PDA

View Full Version : Gurami batausi => rani



Burn_x1
06-02-2007, 23:04
Am luat 2 gurami, apoi inca 2 sa ma asigur ca am cel putin 1 pereche. La inceput credeam ca nu se pot rani chiar asa grav, insa asta seara cand m-am uitat le ei am vazut ca potiuni ale pielii sunt lipsite de solzi(zonele unde se tot ciupeau) Problema este ca nu am unde sa-i mut deoarece acvariul cel mare este la filtrat, asa ca ii tin in cel mic alaturi de inca 5 betta si nijte neoni. Ce trebuie sa fac sa previn o infecte?
Am marit temperatura la 28C. Trebuie mai mult?
AM vazut in magazin o solutie de la tetra, nu mai stiu cum e , era intr-o sticluta rosie si zicea ceva cu medicinal.... Sa pun si asa ceva?
Va multumesc.

Dan_Necrofor
07-02-2007, 00:17
ca dezinfectant cel mai bun e albastru de metil (metilen) se gaseste la orice farmacie si costa 25.000 lei un flacon (cred ca are 30 ml... nu scrie cantitatea)
alternativ poti sa iei si tripaflavin (acelasi pret tot 30 ml), il gasesti la magazine... faci bai de scurta durata cu el...

din ce am vazut pana acum acele zone cu rana se vindeca si raman ca o cicatrice... acum depinde si ce marime au pestii... incearca sa pui mai multe plante de suprafata in acvariu, sa aiba unde sa se ascunda pestii...

Betta_Boy
09-02-2007, 15:00
Stai linistit ca nu patesc nimic, nu are rost sa-i tratezi pentru ca o sa se mai bata acum cateva zile sau saptamani. Gurami sunt foarte teritoriali si pana isi stabilesc rangurile de superioritate intre ei si teritorile nu ai ce sa le faci, e ceva natural la ei acest lucru... Asa am patit si eu cu ai mei la inceput dar acum s-au calmat :grin:. Deocamdata singura solutie ar fi sa-i hranesti cu hrana de calitate in special vie si ai sa vezi ca se refac ei foarte repede.

Katryna
15-02-2007, 12:39
Aceeasi problema am avut-o si eu asta-noapte cu perechea de gurami...masculul a batut femela crunt, i-a zdrentuit inotatoarele si i-a spart ochiul stang complet, iar ochiul drept i l-a lovit destul de rau, azi dimineata era incetosat. Am scos-o, i-am facut terapie intensiva in bazin separat, cu albastru de metilen ca sa previn o eventuala infectie, desi cred ca sunt slabe sansele ca sa scape cu viata, e prea tare ranita! Masculul bataus a fost pedepsit :mrgreen: cu pedeapsa clasica : scos din bazinul comun, tinut separat cam 15-30 de minute si apoi reintrodus in acvariul comunitar. Automat va avea comportament de nou-venit si va sta cuminte, cel putin o vreme. Acum ramane de vazut daca va supravietui femela agresata de "borfas" :cry:
Off- topic : oare de ce sunt masculii din regnul animal asa de ...BEEEEP ???