PDA

View Full Version : este posibil ca o guppy-ta sa depuna icre?????



vk2r
01-02-2007, 10:51
va rog frumos sa ma ajutati si pe mine, este primadata cand mi se intampla, guppy-ta inafara de a scoate cativa guppy mai mici cea ce face e sa depuna niste oua mici si galbene (un galben transparent)...imi poate spune cineva si mie ce este.
multumesc

Burn_x1
01-02-2007, 10:59
Trebuie sa intelegi cum functioneaza mecanismul lor de inmultire.
Femela are icre in cavitatea respectiva, care vor vi fecundat de mascul. Exista mai multe motive:
1--- masculul sa nu fie chiar asa de "viril", adica spermatozoizii sa nu-si atinga tinta
2--- Probabil ca icrele respective au fost sterile
3--- Nu stiu sigur dar am auzit ca ar fi si o boala care duce la asa ceva (am vazut la TV prin urmare nu pot sa iti confirm)

Factorii care au dus la asa ceva pot fi
I--- Stresul
II--- Genele din nastere
III--- O boala care a dus la o mutatie
IV--- Zi-ne si noua ce parametrii ai la apa

Gabii
01-02-2007, 11:09
Si la mine s-a intamplat chestia asta. Cred ca din cauza temperaturii prea mari (cel putin la mine). Adica cu ceva vreme inainte sa fete am tinut temperatura la 30 de grade cateva zile la rand pentru a trata un presupus gris. Temperatura mare, metabolismul ridicat.. apoi am scazut treptat temperatura pana pe la 26 de grade- temperatura la care a fatat guppyoaica... nici un pui n a fost bun. Acum am intre 24 si 25 de grade, sper sa revina totul la normalitate.

vk2r
01-02-2007, 14:22
Respectiv la ce a spus burn_x1 despre parametrii apei, ce as putea sa iti spun este temperatura care este de 24º iar ph-ul care este de 7,5.
cea ce ai spus tu cu stresul incep sa iti dau dreptate deoarece in acvariu am si 2 scalari destuli de mari si cat a fost bortoasa a stat numai dupe ea si ea se tot ascundea prin acvariu si asta cred ca ar putea fi un motiv pentru stresare.
Respectiv la ce i sa intamplat Gabii sincer si la mine se ridica temperatura asa d emult dar pe perioada de vara, nu am cum s ao races, si mi-a fatat guppy-ta pe timp de vara la 29-30º si toti au esit bine si fara probleme.
Azi de dimineatza cand vam comentat problema aveam doar catziva guppy fatati acuma am mai multi dar multi dintre ei am vazut ca au murit.
Nu stiti, cumva ouale alea pot fi toxice sau ceva, sa stiu daca ma grabesc sa le dau afara sau astept sa fiu sigur ca a terminat de fatat si sa o scot si pe ea?

razvan
01-02-2007, 21:33
incep sa iti dau dreptate deoarece in acvariu am si 2 scalari destuli de mari si cat a fost bortoasa a stat numai dupe ea si ea se tot ascundea prin acvariu si asta cred ca ar putea fi un motiv pentru stresare.

pai cu scalari in acvariu, tu vrei sa mai vezi si pui de la vivipari ??? mie scalarii mi-au "supt" masculi maturi de guppy, dara-mi-te puiet...

ce ai vazut tu "icre" sunt intr-adevar icre dar ori sunt nedezvoltate, ori nefecundate. cit despre toxicitate, daca nu apuca sa se "invecheasca" sunt un supliment proteic, pentru scalari.

vk2r
02-02-2007, 18:39
Pai nu are cum sa ii manance deoarece sunt in fatatoare toti cei mici...mai am guppy in acvariu masculi cat si femele si nu au nici o problema cu scalarii, singura problema apare cand guppy-ta este "bortoasa" ca sta tot timpul dupe ea la fundul ei in caz de iese vreunu sal manance, dar in rest nu au treaba uni cu ceilalti.

alexeandrei
10-04-2008, 18:03
Trebuie sa intelegi cum functioneaza mecanismul lor de inmultire.
Femela are icre in cavitatea respectiva, care vor vi fecundat de mascul. Exista mai multe motive:
1--- masculul sa nu fie chiar asa de "viril", adica spermatozoizii sa nu-si atinga tinta
2--- Probabil ca icrele respective au fost sterile
3--- Nu stiu sigur dar am auzit ca ar fi si o boala care duce la asa ceva (am vazut la TV prin urmare nu pot sa iti confirm)

Factorii care au dus la asa ceva pot fi
I--- Stresul
II--- Genele din nastere
III--- O boala care a dus la o mutatie
IV--- Zi-ne si noua ce parametrii ai la apa

genele sunt NUMAI din naştere, transmise de la părinţi şi nu numai.

