PDA

View Full Version : Vivipari bolnavi



Ode
07-02-2007, 23:56
Salut,
Am si eu 3 guppy adulti, 14-15 pui de guppy (din 2 generatii), 4 moly si o femela de xipho care prezinta urmatoarele simptome:
aripiare lipite, coata stransa (ca un varf de lance), putina pofta de mancare, nu sunt foarte activi, femela de gup are burta umflata (nu prezinta simptomele de gestatie avansata) inoata doar la suprafata apei in coloana de bule de aer care ies din filtrul-burete.

Acvariul este dotat cu toate cele trebuincioase (filtre (burete si electric) incalzitor, termometru, plante), temperatura apei este de 27-28 de grade, substratul este din pietris de rau, nisip, pietris fin decorativ, pentru oxigen am 3 surse.

De iari am ridicat temperatura apei, de la 26 la 28 de grade, am marit cantitatea de aer care intra in acvariu, si am pus in apa albastru de metil, verde de malachit si sare grunjoasa.

Masculul de xipho, 2 cori si un betta nu prezinta aceste simptome, par ok.

Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi?

andrei_fisher
08-02-2007, 01:13
de cat timp ai pestii,cati litrii are acvariu!e foarte bine ca intrebi dar nu dupa ce ii umpli de medicamente.se si misca mai ciudat in sensu ca se leagana ?(verdele nu prea e recomandat;cum nici medicamente cu crestere de temperatura)oricum ai cam exagerat cu medicamentele.

Nemo
08-02-2007, 11:40
eu cred ca ai exagerat cu temperatura.la guppy temperatura de 28 de grade e mult prea mult ,si 26 e mare.

Cati litrii are acvariul,cati pesti .... ?

catalinsapasu
08-02-2007, 15:07
Corect. Scade temperatura. Si nu mai pune mai multe medicamente deodata. Albastrul de metil, spre exemplu, e dezinfectant. Cat timp nu au rani, nu o sa produca vreun efect. Iar sarea grunjoasa contine iod. In Romania nu se mai scoate din mina sare fara iod. Iar iodul e toxic pt pesti. Iti recomand sa o fierbi si sa o lasi la recristalizat. Asa fac eu. Ca baie de scurta durata, e excelenta in tratarea grisului. Insa intai trebuie sa identifici boala si apoi sa o tratezi. la fel si la oameni, daca ma doare piciorul si iau aspirina, nu o sa se intample nimic.
Pentru ce ai acolo, iti recomand sa filtrezi apa cu carbune vreo 2 zile, apoi sa pui baktopur. Iar aia cu burta umflata nu mai scapa, sorry.

Ode
08-02-2007, 17:26
Acvariul are 30 de litri.
Am executat un schimb de apa de cca 50%, ca sa mai scot de acolo toate medicamentele acelea. Copii au devenit ceva mai activi si pentru @catalinspasu sper sa nu ai dreptate :? dar acum femela cea cu burta umflata da semne de ameliorare (nu mai inoata doar la suprafata, nu mai sta doar in jetul de bule de aer) asa ca sper sa se refaca.
Ca medicamentatie acum sunt pe Ektol Cristal de la JBL (subdozat fata de indicatiile din prospect).
De acum juma de ora am pus in functiune si filtrul extern (home made dupa articolul de aici http://www.acvaristica.com/index.php?act=articol&target=filtru_exterior )
In afara de masculul de Betta CT care este in carantina intr-o stare jalnica (la fel ca si ieri) ceilalti pesti (moly, xipho, cory) sunt ceva mai vioi.

Sper spre mai bine :!: :!: :!:

vladut_18
08-02-2007, 22:02
Mai mult ca sigur ca a fost un dezechilibru biologic, deoarece sunt prea multi pesti! Nu ai auzit de regula "2-3 cm de peste la 1 L apa"? Ai acolo cam 80 cm peste, la vreo 26-27 L apa, adica dublu fata de regula. Fa-ti un acvariu mai mare, de vreo 50-60 L, sau mai renunta la pesti! (mai ales la puii de guppy, care se vor face mari si vor face alti pui...)

catalinsapasu
08-02-2007, 23:24
Sper din tot sufletul sa ma insel. In ceea ce priveste filtrul, carbunele va filtra toate medicamentele pe care le-ai pus un apa. Asta e rolul lui, sa filtreze chimic. Bafta si sper sa salvezi cat mai multi.

valibvb09
09-02-2007, 10:30
Te sfatuiesc sa studiezi bine pestii, sa vezi daca nu au puncte, pete, puf s.a. pe corp.
Ektol Cristal de la JBL are efectul de a desprinde parazitul de pe corp, dar nu il distruge. Parazitul cade de pe peste si (dupa caz) inoata liber cautandu-si alta gazda. Pe site-ul JBL scrie ca e indicat ca Ektol Cristal sa fie utilizat impreuna cu JBL Punktol sau JBL Fungol in functie de caz. Daca pestii nu prezinta aceste semne pe corp nu folosi Punktol si nici Fungol.

