu fertilizanti pentru plante de apartament (Vitaflora in cazul meu). Am adaugat putin din nou, cu masura, rezultatele observandu-se dupa cateva zile: anubias face frunze noi, nucusul la fel...
Daza razvan zicea ca astam e o solutia saracului etc. nu stiu care este solutia profi? Adaosul de produse Seachem? Nu cred, cel putin nu la noi. Este interesanta problema deoarece nimeni nu zice nimic de aceasta problema. Oare nu s-a lovit nimeni de ea pana acum? Sau s-a ignorat?
Ce-i drept, daca mergeti pe un forum din state, cu nume de planta acvatica, veti vedea ca cei de acolo sustin ca nu poti avea plante frumoase in acvariu fara adaos de nitrati si fosfati in cantitati bine controlate si verificate.

Solaris
11-08-2007, 15:44
solutia ideala pentru cresterea plantelor de acvariu o vad ca folosirea unui substrat de calitate, lumina buna si co2, plus aditie de pastile si argila la radacina, plus substante fertilizante 'consacrate' de pus in apa ( de cele care se adauga mai rar saptamanal sau lunar plus de acelea care se adauga zilnic), plus schimb partial de apa cat mai des si mai cu cap facut, plus un echilibru bun in acvariu obtinut prin filtrare corespunzatoare.

ne-ar mai interesa dozajul si frecventa cu care folosesti fertilizantii pentru plante verzi emerse cat si eventualele efecte negative observate de tine.

Ro_land
11-08-2007, 16:19
Ca sa clarific: plantele au nevoie de micronutrienti si macronutrienti.
1. Micronutrientii sunt acele pastile, solutii care se gasesc in comert drept fertilizanti si contin fier si alte metale, solutii de care au nevoie plantele.
2. Macronutrientii sunt nitratii si sulfatii si sa nu uitam nici potasiul (care nu stiu in ce categorie intra). Aceste solutii se produc in mod natural in acvariu din frunze ce se descompun si din alte resturi, cum ar fi hrana pestilor etc. Prin filtrarea apei nitritii sunt transformati in nitrati. Daca insa plantele consuma mai multi nitrati si fosfati decat se produce in mod natural, exista urmatoarele solutii:
- produse speciale de la firma Seachem. Vedeti aici (http://www.seachem.com/products/planted.html).
- adaugarea a KNO3 adica azotatul de potasiu pentru nitrati si nitriti si a KH2PO4 pentru sulfati (de fapt se poate vedea aici (http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/fertilator.php) toate substantele si cantitatile necesare)
- adaugarea fertilizantilor pentru plante de apartament care contin si ele la randul lor nitrati, sulfati si potasiu (mare atentie la folosire lor deoarece si algele se pot folosi de ele)
Adaugarea macronutrientilor este indispensabila in cazul acvariilor olandeze (plantate).

Solaris nu este de ajuns sa ai un substrat bogat deoarece multe plante isi iau nutrientii din apa, unele neavand nici radacina in substrat (anubias). Desigur echinodorusii o vor duce foarte bine cu un substrat bogat deoarece ei iau nutrientii prin radacina.

Solaris
11-08-2007, 16:52
Solaris nu este de ajuns sa ai un substrat bogat deoarece multe plante isi iau nutrientii din apa, unele neavand nici radacina in substrat (anubias). Desigur echinodorusii o vor duce foarte bine cu un substrat bogat deoarece ei iau nutrientii prin radacina.
dar desigur, deaceea am si spus ca se pun substante fertilizante si in apa sau se obtin prin filtrare biologica buna.

seba
11-08-2007, 18:24
@Ro_land
NU vazusem acest topic pina azi, asa ca m-a bucur ca ai scris.DA si eu am probleme cu nitrati (aproape de 0) si am incercat exac ce ai incercat si tu, diferenta consta in faptul ca am folosit un fertilizant de tipul 4-4-10 pe a carui eticheta scria exact ce contine, astfel am putut sa-mi fac o idee despre cauze in timp ce masuram efectele. Concluzia la care am ajuns este urmatoarea:
Cantitatea de fosfsti si nitriti din acest tip de fertilizant ete prea mare pentru capacitatea unui acvariu raportat la aportul de nitrati, el poate fi o sursa de micro si macro nutrienti dar NUMAI in doze FOARTE MICI ~2ml/100L si cu conditia sa ai un filtru biologic eficient iar nitratii sa fie introdusi si separat sub forma de KNO3. In acest fel poti controla raportul N/P. Din pacate asa cum ai observat si tu nimeni nu foloseste KNO3, eu caut de ceva timp pe forum si ......Nimic. Cind s-a deschis Hornbach am dat navala in el la sectiunea de ingrasaminte sperand sa gasesc atit fertilizanti lichizi de tipul 20-0-10 cit si pulbere de KNO3 dar din nou ....Nimic.

Ro_land
11-08-2007, 18:51
Azotat de potasiu se mai gaseste caci e ingrasamant dar numai in saci de ... 50kg. Eventual la magazine mai mici poate dau si cantitati mai mici.
Vitaflora de ex. are si el specificat aportul de azot, fosfor, numai ca nu scrie sub ce forma sunt ele prezente. Intr-adevar dozajul trebuie sa fie cum ai spus tu. Eu am pus 4ml la acvariul de 200l. Si asta ajunga cam o saptamana. Totusi este bine sa se masoare din cand in cand concentratia de nitrati si fosfati din apa pentru a evita eventualele surprize. Si aici un supradozaj de cativa ml poate avea efecte majore. Deci atentie mare!

seba
11-08-2007, 19:14
la mine scria sub ce forma:
Azot 4%
-2,95% azot nitric
-0,45% azot amoniacal
-0,6% azot ureic
Anhidrida fosforica (P2O5) 4%
Oxid de potasiu (K2O) 10%
Diverse micro elemente printre care fier chelatat 0,032%
Dupa cum observi P este disponibil imediat in timp ce N vine cu un mare aport de nitriti de unde si o foarte posibila intoxicare a acvariului, ba mai mult apa de la robinet (in Bucuresti) contine de multe ori ~ 0,25mg/L PO4 in timp ce NO3 este de 0,5mg/L.

Ro_land
11-08-2007, 20:51
Da, oarecum asta explica observatiile mele legate de faptul ca dupa adaugarea solutiei nu am observat o crestere a concentratiei de nitrati. Solutia continand nitriti, acestia trebuiau sa fie transformati in nitrati de bacteriile din filtru si acest lucru dureaza.

Ro_land
13-08-2007, 16:27
Si o observatie interesanta. Dupa ce am suplimentat nitratii si fosfatii din apa algele care se dezvoltasera inainte pe frunze (gen fire de par) au dat vizibil inapoi. Si asta s-a intamplat in cateva zile.

tilitilu
14-08-2007, 00:42
Desi ma ocup de acvaristica de doar vreo 3 luni in acest timp am studiat foarte multe articole pe net legate de dezvoltarea plantelor si combaterea algelor.
Drept urmare de aproximativ o luna folosesc adaugarea de macronutrienti pentru a combate algele ce mi-au aparut la un moment dat si pot spune ca metoda da rezultate.
Mai concret dozez nitrati sub forma de solutie de nitrat de potasiu si fosfati sub forma de monofosfat de potasiu. Azotat de potasiu am facut rost cu greu de la un prieten care lucreaza la un laborator, iar monofosfatul de potasiu am norocul sa am la firma la care lucrez (e aditiv alimentar).
Deocamdata experimentez intrucat nu mi-am luat un tester de nitrati / nitriti (urmeaza saptamana viitoare). Solutiile le-am pregatit astfel incat sa adaug cam un ppm in acvariu la fiecare ml de fertilizant pentru a evita excesul. Lipsa de fosfati s-a vazut prin aparitia a GSA (green spot algae), iar cea a nitratilor prin stagnarea la un moment dat a dezvoltarii plantelor in conditile in care lumina este mai mare decat 0.5 W/lt, iar CO2 conform relatiei kH - pH e in general in zona 20 - 30 ppm.
Momentan am reusit sa stopez dezvoltarea staghornului care a fost cam singura care mi-a facut probleme si nu mai am nici GSA noi.
Dupa ce am adaugat la macronutrienti si dozarea de PlantaMin de la Tetra pentru magneziu fier si potasiu pot spune ca tot ceea ce creste nou are o culoare verde extrem de placuta.
Pasul urmator pentru mine este utilizarea argilei ca aditiv pentru substrat intrucat se pare ca substratul cu care am inceput (Tetra Initial Sticks) s-a cam epuizat si unele plante apreciaza mai mult fertilizarea prin radacini.
Cryptocorinele desi cresc nu arata chiar sanatoase si de aici deduc ca fertilizantii lichizi nu le prea ajuta.
Legat de ceea ce s-a spus anterior despre Seachem Excel ca sursa de carbon pentru plante, pare a fi un produs esential, si de aceea daca oricare dintre voi da de urma a asa ceva va rog sa postati orice sursa.
Am ceva prieteni plecati prin Europa zilele astea si le-am dat tema de casa ca caute asa ceva.
Sper sa continuam discutia pe acest topic intrucat e o tema deficitara pe acest forum.

Ro_land
14-08-2007, 12:40
Seachem Excel (si alte produse mult mai interesante de la ei,cum ar fi nitrati si fosfati pentru acvarii) se gaseste pe situl www.aquaristik.net . Din cate stiu Flourish Excel se foloseste ca sursa alternativa de carbon pentru plante, sursa bazata pe compusi organici (cealalta sursa fiind co2).

Ro_land
12-09-2007, 09:46
Continuare de aici (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?p=45941#45941).
Redfield Ratio nu rezolva problema algelor daca acestea exista in acvariu in schimb poate preveni aparitia acestora.
Pentru a face aquascaping sau cel putin a avea plante frumoase in acvariu in conditiile unei iluminari relativ puternice si a aditiei de CO2 este necesar ca sa se adauge si macronutrienti, cei produsi acvariu fiind prea putini pentru ele.
Exista unele idei conform carora aquascapingul cu pesti nu este un lucru viabil.

tilitilu
14-09-2007, 19:23
Dupa ceva timp de cautare - drama bacoviana a orasului de provincie - am reusit sa-mi cumpar un tester de NO3 de la Tetra pentru a face progrese in dozarea riguroasa a fertilizantilor (KNO3).
Am citit prospectul am aplicat metoda descrisa dar la citirea rezultatului apare marea dezamagire. Odata ca scala de referinta a culorilor este mult prea imprecisa 0 - 12.5 - 25 - 50 - 100 mg/l si apoi nuanta din recipientul de test e diferita in functie de cum o privesti: la lumina puternica (afara din camera) sau in lumina mai slaba (in camera). Astfel ca trei persoane nu am reusit sa stabilim unde se situeaza rezultatul. Eu tind sa cred ca este intre 25 -50, mai spre 50 adica destul de mult; ma asteptam la un rezultat mare pentru ca in ultimele zile am dozat mai mult decat uzual intrucat am ajuns cu CO2 aproape de 30 ppm si am facut ceva schimbari la neoane (Osram Fluora si Biolux) si vroiam sa fiu sigur ca plantele au tot ce le trebuie.
De altfel cresterea este OK si nici nu au mai aparut alge noi, doar ceva fuzz micute in partea superioara a acvariului langa neoane.
Urmarea e ca o sa fac imediat un schimb de apa cam de 30 % si pentru o perioada de o saptamana voi opri adaugarea de KNO3 urmand sa experimentez cu KH2PO4 pentru a vedea urmarile si unde ar trebui sa ma opresc.
Concluzia mea e ca acest test - destul de scump - e bun doar ca indicator de avertizare a depasirii limitelor critice, dar ca tester analitic de ajutor in dozarea macronutrientilor nu este deloc util.
Mergand mai departe, despre testele de fosfati nu am citit nimic de bine.Se pare ca sunt la fel de imprecise ca si scara de raportare, si avand in vedere ca la fosfati limita e mult mai mica as vrea sa stiu experienta voastra in masurarea lor. Similar in cazul fierului - sunt relevante testele de fier disponibile ?

seba
15-09-2007, 03:03
Aceasi frustrare am avut si eu la primele masuratori, dar... dupa un timp vei reusi sa faci o aproximare corecta. Si PO4 este asemanator. Un sfat; data viitoare cumpara testere SERA , sunt mai precise si mai usor de citit. Alt sfat; fixeaza ca referinta o singura sursa de lumina, de preferat o veioza cu bec halogen si cu mult alb pe fundal, toate citirile sa fie facute in aceleasi conditii.
Chiar daca ai CO2, lumina multa si plante multe, este mai sanatos sa fertilizezi putin si des, cu alte cuvinte incearca sa cobori NO3 la 10ppm si sa-l mentii acolo prin adaos zilnic dar in cantitatii foarte mici.

Ro_land
17-09-2007, 14:19
Sunt pe cale sa fac o comanda pentru azotatul de potasiu si fosfatul monopotasic. Deocamdata astept preturile...
Se gasesc la firmele care distribuie produse pentru laboratoare medicale etc. Se gasesc ca "reactivi".

tilitilu
17-09-2007, 20:48
Eu lucrez la o firma de productie alimentara si pentru activitatea laboratorului avem contact cu cateva firme care furnizeaza reactivi de laborator. In oferta primita pentru prima parte a anului ambii reactivi erau pe la 16 euro + TVA kilogramul, comanda minima 1 kg. Monofosfat de potasiu e folosit si ca aditiv alimentar (E320ii parca) da nu stiu cat este de pur in aceasta varianta - cel putin uitandu-ma pe fisa tehnica am vazut chestii care nu ar avea ce sa caute in substanta pura. Eu l-am folosit in varianta aceasta si nu am avut vre-o problema dar cum nu sunt expert in chimie nu fac recomandari. Cand le-am explicat la ce folosesc colegii de laborator mi-au recomandat sa folosesc pentru prepararea solutiilor apa distilata si sa nu prepar solutii care sa le utilizez mai mult de una, doua saptamani intrucat s-ar deteriora.

Ro_land
17-09-2007, 21:29
Subiect pe tema asta gasesti aici (http://www.barrreport.com/estimative-index/62-estimative-index-dosing-no-need-test-kits.html) si mai departe pe tot forumul respectiv (numai un exemplu pe care l-am descoperit azi)

seba
18-09-2007, 00:55
Interesnt. In respectivul articol mi-a atras atentia o afirmatie care suna cam asa: Conform principiilor din acvaristica moderna este o usurare sa stim ca excesul de fosfati nitrati si fier nu reprezinta principalul factor pentru explozia algelor, ci excesul de amonium (NH4+) si uree, toate acestea fiind valabile si la intensitati foarte mari de lumina.
In aceeasi directie putem considera si un conspect din fisa Seachem Flourish Nitrogen care spune: Acest amestec contine atit nitratii cit si - atentie - amonium, care este forma de azot preferata de plante ! Dar - atentie iar - amoniumul din produsul Seachem vine intr-o forma complexa indisponibila pina in momentul consumului de catre planta.

Sa fie oare cheia succesului in aquascaping urmatoarele ?
1 Filtru biologic de foarte mare capacitate ! ( de luat in considerare filtrele cu "pat fluidizat" si de exclus cele de tip "wet & dry" )
2 Lumina foarte multa (nu conteaza de ce tip ! )
3 CO2 30ppm
4 masa vegetala sanatoasa (nu conteaza ritmul de crestere )
5 fertilizare lichida pt plante emerse 1-2 PICATURI pe 1-2 zile ( sau dupa nevoile fiecarui acvariu ) ATENTIE contine amonium si uree, aceasta conditioneaza punctul 1 din prezenta lista.
6 pesti care maninca putin si in nr. redus
7 Schimb saptamanal de apa ( dar OBLIGATORIU declorinata )
8 Substrat preparat
9 temperatura constanta si optima
10 filtrare prin carbune o data la 5 luni ( preventiv datorita punctului 5 ) - asta este discutabil.

Ro_land
18-09-2007, 09:53
2 Lumina foarte multa (nu conteaza de ce tip ! )
De exemplu cei de dincolo de ocean nici nu discuta despre lumina sub 4000-6000K asa ca iubitul nostru TLD 830 cade din prima.


5 fertilizare lichida pt plante emerse 1-2 PICATURI pe 1-2 zile ( sau dupa nevoile fiecarui acvariu ) ATENTIE contine amonium si uree, aceasta conditioneaza punctul 1 din prezenta lista.
Aici as folosi solutiile despre care se vorbea mai devreme si care nu contin amoniu. Tocmai de aceea caut aceste produse.


6 pesti care maninca putin si in nr. redus
Tot de dincolo de ocean mi s-a spus ca nu exista acvariu bine plantat (gen aquascaping) care se bazeaza numai pe macronutrientii produsi de resturile de mancare si de pesti. Se vorbea de o incompatibilitate.

As mai adauga un PH stabil => controller. In plus sunt de urmarit si cerintele plantelor referitoare la duritatea apei si PH. Am inteles ca la multe plante asa numite "pretentioase" cheia succesului este o apa acida si mai putin dura.

Conditiile acestea speciale pentru plante intr-adevar sunt incompatibile cu multe specii de pesti. Intr-un acvariu pentru aquascaping (care il am in plan dar nu am spatiu si buget) nu as introduce pesti. Astfel as scapa de o grija si as putea doza CO2, nutrientii precum si "seta" duritatea apei la valori optime.

Necroshine
18-09-2007, 12:10
trei persoane nu am reusit sa stabilim unde se situeaza rezultatul.Incearca testul pentru nitrati Sera, se poate stabili destul de exact concentratia (bineinteles in limitele unor astfel de teste colorimetrice pentru amatori).[/quote]




1 Filtru biologic de foarte mare capacitate ! ( de luat in considerare filtrele cu "pat fluidizat" si de exclus cele de tip "wet & dry" ) La acvariile pentru plante in care pestii sint putini, filtrarea nu e foarte importanta, filtrul biologic n-are ce sa filtreze. Cel mai frumos acvariu pe care l-am vazut la AGA n-are filtru deloc.



2 Lumina foarte multa (nu conteaza de ce tip ! )Intr-adevar, lumina foarte multa, dar conteaza si calitatea.



3 CO2 30ppm Da.



4 masa vegetala sanatoasa (nu conteaza ritmul de crestere ) Conteaza sa reusesti sa corelezi dozarea macro si microelementelor cu consumul masei vegetale.



5 fertilizare lichida pt plante emerse 1-2 PICATURI pe 1-2 zile ( sau dupa nevoile fiecarui acvariu ) ATENTIE contine amonium si uree, aceasta conditioneaza punctul 1 din prezenta lista. E mai bine sa folosesti fertilizanti cu macroelemente pentru acvarii (daca gasesti). E foarte riscanta folosirea fertilizantilor pentru plante emerse.




7 Schimb saptamanal de apa ( dar OBLIGATORIU declorinata ) Daca reusesti sa corelezi aditia de macro si micro cu consumul acvariului, poti rari schimburile de apa dar nu recomand.



8 Substrat preparat Indiscutabil.

Ro_land
18-09-2007, 14:22
Preturile sunt cam asa:
- azotat de potasiu = 58.10 RON fara TVA / 1 kg
- fosfat monopotasic = 58.44 RON fara TVA / 1 kg

seba
18-09-2007, 19:04
@Ro_land & Necroshine

De acord cu toate afirmatiile si completariile voastre.

"(nu conteaza de ce tip !)"- cu referire la lumina - a fost spus PROSTESTE, mea culpa.
Lumina puternica si formata din combinatii de tuburi a caror efect cumulat se poate traduce printr-o temperatura a culorii de ~5500K. Asta nu inseamna ca TLD 830, Aqua-glo, floraglo, sau altele trebuiesc excluse atita timp cit ponderea si efectul cu care participa la posibila combinatie este corect aleasa.

In ceea ce priveste filtrul biologic - fertilizarea nonstandard - schimbul de apa , teoretic, acestea fac parte dintr-o relatie de interconectivitate specifice strict situatiei prezentate, renuntarea sau modificarea unuia ar schimba rezultatul si/sau datele problemei. Problema generata de realitatea pietei cu specific acvaristic din Romania.

@Ro_land
Aquascaping fara pesti. Da ... frumos, dar cam static ( pentru gustul meu ) ;)

Ro_land
19-09-2007, 11:02
Referitor la lumina am vazut inca un acvariu de vis care avea numai tuburi de 965 pe langa cele speciale pentru plante (adica Fluora si Aquarelle).

BogdanHojbota
27-09-2007, 18:53
studiind si cititind de vre-o 2 ori acest topic..am ajuns la concluzia ca trebuie sa adaug si eu macronutrienti, deoarece nu imi placea aspectul plantelor..nu cresteau, nu aveau culoare k-lumea...cu toate ca foloseam substante nutritive(bile, argila, jbl ferotabs, sera florenete, sera florena) dar datorita numarului mare de plante pe care il am in acvariu. Zis si facut..cum substante klumea ca macronutrienti nu prea gasesti am apelat la vitaflora, de care s-a vorbit mai sus..si respectand indicatiile am adaugat 1,5 ml in acvariul meu de 55litri acu o saptamana jumate, iar dumin ica am schimbat apa..si datorita schimbului de 30% din apa..am mai adugat cam 0,75 ml.
Acu rezultatu..dupa o saptamana si jumatate de cand folosesc vitaflora se observa o dezvoltrare miraculoasa a plantelor. CU putin adaos de co2 plantele mele si-au recapatat culoarea( verdele natural) si multe dintre ele au facut puiuti( am un difformis care are acu 10 pui marisori, carora nu le-am dat mare atentie pana azi, althernatera care era pe moarte..s-i arecapatat culoarea de roz purpuriu..intens, la fel si celelalte plante cu exceptia nyphea lotus red..care cam stagneaza... in rest toate arata super bine, sunt chiar multumit.

Dar odata cu evolutia rapida a plantelor au evoluat si algele putin..(oricum aveam :mrgreen: ) si doar pe anumite plante..datorita cred eu cresterii fosfatilor(vitaflora contine fosfati) cat si combinatiei de lumina(floura+aquarelle).
Acu urmeaza sa iau teste de apa..caci nu am gasit momentan in petshopu din zona si sa urmaresc evolutia substanetlor din apa..

florin3l
27-09-2007, 18:59
de maine incep si eu sa bag macronutritienti ... tot vitaflora ca doar asta am gasit.... va tin la curent...

andreic
27-09-2007, 21:07
@Hojby, salut. Daca vei renunta la Aquarelle in favoarea unui daylight vei rezolva in mare masura problema algelor.

Ro_land
27-09-2007, 22:10
Nu va recomand in nici un caz sa folositi aditia de macronutrienti fara a masura valorile nitratilor si a fosfatilor din acvariu!!!

seba
28-09-2007, 00:47
NU BAGATI INGRASAMINTE DE PLANTE EMERSE DUPA URECHE, CHIAR DACA MERGE BINE O PERIOADA AJUNGETI EXTREM DE REPEDE PE MARGINEA PRAPASTIEI .
Problema este mai complexa nu este suficient doar o privire asupra Nitratilor si fosfatilor masurati de testele obisnuite, in aceste fertilizante, azotul vine in marea majoritate sub trei forme, una este NO3 si nu pune proble, restul este NH3 sau NH4 si uree. Acestea din urma trebuie sa ajunga la radacinile plantelor pentru a putea fi consumate, lucru care dureaza si da timp algelor sa profite. Mai mult, este DEMONSTRAT ca algele consuma cu precadere azotul sub aceste forme (NH3 si uree). NO3 le este mult mai putin accesibil.
Am spus la un moment dat ca un filtru biologic de mare capacitate ar putea rezolva problema, ei bine m-am inselat putin, nu tote bacteriile nitrificatoare pot transforma urea.
Un alt aspect este cel al supradozarii. Este o regula de aur in horticultura care spune ca: TOTI MICRO SI MACRONUTRIENTII SUNT TOXICI ATUNCI CIND DEPASESC DE DOUA ORI NECESRUL. 1 sau 2 mililitri la 100 litri de apa poate insemna foarte usor depasirea acestui prag pentru cel putin o componenta a solutiei. O astfel de depasire a concentratiilor maxime poate duce si la distrugerea patului biologic, mai ales la nivelul inferior al substratului.
Cind dupa un astfel de tratament apare o explozie de alge, majoritatea acvaristilor se grabesc sa curete tot ce se poate curata. Efectul - reintroducerea in sistem a unei mase noi de materie organica pregatita pentru descompunere si care aduce un plus de nutrienti disponibili imediat tot algelor, Iata un carusel in plasa caruia cad forte multi.
Nu mai vorbesc si de raportul N-P-K pe care aceste fertilizante il au , mult prea dezechilibrat pentru un mediu acvatic.

andreic
28-09-2007, 08:46
Frumos spus.

Ro_land
28-09-2007, 10:10
seba ai intrat in posesia "produselor"?

seba
01-10-2007, 16:09
Din pacate Nu. Azi m-am intors din Italia si dupa multe cautari .... am venit cu mana goala. Si acolo exista reticenta cu privire la fertilizarea N-P si ca atare nu exista produse dedicate.
Ramine sa fac in viitorul apropiat comanda pentru Seachem.

Ro_land
03-10-2007, 16:07
Eu cred ca este mai simplu sa faci rost de produse indigene de laborator.

BogdanHojbota
15-10-2007, 19:48
o intrebare..pt cei ce ati folosit sau folositi macronutrienti sub forma de vitaflora, ati observat ceva neobisnuit la nevertebrate...

dupa discutiile cu un coleg de forum..acesta zice ca solutia contine Cu 0.01% si cica asta afecteaza nevertebratele.
Sincer nu am bagat de seama..faza asta..dar am observat ca melcii de substrat ies mai rar si parca nu mai sunt atat de multi , iar ceilalti maro..imi cam dispar..gasesc doar cochiliile..dar ma gandesc ca la faza asta e vina ancistrusilor caci am 2 mari cam 9-10 cm fiecare.

in rest am o planta Eichhornia diversifolia, despre care se sune ca este foarte greu de intretinut si este dificila la crestere..dar de cand am pus vitaflora..creste de nu o pot opri..am dat la vre-o 3 persoane pana acum din ea..bucati bune...

astept pareri...

andrei_dum
27-10-2007, 21:22
EU FOLOSESC FEROPOL DAYLI. 2 PIC PE ZI SI MERGE TRABA.DIN CAND IN CAND MAI PUN PASTITULE TOT DE LA JBL DE FEROPOL

Ro_land
30-10-2007, 15:23
In sfarsit.... am primit KNO3 si KH2PO4 comandat. Acum urmeaza sa fac solutiile si sa le folosesc la nevoie.

seba
30-10-2007, 15:52
:thumbright

BogdanHojbota
30-10-2007, 18:13
In sfarsit.... am primit KNO3 si KH2PO4 comandat. Acum urmeaza sa fac solutiile si sa le folosesc la nevoie.

de unde ai reusit sa faci rost si cat te-au costat? :roll:

Ro_land
30-10-2007, 19:13
Sunt firme in Bucuresti care furnizeaza produse chimice pentru laboratoare. Am facut comanda si mi-au trimis prin curier (asta cu plata ramburs nu-mi prea place ca am platit in plus pentru transport si taxa ramburs 32 RON). In total produsele au fost 82 RON plus transportul mai sus mentionat. Cate un kg din fiecare.
Pentru amatori dau doua situri unde puteti incerca: Skonx&Co (http://www.skonx.ro/Chimicale-si-reactivi/Reactivi-indigeni-1.html) si Tunic Prod (www.tunic.ro) (de aici am luat eu, la prima firma erau mai scumpe dar transportul inclus)

BogdanHojbota
30-10-2007, 20:55
multumim de informatii
si tine ne la curent te rog cu rezultatul aplicarii acestor substante ;)

StarXi
02-11-2007, 16:56
Cum iai convins pe cei de la Tunic ?

Ro_land
02-11-2007, 18:15
Nu era nimic de convins. Am facut comanda pe net si gata.

StarXi
02-11-2007, 20:22
Nu era nimic de convins. Am facut comanda pe net si gata.
Te-ai inscris cu persoana juridica la ei ?

Ro_land
02-11-2007, 20:42
Da, pentru ca dupa aceea am vazut ca te poti inscrie si ca persoana fizica :grin: In rest sunt cam neseriosi pentru ca de vreo doua ori ziceau ca imi trimit pachetul si cand am vazut ca nu soseste nimic am primit vestea cum ca nu s-a trimis din motive independente de ei... dupa doua saptamani de emailuri pe comanda mea a sosit si pachetul.

mita
05-11-2007, 19:15
Sunt si eu in cazul NO2 = 0, NO3 = 0 intr-un acvariu setup-uit acum 4 saptamani.
Gresala mea a fost ca, desi am "initiat" filtrul cu "murdarie" dintr-un alt filtru al unui acvariu ciclat + adaugare nitrivec, nu am pus mancare aproape deloc :cry: .
Acum sunt in situatia in care, dupa o perioada de dezvoltare frumoasa a plantelor, desi bolborosesc datorita aditiei de CO2, au inceput sa intre intr-un declin si abia acum, citind forumul (multumiri celor care au postat lucruri valoroase aici), am inteles de ce... Se pare ca apa s-a cam secatuit de macroelemente... Aici s-ar mai pune intrebarea daca aditia de CO2 la un acvariu nou nu e totusi o problema, provocand plantele sa consume si putinul care exista in apa...

Si acum se pune intrebarea ce sa fac:
- sa pun (in sfarsit :?) niste pesti (cory, pleco) cum poate ar fi fost cazul sa pun ceva mai demult? In cat timp pot acestia sa genereze suficient amoniac pentru a fi descompus de bacterii in NO3 (in conditiile in care acvariul s-a ciclat, ceea ce usor ma indoiesc, nu de alta, dar poate au murit bacteriile alea de foamne). Acvariul are 150l
- sa pun niste fertilizant gen vitaflora2?
- amandoua (din care fertilizantul sa-l pun doar de cateva ori pana reusesc sa aduc nitratii la un nivel de 10-15ppm, asta doar asa, ca un hack, pentru a nu-mi secatui plantele)
Voi ce parere aveti?

Apropo de Vitaflora: http://www.vitaflora.hu/index.php?CN=20&CIE=1

seba
05-11-2007, 20:06
Din pacate, si cu riscul de a genera polemica, doar in anumite conditii pesti asigura prin intermediul ciclarii azotului o cantitate suficienta de NO3. Una din sursele sigure ramane apa de la robinet, dar si aici cantitatiile sunt mici spre foarte mici pentru necesarul plantelor. Realitatea este ca o campanie de puplicitate pros intaleasa a dus la o carenta de proportii pe piata de acvaristica din TOATA LUMEA pe partea de fertilizare, mancare si substrat cu NO3 si PO4 , asa ca nu ramane decat sa decizi singur ce metode de inbogatire cu respectivii compusi gasesti, dar te atentionez ca trebuie avut grija, in acest topic s-a spus cam tot ce trebuia spus cu tot cu avantaje si dezavantaje.
In incheere precizez ca in lipsa macronutrientilor CO2-ul este un nonsens iar despre Vitaflora nu pot sa-mi fac o parere pentru ca nu am aflat nimic important din link-ul prezentat respectiv compozitia solutiei (forma si proportia NPK ). Ca idee o picatura din solutia respectiva asigura necesarul si pentru bacteriile ciclului azotului si poate intr-o anumita masura necesarul plantelor (functie de ce ai), repet pentru o recomandare prompta e nevoie de mai multe informatii. Poti pune pestii, si... SUCCES !

Ro_land
05-11-2007, 20:20
Aici gasesti compozitia Vitaflora 2: http://www.vitaflora.hu/index.php?CN=20.020&CIE=0

seba
05-11-2007, 20:30
aha bun: 13 - 6 - 4 (NPK) este aceptabil dar si aici este o informatie incompleta. Sunt convins ca azotul nu este 100% NO3. (nu pricep nimic din ce scrie acolo :cry: )

Ro_land
05-11-2007, 21:49
Este vorba numai de plante verzi de apartament...

mita
05-11-2007, 23:54
Am gasit inca un site cu vitaflora - banuiesc ca importatorul din Ro:
http://www.montrose.ro/
Dar din pacate nici aici nu scrie componenta completa. Doar ca idee. Ce am constatat insa este ca exista inca 2 tipuri de Vitaflora ce s-ar apropia de cerintele noastre (cel putin din cate am dedus eu din acest topic: de gazon care are ceva mai putini fosfati sau varianta de conifere cu mai mult azot (am vazut in Timisoara ambele variante)


In incheere precizez ca in lipsa macronutrientilor CO2-ul este un nonsens
Asa e seba... Si cred ca e mai mult decat nonsens. Cred ca e ... nasol... Seci plantele... Cred ca am constatat-o pe propria-mi piele... :cry:



iar despre Vitaflora nu pot sa-mi fac o parere pentru ca nu am aflat nimic important din link-ul prezentat respectiv compozitia solutiei (forma si proportia NPK ).

Uite aici componenta. Dar din pacate nu scrie detaliat :-( La alte produse am vazut acest lucru
http://img148.imageshack.us/img148/2231/vitaflora2cz3.th.jpg (http://img148.imageshack.us/my.php?image=vitaflora2cz3.jpg)



necesarul plantelor (functie de ce ai), repet pentru o recomandare prompta e nevoie de mai multe informatii.
N-am cine stie ce plante: un echinodorus caruia pare sa ii mearga, 3 cryptocorine care sunt cat de cat ok in sensul ca inca mai dau frunze, valisneria spiralis, elodea (asteia ii merge rau, culmea!), cabomba (la fel, desi cam are lumina), un fir de hygrophila, cateva de Heteranthera zosterifolia si inca o tufa (cea mica din fata) care nu stiu ce e :oops:
O poza e la http://photo.acvarist.ro/acvarii-juwel-trigon-dupa-2-saptamani-2962.htm

Nu am testere separate ci doar jbl 5-1 si la robinet imi arata nitriti + nitrati =0, ph undeva pe la 7.5, Kh pe la 11 si Gh pe la 10.

Nu stiu, dar ma cam tenteaza sa incerc un "startup" ... De pierdut n-am ce pierde, eventual imi explodeaza algele...

mita
05-11-2007, 23:56
Ce nu-mi prea place la Vitaflora 2 e continutul in Cu...

mita
06-11-2007, 01:44
N-am avut ce face si le-am scris producatorilor de Vitaflora din Ungaria sa ma lamureasca cu componenta formelor in care azotul este prezent in solutie. Va tin la curent cu ce se intampla.

mita
06-11-2007, 02:29
Pana una alta, am introdus in cei 150 l apa, 1,5 ml Vitaflora 2, cu o siringa, la radacina plantelor.

mita
06-11-2007, 15:57
Ia uitati ce au raspuns domnii din Ungaria (foarte prompti de altfel)

Dear Mihai Pacuraru,

thanks for the letter about your experiment.

The requested information:
N content in Vitaflora 2:
N total: 13 m/m %
N NO3: 0,52 m/m %
N amid (urea): 12,48 m/m/%

We have other products with high N content too (for example Vitaflora Gazon), for more information please visit our homepage: www.vitaflora.hu (in menu Termékek) or www.montrose.ro

I send you a data sheet with the compositions of our products.

If you have any further questions, do not hesitate to contact us.

Best regards
IB

Mi-au trimis si un PDF, dar contine cam aceleasi informatii ca si pe site, doar ca sunt mai structurate. Cine il doreste sa-mi dea un pm

Din ce zic ei e usor nasol pentru ca solutia contine muuulta uree ceea ce am inteles ca nu e deloc buna plantelor de apa.

Edit: le-am mai trimis un mail in care le cer sa-mi dea info si despre celelalte produse.

seba
06-11-2007, 16:34
Da e nasol si intr-o mare masura de asteptat. Eu nu am intilnit pina acum un fertilizant din aceasta categorie care sa contina macar intr-o mare proportie azotat, toate au amoniac si/sau uree predominant. Si este de asteptat, pretul de achizitie pentru aceste substante este mai mic fata de pretul azotatului iar efectul fata de plantele terestre este similar. Din pacate in acvariu urea si amoniacul sunt nocive. Acest Vitaflora nu este bun nici macar ca starter de bacterii pentru ca nu are amoniac.

Mugabis
06-11-2007, 22:02
dupa cele citite aici si urmarind acest topic.Nu prea am inteles nimic din toate acestea.In fond cam ce solutie este buna pt buna crestere a plantelor de acv.Faceti o proportie atat deaia atat deaia....poate reusim sa gasim aceste solutii si facem un fertilizant bun.Se cauta cineva bun la chimie.Eu am ceva relatii la diferite laboratoare asa ca... Veniti cu ce trebuie(adica masurile) de substante.

seba
06-11-2007, 23:37
Nu putem vorbi de o singura solutie cu o anumita proportie de componente, o astfel de abordare poate crea necazuri in anumite situatii, dar putem impartii toata treaba pe categorii:

(N) Azot: cel mai potrivit pentru asta este KNO3 (nitratul de potasiu) care are in componenta K - Potasiu 38.7% si NO3 - Nitrat 61.3%.

(P) Fosfor: se gaseste in KH2PO4 (Fosfat monopotasic) care are in componenta PO4 - Fosfat 69.8% si KH2 - 30.2%

pentru o dozare precisa folositi acest calculator (http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_dosage_calc.htm). Idea este ca trebuie facute 2 solutii una pentru NO3 si una pentru PO4, efectele pe care le au aceste solutii asupra apei acvariului poate fi masurate prin teste obisnuite, asta este si avantajul folosirii acestor substante, masori ai putin mai pui, masori ai mult te opresti.

(K) Potasiu: dupa cum ati vazut mai sus si nitratul de potasiu si fosfatul monopotasic contin (K) motiv pentru care consideram ca problema potasiului este rezolvata in plus apa din Romania este suficient de bogata in potasiu.

Problema microelementelor este rezolvata, in sensul ca toati fertilizantii pentru acvariu au in componenta cantitatiile necesare, se folosesc dupa indicatiile de pe prospect.

P.S.
@Mugabis
Toate astea au mai fost spuse chiar pe prima pagina a topicului, este acolo un link dat de Ro_land

StarXi
07-11-2007, 01:11
Am facut in sfarsit rost de KNO3. Am facut o solutie (85g/2L).
Am pus pentru inceput 2 ml. Incerc cate 2 ml/zi pentru urmatoarele 4-5 zile.
Metionez ca PO4=01,NO3=0.
Astept rezultatele.

Am o intrebare: ce inseamna pentru ei teaspoon ?
O lingura mare (nu lingurita) rasa sau cu varf ?
A si inca ceva: ce test exista pentru NO3 mai presic decat Sera (0,10,25 ppm). Adica sa spuna macar 0, 2.5, 5 ppm.

seba
07-11-2007, 01:39
Teaspoon = limgurita (lingura de ceai)
Tablespoon = lingura (de masa/supa)
Spoon = lingura (general)

TUNZE Nitrate measuring box

Ro_land
07-11-2007, 08:21
Pentru masurarea nivelului nitratilor poti folosi si JBL NO3 Test, mai usor de gasit la noi.

StarXi
07-11-2007, 10:39
Teaspoon = limgurita (lingura de ceai)
Tablespoon = lingura (de masa/supa)
Spoon = lingura (general)

TUNZE Nitrate measuring box

lingurita rasa sau cu varf ?

Testul de la JBL este mai bun decat cel de la Sera pe care il am?

seba
07-11-2007, 10:53
Teaspoon inseamna doar o lingurita, de unde sa stiu eu daca lingurita e cu varf sau fara varf , eu stiu ce este in capul omului, zi si tu o lingurita cu jumatate de varf sau, semirasa. Ce te faci daca mai pui la socoteala ca lingurita de ceai este mai mica fata de lingurita de desert iar lingurita de inghetata este mai putin adinca, E .. acu sa te vad. Succes.

Ro_land
07-11-2007, 13:02
Testul NO3 JBL are valorile 0, 1, 5, 10, 20, 40 ...

LittleJ
08-11-2007, 01:29
m'am trezit si eu sa fac un test de no3, si spre surprinderea mea e zero, am inceput sa introduc fertilizant pt plante de gradina, asta e ce am avut la indemana pana reusesc sa fac si eu o comanda din linkurile lui RO_land, astept rezultate poate merge si cu cel pt gradina o sa revin cu compozitia scrisa pe eticheta...desi nu stiu cate incredere pot avea in producator va salut

seba
08-11-2007, 01:55
=))
Daca mai facem multi comanda la azotat de potasiu din acelasi loc o sa faca PDT_Armataz_02_51 niste ochi cat PDT_Armataz_01_23 de o sa ne trezim cu PDT_Armataz_01_42 la poarta.

@drhyperlaur
eu zic sa incepeti sa cautati un avocat bun.

=))

LittleJ
08-11-2007, 11:05
acuma am vazut linkul lui Ro_land cu aquaristic.net, am impresia ca firma respectiva este in germania, sper sa nu ma insel nu ma prea descurc cu germana, ce e imbucurator e ca au site si in engleza :P cat despre fertilizanti am gasit acolo la ei o sumedenie de fertilizanti cu N si P care nu ar fi exagerat de scumpe problema e transportul care ar fi aproape 30euro, destul de scump. dar cum germania e aproape poate se gaseste cineva binevoitor sa aduca mai multe pt unu altu:) ofc poate m'am inselat si aquaristic.net nu e din germania si atunci tot postul asta e in zadar :P

Ro_land
08-11-2007, 11:26
LittleJ Aquaristic.net este in Germania.
Problema cu produsele Seachem de acolo este ca daca faci comparatie intre ele si clasicele azotat (KNO3) si fosfat (KH2PO4) cumparat de la noi, vei vedea ca la Seachem dai mai multi bani si ti se va termina mult mai repede decat cealalta varianta.
seba Azotatul de potasiu fiind ingrasamant nu vad care este problema cu comezile noastre. Din cate stiu nu este supus unui regim special. Se gaseste si in saci de 50kg la magazine de gradinarit numai ca probabil aceea nu are compozitia atat de buna (poate contine si alte elemente nefiind pentru laborator).

mmaxalb
08-11-2007, 14:46
Fratilor daca vreti chimicale puteti sa gasiti la firmele care distribuie reactivi si chimicale pentru laboratoare puteti gasi orce va doreste inimioarahttp://www.global-step.net/produse.html sauhttp://www.acizi.ro/www/ro/presentation/site.php?document=MainFrameDoc&elementID=980
daca nu au [nu cred ca se poate] aduc
cantitatile sunt mici iar pretul de asemenea si cel mai important concentratiile sunt cunoscute

seba
08-11-2007, 17:50
@Ro_land
Glumeam, dar este si un simbure de adevar in respectiva gluma, acei saci nu sunt saci cu 50kg KNO3 ( new10 ) ci saci cu pelete inpregnate cu azotat. Ai nevoie de cantitati mult mai mari pentru a fi periculos dar chiar si asa exista un risc, vezi "Tragedia de la Mihailesti", exista legi care limiteaza transportul acestui ingrasamint. In ceea ce priveste substanta KNO3, uite o idee de ce poate face, citez dintr-un titlu de ziar: "O rachetă experimentală care foloseşte drept combustibil zahăr şi azotat de potasiu .........racheta de 2,5 metri lungime a zburat la 5.000 de metri altitudine. Viteza maximă atinsă a fost de circa 2.000 de kilometri pe oră.",inchei citatul. Realitatea este ca azotatul de potasiu ( salpetrul ) a fost mai intai componenta pirotehnica (la praful de pusca/pulberea neagra si focul bengal ) ulterior a devenit ingrasamant.

StarXi
08-11-2007, 20:07
@Ro_land
"O rachetă experimentală care foloseşte drept combustibil zahăr şi azotat de potasiu .........racheta de 2,5 metri lungime a zburat la 5.000 de metri altitudine. Viteza maximă atinsă a fost de circa 2.000 de kilometri pe oră.",inchei citatul. Realitatea este ca azotatul de potasiu ( salpetrul ) a fost mai intai componenta pirotehnica (la praful de pusca/pulberea neagra si focul bengal ) ulterior a devenit ingrasamant.

Informatie este incompleta. Mai iti trebuie Sulf si un tip de carbune pentru praful de pusca. KNO3 se mai foloseste si pentru distrugerea bustenilor ramasi de la taierea pomilor - se foreaza o gaura si se pune KNO3. Dupa nustiu cat timp se mananca din interior.

Tunic mi-a cerut autorizatie de la ITM, altfel nu au vrut sa imi cu toate rugamintile mele.

mmaxalb
08-11-2007, 20:30
ureea este mult mai periculoasa
SCUZE PENTRU CARACTERUL OFF-TOPIC

seba
09-11-2007, 00:19
@KILL si @StarXi
Multe am de comentat fata de ce spuneti voi, dar pe masura ce scriu realizez ca nu ar exista nici o finalitate, in plus as incuraja o deviere si mai mare a subiectului, in consecinta eu personal pun punct.

@Ro_land
Scuze pentru "intocsicarea" topicului.

Ro_land
09-11-2007, 09:26
Mda, nu vreau sa infirm nimic din ceea ce ati spus aici pentru ca fiecare are dreptate in felul lui. Important este ca aceste substante se folosesc in acvaristica de pretutindeni (aceea parte a acvaristicii care pune accent si sau numai pe plantele acvatice) si cu rezultate bune ca altfel nu s-ar folosi.

De vreo doua saptamani folosesc aditia de NO3 si PO4 dar nu am observat mare diferenta fata de perioada anterioara. Nu am vrut sa sar nici calul ca totusi am niste pesti acolo...
Valorile tinta sunt asa:
1.0 ppm fosfati
15-20 ppm nitrati
4-5 ppm Fe

seba
09-11-2007, 22:54
Corect.
Sunt convins ca o sa se simta o diferenta in bine. Dureaza pana planta isi reface stocul de macronutrienti, dupa o perioada o sa vezi o modificare in intensitatea verdelui la frunze, va fi mai intens si mai lucios.