Silvester
13-04-2008, 20:12
Adica de unde se mai transmit in afara de parinti , tare as fi curios...

razvan
13-04-2008, 20:21
intram in SAPTAMANA MARE, sa nu minimizam influenta SFINTULUI DUH.... new5

Gaia
13-04-2008, 20:29
... si nici a postasului, instalatorului si baiatului de la gaze

alexeandrei
14-04-2008, 15:04
Adica de unde se mai transmit in afara de parinti , tare as fi curios...
ca sa nu mai fii asa tare curios, genele se transmit ereditar de la parinti, bunici, strabunici... totul depinde de puterea "aratare" a lor.

zola
14-04-2008, 17:44
sincer sa fiu nu am vazut nici o data ca un vivipar sa depuna icre :oops: .. ai vazut tu cu ochi tai ca depune incre? sau ai gasit prin acvariu icre putine la numar si de culoare galben-maronie? caci daca le-ai gasit in acvariu ai98% sanse sa fie oua de melci.. :grin:

razvan
14-04-2008, 20:32
de depus, nu depune insa eu am vazut cum "scapa" icre nefecundate sau imature... pentru un ochi neavizat poate semana cu o "depunere", si o spun din proprie experienta ;)

Silvester
15-04-2008, 21:08
ca sa nu mai fii asa tare curios, genele se transmit ereditar de la parinti, bunici, strabunici... totul depinde de puterea "aratare" a lor.
Domnu' Alexeandrei ce cheama GENE DOMINANTE respectiv GENE RECESIVE...si nu "putere de aratare"... :mrgreen:
Ps:Gena dominanta: se manifesta la fel in fenotip atat in forma homozigota cat si in forma heterozigota.
Gena recesiva: se manifesta in fenotip doar in forma homozigota, nu are posibilitatea de a functiona in prezenta genei dominante.
ca sa pricepi cam ce inseamna puterea asta de "aratare"...parca am fi forum de magie neagra... =))

alexeandrei
16-04-2008, 22:28
Am folosit o expresie plastica pentru a face mai bine inteles subiectul, că puteam şi eu sa caut prin cursurile de Genetica definitii genelor recesive si dominante şi să afişez aici un limbaj de lemn. Nu ştiu cata lume ştie ce e acela un fenotip sau genotip, etc. ... dar nu asta e important, ci faptul că decât să te faci că mă corectezi, mai bine ai avea un rol constructiv referitor la subiecte de genul asta.

Silvester
16-04-2008, 23:10
Pt cine se respecta...ce am zis eu mai sus...constitue notiuni ELEMENTARE de GENETICA si nu e nevoie sa cauti prin cursuri,se predau in clasa a 12 a de liceu...
Cit despre limba de lemn ...puiu...esti prea tinerel sa pricepi la esenta ce e...Eu am trait in epoca de glorie a limbii de lemn cind TU probabil erai in stadiu de "project"... :mrgreen:
Cit despre rolul "constructiv" lasa pe altii sa decida cine e si cine nu e...pina atunci cind folosesti termenul "SI NU NUMAI" gindeste-te de mai multe ori inaite de al folosi =))
Ps.La guppy trebuie si genetica altfel nu prea merge cu material "plastic" de asta gen "putere de aratare"

razvan
17-04-2008, 08:26
incepi sa fi prea mult iustin capra si prea putin acvarist =))
"educatiune" nu se mai poate face, acolo unde s-a autodispus faptul ca "iashte de agiuns".

iti recomandez sa continui neabatut pe calea edificarii societatii guppy-stice multicolorit dezvoltate si inaintare a romaniei spre viitor, folosint ultimele cuceriri uitate ale stiintei si tehnicii, ale cunoasterii umane, in general, pentru obtinerea de noi si noi succese in intrecerea soc .. pardon acvaristica, si daca se poate, chiar pe locul intai ..
spor la munca ... TOVARASI !!

asta ca s-a tot vorbit de limbajul de .. mopan .. =))

Silvester
23-04-2008, 22:49
Deci minge la fileu...ca ne place ori nu ne place pina la coada trebue atacata si GENETICA asta... multi ar spune ca exageram si ne ...asa pe noi...dar trebue taiat buricul odata :mrgreen:
Numai pt cei interesati... o alta abordare a problemei "icrelor la gupita"
In cadrul procesului de fecundare are loc combinarea materialului genetic al masculului cu cel al femelei... in amanunt in cadrul interactiunii genelor ALELE (adica gene care ocupa aceeasi pozitie-locus in structura cromozomului) rezulta mai multe varietati de interactiune a acestora:
1.DOMINATIA COMPLETA
2.DOMINATIA INCOMPLETA
3.CODOMINAREA
4.ALELISMUL MULTIPLU
5.LETALITATEA
Cazul nostru este LETALITATEA. Ea reprezinta; moartea produsului de conceptie (a puiului) în diferite etape din dezvoltarea lui, înainte de a ajunge la vârsta reproducerii sau chiar a se naste.
Fenomenul de letalitate este provocat de actiunea unor gene care se împart în mod conventional în:
1. gene letale (cauzeaza o mortalitate de peste 90%);
2. gene semiletale (cauzeaza o mortalitate între 50% si 90%);
3. gene subvitale (au o letalitate între 10% si 50%);
4. gene cvasinormale (au o letalitate sub 10%).
Genele LETALE cauzeaza moartea organismului uneori chiar în primele stadii de dezvoltare.De unde si aparitia icrelor aparent nefecundate...
Celelalte grade de letalitate sunt determinate de interactiunea dintre gene si conditiile mediului in care traieste puiul ulterior...
Genele care provoaca fenomenul de letalitate pot fi dominante sau recesive, în stare homozigota sau heterozigota.
Concluzie :nu orice combinatie de Mascul cu orice Femela da neaparat urmasi viabili. Ne miram ca gupita are pui dar nu-i face ...sunt cazuri cind puii sunt efectiv resorbiti ca urmare a aparitiei fenomemenului de letalitate
Ps. GENOTIP zestrea genetica a individului ...nu se vede cu ochiul
FENOTIP interactiunea GENOTIPULUI cu mediul(ecosistemul) adica mai pe româneste ce vedem cu ochiul nostru la individ :culoare,forma ,comportament...etc
A durut ...eu zic ca nu :mrgreen: