PDA

View Full Version : Inmultire neoni



pc.ciprian
20-07-2009, 16:24
Salutare, am si eu nevoie de ajutor din partea cuiva care a inmultit neoni. Stiu ca este greu, stiu ca le trebuie conditii speciale, am citit mult despre ei.
Cred ca am 2 sau 3 femele cu icre, si vreau sa incerc. Pestii au fost luati de mici si tinuti in apa de osmoza, deci nu se pune problema ca sunt sterili. Iar sa fie grasi...din cate stiu carachidele nu se ingrasa...sa se faca rotunde. Voi veni si cu ceva poze sa vedeti despre ce e vorba

Am inteles ca inainte, cand nu existau atat de multe solutii si atat de multa informatie, oamenii care inmulteau neoni faceau un substrat din turba pentru un ph mic. Pentru depunere detin un bazin de 10L la care vreau sa ii pun un substrat de turba, si as vrea sa pun o piatra bolborositoare, dar....oxigenand apa , voi creste implicit si ph-ul.

Ca si powerhead....bazinul este mult prea mic pentru a pune orice fel de pompa, fie ea si un micro fan sau ceva "hang-on".
Orice sfat este mai mult decat binevenit.
Multumesc

pc.ciprian
20-07-2009, 21:54
si poze cu inculpata principala ....nu exclud faptul ca poate sa fie si boala, asa ca ii las pe cei experimentati sa ma ajute

http://img24.imageshack.us/img24/1718/mg4270.th.jpg (http://img24.imageshack.us/i/mg4270.jpg/) http://img156.imageshack.us/img156/7238/mg4272.th.jpg (http://img156.imageshack.us/i/mg4272.jpg/) http://img24.imageshack.us/img24/8355/mg4278.th.jpg (http://img24.imageshack.us/i/mg4278.jpg/) http://img44.imageshack.us/img44/6917/mg4279.th.jpg (http://img44.imageshack.us/i/mg4279.jpg/)

http://img43.imageshack.us/img43/9332/mg4282.th.jpg (http://img43.imageshack.us/i/mg4282.jpg/) http://img521.imageshack.us/img521/9880/mg4290.th.jpg (http://img521.imageshack.us/i/mg4290.jpg/) http://img193.imageshack.us/img193/7092/mg4287.th.jpg (http://img193.imageshack.us/i/mg4287.jpg/)

LittleJ
22-07-2009, 21:15
sincer imi pare mai decolorata decat ceilalti... si mi se pare inca micutza...

Papa Benedict
23-07-2009, 00:02
nu cred ca o sa reusesti sa scoti ceva din icre (daca va depune) la temperaturile astea. La peste 27*C increle nu mai sunt viabile.

pomi
23-07-2009, 12:50
Cu parere de rau, eu vad in poza 5 solzi zbarliti si parca are si ochii iesiti inafara. Mai degraba are boala dropsy decat icre.

elaxalien
07-09-2009, 14:58
Nu poate nimeni sa ofere detalii din experientele personale la inmultirile de neoni?M-ar interesa sa inmultesc populatia de neoni,dar nu vreau sa-i cumpar din magazine de teama unor afectiuni ce se pot transmite.Plus ca vreau sa capat experienta in inmultirea neonilor.

Tatanka
07-09-2009, 21:52
Mie mi-a iesit accidental, acum multi ani- am pus ceai negru, citisem undeva ca are tanin si ar fi indicat. Cu o patura in geam 5 zile, am mentinut semiobscuritate, filtrare- burete cu aer, abia miscand suprafata apei. Cultura de infuzori a fost buna, dar puii au murit de foame cand sa treaca la urmatoarea etapa- micro sau artemia, de negasit pentru un pusti amator pe vremea aia.
La fel si Nematobrycon palmeri- tot din nimereala, dar astia au icre mari, si nu-s fotosensibile. Puii au murit din aceeasi cauza...
Temperatura 20-23, apa curata, posibil extract de turba sau... ceai negru :lol:, plante- muschi, mai degraba. Nu prea cred ca are cum sa creasca pH-ul in apa de osmoza (?), dar oricum o usoara filtrare cu burete nu poate fi nociva. In plus, pestii si plantele (daca folosesti naturale) vor consuma ceva oxigen-> dioxid suficient ca sa ai pH acid.
Ia pesti din mai multe surse, fa un card de vreo 15-20. Mai mult- pe gogu, eventual.

