PDA

View Full Version : Refuza mancarea



grumpy
02-08-2009, 21:52
Am crescut sute de guppy in acvarii mici de selectie, si in acvariul mare plantat nu mai sunt in stare! :blackeye

Problema e in felul urmator: nu se mai hranesc, burtile devin "lipite" ca si cum n-ar mai avea nici macar organe interne. Mai nou vad aceeasi problema si la platty. Acvariul e de ani de zile deci matur. A avut alte specii.

Banuiesc una din urmatoarele:

1. Temperatura prea ridicata? Ajunge si la 28-29, dar in alti ani nu aveau nici pe naiba.
2. Dupla - picaturi pentru plante (desi ma indoiesc ca le-au facut daunatoare pentru pesti, ar fi culmea).
3. Schimburile de apa - pun apa direct de la robinet (rece + calda sa o aduc la temp.) pentru ca acvariul fiind de 240 litri mi-e greu sa las la "respirat" cei 30-40 litri cat schimb odata.

Precizez ca in acelasi acvariu s-au ridicat in lipsa mea (am lipsit de acasa cu lunile) generatii intregi de platty! Au mancat alge sau ei stiu ce, cert e ca am gasit pesti noi, maturi si frumosi. Ei bine, cum m-am "ocupat eu de ei" s-a dus dracu tot, n-am mai ridicat nici macar o generatie. Am un singur pui de platty care a ajuns matur.

De curand am plecat iar vreo 2 saptamani, timp in care s-au nascut niste pui de guppy. Cand am venit, aratau bine de tot, crescusera (acvariul e ff. plantat, probabil gasesc hrana cumva). Am inceput cu schimbul de apa saptamanal (niciodata peste 25%), picaturi pentru plante si hrana, moderat evident. In nici 3 saptamani s-au topit toti puii plus alti cativa maturi. :shock: What the fuck?! Mor cand vad puii de guppy care aratau grasi bine merci fara mancare sau schimb de apa iar de cand am venit au burta supta, se duc dupa mancare dar nu ciugulesc din ea.

Angelina
02-08-2009, 23:32
Aceeasi problema o am si eu cu guppy in acvariul mare.Uneori se mai imbolnavesc si xifo sau molly.Ceilalti pesti nu au nimic.Am observat fecale albela guppy bolnavi, asa ca de maine incep tratamentul cu metronidazol.Uita-te si tu la ai tai , daca au fecale albe stii ce ai de facut ;)

sonic
03-08-2009, 00:28
Salut, si eu m-am confruntat cu problema asta mai de mult, sunt niste paraziti intestinali numiti capillaria. La vremea respectiva nu aveam net ca sa ma documentez ,asa ca au murit. uite aici mai amanuntit http://www.aig-italia.com/new/articoli/patologie/capillaria.htm
se trateaza cu Levamisole substanta respectiva se gaseste in medicamentul (decaris), dar dupa parerea mea nu mai faci pesti din ei.

Latty
03-08-2009, 00:41
pune intr-un acvariu mic pestii cu burtile supte si dale hrana vie 2 zile la rand si sunt ca noi ,,, pestii mai batrani nu apuca sa manance daca sunt intr-un acvariu mai mare si mai ales daca sunt mai multi halesc repede ... sunt nemancati ... boala .. nu cred si eu am patit daca nu mananca se suge burta la ei ... daca apar pete albe e boala ... daca nu baga mancare vie cu vitamine si in 2 zile is ca noi. Pune-i separat sa poata manca linistiti.

grumpy
03-08-2009, 09:22
sonic - arata exact ca in pozele din linkul tau! Stiu ca nu mai fac pesti din ei dar macar as vrea ca noile generatii sa nu mai fie afectate. Ce nu reusesc sa inteleg e de ce pestii din acvarii mici fara substrat si filtru, etc, erau absolut OK desi le amestecam apa periodic cu cea din acvariul mare. La fel nu inteleg de ce unii inca sunt foarte sanatosi si mananca de sparg (cam 10% din ei) - ca doar expunerea la eventualul parazit este aceeasi.

