PDA

View Full Version : despre gris



ardeicopt
31-01-2007, 10:45
am inceput tratamentul pentru gris de 3 zile (temperatura mare, sare, schimbat de apa), dar nu vad nici un semn de imbunatatire a situatiei!!! parca punctele sunt mai multe! e normal?

razvan
31-01-2007, 12:03
buna/servus/salve/shalom/gutten tag.... etc....

am urmatoarea problema"
am un acvariu de .... litri, populat cu urmatoarele specii de pesti ..... acvariul beneficiaja de o filtrare .... cu debit de ... l/h si iluminare .... acvariul este/nu este plantat. pestii au urmatoarele simptome ....... am presupus ca este gris, si "... am inceput tratamentul pentru gris de 3 zile (temperatura mare, sare, schimbat de apa), dar nu vad nici un semn de imbunatatire a situatiei!!! parca punctele sunt mai multe! e normal?..."

imi cer scuze daca ceeace am postat, se poate considera "bataie de joc la adresa unui nou intrat pe forum", dar nu asta a fost intentia .
cu aceasta ocazie, rog userul sa mai posteze o data, completind spatiile punctate, cu ceeace crede el de cuviinta.

ardeicopt
31-01-2007, 12:27
am inceput tratamentul pentru gris de 3 zile (temperatura mare, sare, schimbat de apa), dar nu vad nici un semn de imbunatatire a situatiei!!! parca punctele sunt mai multe! e normal?acvariul este un cayman de 120 de litrii, cu instalatiile de filtrare luate in "pret". nu stiu alte detalii tehnice , cum ar fi debitul de filtrare...este plantat. cit despre boala este gris, daca stiu sa citesc descrierea pe care am vazut-o in articol. sper ca da data asta nu am uitat ceva detalii

razvan
31-01-2007, 13:51
populat cu urmatoarele specii de pesti ..... boala se manifesta pe un peste din specia/pe toti pestii. pestii maninca/nu maninca, se scarpina de sunstrat/nu...., punctele albe sunt relativ de dimensiuni (ca poate n-o fi chiar gris).... "temperatura mare"... aproximativ cam cit ..

sunt "alte" citeva "mici indiactii" asupra situatiei de la tine din acvariu ;)

cind te duci la doctor, ii spui "ma doare", sau "ma doare.. am urmatoarele senzatii, in locul "cutare"... etc... " ????? :P :P

ardeicopt
31-01-2007, 14:28
populat cu urmatoarele specii de pesti ..... boala se manifesta pe un peste din specia/pe toti pestii. pestii maninca/nu maninca, se scarpina de sunstrat/nu...., punctele albe sunt relativ de dimensiuni (ca poate n-o fi chiar gris).... "temperatura mare"... aproximativ cam cit ..

sunt "alte" citeva "mici indiactii" asupra situatiei de la tine din acvariu ;)

cind te duci la doctor, ii spui "ma doare", sau "ma doare.. am urmatoarele senzatii, in locul "cutare"... etc... " ????? :P :P
populat cu: 3 tetrazone (cu puncte mici cit virful de ac pe coada si aripioare), 3 scalari ( pe ei nu vad puncte), 5 xifo (2 dintre ei au pete putin mai mari albiciase, se scarpina de substrat), 3 zebre (nici pe ele nu vad pete),8 neoni (cu aceleasi pete mici, mici pe coada si aripi), 4 gupi (au fost 5 dar unul a murit azi, nu-mi dau seama daca au pete sau puncte), 6 ancistus (si ei au puncte mici pe corp),si 2 sanitari mustaciosi, nu stiu cum se cheama, dar ei sunt plini de punctulete mici, se scarpina de plante, si un al treilea a si murit primul (de la el am observat primul semn in neregula, avea o pata mare albiciosa pe corp, duminica seara, a doua zi l-am gasit mort, si arata sinistru, complet alb- el era negru cu puncte albe-). Cam atit, despre populatia din acvariu. De mincat maninca toti, in afara de un scalar alb pe care il am de aprox 2 saptamini si pe care nu l-am vazut defel mincind de cind il am. Sincer, nu stiu cu ce traieste!!! Am redus acum portia de mincare. Temparatura a stat o zi la 32 de grade, acum este la 30.5

Watermark
03-02-2007, 22:19
ardeicopt:
Cateva sfaturi:
- scoti buretii din filtru sau ce este acolo;
- ridici temperatura la 29-30 grade;
- timp de 3 zile faci un tratament cu verde de malachit in concentratia indicata pe ambalaj;
- schimbi jumatate din apa;
- 3 zile tratament cu tripaflavin;
- si mai schimbi jumate din apa.
Si gata!
Grabeste-te

ardeicopt
05-02-2007, 12:09
Cateva sfaturi:
- scoti buretii din filtru sau ce este acolo;
- ridici temperatura la 29-30 grade;
- timp de 3 zile faci un tratament cu verde de malachit in concentratia indicata pe ambalaj;
- schimbi jumatate din apa;
- 3 zile tratament cu tripaflavin;
- si mai schimbi jumate din apa.
Si gata!
Grabeste-te

multumesc tare mult!!! pina acum nu am facut decit ceea ce spunea un articol de pe forum referitor la gris, adica temperatuta la 30 de grade, sare, si schimbat 25% din apa, dar la 2 zile, caci trebuia sa o las la decantat 48 de ore. totul s-a declansat duminica trecuta- sau atunci am observat eu- acum pare ca lucrurile merg spre bine deja mai am doar 2-3 punctulete pe neoni si cam atit...am avut 3 decese, dar sper sa nu mai fie si altele. am vrut sa evit verdele de malachit...mai este cazul acum sa il pun? peste 2-3 zile am sa incep sa schimb apa usor, fara sa mai pun sare. Sper sa nu mai trec prin boli ale pestisorilor, ca tare este dureros...mai am o intrebare: nu am inteles cu buretii din filtru ce sa fac? ii scot pe durata tratamentului? sau ii curat?

wolfi
05-02-2007, 18:49
scoti buretele daca e cu carbon activ, ca asta iti mananca ce bunatati de substante chimice le dai sa pape la daunatorii din acvariu

ardeicopt
06-02-2007, 11:58
ahaaaaaaaa!!! dar daca nu am pus decit sare-nu si alte substante chimice mai este problema cu carbunele activ?
nu mai am puncte pe pestisori, dar uneori masculii xifo se mai freaca de substrat. este un semn ca boala persista?

LupeLupino
06-02-2007, 12:33
Stimabile, daca nu e cu suparare, ia si cieste aici http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=425 totul (este mai mult decat deajuns ca sa tratezi "grisul"). Eventualele intrebari la subiect, le poti posta dupa ce ai aprofundat subiectul, cu citatul pe care nu l-ai inteles. ;)

Altfel vei primi raspunsuri gen


scoti buretele daca e cu carbon activ

care nu cred ca te pot ajuta!!!

Later edit: - adaugat Link

LupeLupino
06-02-2007, 12:53
De altfel link-ul este catre primul topic de la Capitolul Boli!!!!

Daca nu l-ai vazut puteai da macar un "Search" pe forum si sigur il gaseai!!!