elaxalien
08-09-2009, 09:19
Nu am cooler si ma intreb oare cum sa mentin temperatura apei indicata de tine,pentru ca eu ma bazez la acvariu pe temperatura camerei care e constanta in jur de 24-25,iar pentru "cuib" imi trebuie20-23...Trebuie sa fac rost de un cooler?Cred ca e ok daca pun niste turba pe fund,insa am probleme la deosebirea sexului.Se pare ca la neoni chiar nu-mi pot da seama de baieti.Ce-i drept,dintre ai mei cred ca am un singur baiat pentru ca e mai mic si are abdomenul plat.Si problema ar mai fi si cu hrana.Cum o cresc?Dupa 5 zile sa inteleg ca vor ecloza puii,deci au nevoie de hrana pregatita dinainte.

Tatanka
08-09-2009, 22:09
Nu cred ca e rau nici 24-25. Ia o haita de neoni- inca avem la HB, neoni sanatosi- si rezolvi problema, nu mai stai sa identifici sexele. Da-le papa sanatoasa la temperatura 25-26 si peste vreo luna "intuneca" apa si las-o la 23-24, macar, simuland sezonul ploios si inundarea padurii-> apa mai rece, "neagra", cu tanin din padurea inundata etc. Presupun ca vor depune in semiobscuritate si mentii asa vreo saptamana, apoi cresti usor lumina pana la normal timp de inca una.
Sunt doar indicatii generale, bazate pe nimereala mea de atunci si datele despre habitat aflate intre timp. Poate metoda industriala e cu totul diferita, dar nu stiu detalii.

elaxalien
09-09-2009, 09:56
Citeam undeva ca e nevoie de apa de ploaie,dar nu ma mai complic cu apa de ploaie.La voi,la HB,puii nu sunt prea mici?Acum doua saptamani erau cam mititei,parca.Cred ca voi incerca in urmatoarele zile.Am cumva nevoie si de plante pe fund?Sa renunt la turba si sa incerc cu tanin?Unde gasesc tanin?

Tatanka
09-09-2009, 20:26
Mai bine pune jumatate apa de osmoza, si obisnuieste pestii treptat cu ea- intr-o zi. Apa de ploaie e otrava aici in Bucuresti... Plante- nu e musai, dar sa fie un suport oarecare pentru icre, sa le ascunda cat de cat de parinti.
Nu sunt chiar asa mici, dar ii salti repede. Odata am primit foarte mici, si intr-o luna erau maricei.
Gasesti extract, mopani etc. pentru "apa neagra". As sugera extract- controlezi mai bine decat cu mopanul, care poate contine prea mult tanin pentru un bazin mic de reproducere.

elaxalien
09-09-2009, 20:59
Ii voi reproduce intr-un bazin de 9 litrii.Tot nu m-am lamurit cum sa mentin temperatura la 20-23.Sa iau sau nu un cooler?Pestii sa-i scot imediat dupa ce vad ca au depus?Puii in cat timp vor iesi?Cum le cresc mancarea?Imi cer scuze daca sunt greu de cap,dar nu am mai avut pui de neoni ci Characidae in general.Pana acum am avut doar guppy.

P.S. Multumesc pentru ajutor. :oops:

goio
07-10-2009, 11:59
Tatanka spui lucruri deosebite cu cea ce am citit pe forumuri cu ceea ce spui tu parca parca incep sa inteleg

Detin si eu un acvariu de 10 L in care am pus un fltru intern mai nicut(l-am dat la minim) si astept...ma documentez...Lafel ca elaxalien doresc ca sa cunosc cat mai bine fenomenul ca sa nu risc sa moara proaspetii neoni,am mai incercat si eu diferite metode ...au depus...dar nu a rezultat nimic sunt ferm convins ca lipsa de detalii a fost cauza

TE ROG lafel cum cred ca face orice cititior al acestui topic sa explici cat se poate de amanuntit incepand cu modalitatea cea mai ieftina de a modifica apa din acel acvariu de 10 L si terminand cu tipul de mancare si felul in care pot sa cresc acea mancare

Te rog incodata sa explici chiar daca iti va lua 10 min...poate...sa scrii acest articol dar am certitudinea lafel cum o sa o aiba toti cititiori si dornici de a inmulti neonii ca modalitatea ta si micile detalii pe care le-ai facut POT DA ROADE.