Latty - nu este vorba de prins mancare...acum au ramas putini, le sta mancarea la nas, unii o iau in gura si o scuipa.

Later edit: se spune in articolul acela ca pestii nu mai primesc suficienti nutrienti datorita acestor paraziti, sau ca o hrana imbogatita cu ceva substanta ar ajuta... DAR - pestii astia nu mananca!

Latty
03-08-2009, 09:54
cauta inima de vita o congelezi, apoi o dai pe razatoare ochiurile mici dale 2 zile si is revin ai sa vezi. Am si eu femele care patesc asa le pun separat le indop cu inima de vita si is maxim 3 zile isi revin.

Angelina
03-08-2009, 12:37
Iata ce am gasit eu ...si fara un microscop e greu sa ne dam seama care boala este.Sau poate vrea cineva sa se uite la intestinele guppy-lor dupa ce mor :

"Hexamita sp. - causes wasting away and white feces in guppies. Common in poorly maintained aquaria. Common in guppies.
Treatment: Metronidazole in the food.

Nematodes(worms) - three genera commonly affect guppies: Eustrongyloides, Capillaria, and callamanus. They cause wasting away disease and white feces. They are highly contagious. They are the most common parasites of guppies and if left untreated will wipe out an entire fishroom.
Treatment: Fenbendazole is the very best. It works well and does not harm the fish. Other treatments have been tried, including Levamisole and ivermectin. These compounds do destroy the worms but are very toxic to the fish as well. Examination of the fish's intestine post mortem will readily reveal the adult worms."

CItatele sunt luate de aici : http://ppga.tripod.com/diseasesart.html

sonic
03-08-2009, 13:50
Fiind niste paraziti interni, singura metoda e sa amesteci medicamentul in mancare. Flubendazol, Levamisole le gasesti si la farmacia veterinara, ceri asa ceva. http://www.romvac.ro/index.php?i=344&l=ro&t=16

Angelina
03-08-2009, 14:13
Il amesteci degeaba in mancare daca pestii nu mananca.Cel putin la metronidazol este eficient si dizolvat in apa.Insa daca pestii inca mananca,intr-adevar este mai eficient daca se amesteca in mancare.
Eu voi incerca cu metronidazol prima data,pentru ca l-am cumparat deja.Daca nu-si face efectul,voi cauta un medicament pentru viermi intestinali.

grumpy
03-08-2009, 17:55
Eu deocamdata nu mai incerc nimic. Opresc schimburile de apa si fertilizarea, sa vad ce se mai intampla. Ma intreb ce fel de atu au pestii care au ramas sanatosi.

Sa ne tii la curent cum merge tratamentul te rog!

AlinC
04-08-2009, 13:38
3. Schimburile de apa - pun apa direct de la robinet (rece + calda sa o aduc la temp.) pentru ca acvariul fiind de 240 litri mi-e greu sa las la "respirat" cei 30-40 litri cat schimb odata.


Banuiesc ca folosesti o solutie pentru declorinare chimica? Banuiesc ca stii ca substantele respective "leaga" metalele grele si clorul, dar "prind" si o parte din mineralele de care au nevoie pestii...

Oricum, vezi ca in apa calda de la "CET" se pune mai mult clor decat in apa rece. De asemenea, se foloseste o substanta chimica care creste conductibilitatea termica a apei - habar n-am ce e, dar nu cred ca ajuta pestii... Daca tot pui de la robinet, mai bine incalzeste niste apa rece.

Inca ceva: apa de la robinet (calda sau rece) nu e la fel in 2 zile :) Gandeste-te ca e apa de rau si multe se arunca in apele patriei. Apa sta la decantat ~24h, apoi e clorinata si pompata la tine acasa. Pariez ca si nivelul de clorinare difera de la o perioada la alta, nu e un proces controlat electronic.