Solaris
10-11-2007, 15:40
aduc in discutie din nou betigasele fertilizante pentru plante de ghiveci (ex. ''Substral'' cu N-P-K = 10.7-6.4-8.6 + magneziu 2.4 +microelemente) care dupa 3 saptamani de folosire mi se par net superioare oricaror pastile fertilizante dedicate acvaristicii (si le-am incercat pe toate de-a lungul unui an, in afara de Dupla). in combinatie cu solutia fertilizanta lichida ''Substral'' N-P-K = 6-3-6 + microelemente, plantele au parte de o dezvoltare halucinanta si dau de-a dreptul afara din acvariu, toate. timpul de test e oarecum scurt dar rezultatele sunt foarte promitatoare. pana acum nici picior de alga.

vreau sa va poftesc si pe voi sa faceti teste cu betigasele fertilizante si sa postati aici rezultatele, ca folosirea lor sa fie 'legalizata' in cazul in care vor veni feedback-uri pozitive de la mai multi.

LittleJ
10-11-2007, 18:08
solaris de unde ai cumparat asa zisele betigase ? poti trimite eventual si prin posta sau ceva ? eu duc lipsa de no3 si sunt doritor sa le incerc


later edit: solaris continuam discutia pe pm

Solaris
10-11-2007, 18:26
intre timp ti-am raspuns pe PM. daca nu ajungi totusi in Sibiu eu iti trimit cu draga inima zilele astea cand am primul drum la magazin (petnru alti ochi curiosi- Baumax lana Real)

realoz
10-11-2007, 20:42
intre timp ti-am raspuns pe PM. daca nu ajungi totusi in Sibiu eu iti trimit cu draga inima zilele astea cand am primul drum la magazin (petnru alti ochi curiosi- Baumax lana Real)

20 de minute am stat si mam uitat la ele"sa le iau sa nu le iau sa le iau ,mai bine nu "si nu leam luat mia fost frica sa nu gresesc si uite ca de fapt erau foarte bune !!!

Gabi Dan
10-11-2007, 21:09
Acum am citit topicul, si din intamplare am bagat substral azi dimineata.
L-am luat din Carrfur pentru ca era mai ieftin decat vilmorinul.
Am pus putin sa vedem ce se intampla.

BogdanHojbota
12-11-2007, 17:53
Gabi , cat ai dat pe betisoare in Carefour? pune si tu o poza cum arata sau da un link..sun curios..dupa ce le folosesti spune- ne si rezulatele tale

StarXi
12-11-2007, 21:37
Da, Carrefour Militari 7,9 lei. Sunt 30 de betigase de cam 5 cm puse una langa alta.
AM si eu o intrebare, legata de dojaz, cum faceti ? rupeti un betigas sau puneti mai multe ? (cam cat catareste un betigas) ?

Gabi Dan
13-11-2007, 15:44
Substralul era vreo 9 lei iar Vilmorinul 14, sau 15 cam asa ceva.
Nu ai cu ce face confuzie pentru ca sunt singurele betigase fertilizante la raionul de gradinarit.
Eu am rupt in 2 un betigas si l-am bagat cat de adanc am putut in nisip la vreo 4 cm de tulpina plantei.
Am bagat doar unul nu am vrut sa ma risc.

Momentan acvariul e oarecum deciclat, iar dupa ce se va cicla voi baga mai multe bete.
Mai ne auzim.

UnRomeo
17-01-2008, 15:29
Noua idee cu betigasele si fertilizantul lichid substral pare interesanta, chiar atractiva. Cum ma gasesc si eu in aceeasi situatie, cu no3 la zero si plantele care sufera din cauza lipesi de nutrienti, ma bate gandul sa incerc si eu aceasta varianta, insa rog pe cei ce au inceput experimentele cu substral-ul... sa posteze ceva noutati. cum se comporta, sunt efecte negative? merita ?

andreic
17-01-2008, 15:36
Iar o luati de la capat cu Substralul. Problema s-a tot discutat. Incercati un search.

Borzy
17-01-2008, 16:24
Eu folosesc in substrat JBL 7 balls, iar in apa Vitaflora 2 si Substral pentru plante verzi (asa scrie pe flacon) de aprox. 2 luni. Efect negativ nu am observat nici unul, insa pot sa spun, ca plantele parca au explodat de cand folosesc. E drept, ca de atunci am pus si sistemul de co2 presurizat in functiune, deci nu pot sa zic 100% ca este numai de la fertilizant. Pot sa zic insa, ca pana ce nu am pus fertilizant in apa, plantele erau cam palide la culoare, iar dupa adaugarea fertilizantului in aprox. 3 zile, si-au schimbat culoarea in verde si rosu foarte intens. Inclusiv bacopa, care era verde de cand am cumparat si am pus in acvariu, si-a schimbat culoarea in roz.

De meritat, eu zic ca merita sa-l incerci, INSA trebuie sa ai foarte mare atentie la dozaj! Eu am pus la 220 de litrii de apa, 2-3 ml din Vitaflora/Substral in fiecare saptamana, dupa schimbul de apa si era destul. Aveam NO3 25 mg/l si PO4 1 mg/l in ziua urmatoare si tot scadea spre sfarsitul sapt. atingand aproape 0 sambata, cand schimbam apa si puneam iarasi 2-3 ml.

La mine merge asa si sunt foarte multumit cu rezultatul. O sa-l folosesc tot asa pana cand ajung in tara produsele de la Dupla...

UnRomeo
18-01-2008, 12:42
De un astfel de raspuns aveam nevoie. Discutii despre acesti fertilizanti s-au imprastiat pe mai multe topicuri, ma gandeam ca e mai bine sa continui aici cu alte nelamuriri.

Borzy, 2-3 ml din fiecare ? Cat despre alge, ce poti spune ?

Borzy
18-01-2008, 14:39
Nu, 2-3 ml in total. Prima data am incercat cu Vitaflora, iar dupa aceea am zis ca incerc si cu Substral daca tot am in casa. Mari diferente intre cei doi nu am vazut, deci cred ca merge cu oricare dintre ei. Eu totusi o sa raman pe Vitaflora, pentru ca are numai 0,02% Cu, iar Substralul 0,03%.

Nu recomand sa-l folosesti in caz ca ai melci sau creveti in acvariu. Cuprul fiind foarte toxic pentru ei, chiar si in cantitati asa de mici.

Despre alge nu pot sa spun nimic, pentru ca nu am :) Probabil si daca apare ceva urma de alga, cei 5 SAE repede il termina. Am avut mai demult de toate felurile, pe rand, insa de cand am o jungla de plante + co2 din butelie, au disparut treptat. Sper sa nu mai revina niciodata :)

Gabi Dan
21-01-2008, 14:36
Am încercat sâmbata asta şi Vilmorin beţe.
Se dizolvă cam repede în apă, până ajung să le îndes în substrat spre deosebire de beţele de substral care sunt mai rezistente.

Vitaflora 2 pun cam 4-6 picături în fiecare dimineaţă la 200litri.
Alge nici urmă.

Juwel
25-01-2008, 03:38
Am gasit in casa un flacon de Vitaflora 1, cel pentru plante cu flori. Nu am de gand sa fac experimente, dar e diferenta asa mare intre Vit 1 si Vit 2? Am vazut concentratiile, e grava acea diferenta?

razvan
25-01-2008, 09:48
te referi ca "capitolul" NPK...
daca tin bine minte, diferentele erau destul de mari, stiu ca asta a fost criteriul de selectie, cind am achizitionat sticluta pe care am folosit-o. valori cit mai mici...

Ro_land
25-01-2008, 10:13
Acolo problema este data de faptul ca pe cele mai multe solutii din acestea raportul fosfati/nitrati nu este corespunzator raportului dat de valorile tinta (care se doresc in acvariu). Mai pe intelesul tuturor aceste solutii contin mult mai multi fosfati decat ar trebui si cum nu poti separa fosfatii de nitrati, trebuie sa ii folosesti asa cum sunt. Raportul tinta este de 1:(15-20) fosfati/nitrati, deci fosfatii ar trebui sa fie de 20 de ori mai putini in solutie (ceea ce nu este adevarat). Eu am avut in vedere acest raport la selectarea variantei de Vitaflora 2 (la care am renuntat odata cu procurarea solutiilor separate pentru fosfati/nitrati), care are cel mai favorabil raport, raport care insa este departe totusi de cel tinta.

Borzy
25-01-2008, 10:18
Eu am din ambele (Vit 1, Vit 2), cate un flacon. Ce scrie pe flacoane:

Vitaflora 1 - pentru plante decorative cu flori
macroelementi: 10,0% N ; 4,0% P2O5 ; 7,5% K2O
microelementi: (mg/kg) Mg: 100; Fe: 200; Zn: 100; Mn: 100; Cu: 100; B: 200; Mo: 10; EDETA

Vitaflora 2 - pentru plante decorative cu frunze
macroelementi: 13,0% N ; 4,5% P2O5 ; 6,5% K2O
microelementi: (mg/kg) Mg: 100; Fe: 200; Zn: 100; Mn: 100; Cu: 100; B: 200; Mo: 10; EDETA

Deci la microelementi nici o diferenta.

Juwel
25-01-2008, 15:05
Vitaflora 1

Raport N/P2O5 = 2.50

Vitaflora 2

Raport N/P2O5 = 2.88

Nu stiu daca ma exprim corect, dar daca este vorba de acest raport, mie unul la ambele imi pare foarte mare fata de recomandari. Deci ar fi OK de bune sau de rele amandoua. Teoretic.
Acum practic, a vazut cineva diferenta folosindu-le?
Sau mai bine zis, sa arunc Vit. 1 si sa cumpar Vit. 2?

Gabi Dan
26-01-2008, 11:01
vitaflora 2 de 100 ml am lut-o din Metro cu 3,2 lei.
Asa ca............

BogdanHojbota
26-01-2008, 21:25
eu folosesc vitaflora 2 pentru plante cu frunze verzi, si pun 1,5 ml la saptamana(cand schimb si apa) si nici urma de alga..nici puncte verzi pe geam si nici barboase..

in schimb un coleg acvarist a folosit vitaflora pentru plante cu flori si i-au aparut o droaie de alge..
pacat ca contine prea putin Fe..ar fi suuper daca avea macar 0,5 sau 1% asa are doar 0,02% , iar eu unu il combin cu jbl ferropol si da rezultate..

prima oara cand am folosit vitaflora am avut un rezultat super la "enihornia diverisfolia" a crescut beton si am dat de pomana la toata lumea..
dar a folosit cineva separat substral cu 0,5% fe si vitaflora 2 separat..s-a observat vre-o diferenta intre cele 2?

seba
28-01-2008, 02:45
@ Ro_land

De aproximativ o luna jumate folosesc si eu KNO3 si KH2PO4, nu am vrut sa vorbesc fara sa ma conving asa ca am asteptat sa vad efectul. In cazul meu se simte diferenta, aceasta nu consta atit in viteza de crestere a plantei (evidenta si ea) cit mai degraba in dezvoltarea corecta a frunzelor. La tine cum este ? S-a vazut vre-o inbunatatire ? Ultima oara erai putin sceptic.