Multumesc anticipat :lol:

CataOlo
07-10-2009, 21:27
Eu "ma bag" sa va sugerez ce mi s-a sugerat si mie pentru apa neagra: frunze de stejar! Bineibteles, uscate.

Bafta la inmultit!

Tatanka
09-10-2009, 08:29
Goio, a fost doar o nimereala pentru un copil, nu o reteta profesionala; tinusem si Discusi vreo 6 luni, tot pe la vreo 12-13 ani- i-am trecut de iarna, dar asta tot nimereala a fost :lol: .
Nu stiu daca neonii tinuti in apa de Bucuresti sunt sterili- poate neonii axelrodi sa fie afectati, eventual, dar cca. 10 GH nu mi se par multe pentru a creste neoni fertili. Poate a fost un an ploios- implicit duritate mai mica la robinet- si a coincis cu tentativa mea de reprodus neoni ??
Tot ce trebuie sa incerci este sa replici habitatul natural- stiu ca acolo apa ajunge si la 15, nu prea sare de 25, si neonii prefera mai rece un pic. Primul pas ar fi aclimatizarea astora din Asia (facuti la cald, industrial) cu temperatura camerei- hrana naturala, vie sau congelata, scazut 1 grad pe saptamana, de ex.- apoi sa te gandesti la reproducere.
Apa- adaos de apa de osmoza ar fi cel mai eficient; cultura de infuzori, ceva apa verde (cu alge si alte creaturi bune pentru pui inotand pe acolo) nu cred ca ar fi rea, viermi micro si naupli de Artemia- daca treci de stadiile astea, ai scapat de greu.
Pentru apa neagra- ceai negru, extracte, frunze de stejar- toate astea vor imita ceea ce rezulta dupa inundarea padurii amazoniene.

Chiar nu stiu ce scrie pe forumuri si cu ce difera parerea mea :oops: - nu m-am informat deloc... ma opresc deci aici, ca poate s-o mai gasi cineva sa ma trimita sa ma culc in loc "sa vorbesc despre lucruri la care nu ma pricep" (ex. plante de acvariu), mai ales ca nu coincide reteta nimerelii mele cu ceea ce mai scrie pe forumuri...

Consulta toate sursele, ia in calcul habitatul natural si nu cred ca e deloc greu sa gasesti o metoda accesibila in felul asta.
Succes!

goio
18-10-2009, 17:23
Multumesc Tatanka pentru sfaturi si pareri :grin: sunt foarte bune si bine de tinut cont de ele atunci cand trebuie

Am sa incerc sa reproduc mediul lor natural si sa ma folosesc de unele trick-uri si retete pe care o sa le mai gasesc pe forum

o zi buna si bafta tuturor la crescut pestisori

alen
19-10-2009, 11:10
Reproducerea

Este un peste dificil de reprodus. Daca va tenteaza reproducerea neonilor, va sfatuiesc sa incercati mai intii reproducerea pestilor Hemigrammus erythrozonus (neon roz) care este mult mai usoara. In caz de reusita puteti ataca si reproducerea pestilor “neon tetra”. Principala problema care apare la reproducere este faptul ca genitorii au fost tinuti in apa cu duritate prea mare. In acest caz femelele au ovarele sclerozate si sunt incapabile de depunere. S-a constatat ca tinnuti intr-o apa de 8 dH femelele nu vor mai fi bune de reprodus in proportie de 100%. Deci una din conditiile necesare este procurarea pestilor in faza de puiet si cresterea lor intr-o apa cu duritatea de 4-5 dH cu un pH de 5.5-6 si o temperatura de 22 grade C. Dupa o perioada de aprox. 10 luni (dupa unii autori 6-7 luni) pestii sunt apti pentru reproducere. De regula, o pereche imatura, va depune putine icre, 20-30, dar obisnuindu-i cu un ciclu regulat, la 30 de zile, se vor obtine intre 100 si 200 de icre. O alta problema este hranirea genitorilor, care trebuie sa se faca cu hrana vie: tubifex spalat si sterilizat, cladocere, copepode, etc., cu cel putin o luna inaite de a se incepe depunerea.

