PDA

View Full Version : gurami chuna sau betta?

lcsongor
11-07-2009, 20:10
Salutare!

Va relatez o intamplare haioasa si sau ciudata.
Am 3 gurami chuna, 2 femele, un mascul.
Am 3 betta, 2 femele, un mascul.

Am pus masculul de betta cu femela de betta intr-un acvariu sa aiba intimitate. Acest lucru a rezultat cuib de spuma si icre. Insa, mascului, foarte tanar fiind, sau nestiind obiceiul lor, nu i-a purtat de grija icrelor si le-a mancat...
Am tinut cateva zile la odihna, si apoi iarasi i-am pus la icrat cu cealalta femela. A facut un cuib de toata splendoarea, dar nicio icra (verificat cu lupa).
M-am dat de batut, hai ca n-o sa iasa. Asa ca am pus o pereche de gurami chuna in acelasi acvariu, dupa ce i-am scos pe betta de acolo. Cuibul am lasat asa cum a fost.

Azi cand sosesc, vad o gramada de icre in cuib - posibil icre de chuna in cuibul de betta.

Am scos mascului si femela din acvariu, ca sa nu am surprize. Ce o fi in cuib? Nu m-am uitat bine si sunt icre de betta sau icre de gurami?

marius_20
12-07-2009, 15:56
Asteapta pana iese ceva si o sa vezi daca au fost betta sau chuna. :grin:

Iusti
12-07-2009, 18:48
Ori nu te-ai uitat tu prea atent de prima data ori cei din urma au profitat de munca primilor locatari. Sunt si eu curios sa vad ce iti iese ;)

lcsongor
12-07-2009, 19:29
Salutare,

Se pare ca icrele nu erau calumea fecundate si au inceput sa putrezeasca, asa ca i-am pus pe originalii chiriasi sa faca iarasi.

lcsongor
20-07-2009, 16:47
Icrele, din cele din urma mi-am dat seama de ce au putrezit. Aveti si voi grija!
Am pus picaturi dezinfectante in apa care au actionat si impotriva icrelor. Am folosit ceva picaturi cu continut de verde de malachit.