Ro_land
28-01-2008, 10:01
:) Ma bucur ca ai nimerit combinatia optima de fertilizare.
La mine lucrurile merg bine. nu pot sa zic ca a fost un bum de crestere dupa ce am trecut la fertilizanti macro. Totusi problema era si lumina (capitol la care se pare ca am ramas in urma) deoarece Rotala Wallichii nu mergea bine cu 4 tuburi de 30W. Am mai adaugat inca un tub de 30W si diferenta este enorma la aceasta planta, cred ca pur si simplu am trecut de limita aceea peste care se simte bine (ma refer la lumina).
In rest fac masuratori dupa fiecare schimb de apa si completez cu macro cat este nevoie. Si chiar acum imi aduc aminte ca acum un an, cand aveam mari probleme cu algele, totul era din cauza lipsei de nitrati. Dupa ce am cumparat un test, timp de cateva saptamani acesta imi arata numai valori apropiate de zero :shock:

seba
28-01-2008, 12:58
Vad ca ai si Microsorum, de curiozitate, sufera sau nu de prea multa lumina ? In cazul meu la un moment dat acesta a avut o problema, asta dupa ce tocmai crescusem intensitatea luminii, drept urmare am revenit la situatia initiala.(asemanator cu ce ai tu dar cu 25% mai putin) Astazi suspectez ca a fost o coincidenta si ca adevarata cauza a fost temperatura prea mare de pe durata verii. A, si inca ceva, Glossostigma la tine e "fericita" ? ai mai pune lumina pentru ea ?

Ro_land
28-01-2008, 13:18
Intr-adevar, Microsorum creste in valuri dar nu pot sa zic ca sufera direct din cauza luminii. Pur si simplu stagneaza o vreme, mai creste si tot asa. Glosso s-a simtit bine si cu lumina pe care am avut-o. Mai mult, a crescut si in zonele de umbra. Acum apare o alga rosie pe ea unde are lumina multa :( Nu este alga BBA, este tot alga rosie de culoare neagra ca o rugina. Dar despre astea poti citi in aria de Alge.
PS Sa nu deviem de la subiect! Revenim la fertilizanti.

V.I.L.
07-02-2008, 19:45
spuneti-mi si mie va rog,solutia fertilizanta vitaflora sau substral,cum se administreaza?in apa sau in substrat?

Ro_land
15-02-2008, 09:53
O observatie interesanta: pe vremea cand foloseam Vitaflora, Cabomba mea crestea ca nebuna, cam 5 cm pe saptamana. Acum, cand folosesc solutii separate pentru aditia de azot(KNO3)/fosfor(KH2PO4) de abia creste jumate de cm pe saptamana. Cred ca Vitaflora adauga azot si sub alta forma decat NO3 si Cabomba folosea pe deplin aceasta forma a azotului. O observatie interesanta zic eu.

vrinceanu In apa dar nu pui mai mult de cativa ml de solutie!

UnRomeo
15-02-2008, 13:49
Cu fertilizantii gen vitaflora , substral nu ma risc prea tare , pun uneori, dar cam jumatate din cantitatea recomandata, vreau sa stau pe partea sigura .. CO2-ul il am de aproape 2 saptamani... insa o evolutie in bine a plantelor inca nu observ, doar cabomba care a mai inceput sa creasca, in rest toate raman aproape neschimbate. Ma deranjeaza faptul ca valisneria spiralis.. tot timpul ii cad frunzele, se desprind de la baza, si le tot gasesc prin acvariu, cate 2 pe zi uneori. aproape ca nu mai am nici o frunza de spiralis intreaga. Ce ar trebui sa fac oare ? mai insist pe fertilizanti ? mai cresc cantitatea de CO2 ? (ph-ul este in jur de 6.5..) . Alge... hair algae (se zice ca are pana la 5 cm lungime un fir.. la mine au si 30 cm) care ma mai deranjeaza, si ceva green spot .. dar foarte putine, abia apare ca sunt mancate de melci. Deci cu fertilizantii.. nu stiu ce sa zic.. nu m-as risca la mai mult.
Sfaturi ? pareri ?

razvan
15-02-2008, 13:53
in "actiunea asta" lipseste un termen.. LUMINA!! catalizatorul intregii reactii
degeaba ai 1+2, daca +3 este de fapt +1.5...
da-le plantelor TOT ce le trebuie, si au ele grija sa-si ia necesarul...
poate ai lumina(nu reiese din postul tau) poate este de calitate, insa cantitativ nu-i suficienta ...

UnRomeo
15-02-2008, 14:09
in "actiunea asta" lipseste un termen.. LUMINA!! catalizatorul intregii reactii
degeaba ai 1+2, daca +3 este de fapt +1.5...
da-le plantelor TOT ce le trebuie, si au ele grija sa-si ia necesarul...
poate ai lumina(nu reiese din postul tau) poate este de calitate, insa cantitativ nu-i suficienta ...
Pai .. sa vedem .. aprox. 85 litri brut, 3 x 18W .. neoane osram in felul urmator : fluora + 865 + 965. Cand le-am calculat la inceput.. mi s-a spus ca este suficient. Totusi, problema cu spiralis nu o inteleg.. frunzele sunt sanatoase, verzi, tari, doar ca se topesc de la baza si se despind...

razvan
15-02-2008, 14:45
MEA CULPA!!!
da!! lumina indestulatoare, insa uitindu-ma la locatie .. cluj.. deh, cica p'acolo s-ar gasi la robinet apa extrem de moale, unii denumind zona "tara neonului" ;) (a neonului peste, nu bec).
zici ca se topeste valisneria... din cite stiu eu, aceasta balarie prefera apa ceva mai dura (unii o recomanda la ciclide africane) ceeace ar explica fenomenul de topire de la tine.
acum sa nu vi sa-mi spui ca ai si apa dura la robinet, ca-mi dau demisia =))

seba
15-02-2008, 15:29
@Ro_land
Amoniu si uree sau asa zisele carbamide. Am mai discutat lucrurile astea, din pacate in comparatie cu NO3 ele favorizeaza mai mult si algele, tocmai pentru ca sunt mai usor accesibile regnului vegetal.
Sau poate atunci avea mai putina lumina si se "chinuia" sa ajunga dupa ea, sau temperatura era alta, cine stie, poate ca acum este in perioada de vegetatie.

PAPILLON
16-03-2008, 14:55
SALUTARE PDT_Armataz_01_34
Sunt nou pe cest forum si de aceea citesc fiecare capitol in parte
Am ajuns acum la acesta cu solutiile fertilizante pentru plante de apartament.
Ce rezultate ati mai obtinut intre timp?
Acum dupa atatea experimente ce dozare recomandati pentru vitaflora2 la 100 de litrii ?
Dar pentru betisoarele de substral ?
Cand ati inceput sa folositi vitaflora2 si ati observat reactii specatculoase ale plantelor(crestere) aveati un substrat fertilizant deja in acvariu sau era clasicul nisip.
Ati mai descoperit si alte solutii pentru plante intre timp ?
Multumesc

seba
16-03-2008, 16:40
salut PAPILLON
Personal am ajuns la concluzia ca fertilizantii de plante pentru apartament nu sunt o rezolvare corecta a lipsei de nutrienti, acestia produc probleme care au fos discutate si semnalate in acest topic.
Cand am folosit aveam (si am) substrat imbogatit cu "tetra plant complet substrat"
Acum folosesc solutia DIY pentru NO3 si PO4 facuta din KNO3 si KH2PO4 (CU MULTA MASURA) si din cand in cand (FOARTE RAR) un strop de fertilizant de flori. Incerc sa am in acvariu perioade cu LIPSA de PO4 la sfirsitul sapatamani si cu LIPSA de NO3 o data pe luna. Din picatura de fertilizant de flori obtin micronutrientii potasiu si ceva amoniac aceasta este adaugata dupa pauza de NO3. O data la 2-3 zile schimb ~ 4 litri de apa din cei 120 ai acvariului.
Acvariul este foarte putin populat cu pesti, nu am mancatori de alge iar masa vegetala este mica reprezentata de plante cu crestere redusa. GH 9, KH 5, PH 6,5 , CO2 40ppm, lumina 4050lm / 6000K ( in curind o sa creasca la 5400lm si 7500K ).
Rezultatele nu sunt spectaculoase dar sunt SANATOASE si NORMALE

UnRomeo
16-03-2008, 21:38
..... Din picatura de fertilizant de flori obtin micronutrientii potasiu si ceva amoniac aceasta este adaugata dupa pauza de NO3. O data la 2-3 zile schimb ~ 4 litri de apa din cei 120 ai acvariului....

Potasiu .. din cate stiu eu il obtii deja din KNO3 si din KH2PO4, deci nu cred ca are rost sa mai adaugi fertilizat de flori pentru potasiu. Da, pentru ceilalti micronutrienti si azot sub forma de amoniac (si uree) .. se justifica, cu toate ca.. eu unul prefer sa nu mai introduc amoniac si uree, chiar daca concentratiile sunt sub limita de pericol, nu vreau sa mai stresez pestii cu asa ceva. De ce nu folosesti genul sera florenette pentru micronutrienti ?

Inca o intrebare.. ai spus ca schimb 4 litri din cei 120 .. e o greseala de tipar sau doar atat schimbi ? mi se pare o cantitate mult prea mica (chiar si pentru cele 2-3 zile interval) .. ca sa faca vreo diferenta. Daca gresesc, te rog sa ma scuzi.

Mai am o rugaminte si cu asta te las.. Imi poti spune te rog in ce cantitati fertilizezi tu KNO3 si KH2PO4 in acvariul tau ? Aici ma refer.. la ce concentratie ai facut solutiile , cat de des fertilizezi si in ce cantitate.

Merci.

mita
16-03-2008, 23:54
Mai am o rugaminte si cu asta te las.. Imi poti spune te rog in ce cantitati fertilizezi tu KNO3 si KH2PO4 in acvariul tau ? Aici ma refer.. la ce concentratie ai facut solutiile , cat de des fertilizezi si in ce cantitate.
Vezi aici (http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_aquacalc.htm)
Recomandarea mea e sa iti faci solutiile in funtie de cantitatea de apa din acvariul tau in asa fel incat 1ml de solutie sa iti ridice nitratii sau fosfatii cu o valoare usor de interpretat si masurat, de ex 1ppm.

seba
16-03-2008, 23:58
@UnRomeo

Asa este in legatura cu potasiu, dar mai pun putin deoarece cantitatea care vine in KNO3 si KH2PO4 este micuta comparativ cu necesarul unui bazin plantat. Amoniul si urea sunt mult sub nivelul toxic pentru pesti iar plantele chiar apreciaza aceasta "delicatesa" de azot, pesti sunt departe de a produce o cantitate relevanta ( in acvariul meu ). Idea este sa pun putin cat sa nu creez un bum de alge o data pe luna iar plantele sa profite repede.
Folosesc si micro nutrienti separat de tipul florenette, atunci cand am pun zilnic ~ 2ml.

Da 4 litri, este mai "sanatoas" si suficient (in conditiile de fertilizare si parametrii chimici mentionati). Nu sunt adeptul schimbului masiv si exagerat de apa , am facut si astfel dar nu atunci cand in acvariu am pH 6,5 si la robinet 7.3.

KNO3 2ml pentru o crestere de ~ 3.5ppm NO3
KH2PO4 1ml pentru o crestere de ~ 0.15ppm PO4
Fertilizarea o fac dupa masuratori si asa cum am spus idea este sa am la sfaritul sapatamani citire ~0 pentru PO4 si acelas lucru pentru NO3 la sfirsitul lunii, totul depinde de apetitul plantelor, dar evit sa depasesc 0.2ppm pentru PO4 si 5ppm pentru NO3 cel putin momentan, cand o sa mai creasca plantele poate am sa cresc cantitatiile.

UnRomeo
17-03-2008, 10:05
Mai am o rugaminte si cu asta te las.. Imi poti spune te rog in ce cantitati fertilizezi tu KNO3 si KH2PO4 in acvariul tau ? Aici ma refer.. la ce concentratie ai facut solutiile , cat de des fertilizezi si in ce cantitate.
Vezi aici (http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_aquacalc.htm)
Recomandarea mea e sa iti faci solutiile in funtie de cantitatea de apa din acvariul tau in asa fel incat 1ml de solutie sa iti ridice nitratii sau fosfatii cu o valoare usor de interpretat si masurat, de ex 1ppm.

