PDA

View Full Version : tratamente utile pt micutzi



lee_anne
06-02-2007, 19:34
Ce "droguri" mai cunoasteti pentru micutzii din acvarii, cu exceptia albastrului de metil si a sarii?Ce trebuie sa contina acvariul-spital?Mai exista si altceva cand ii vezi ca se duc?

andrei_fisher
06-02-2007, 19:48
Ce "droguri" mai cunoasteti pentru micutzii din acvarii, cu exceptia albastrului de metil si a sarii?Ce trebuie sa contina acvariul-spital?Mai exista si altceva cand ii vezi ca se duc?
pai mai exista:iarba,hero.... :mrgreen: ; tu nu trebuie decat sa ne dai detalii asupra bolii pe care o ai.

lee_anne
07-02-2007, 08:59
Deocamdata sunt k micutzii ;) , se joaca prin tufe!dar niciodata nu stiu ce se poate intampla.....cum noi avem medicamente uzoale , trebuie sa aibe si ei!si e mai bine sa previi decat sa tratezi, nu?

andrei_fisher
07-02-2007, 11:26
sunt de acord cu tine.insa ca si in cazul omului nu ii poti da paracetamol daca e constipat,cu alte cuvinte tre sa stii ce ar putea sa aibe pestii ca sa poti da un anumit tratament.

catalinsapasu
07-02-2007, 18:16
Sunt multe tipuri de medicamente. Unele pe baza de tripaflavin, altele pe baza de verde de malachit, etc. Firma SERA au cea mai variata gama de produse, si din experienta iti spun ca sunt bune. Au pentru fiecare tip de parazit. Intai trebuie sa inveti sa pui diagnosticul corect, sa identifici ce anume il afecteaza. Pe urma e simplu sa gasesti medicamentul potrivit.
Acum..... albastrul de metil si sarea eu le-as baga mai mult in categoria "leacuri babesti". Daca sarea mai vindeca grisul (si o face foarte bine), albastrul de metil nu stiu sa trateze vreo boala.

lee_anne
07-02-2007, 21:34
Si deci , diagnosticul nu-l pui in functie de simptomele pe care le are fiecare specie? :roll: nush, banuiesc ca innotatoarele rupte se trateaza la fel :shock: ...sau nu?Am inteles ce mi-ai explicat. :idea: Vitamine exista ,sa le cresc imunitatea?care sunt indicate?conteaza specia?

andrei_fisher
07-02-2007, 22:23
iti place sa ne tii in suspans?mai bine dane ceva mai multe detalii despre acv,specia de pesti,comportament etc.....si om vedea

lee_anne
18-02-2007, 19:01
acvariu:10l apa:
plante:2 subspecii elodea substrat=pietris cat o ridichie rosie mica populatie=2gupy,2moly,1xipho,1zebra rosie stiu k zebrele nu sunt compatibile cu restul, dar vad k la mine au stat bine merci...si dc imi moare kreva, mai bine k e km suprapopulat mancare=si vie si uscata lumina=Multa, k nu mai stiu kt are becul

Na=2.9 K=1.2 Mg=2.6 Ca=8.8 Cl=o.4 No- =3.4 So4=6 HCO3=38 ph=7.18 t=25grade

EDITAT DE RAZVAN

am incercat o editare, nu stiu cit de corecta e, dar asta mi-a iesit
as evidentia faptul ca pentru o "atitudine" de genul acesta, un user de pe forum a primit un rank nu prea laudabil, timp de o saptamana.

catre lee-ane. evita pe cit posibil astfel de "inscrisuri"

razvan
19-02-2007, 12:36
... observatie de ultim moment....
sunt 4 useri (impreuna cu lee_ane) care posteaza din aceeas "locatie"
daca este o gluma, cine se simte cu parameciul pe minciog, sa spuna pe pm..

catalinsapasu
19-02-2007, 13:38
Lee_anne, ala de 10 litri nu e acvariu, e borcan de muraturi. Acum ai pitea sa incerci sa ii tratezi, dar problema o sa reapara, pentru ca e foarte greu de intretinut un acvariu asa mic.
Inotatoarele rupte se trateaa in functie de cauza: daca sunt rupte din cauza luptelor cu alti pesti, isi revin ei singuri, dar daca sunt zdrentuite din cauza bacteriilor (recunosti bacteriile dupa marginea albicioasa a inotatoarelor), da cu baktopur.
Speciile zic eu ca sunt compatibile. Am crescut acu multi ani vivipari, si aveam cam aceeasi combinatie si nu apareau probleme.
Ai grija cu filtrarea si cu aerarea, pt ca e foarte mic acvariul si se dezechilibreaza foarte repede.
Si spune-ne ce au pestii, ca sa te putem ajuta. Diagnosticul se pune in functie de comportamentul fiecarui peste bolnav, nu pe specii. Sunt destul de rare bolile care afecteaza doar o specie.

lee_anne
19-02-2007, 21:06
borcan de muraturi :grin: nice try!textul a fost scris pe 2 coloane, iar cand l-am salvat, au aparut coloanele unite :grin: scuze k nu l-am mai verificat , dar n-am mai reusit sa intru !Felicitari celui kre l-a inteles :thumbright ...exact asa era.Iar lumina e de 40W.Se intretine greu?inseamna k ma descurc bine de 4 luni....aripioarele rupte era un exemplu....n-au nimik ai mei deocamdata, dar iti multumesc ca mi-ai dat un tratament...just in case...oricum esti singurul:eu am deschis acest"tratamente utile pt micutzi" pe post de "farmacie" pt boli frecvente si ushoare, pentru vitamine, sau pentru subst care se pun frecvent in apa sa mareasca imunitatea pestilor

catalinsapasu
20-02-2007, 14:18
Cu placere.
Pentru marirea imunitatii pestilor recomand vitamine in mancare, nu de pus in apa. Se gasesc sub forma de fulgi.
Astea de pus in apa sunt ori medicamente, ori dezinfectante, ori substante pt intretinerea apei. Spre exemplu eu pun tripaflavin in apa pentru a nu fi icrele pestilor atacate de bacterii si alte ganganii. Insa in acvariul comun evit sa pun chimicale, pentru a le oferi conditii cat mai naturale. Exista intr-adevar extractul de "apa neagra", menit sa apropie caracteristicile apei de cea din Amazon. Asta mai mult pentru crescatorii de discus. Scalarii mei rezista foarte bine si fara asa ceva.

razvan
20-02-2007, 19:17
FARA MISTO....

imi cer public scuze fata de uerul TEZEU, AM FOST EXAGERAT, sau sunt singurul care tzine la fatza acestui forum.
in consecinta cei ce scriu agramat, cu prescurtari stil chat, cu dispret fata de limba romana scrisa, au liber sa se "dezlantuie" la adevarata lor valoare

romelian
24-02-2007, 00:32
Dar chiar asa!Unde ati invatat sa scrieti asa de chat-ist,ca la scoala nu se preda ?Ar fi interesant de stiut daca se va schimba si alfabetul dupa tendintele modei,nu?Ca expresiile clasice s-au dus!
:blackeye :blackeye :blackeye :blackeye :blackeye
:blackeye :blackeye :blackeye :blackeye :blackeye