- amenajarea unui bazin pentru reproducere: un bazin de cca. 10 litri cu o inaltime a coloanei de apa de 12-15 cm este suficient. Plasa de fund, realizata pe un cadru de sticla lipit, la o inaltime de cca. 2 cm de fundul bazinului este indispensabila pentru a feri icrele de voracitatea depunatorilor. Rama respectiva trebuie sa intre cit mai fest in interiorul bazinului de reprodus pentru a nu exista riscul ca pestii sa intre intre rama si peretii de sticla ai basinului si sa nu mai poata iesi.Deasupra plasei vom pune un “ghem” nu prea des din fibre sintetice de culoare verde unde practic se va realiza depunerea. Unii autori recomanda folosirea unor tufe de Vesicularia dubyana ca suport pentru depunerea icrelor si pentru stimularea depunerii, dar plantele naturale sunt mult mai greu de sterilizat. Apa bazinului va avea urmatoarele caracteristici: 1.5-2 dH, pH=5.8-6.5, iar temperatura intre 20 si 22 grade C. Apa va trebui sa aiba o usoara tenta maronie ceea ce se realizeaza printr-o filtrare domoala prin turba si sa fie foarte limpede. Pentru a evita intrarea alevinilor in filtru inveli filtrul intr-o plasa fina de perlon. Bazinul de reproducere se va lumina cu un bec cu incandescenta de putere mica, max. 15W. Bazinul precum si toate materialele folosite vor fi riguros curatate si dezinfectate, aceasta reprezentind una din conditiile de baza pentru succesul depunerii.

- reproducerea: bazinul de care vorbeam mai sus se pregateste cu 7-8 zile inainte de lansarea genitorilor. Perioada optima de depunere este septembrie – martie. Toate fetele bazinului se vor acoperii cu hirtie neagra mai putin fata acvariului pe care o vom acoperii putin mai tirziu. Genitorii se vor lansa in bazin seara si vor fi urmariti in permanenta. In mod normal depunerea trebuie sa se produca in 1-3 zile. Daca nu se produce vom inlocui perechia. In general depunerea are loc seara, iar cind pestii incep sa depuna se intrerupe lumina. Imediat dupa depunere perechea va fi scoasa se va acoperi cu hirtie neagra fata si partea superioara a acvariului, pentru a se obtine un intuneric aproape total. Bazinul va sta astfel acoperit 5 zile dupa care incepem sa-l dezvelim treptat. Icrele si alevinii sunt foarte sensibili la lumina. Totusi, pentru a ne satisface curiozitatea cu privire la aparitia alevinilor, putem sa luminam cu o mica lanterna si pentru scurt timp bazinul, dar nu este recomandat. Eclozarea icrelor are loc dupa 24 de ore iar alte 4 zile alevinii se hranesc exclusiv din sacul vitelin. Incepind cu a 5-a zi se va incepe hranirea. In primele 4 zile se vor hrani cu infuzori pe care trebuie sa-i cultivam din timp. INFUZORII NU SE VOR DISTRIBUI CU APA DE CULTURA. In urmatoarele zile se vor distribui micro si abia incepind cu a 9-a zi naupli de artemia. Tot acum se poate indeparta total hirtia care a acoperit bazinul. Pe toata aceasta perioada hrana va trebui data in portii foarte mici iar curatirea bazinului va trebui sa fie riguroasa. Dupa 15 zile se poate administra hrana sub forma de pudra sau alt tip de hrana vie potrivita ca marime. Dupa circa 3 saptamini incep sa se coloreze dar perioada grea trece abia dupa 3 luni cind se incepe adaptarea treptata la trecerea intr-un alt bazin. Adaptarea se va face lent, prin schimburi mici de apa intre bazinul de reproducere si bazinul de crestere, pina la echilibrarea parametrilor apei din cele doua bazine.