Nu vreau sa-ti fac teoria chibritului, dar te rog eu renunta macar la apa calda.

grumpy
04-08-2009, 17:34
Nu folosesc nimic pentru declorinare, tocmai pentru ca nu schimb volum mare si veteranii mi-au spus ca nu ar fi problema. Faptul ca in atatia ani a fost OK, m-a facut sa continui fara frica. Am auzit si eu povestea cu apa calda, si cred ca ai dreptate...probabil in perioada asta au bagat mai multe dracii in ea. Incerc sa le iau prin eliminare sa vad unde era problema. Cert e ca cel putin o luna nu mai schimb apa, mai sunt vreo 10 pesti in 240 litri.

frank
08-08-2009, 20:55
am avut si eu o data problema asta, si sincer nu am scapat doar printr-un nou setup + nervi multi. pestii slabeau in decurs de 1-2 saptamani si mureau pe rand, unul cate unul. am incercat de toate si nu am reusit, eu banuiesc ca am luat boala o data cu introducerea unor pesti noi in acvariu, tot asa erau, apatici, nu mancau, cu fecale albe, lungi, subtiri. asta a fost acum 3 ani

grumpy
31-10-2009, 20:31
Tot n-am reusit sa ridic niciun pui de gup!!!!!!!!!!!!!!! :blackeye
Le-am luat ciclop congelat, vreo 4 tipuri de hrana uscata... NIMIC nu vor.

Scenariul se mentine de luni de zile acelasi: puii mananca si cresc bine merci pana pe la 2 saptamani, apoi se opresc, nu mai mananca si in curand dispar. Vor sa manance, iau mancarea in gura dar o scuipa. Nu mai fac burtile alea ca niste bilute...nu mai e pofta aia de mancare pe care o stiam cu ani in urma la pui.

Ce mama naibii or avea? Pete pe corp nu au, excemente albe nu au, nu inoata leganat, nu au pin tails/inotatoare stranse...sunt vioi, inoata peste tot in cautare de mancare si cand o gasesc...o SCUIPA! :evil:

Parametrii apei se vad mai jos in test. Sunt OK? Poate PHul este ceva mai mic, dar am vazut gupysti de pe afara care cresc guppy la PH6 fara probleme. Temperatura 24. Aerare, schimb de apa saptamanal cam 20 litri din 220.

Mai pot banui urmatoarele chestii:
1. Apa calda de la robinet? (desi am crescut acum cateva luni pui de platty in acvariu separat fara probleme)
2. Buturuga sa emane ceva in apa?
3. Nisipul sa emane ceva?
4. Densitatea mare de plante sa nu mai fie OK pentru guppy selectati de generatii intregi sa stea in acvarii "Sterile"?

http://img689.imageshack.us/img689/5649/puiguppyerror.jpg

Nicolae Paun
31-10-2009, 20:33
Apa calda de la retea nu este potabila.

grumpy
05-02-2011, 16:24
Am scris din nou despre problema aici: http://forum.acvarist.ro/showthread.php?19644-Excremente-quot-fir-de-ata-quot&p=341477#post341477
Va rog sa imi raspundeti acolo daca aveti vreo experienta similara.
Angelina, ai rezolvat ceva cu metronidazolul?

mihai2002
06-02-2011, 02:13
Am raspuns dincolo..... la boli:salut

mihai2002
09-02-2011, 09:41
Am vorbit ieri cu discus maniac ti-am raspuns la boli

grumpy
13-02-2011, 22:37
Silvester unde este?
As fi vrut sa redeschidem threadul lui Gigi. (adica asta: http://forum.acvarist.ro/showthread.php?12845-Fecale-ciudate-la-Guppy )
Oricum am postat deznodamantul si concluzia mea la boli: http://forum.acvarist.ro/showthread.php?19644-Excremente-quot-fir-de-ata-quot&p=344419#post344419
Verdictul clar: hexamita / flagelate. :(