PDA

View Full Version : Proiect Nano 160L



Benu
20-07-2009, 23:45
Dragii mei, iata ca virusul se raspandeste. M-a lovit MARINUL!

Am tot citit pe multe siteuri si am gasit tot felul de lucruri interesante, dar cu cat citesc mai mult, cu atat mai multe intrebari se nasc. Asa ca sper ca nu va suparati pe mine ca o sa va stresez cu unele intrebari.

Sa incepem cu inceputul. Ce am vrea: un reef mic, cu niste corali mai putin pretentiosi, o anemona + un clown (clasic, va asteptati la chestia asta nu?) si vreo 2-3 demoazele (Chrysiptera parasema). Apoi viermi, scoici, bureti, etc, ce mi-o mai putea permite buzunarul si nevasta ...

Ce avem acuma:
- una bucata acvariu 100 x 40 x 40. Stiu e mititel si mai greu de stapanit ca unul mare, dar prefer sa incep asa si dupa aceea sa facem un upgrade la unul mai zdravan, dupa ce ne facem un pic mana.
- una bucata osmozor (filtru grosier, carbune activ, filtru 2 microni si filtrul de osmoza propriu zisa). Nu cred ca am facut mai mult de 200 L cu el pana acuma, deci cred ca ma mai tine membrana. E DIY.
- una bucata lampa UV (am de fapt 2 buc, una de 9 W si una de 15 W). Cred ca o sa o folosesc pe cea de 15, ca vorba aia "unde pui mult nu are cum sa iasa prost

- vreo 4 power head de la filtrele Resun Titan (1400 L/ora). Una o voi folosi ca retur din sump si vreo 2 pentru circulatie in acvariu. Si mai pot lua cateva daca e nevoie ca nu sunt asa scumpe. Or rezista in apa sarata?

- un acvariu de vreo 90 L pe post de SUMP

Ce am comandat deja: una bucata spumator Turbo Flotor 1000 de la Aqua Medic prin Reef. Are cineva experienta cu sistemul asta? Ei zic ca duce pana la 500L. Ori eu nu depasesc vreo 200 L cu tot cu ce este in SUMP.

Ce ma gandesc sa comand: T5 alb de 10.000K (x2), albastru de 20.000K (x2), Actinic x 2. La 90 cm cat imi permite acvariul ar insemna 6 x 39 W. Prima intrebare: coloana de apa e doar 40 cm. Ajunge sa incropesc un reef, adica sa tin si ceva corali care sa se simta bine? Am ales bine proportiile sau va fi prea "albastru" (2 actinic si 2 de marine blue?). Sa incerc mai mult de 10000K, adica 3 white 1 blue si 2 actinic? Ce ziceti de Blau Aquaristic? Au preturi foarte rezonabile la tuburi fata de ceilalti producatori. Dar or fi bune? Or trai destul sau trebuie schimbate mai des??

Acuma el va fi de baza un Berlin, adica o sa bag piatra vie cat o sa ma tie buzunarul. Si ceva pietre moarte de pe la mare, caci as vrea o amplasare gen amfiteatru.

Ce m-am gandit la SUMP. Trei compartimente: unul pt filtrare mecanica, unul pentru spumator si unul mic pentru pompa de retur cu un separator de bule inainte (sistemul ala cu 3 geamuri). Intrucat spumatorul se poate monta inafara SUMPULUI (doar pompa venturi trebuie sa fie in sump) o sa am suficient spatiu in SUMP sa incerc un Monaco. Returul de la spumator poate sa mearga inapoi in primul compartiment daca deranjeaza sistemul Monaco. Intrebare. Cat de mare trebuie sa fie primul compartiment, cel cu vata si/sau burete pentru impuritatile mecanice? Daca nu-i musai sa fie mare, atunci o sa am loc mult pentru un Monaco pe compartimentul din mijloc. Ma gandesc sa fac in acelasi compartiment si sistemul acela de reducere a nitratilor si fosfatilor cu o plasa cu alge pe care curge apa dintr-o teava taiata ( http://www.sgreefclub.com/forum/index.php?showtopic=73162&pid=759155&mode=thr ). Cum si sistemul acesta si Monaco au nevoie de o buna iluminare, ma gandesc ca impusc 2 iepuri dintr-odata? Aveti idee pentru un Monaco ce sistem de iluminare ar trebui? Eu ma gandesc pentru niste Philips Master TLD 830, ca in acvarille "dulci" ma umplu de alge daca folosesc neoanele astea.

