PDA

View Full Version : S-au imbolnavit???



neouber
18-01-2006, 20:50
Gogule probleme...carasii mei cai hrapareti nu mai papa aproape deloc de luni seara...nu le-am dat mancare in plus ca sa fie prea multa, nu le-am schimbat-o ca sa zici ca nu le place, apa nu si-a schimbat caracteristicile ( nu cred), ceilalti pesti (cori si sanitari), par sa fie ok...carasii inoata mai tot timpul in partea de jos a acvariului sau stau pur si simplu minute intregi in acelasi loc..unul dintre ei pare putin ranit (zgariat, mai degraba), sub abdomen...cam pe unde scoate icrele..cred ca e femela (nu prea fac bine diferenta)...s-o fi "frecat" de ceva cand depunea icrele..sau poate ca a muscat-o vreun sanitar sau masculul...ma gandeam sa o mut..deocamdata nu am vazut pe vreunul s-o atace...apatia asta a lor e oare un lucru normal dupa depunerea icrelor, sau e mai mult decat atat? as cam avea nevoie de un raspuns rapid...multam

georgian
19-01-2006, 00:41
mie nu mi se pare normal. daca au trecut deja 3 zile si nu maninca, e primul semn de boala.
schimba partial apa-30% , baga aerare buna. si stai in espectativa.

neouber
19-01-2006, 09:44
Aerarea e super suficienta..2 pompe Aquael 1...baga la greu..incerc cu apa..sa vad ce iese

georgian
19-01-2006, 11:52
ce temp ai in acvariu?

neouber
19-01-2006, 21:21
20-21 grade..au temperatura asta de vreo 8 luni...nici in vara cand temperatura urca destul de mult nu au facut asa..iar in privinta pragului inferior..eu stiu ca merg pana la 16-17 grade

mona
19-01-2006, 23:19
aoleu...ai grija de pestisorii mei!!!
Pana iti da cineva un raspuns...sa nu ramai fara ei...Nu ai prin zona un veterinar sau un pet-shop-ist calificat sa te ajute?

neouber
20-01-2006, 09:50
Ai uitat ca nu sunt in Bucuresti?..e un singur pet si ala amarat ca vai de el..sper sa nu pateasca nimic..macar adultii, ca puii nu prea mai misca decat cativa

mona
20-01-2006, 20:00
Neo, eu nu ma pricep, dar am sunat un veterinar care a pus toate intrebarile referitoare la schimbare de apa, temperatura etc. la care tu ai raspuns deja ca nu. A intrebat de semne evidente de boala (gris, burti umflate etc) i-am spus ca nu pt ca nu ai mentionat asa ceva.
A spus ca in lipsa acestor factori singura explicatie ar fi epuizarea datorita depunerii icrelor (se pare ca necesita un efort fizic si biologic destul de mare, mai ales daca e prima depunere), sa-i lasi in pace si sa le dai hrana de calitate superioara, preferabil hrana vie care de obicei ii invioreaza imediat si in cateva zile ar trebui sa-si revina.
Vezi si tu daca te ajuta cu ceva aceste sfaturi, eu sper sa da. Daca te mai pot ajuta cu ceva, o fac cu placere. Bafta!

razvan
20-01-2006, 20:10
incearca o cura cu mazare congelata decorticata.
carasii sunt predominant vegetarieni si s-ar putea ca dieta exclusiv"boabe" sa nu le convina.. sau o frunza de salata (oparita)

neouber
20-01-2006, 20:48
Am mai auzit de chestia cu mazarea..le mai dau...cam 1 data pe luna cate o frunza de salata (neoparita)..spalata foarte bine in apa calda, cand ma gasesc tubi....tre' sa recunosc ca anul asta au mancat numa hrana uscata, saracii....totusi cred ca e ceva in apa...mai am o prietena..are 2 guppy, intr-un mic acvariu de plastic...si ea a vazut ca pestii ei sunt oarecum apatici si par bolnavi, de vreo 4-5 zile...oricum..eu am schimbat apa (30%), am tratat-o cu putina sare..ph-ul e ok, dar pestii au inceput sa-si cam piarda din puteri..nu prea mananca mai nimic..se infrupta sanitarii din portia lor...ciudat dar acestia se simt bine...mi-au murit si cativa micuti..asta e o alta poveste...desi nu imi plac in mod deosebit carasii, si voiam sa scap de ei, nu vreau sa moara..sper sa-si revina,,oricum cred ca situatia e cam in punctul critic..urmatoarele zile sunt decisive..ori isi revin, ori se duc saracii, lipsa de mancare ii va ucide la un moment dat..chiar, oare cat rezista fara sa manance..desi, mai culeg ei cate ceva, dar foarte putin

karakatitza
20-03-2006, 20:36
:? carasii sunt niste pesti f.robusti, dar daca spui ca se comporta asa, e posibil sa ai vreo bacterie. Apropos, apa are un miros ciudat ceva?
Lasa-i fara mancare inca vreo doua zile, putin post nu strica, pune o lingurita de sare de bucatarie - neiodata - la 10l si cam 3-4 picaturi de albastru de metil tot la 10l. Filtreaza bine apa si spala filtrele zilnic.

mona
20-03-2006, 22:49
Mda, ar fi o idee...Dar Neouber le-a si facut de 40 zile de atunci, saracii... :cry:

neouber
21-03-2006, 09:43
@ karakatitza..merci de sfat..dar s-au dus..am trecut pe vivipari si nu prea mai am probleme
@ mona...merci de lamurire