Da Mita, cunosc foarte bine site-ul, aveam chiar si aplicatia de desktop. Am vrut doar sa stiu cum procedeaza alte persoane, care au deja experienta cu aceasta metoda de fertilizare. Sincer, eu abia ma apuc de asa ceva, de aceea prefer sa ascult si alte pareri inainte.

Gabi Dan
17-03-2008, 10:09
Asa arata acvariul meu, fertilizat in substrat (pietris de pe malul apei) cu SUBSTRAL , 2 bete pe saptamana, si VITAFOLRA 2 cate 6-8 picaturi in fiecare dimineata.
Acariul are brut 216 litri, net probabil 180.

http://img144.imageshack.us/img144/20/20080316axd5.th.jpg (http://img144.imageshack.us/my.php?image=20080316axd5.jpg)

Nu folosesc decat acesti doi ferilizanti de plante emerse.

UnRomeo
17-03-2008, 10:30
Asa arata acvariul meu, fertilizat in substrat (pietris de pe malul apei) cu SUBSTRAL , 2 bete pe saptamana, si VITAFOLRA 2 cate 6-8 picaturi in fiecare dimineata.
Acariul are brut 216 litri, net probabil 180.

http://img144.imageshack.us/img144/20/20080316axd5.th.jpg (http://img144.imageshack.us/my.php?image=20080316axd5.jpg)

Nu folosesc decat acesti doi ferilizanti de plante emerse.

Frumos, chiar foarte frumos. De aici nu se vede nici un fir de alga, dar tu stii mai bine. Ce lumina ai ?

Gabi Dan
17-03-2008, 11:34
3 osram fluora de 36w
1 TLD 965 de 36W pus in fata.

razvan
17-03-2008, 20:15
hai sa stirnim putin apele ;) cu o chestie "batrineasca" ...
a folosit cineva sau stie cum se pot folosi in acvaristica "banutii de turba" de la florarie ??
poate spune cineva ce rezultate a avut, in cazul in care i-a folosit???

Al_koholic
17-03-2008, 21:26
Asa arata acvariul meu, fertilizat in substrat (pietris de pe malul apei) cu SUBSTRAL , 2 bete pe saptamana, si VITAFOLRA 2 cate 6-8 picaturi in fiecare dimineata.
Acariul are brut 216 litri, net probabil 180.

http://img144.imageshack.us/img144/20/20080316axd5.th.jpg (http://img144.imageshack.us/my.php?image=20080316axd5.jpg)

Nu folosesc decat acesti doi ferilizanti de plante emerse.
De cat timp e setat acvariul?
Poti sa bagi si un zoom pe anubiasii aia?

seba
17-03-2008, 21:28
Hmmm...
Care va sa zica, pui substratul umed, iei planta si infasori partea de jos a radacinii cu banutul, pachetelul respectiv il ingropi in nisip, mai pui putin nisip peste si pe urma torni apa in acvariu, dupa un timp banutul se umfla si furnizeaza papa bun pentru planta.

LupeLupino
17-03-2008, 23:09
Daa! Cam asa! Dar mai trebuie mentionat ceva: mare atentie cu sifonatul substratului in zona respectiva. Cat se poate de superficial. Altfel ... ;new46 nici cu cele mai performante filtre mecanice nu mai scapi de turba din apa! ;)

mita
17-03-2008, 23:17
Apropo de bucatica de turba... Sa va povestesc ceva: acum vre-un an ma cumparat un echinodorus rubin. Era in ghiveci din acela, standard.
Am ramas la vremea respectiva mirat caci in loc de vata minerala in care erau "imbracate" radacinile altor plante, acest echinodorus avea un bot de pamant in care era radacina si totul era invelit intr-un fel de panza destul de rara.
Radacinile nu erau mari, erau usor iesite prin gaurile din panza, asa ca nu am incercat sa scot pamantul si am plantat echinodorusul cu tot cu el. Pot sa va spun ca i-a mers grozav.
Acum salasuieste la fishdisease, dupa ce a rezistat eroic unui drum Timisoara - Cluj.
Nu stiu exact ce "pamant" era acela, stiu doar ca a fost o solutie f buna. N-am avut probleme cu sifonarea intrucat panza aceea tinea cat de cat pamantul la un loc in jurul radacinii. Chiar si atunci cand l-am scos sa i-l dau lui Calin, sfera de pamant era intreaga. N-am inistat nici acum sa ma prind ce "pamant" era, poate Calin si-a batut putin capul...

LupeLupino
17-03-2008, 23:43
Ceva argila, cumva? Parca aia are un aspect mai cleios (ca sa il compar cu ceva)! ;)

Gabi Dan
18-03-2008, 08:19
Al_koholic
Cred ca pot baga un zoom pe anubiasi, dar cred ca vrei sa stii daca au green spot algae.
Au, si au avut dintotdeauna si cred ca vor avea in vecii vecilor.Restul plantelor nu au nimic, dar anubiasii au,bineinteles pe frunzele mai vechi.
Anubiasii au frunzele de cand i-am cumparat, de 1 an de zile.
E o planta ciudata, vad ca nu pierde frunze orice i-ai face.

http://img88.imageshack.us/img88/9080/imgp1006aj7.th.jpg (http://img88.imageshack.us/my.php?image=imgp1006aj7.jpg)

Al_koholic
18-03-2008, 09:47
De ce nu-i bagi un pic mai la umbra? In prealabil ii cureti in clor...la cat de sanatoase par celelalte plante daca nu sunt chiar sub fluxul luminos nu cred ca or sa mai faca alge. Ii mai afecteaza si pentru ca sunt chiar in mijlocul tuburilor unde fluxul e mai intens. Cred ca ar arata bine acvariul daca i-ai pune cumva in laterale iar in centru fata ai incerca ceva glosso, lilaeopsis...
Daca tii asa mult la anubiasii aia incearca sa citesti aici (http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/aquascaping/40334-shots-my-ada-120p.html). Chiar daca posesorul acvariului este destul de secretos mai arunca cate o informatie despre cum reuseste sa pastreze anubiasii aia asa frumosi chiar daca are foarte multi lumeni.

Gabi Dan
18-03-2008, 13:13
Nu prea am cum sa ii pun pe laterale, acavriul e o ciudatenie care ia placut nevestei si seful e sef.
Ciudatenie in sensul ca geamul din fata e curbat, are 40cm pe curbura maxima, iar in laterale doar 30cm.
Cu 30 cm nu faci nimic.
Viitorul acvariu va avea in mod OBLIGATORIU 50 cm latime, caci altfel nu ma pot intinde cu plantele cum as vrea eu.
Defapt 50 cm cred ca e o chestie universal valabila.

andreic
18-03-2008, 13:15
Sau chiar mai mult. Daca iti permiti o latime de 60cm ar fi excelent.

ionutz40
03-04-2008, 00:30
Turba...cea cumparata de la florarii e buna ca fertilizant ?

cristi_ionescu_79
04-04-2008, 14:08
am fost zilele trecute prin carrefour si am vazut substral pt ingrijirea si regenerarea plantelor(asa scria pe eticheta). ce m-a facut sa cumpar a fost faptul ca pe eticheta nu scria nimic de cupru si fosfor.

pe eticheta scrie urmatoarele:
15%N
1.1% N Nitratstickstoff -> nitrat
1.2% N Ammoniumstickstoff -> amoniu
12.7% N Carbamidstickstoff -> uree
0,5 Eisen -> fier

deci, conform etichetei licoarea asta nu are fosfati, cupru si potasiu. intrebarea mea este, a mai folosit cineva EXACT produsul asta? ce rezultate ati avut cu ea?
experienta proprie (de cateva zile):
- am dozat "cu mila" acum 3 zile si am saltat NO3 de la 0 la 25 (conform testului sera de NO3)
- fierul a ramas cam la 0.2 (in aceste 3 zile nu am mai pus jbl ferropol 24)
- NO2 sunt pe zero (si asa au fost in toata aceasta perioada)
- fosfati -> nu am avut test, azi sper sa cumpar unul

singura mea mare ingrijorare este continutul mare de uree (si din cate am citit pe acest topic, nu prea e deloc de bine cu ureea asta) ..... in aceste 3 zile nu am vazut alge sau ceva aiurea, dar e posibil ca in cazul in care continui sa dozez (chiar daca dozez cat trebuie), sa aiba efete intarziate?

multumesc anticipat pt raspunsuri/sfaturi,
Cristi Ionescu

seba
04-04-2008, 19:08
Daca solutia contine 1,2% NO3 si 12.7uree iar in acvariu ai saltat NO3 de la 0 la 25 atunci probabil ca urea este 250 (presupun, nu sunt sigur)
Procura un test de NH4 / NH3, este posibil sa masoare si carbamidele (NH2)2CO
Sfatul meu este sa te opresti, sa studiezi comportamentul pestilor, daca dau semne de inot neregulat fa schimb masiv de apa.
Si inca ceva, degeaba supralicitezi cu azotul daca fosforul este inexistent, teoria minimului necesar spune ca daca un element lipseste celelalte nu sunt folosite. In czul azotului si fosforului raportul este de 20 / 1 , dar pe langa astea mai trebuie si potasiu si calciu si magneziu si microelemente (printre care si cuprul) si.... multe plante SANATOASE, lumina, putin CO2 etc. etc...

razvan
05-04-2008, 08:17
v-ati gindit vre-o data sa bagati in acvariu toate porcariile "bune pentru plante", sa asteptati ca ele sa se dezvolte si implicit sa reduca "porcarile" pina la limita la care acvariul sa poata fi REPOPULAT cu pesti ?!?!?!?!?!?

ati inteles bine!! multe acvarii "de concurs" ajung asa datorita faptului ca posesorul nu are si grija pestilor, fapt care duce la un cu totul alt stil de actiune in fertilizare.

cristi_ionescu_79
05-04-2008, 08:53
ok,
am sa stopez fertilizarea cu licroare minune, si pana vin produsele seachem ... ramane asa .
ideea e ca plantele incepusera sa o ia rau de tot in jos (pete negre pe frunzele de la anubias ..etc), d-aia am recurs la fertilizarea de tipul asta

va multumesc pt sfaturi la amandoi.
Cristi Ionescu

cristi_ionescu_79
05-04-2008, 11:55
am o rugaciune,
imi vinde si mie cineva din solutia lui pentru NO3 si PO4 facuta din KNO3 si KH2PO4?

multumesc anticipat,
Cristi Ionescu

seba
05-04-2008, 21:25
@razvan
Este adevarat ca sunt acvaristi care actioneza dupa principiul asta: mult pentru plante si fara pesti pina la un punct dupa care normal pentru plante si apar pestii. Acuma din punctul meu de vedere respectiva actiune este discutabila, chiar si ceea ce considera ei mult pentru plante nu este neaparat mult si pentru pesti, de cele mai multe ori atunci cand incepe sa fie nociv pentru pesti incepe sa fie deranjant si pentru plante. In definitiv poti supralicita cu fertilizarea dar vor exista doua efecte, primul consta intr-o crestere mult accelerata cel de al al doilea este putin mai rar discutat si se refera la aspectul plantei, la caracteristiciile ei ca specie, distanta dintre internoduri, forma si dimensiunea frunzei, culoarea acesteia, ori in conditiile unei fertilizari exagerate aceste caracteristici se altereaza. Cred ca este de preferat o fertilizare normala la care nu se pune accent pe viteza de crestere ci pe o corecta dezvoltare, ori daca respectam acest lucru rezulta in respectivul acvariu un climat propice in egala masura atit plantelor cat si majoritatii animalelor. Se pune intrebarea : ce inseamna "o fertilizare normala", discutia ar fi pra lunga dar inclin sa cred ca de exemplu o depasire cu 200% a tuturor componentelor dint-o schema de fertilizare recunoscuta nu are efecte negative fata de pesti in timp ce aceias depasire luata separat pe componente este perturbatoare fata de plante.

