PDA

View Full Version : pui guppy



Amur
03-02-2007, 19:23
mi-a fatat o femela guppy acum 6 zile in jur de 25-30 pui (prima fatare)(luni 28.01),acum am observat ca s-au impartit in 2 grupuri. unul la suprafata apei si unul pe fundul acvariului. am mai observat ca uni pui au coada si aripioarele de culoare inchisa; si le-au colorat. exista posibilitatea ca aceia sa fie barbatusi?

acvariu 40l, incalzitor, aer cu burete, 2 corydoras 1-1.5 cm pe fund.
acvariu 120l, cutie filtru cu burete, carbuni si ceramica, pompa; 2 gurami, 1 albastru(mascul) 1 galben (femela) cam 4-5 cm, 2 paradisi 3-4 cm, 4 leri de diferite dimensiuni, 2 xifo femele, 2 Sanitari, 3 femele gupy si 2 babatusi.

am observat ca un paradis, probabil barbatusu il fugareste pe guram si pe barbatusii de gupy, intr-o dimineata m-am trezit fara coditze la gupy, a trecut 4-5 zile si s-au refacut, si iar m-am trezit alalteri fara coditze la gupy... ce sa fac... sa pun o fatatoare si sa-l izolez(pe paradis) un timp?? :?:

Watermark
03-02-2007, 19:39
La puii de gupy iti vei da seama care-s masculi si femele mai tz dupa pata de gestatie la femele. Culorile de pe coada nu conteaza.
La macropodus nushce sa zic.
Oricum s-ar fi impacat mai bine cu carasi, velifera, chonchonius.
Sau daca-ti plac renunta la gupi care oricum nu-si au locul la ce mai ai pe acolo.
Succes!

Amur
03-02-2007, 20:09
acvariu de 40l este drept maternitate. momentan sunt pui de gupy. mai vroiam sa fac un acvariu in care sa fin numai gupy si xifo ( tot ce gasesc vivipar), la noi in Giurgiu xista un singur magazin de acvaristica, in care se gasesc pesti, si au doar puiet, iar carasi au doar 1-1.5 cm .. cred ca paradisii ii "sfasie"

oviliv79
03-02-2007, 20:22
puii de gupy poti sa-i deosebesti pe sexe dupa ce au macar 3 saptamani
nu tine gupy cu paradisi...si incearca sa nu pui pesti voalati langa macropodus ;) pentru ca astia sunt ceva mai agresivi....
ps. ce varianta coloristica ai la paradis?? eu am 2 diferite

vladut_18
03-02-2007, 20:59
S-ar putea ca cei cu coditele colorate sa fie baieti (la mine s-au colorat inainte de femele). Insa nu poti fi sigur decat cand se vede pata de gestatie la femele. De asemenea, daca sunt viu colorati pe corp, sunt baieti.
Atentie cu coloana de apa de la maternitate! Daca este prea inalta, puii vor obosi incercand sa urce si sa isi umple vezicile inotatoare cu aer si astfel vor ramane pe fundul apei. (poate e un motiv pentru impartirea in cele doua grupuri). Spune inaltimea coloanei de apa si iti zic daca e o problema.

Alte sfaturi:
Nu pastra toti puii, daca nu vrei suprapopulare!
Da-le de mancare putin si des!
Nu pastra mai multi masculi decat femele; masculii se vor bate intre ei pentru femele, daca sunt prea multi! (raportul masculi/femele trebuie sa fie de 1/3)

Amur
03-02-2007, 22:53
http://www.wikiupload.com/file_store/upload_1/113512394745c4e76691b07.jpg
asta e paradisu, dupa cum vezi. putin galben cu o tenta de albastru, iar coloana de apa are max 13 cm

:grin: :grin: :grin: exact in momentu asta i-mi fata a 3 gupa :shock: da de e ies cu coada si nu cu capu?? ca asa ies astia :?: pana acu a facut 4 si nici nu se cunoaste burta skimbata :D

oviliv79
04-02-2007, 12:42
frumos paradis ;) asa am si eu 2 dar inca nu pot fi sigur daca sunt pereche ca sunt mai mici...al tau e mascul...

on topic...de cate ori prindeam acest moment..mie imi pareau ca apar ca o biluta dupa care rupeau membrana si incepeau inotul....oricum nu ai motive de griji. ;)

vladut_18
04-02-2007, 15:01
Nu e nici o problema cu coloana de apa. Nu este nimic ingrijorator nici cu impartirea (or fi pasionati de aceleasi lucruri). La mine nu se vede poza cu paradisul.

Calin
06-02-2007, 11:36
Eu nu recomand sa asociezi paradisii cu carasi. Mai ales ca pentru acestia din urma iti trebuie un volum foarte mare de apa, desi la noi se practica inghesuirea lor in bazine minuscule ptr ei.
La puii de guppy se pot deosebi sexele cu lupa. Cunosc multi crescatori care separa puii inca de cand sunt fatati (2-3 zile) folosind lupa. Ei spun ca se poate recunoaste gonopodul la masculi. Separandui cresc mai repede, deoarece nu alearga toata ziua dupa femele si nici femelele de ei :grin: .
Bafta ;)

lupul-sur
06-02-2007, 13:27
In bazinul maternitate este recomandat ca sa fie o coloana de apa mica, pe la 20 cm. Daca este mai mare puii nu pot iesii sa ia aer. De asta stau pe fund ca nu au reusit sa isi umple cu aer vezica innotatoare.

kriss
02-03-2007, 23:13
nu a scris nimeni ca masculii de guppy se pot deosebi de femele prin cozile mai lungi si putin mai subtiri (cand sunt pui) ?

crares
09-09-2007, 20:29
se pot? ;new40 ;new31 ..nu stiam asta..merci ;new22