Gabii
09-02-2007, 11:47
Va salut!

Scuze ca ma bag.. da trebe sa impartasesc cateva chestii testate la mine in acvarii de 3 luni incoace..
Am constatat pe pielea mea ca E MULT MAI SIMPLU sa PREVII decat sa TRATEZI. Supraaglomerarea pestilor, Variatiile dese de temperatura, hranirea excesiva, filtrarea ineficienta.. toate astea dupa mine reprezinta cauzele principale de imbolnaviri si decese in avarii. O alta cauza ar fi aducerea pestilor noi bolnavi si lipsa carantinei...
La mine:
Am reusit cu chiu cu vai sa tratez de gris... 1 xifoaica cu ochii rosii si un mascul de xifo. Erau foarte frumosi. i-am tratat cu rabdare, am ridicat temperatura, am scris la vremea aia. Am salvat xifoaica si masculul, in schimb am pierdut 6 neoni (probabil am exagerat cu temepratura). Guppyoaicele stimultate de cele 30 -31 - 32+ de grade au fatat prematur... Dupa ce am scapat de gris am observat pe femela un solz sub care era ceva alb, am inteles ca era mucegai. Un prieten mi-a dat niste hipermanganat. .si am tratat femela. Am pus-o separat in alt acvariu mic, si am curatat-o definitiv, am facut o concentratie prea mare + ca am beut o bere si am uitat de ea acolo. Acum e in ceruri...
Deci, concuzia - am reusit sa scap un singur peste, am omorat 7.
Dupa ceva vreme, am observat la o femela un ochi bulbucat, ochi umflat.. am primit ceva informatii.. am incercat - baie scurta cu sare, tratamet cu tetra fungi-stop separat in alt acvariu.. Dupa 2 zile a dat semne ca isi revine, a inceput sa haleasca.. .Dupa inca 2 zile a murit.
Alta nereusita a mea s-a consumat mai zilele trecute..
Am infiintat un nou mic acvariu pe care il vreau DOAR pentru guppy ...
Aveam 10 pestisori.
Acvariul - am pus substrat, plante alea alea. apa de la robinet..
Am pus pestisorii in 60 de litri de apa. O zi au supravietuit - totul OK. Atata doar ca ei se cam scarpinau des de substrat (erau proaspat achizitionati de la pet-shop). Am zis ca si-asa e acvariu la inceput, asa ca sa incerc sa ii "curat" de eventualii paraziti.. Am luat Tetra fungi-stop (Deh, astia in Arad aduc numai de la TETRA ) si am colorat picurat acolo.. Pestii pareau OK, da tot se frecau de substrat.
Dupa cateva ore, pestii erau tot voisi, frumosi, incepusera chiar sa haleasca, se obisnuisera cu acvariul...
Imi bubuie mie mintea "ia sa incerc si cu nitel hipermanganat"... si avand experiente neplacute cu aceasta chimicala in trecut, am zi sa pun doza ff.f.f. slaba... am diluat intr-o canuta nitel - EXTREM de putin hipermanganat.. si apoi solutia am turnat-o in acvariu. imediat pestii au reactionat, s-au strans toti intr-un colt.. Ok, am zis ca nu vor fi probleme.. dar dupa 24 de ore erau morti 8 din cei 10 guppy :oops: . Ceilalti doi au scapat si ei de mancarimi, au murit dupa inca 6 ore.. Sunt mai mult ca sigur ca din cauza combinatiei nefericite intre Tetra fungi-stop si hipermanganat. Sera fungi-stop am citit ca are la baza 2 solutii - apa cu argint coloidal si inca o chestie, hipermanganatul e un oxidat puternic... ma rog, la chimie tot timpul in liceu o combina tata pe profesoara (era BETON profa aia :grin: ) ca sa o convinga sa ma treaca ... deci sunt zero barat.. Si iaca am mai omorat 10 pestisori.... Mai bine ma lasa aia repetent pe vremea aia...