Alt_Razvan
19-10-2009, 12:39
Asta ai scris-o ca urmare a experientei acumulate in inmultirea neonilor?

Tudor.M
19-10-2009, 13:26
copy - paste :mrgreen:

Angelina
19-10-2009, 16:13
Sursa fiind forumul Barlad.

Tudor.M
19-10-2009, 21:15
Sursa fiind forumul Barlad.

Si de acolo e tradus din engleza de pe alt forum :lol:

okipho
03-11-2009, 00:18
Mult prea complicat fratilor tot ce s-a scris pina aici! :lol: :lol: :lol: Nici un crescator din tara nu foloseste aceasta metoda super greoaie!.
Neonii sunt f usor de reprodus,greu este sa gasesti o pereche buna compatibila daca nu-i cresti tu.Nu au nevoie de 10l de apa ci de2,nu necesita aerare!nici filtrare,nici perlon sau alt substrat!ci doar plasa de protectie si intuneric,chiar bezna!Apa osmozata cu pH 6-6,6!Daca vrei adaugi extract de turba(tropol sau torumin0
Ciclul de depunere este de 12 zile!!!!!!!!!!La a 3-a depunere se obtine peste 50 pui sau o pereche buna peste suta.Temp 20 grade!Este peste de apa rece la depunere...vorbim doar de neonul obisnuit.Daca vrei experiente trasnite,pui perechea intr-o sticla pet de 2 litri,cu apa potrivita,o bagi intr-un dulap si apoi verifici in lumia obscura perechea si icrele dupa min48 ore.Pestii rezista in 2 litri de apa fara aerare ,fara hrana si bezna totala chiar si 6 zile.B achiar mai si depun si eclozeaza ceva pui impreuna cu ei.Faceti experimente si asa veti invata sa scoateti pui!Mai puneti si suflet!

Tatanka
05-11-2009, 03:48
Haha! Asta cu pet-ul chiar ca-i tare! Trebuia sa fie si mai simplu decat credeam!
Cresterea genitorilor in apa cu duritate 10-15 GH ii influenteaza? Cat aveti la Iasi?

okipho
05-11-2009, 23:42
incearca si ai sa fii surprins!pune pe fundul petului din plastic un spalator de vase din sirma de plastic,destramat!asta ii excita si mai tare.
La Iasi nu facem neoni decat pt palamres.Sint prea ieftini pe piata si nu merita efortul cresterii puilor.DG 16,pH 8!
Pt depunere la neoni folosesc apa de ploaie colectata de pe garaj(acoperit cu bitum) tratez apa cu biotopol si putin tropol pt aciditate.Puii nu mai sunt chiar asa sensibili la lumina,verific depunerea in lumina obscura de neon.

goio
21-11-2009, 00:21
Saluatere tuturor iubitorilor de neoni dau orice varianta de characide.

Okipho sincer mai socat cu modalitatea de ai inmulti ... dar totusi m-ai socat placut tinand cont ca ceea ce spui tu se pare a fi o reusita proprie de a ta.
Felicitari daca ai reusit sa realizezi asa ceva si daca voi resusi si eu dupa spusele si indicatiile facute de tine am sa-mi tatuez un neon tetra pe brat :bounce (sau ma ami gandesc ;) )

Ramane totusi o mica dilema...puii eclozati ii muti?sau pot ramane tot in acel pet?cum si cu ce hranesti puii(tinand cont ca ai o varianta destul de bizara de reprodus ;;) poate ai si una de hranit)

Toate cele bune

okipho
26-11-2009, 00:22
Puii de neon nu se pot muta imediat caci sunt sensibili la schimbari.De obicei se adauga apa peste ei,apa cu aceleasi caracteristici fizico chimice,cu prudenta si in cantitati mici.
Hranirea se face cu infuzori de cultura in prima saptamina sau mai bine 'liquid fry' apoi galbenus de ou fiert tare si artemia.