razvan
05-04-2008, 22:14
Cred ca este de preferat o fertilizare normala la care nu se pune accent pe viteza de crestere ci pe o corecta dezvoltare, ori daca respectam acest lucru rezulta in respectivul acvariu un climat propice in egala masura atit plantelor cat si majoritatii animalelor. Se pune intrebarea : ce inseamna "o fertilizare normala", discutia ar fi pra lunga

afirmativ... numai ca nu toata lumea gindeste asa, iar din alte puncte de vedere, daca o planta nu musteste de steroizi, nu e planta de concurs...

in fine, "cite bordeie, atitea obiceie" totul este sa nu cadem in extremism sau exclusivism, si sa fim deschisi la orice solutie viabila. ^:)^

seba
05-04-2008, 23:43
CORECT

flowstyl
29-04-2008, 19:49
Salutari!!! eu am schimbat substratul de vre-o doua zile si am pus nutrienti de la sera si de la jbl. Cred insa ca o sa dureze ceva vreme pana sa porneasca iar plantele avnd in vedere timpul scurt scurs de la depunerea substratului. Oare cam cat sa mai astept pana sa pot sa am pretentii sa vad vre-o schimbare de cand am pus macro si micro nutrienti?!?! Multumesc. :grin:

seba
29-04-2008, 20:14
Depinde de cat de sanatoase sunt radaciniile plantelor si de cat de grava era situatia pana acum. De la doua-trei saptamani pana la niciodata. Ori cum, daca vrei sa vezi o diferenta substantiala trebuie sa te axezi pe o singura firma si sa folosesti TOATA gama de produse pentru fertilizare pe care o ofera la care se adauga si alte componente cum ar fi lumina si CO2 (discutate pe forum pana in panzele albe).

flowstyl
04-05-2008, 11:47
Ok sigur e mai bine asa avand in vedere ca sunt nutrienti cu aport mai mare pe diferite substante...de fapt era logic...dar nu mi-a picat fisa decat dupa ce am citit ce ai scris si dupa ce am mai rasfoit pe forumul asta..:D. Oricum mersi Seba. Florin

razvan
04-05-2008, 17:27
o observatie ;)
titlul topicului este "solutii alternative de fertilizare"...
spui ca ai folosit solutii de la sera si jbl (care numai "alternative ;) nu sunt), ce sa inteleg din asta, ca le-ai pus "o linie sera, o linie jbl" ?!?! =))

rogu-te, mai posteaza o data la solutii profesionale de fertilizare, si o sa primesti raspunsuri mult mai la obiect. de asemenea, indicat ar fi sa specifici si care anume dintre mutitudinea de solutii de la firmele specificate ai folosit, nu de alta, insa, mai stii, vei primi pareri cum ca ar fi nemaipomenite (si chiar sunt) dar dintr-o "eroare de gresala" ;) cele 2 produse, puse impreuna "se calca pe picioare".

in scurt timp, voi sterge posturile respective, aici neavindu-si locul decit "solutiile carpacistice" :mrgreen:

flowstyl
09-05-2008, 02:08
La momentul la care am postat intrebarea era prima zi (sau a doua) de utilizaren a forumului....nu prea stiam ce si cum se mananca pe aici.. :grin: Acu am invatat si promit sa nu mai postez offtopic... :mrgreen: . Mersi de intelegere.....Fiti blanzi cu icrele... :oops: ...trebuie sa creasca si atia micii....

Iusti
28-09-2008, 12:57
Ok, deci o concluzie asa mai finala care ar fi ? vad ca parerile sunt impartite si rezultatele difera...asa ca ce fertilizant ar fi ok dar fara a pune in pericol plantele, pestii, melcii, crevetii si ce mai avem prin acvarii ? eu as testa bastonasele insa astept un raspuns categoric, deci ori da ori nu, ptr mine nu exista cale de mijloc :mrgreen:

cristi_ionescu_79
28-09-2008, 14:13
shema mea de fertilizare e urmatoarea:
substart: de la jbl
micro: de la jbl
macro: PPS-Pro solutie preparata de mine

fertilizantul de la jbl e minimum acceptabil din ce se gaseste pe piata romaneasca, la fel ca si fertilizantul meu de macro. deci cum tu nu vrei cale de mijloc, ceea ce folosesc eu este minimul. Pt maxim las pe altcineva sa spuna. (numai ca tine cont ca pt a beneficia de maximul din fertilizare, ai nevoie de: lumina de calitate, ph controler, chiller (hardware) + CUNOSTINTE LA GREU despre plante (software))

Gabii
11-12-2008, 16:09
Va salut!

Dupa 2 ani de acvaristica, am incercat si eu cestii noi pt mine, ca de ex sticla cu CO2 (respectand reteta cu zahar, drojdie si gelatina) si substral.
Manat de un nou avant acvaristic, am redecorat un acvariu suprapoulat de valisneria. Am desfiintat cam 95 % din ea. Am plantat pe acolo niste echinodorus, niste cryptocoryne, inc ao planta pe care nu am identificat-o, apoi am instalat bomba cu CO2.
apoi am fost repede-repede la praktiker si am luat substral betisoare.. Da am avut o maaare dilema :shock: - ca erau 2 soiuri.. unele rosii si unele verzi. Am luat pe cele rosii pt c ami s-a parut mie ca cica ar avea cotnut mai mic de ceva fier.
Ok, la 4 zile de cand am introdus ete-n radacini si bomba in acvariu, nu vad absolut nici o modificare importanta nici la plante, nici la pesti, iar algele sunt ca si pana acum- aproape inexistente. Pe anubias sunt cateva frunze vechi de cand lumea care au alge pe margini.
Substrat - argila din curte din balta, apoi nisip de granulatie - 2 -5 mm. Substratul are in medie 6 - 7 cm.
lumina- 3 osram flora si 2 philips tld830 de cate 30 W fiecare.
acvariu e de 250 l home-made..
Unde gresesc? :blackeye

Gabii
15-12-2008, 12:20
:lol:
Se pare ca nici dupa 2 ani de acvaristica nu m-am vindecat de boala mea : NU AM RABDARE! -
Acum, la aproape o saptamana de cand am instalat sticla cu CO2 si substral- am vazut ca plantele s-au trezit la viata. S-au inaltat la propriu, cryptocorinele au devenit mai vuguroase si mai inalte, au aparut deja frunze noi.. ceea ce e bine! Deci dupa o saptamana se vede schimbarea.
au inceput sa reapara in schimb algele punctiforme verzi pe sticla acvariului, mai ales in zona unde e difuzorul de co2.
imi pare rau ca pana acum nu m-am incumetat sa instalez CO2...

Gabi Dan
05-01-2009, 21:28
Pun ultima imagine cu acvariul meu fertilizat exclusiv cu fertilizanţi de plante emerse (substral beţe şi vitaflora lichid în coloana de apă)

http://img229.imageshack.us/img229/7604/20081129bng1.th.jpg (http://img229.imageshack.us/my.php?image=20081129bng1.jpg)

Spun ultima pentru că am făcut o curăţenie serioasă printre plante şi am renunţat definitiv la acest gen de fertilizare.
După cum se vede plantele par OK dar pentru toată lumea vreau să spun că nitraţii nu am reuşit să-i cobor niciodată sub 2.000 mg/l (două mii miligrame pe litru). Nitriţii sunt 0, filtrul biologic îşi face treaba, dar produsul final nitraţii sunt în cantităţi imense, datorită azotului din fertilizanţii de plante emerse.

De acum folosesc numai fertilizanţi dedicaţi acvaristicii, şi vă voi ţine la curent cu ce se întâmplă.

Nu mai recomand nimănui fertilizanţi de plante emerse.

AirBoy
23-05-2009, 19:22
Am gasit prin casa o sticluta de BIONAT, fertilizant lichid pentru plante.
Contine 84g/l N, 3.73 g/l Ka2O.
Descriere:
Extract natural din plante ce conţin auxine şi alţi compuşi organici stimulatori, precum şi macro şi microelemente necesare plantelor ca: N, K, Mg, Cu, Mn, B, Ca, Fe, Mo, Ni, Co etc.

Am pus 2ml de solutie in acvariu (126L brut) sa vedem, ce face :).
NO3 am cam 50g/l deci trebuie sa fiu geana pe ei, sa nu sara prea mult in sus, luand in considerare ca abia de 2 zile am inceput aditia de CO2 si nu am prea multe plante care sa ii pape.

andreic
24-05-2009, 17:02
Pai, tu dupa ce ca ai o valoare enorma a nitratilor, mai adaugi azot?

AirBoy
24-05-2009, 17:58
Nu stiu ce sa cred, testul lichid sera imi iese cam la 30g/l, testul JBL (5in1) imi iese 50 spre 100 :(.
Sapt viitoare iau niste SERA florena si nu mai bag de asta.

Babi82
02-06-2009, 19:19
salut
Am tot citit aici astea 12 pagini,si pana la urma am fost de am cumparat vita flora are ca dozaj :
N : 7,0%
P2O5: 3%
P: 1,3%
K2O: 5,0%
K: 4,2%

microelemente
B 0,014%
Cu 0,007%
Fe 0,02%
Mn 0,01%
Mo 0,001%
Zn 0,007%

Ce parere aveti?credeti ca imi va fi de folos?am un acavriu de 70L plantat. Poate sa imi zica cineva cati ml pot sa folosesc saptamanal. Am vazut ca la 200L folosesc undeva la 5ml si la 100L foloesc 2,5ml.
Asi putea folosi 1,5-2ml? N este cam mare,este la 7%. Poate sa ma ajute cineva cu ceva sfaturi?

razvan
02-06-2009, 20:10
- pentru un dozaj precis, foloseste o seringa hipodermica.
- incepe cu cantitati infime, adaugate dupa schimbul de apa, pe care le cresti TREPTAT!!!
- daca ai creveti, uita de solutia asta

pyu
13-08-2009, 10:18
http://www.aqua-pets.ro/sera-sera-florena-p-903.html - am un tub din asta, este bun, pot sa-l folosesc?

alex08
13-08-2009, 10:54
Normal ca poti sa-l folosesti.Atata timp cat respecti dozajul nu vad care ar fi problema.
Poti incerca pe viitor si fertilizantii de la JBL.

P.S. : Ca sa mearga treaba ca pe roate te poti orienta si spre un fertilizant zilnic (gama "... 24").

P.S. 2 : Banuiesc ca ai citit articolul asta : http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=7184 ? ;)

andreic
13-08-2009, 12:54
O oarecare corectie. Fertilizantii din gama "24" sunt DOAR pentru varfurile de crestere. Pentru masa apei, se folosesc fertilizantii fara"24".

pyu
13-08-2009, 15:08
Ok, o sa incerc sambata, sunt curios ce vor zice plantele.
Asta am gasit in petshopurile din orasul meu, dar pe viitor voi da comanda de pe net.

Bineinteles ca am citit articolul :)

Papa Benedict
13-08-2009, 16:52
si daca vrei sa cumperi de pe internet poate incerci Aqua medic, Dupla.....

pyu
14-08-2009, 09:55
Da.
Dupa ce termin fertilizantul asta, care am inteles ca imi ajunge de 3 ori, o sa incerc si altceva. Si saptamana viitoare poate incerc si o bomba cu co2, home made :alien
Fertilizantul se adauga dupa schimbul de apa, nu?

alex08
14-08-2009, 10:15
Da,se adauga dupa schimbul de apa.

saptamana viitoare poate incerc si o bomba cu co2, home made
Nu ezita! ;)