pana acum, in trei luni de acvaristica, eu am omorat multi pesti (cam 17) - in comparatie cu cei care au murit datorita bolilor (2), datorita transportului (3) sau datorita combinatiei nefericite in acvariu (2). Raportat la numarul total de pesti pe care il detin (cam 150 -160 asta exceptand cei 120 -150 de pui) inseamna peste 10% i-am omorat eu - ceea ce e mult... :evil:

Concluzia mea e - ca trebuie avut grija PERMAENT la conditiile din acvariu, nu trebuie exagerat cu medicamentele... Mult mai usor sa previi decat sa tratezi.
Tot imi propun sa am mult mai multa rabdare la amenajarea/ingrijirea pestilor...

catalinsapasu
09-02-2007, 13:07
1) Tratamentul de scurta durata cu sare a dat rezultate excelente la mine in acvariu. Trebuie facut repede (5-6 secunde) si apoi pus pestele la loc in acvariu. Si apoi repetat la 2 zile. Am scapat un scalar superb, mare, care acum depune regulat.
2) Ai dreptate. Cum am mai spus, nu e indicata folosirea simultana a mai multor medicamente, pentru ca reactioneaza intre ele si cine stie ce substante toxice se degaja.
3) Da-mi si mie numarul profei de chimie, pls.

Ode
09-02-2007, 13:20
In legatura cu tratamentul de scurta durata cu sare, as vrea si eu ceva mai multe detalii:
- concentratie (g sare /l apa)
- in ce boli se poate folosi (eventual si niste simptome)

Acum prin acvariul meu este o stare generala "de mai bine" adica micutii au inceput sa isi deschida aripioarele si coditele, mananca, uni chiar au chef de joaca, moli sunt la program normal, se alearga prin tot acvariul ca niste nebuni.

Este posibil sa fi luat ceva infectie in acvariu de la plante nou introduse? Ca asta este ultima achizitie inainte de inceperea problemelor.

tealk
09-02-2007, 13:28
In legatura cu tratamentul de scurta durata cu sare, as vrea si eu ceva mai multe detalii:
- concentratie (g sare /l apa)
- in ce boli se poate folosi (eventual si niste simptome)

Acum prin acvariul meu este o stare generala "de mai bine" adica micutii au inceput sa isi deschida aripioarele si coditele, mananca, uni chiar au chef de joaca, moli sunt la program normal, se alearga prin tot acvariul ca niste nebuni.

Este posibil sa fi luat ceva infectie in acvariu de la plante nou introduse? Ca asta este ultima achizitie inainte de inceperea problemelor.

un articol excelent despre sare in tratarea bolilor
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=2156

tealk
09-02-2007, 13:30
Nu ai auzit de regula "2-3 cm de peste la 1 L apa"?
din toate cartile pe care le-am citit despre acvaristica regula este de maxim 1cm de peste la litrul de apa
rog sa ma contrazica cineva daca nu am dreptate

catalinsapasu
09-02-2007, 13:42
Da, citeste articolul. E foarte folositor.
Acum, eu care nu sunt mare acvarist am folosit urmatoarea combinate: MULTA SARE /MAI MULTA APA. Adica 1/4 sare si 3/4 apa. Atentie sa nu depasesti timpul de 6 secunde. si foloseste apa din acvariu, la aceeasi temperatura. S-ar putea ca pestii sa se intoarca cu burta in sus, dar asta este doar efectul sarii, care ii ridica la suprafata. isi vor reveni in 15-20 secunde.
Se foloseste in tratarea grisului (ichtiophtirius multifillis)

valibvb09
09-02-2007, 13:49
@catalinsapasu, te rog, specifica faptul ca tratamentul nu se face in acvariu ci intr-un recipient unde se introduc pestii afectati de boala (pe rand).
Nu de alta, dar sa nu ne trezim ca face cineva asta direct in acvariu. Pentru tine e logic si clar (se subantelege), dar sa nu uitam ca sunt si persoane care ar putea intelege gresit.

Tratamentul mi-a salvat si mie doi pesti care nu eram sigur daca au gris sau altceva pe atunci (acum inclin sa cred ca nu era).

Danny
09-02-2007, 14:02
topicul a fost mutat la sectiunea boli

catalinsapasu
09-02-2007, 15:42
AAAAAAAAA. SCUZEEEEEEEE.
Copii, nu umpleti acvariul pe sfert cu sare. Tratamentul se face intr-un bazin separat, de dimensiuni mici. Cum a spus colegul.
P.S. Aoleo ce era sa fac!!! Puneam lumea sa omoare toti pestii.