PDA

View Full Version : Columnaris



valibvb09
04-02-2007, 00:22
Si pana la urma daca n-am probleme cu ancistrusii, am probleme cu platty. Pe mascul a aparut un fel de puf alb care-i acopera partile laterale ale corpului. Din cate am studiat pare sa fie columnaris chiar daca acest "puf" nu apare la gura si pe inotatoare, dar apare la marginea solzilor si a evoluat foarte repede (astazi, in jurul pranzului pestele nu avea nimic). Pestele nu e apatic, chiar foarte vioi (m-am chinuit o ora sa-l prind si sa-l separ si nu am reusit), vine la mancare (chiar cauta mancare tot timpul). Din cand in cand se mai ascunde printre plante pentru ca masculul de xipho il ciuguleste. Nu am putut nici cum sa-l prind, cand vede ca introduc minciocul in acvariu se ascunde dupa filtru.
Acum va rog sa-mi spuneti daca am dat diagnosticul corect pentru ca maine dimineata merg la petshop sa cumpar sera baktopur.

viviparu'
04-02-2007, 10:08
Daca e "puf", deci ca un fel de mucegai nu e Columnaris ci Saprolegnia. Columnaris se caracterizeaza prin albirea in jurul gurii sau albirea solzilor, dar nu are aspect de puf.

Pentru Saprolegnia tratament cu Sera Mycopur.

Cel mai bine era daca ai fi pus si o poza.

valibvb09
04-02-2007, 12:06
No, acuma mie mi se pare ca are un foarte vag aspect de puf, dar parerea prietenei este ca nu e puf. Daca privirea cade perpendicular pe laterala pestelui nici nu se observa. Este de un alb ... transparent si pestele nu da nici un semn de apatie. Oricum, deja am luat baktopur, dar inca nu am pus tratamentul. M-am grabit pentru ca la 11 se inchide la petshop duminica.
Am mai observat ca ceilalti pesti incearca sa-l ciuguleasca in zonele afectate.

valibvb09
08-02-2007, 15:03
Buuun, sa va spun ce se mai intampla cu pestisorul meu ...
Am facut tratamentul cu Baktopur asa cum scria pe prospect si astazi dupa ce ajung acasa voi face un schimb de apa. Mesculul de platty arata mult mai bine. Albeata aceea s-a retras din 90 % din suprafata ocupata. au mai ramas doar 2-3 solzi acoperiti cu "alb". El e in continuare vioi si flamand si nu se mai freaca de plante (am observat asta dupa ce am cumparat baktopurul de la petshop). Deci, deocamdata doar spre bine. Acum nu stiu ce sa fac ... as repeta tratamentul, dar nu sunt sigur de cand sa incep: de azi, dupa ce schimb apa sau de maine?

valibvb09
12-02-2007, 09:03
Trebuie sa recunosc ca m-am uitat sa vad daca nu cumva sunt "membru ignorat" ;) . No, si ca sa nu va dau pace, trebuie sa anunt cu bucurie in suflet ca pestele e ok si nu mai prezinta nici un semn de boala new7 .