Bineinteles ca si la iluminarea din sump si la cea din capac, droserele vor fi scoase si amplasate undeva departe ...

Deasemenea vor fi si niste ventilatoare in cabinetul de jos si si in capac. Apropo, capacul vreau sa-l fac suspendat la vreo 10 cm de acvariu sa nu-mi mai incalzeasca si el aiurea.

Ca, Mg, Sr le voi completa eu manual dupa masuratori, la inceput. Pe urma mai vedem.

Cum startul va fi cel mai devreme undeva in septembrie-octombrie, ma gandesc cel putin anul acesta sa nu bag banii intr-un racitor, sau sa incerc ceva DIY, dar mai incolo.

Ce ziceti despre cum m-am gandit? Am vreo sansa?

Multam fain de orice comentarii, sugestii, corectii, etc

Sorin
21-07-2009, 11:46
Asta cu plasa de alge e de nota 10, am si salvat linku' :)
Referitor la anemone: sunt ceva mai greu de crescut, au nevoie de spatiu si multa lumina in primul rand. Cu 6 T5-uri de 39W la 40+10cm inaltime e ok fara indoiala, insa latimea de 40cm iti restrange posibilitatile de alegere, personal nu cunosc decat o singura anemona care sa poata fi tinuta intr-un astfel de acvariu: Entacmaea quadricolor (sper sa gasesti).

T5 alb de 10.000K (x2), albastru de 20.000K (x2), Actinic x 2.
Pai albastre sunt actinicele. Actinicele sa nu le depaseasca numeric pe cele albe. As merge pe 2 actinice si 4 cool white (>10000k). Sa nu uiti de reflectoare.
Skimmer-ul ales este foarte bun.
Pompa de recirculare din sump sa iti asigure un turnover de aproximativ 10x (raportat la volumul real de apa din acvariu), depinde care va fi diferenta de inaltime dintre acvariu si sump.
La sump n-ai dat dimensiuni... Compartimentul in care vei tine plenum-ul sa fie macar o treime din suprafata acvariului.
Cu filtrarea mecanica... parerile sunt impartite, eu consider ca e fabrica de nitrati, cat mai putin burete.
In rest... mult success! Se vede ca te-ai documentat serios.

Benu
21-07-2009, 16:00
Da, scuze. Acum mi-am dat si eu seama. Intr-adevar, actinicele sunt blue, dar mai vazusem si un 15000K, pe care il confundam eu de fapt cu actinicul.

Apropo, ce imi recomandati pentru celelalte 4 cool white? 10000 sau 15000K?

Da, vor fi reflectoare. Pana saptamana viitoare sper sa va pot arata ceva despre cum as vrea eu sa arate lampa mea.

Imi imaginam eu ca e ceva la mijloc cu anemona. Am citit pe site la reef.ro ca pot ajunge la dimensiuni impresionante, dar vazusem acolo si anemona pe care ai recomandat-o tu. O sa vorbesc la reef sa vad daca pot sa o aduca. Dar mai e cale lunga pana acolo...

Dimensiunea sumpului este de L80 x l30 x h40. Oare o fi de ajuns pentru un Monaco la mijloc? Caci inafara de filtrarea mecanica, primul compartiment (pe care tu chiar ma indemni sa o reduc fata de ce ma gandisem eu) si compartimentul pompei de retur care nu trebuie sa fie cine stie ce de mare (doar un tampon mai mare de apa sa nu ramana pompa pe uscat), altecva nu ma gandeam sa mai pun. Deci poate ramane lejer 1/2 din sump pentru Monaco. Ce ziceti? Sa incerc deasupra lui sa pun si ultra-mega-extra filtru cu alge pe sita suspendata deasupra compartimetului Monaco? Ar putea sa dauneze echilibrelor redox de acolo???

Ca pompa de retur am un powerhead Resun de 1400 L/h. Cum volumul total este de 160L, efectiv nu cred ca am sa depasesc 130L. Asa ca as respecta regula de 10x pe ora. Resun garanteaza acest debit la o inaltime de 1.5 metri parca. Sau 1.4. Dar eu nu voi depasi 1 m. Ce ziceti?

Nicolae Paun
21-07-2009, 22:05
Topicul acela cu plasa e aur,l-am salvat si eu.