PDA

View Full Version : Acvariu compartimentat.



Icemanftg
01-07-2009, 20:08
Salutare.

De vre-un an ma tot gandesc sa imi fac un acvariu. acum m-am hotarat sa imi fac un acvariu pentru betta .

Eu vreau sa imi fac un acvariu de 50 x 30 x 40 .. si vreau sa il compartimentez.
Eu vreau 2 masculi si 2 femele.
Ideea de compartimentare.. in capeta sa fac 2 locuri pentru masculi de 12 x 30 x 40 , iar in mijloc ce mai ramane. Aici vine marea mea nedumerire. daca e sa fac despartitoarele din sticla e posibil sa inceapa sa se dea cu capul de geam in dorinta de a se lua la bataie? Daca e posibil sa fie violenti sa fac dintr-un plexiglass mai mat peretele despartitor?

Acum a 2-a intrebare . In legatura cu filtrul , la un magazin din braila mi s-a recomandat un filtru.. si sa gauresc mediile despartitoare. eu ma gandeam la un filtru in fiecare compartiment. Sa zicem ca as gauri sticla cumva (desi nu prea vad cum) , nu ar fi problema ca s-ar taia pestisorii? Eu initial ma gandeam sa pun cate un filtru in fiecare compartiment.. dar asa am ajuns la concluzia ca fac 3 acvarii practic.

mediile desprtitoare vreau sa le fac detasabile.. in cazul in care vreau sa transform acvariul asta intr-un acvariu comunitar.. si sa mut betta in alte acvarii.

alta idee pentru mediile despartitoare ar fi sa fac un fel de plasa pe baza unei rame, dar nu prea ma incata ideea asta.

Acvariul il voi incepe sa il construiesc prin toamna, la Bucuresti.
Capacul tot eu vreau sa il fac.

Daca gasiti ceva aiurea in indeea mea va rog sa imi spuneti.

Si in ultima instanta.. daca stiti ceva carti despre betta as fi recunoscator.
Multumesc anticipat.

Iusti
01-07-2009, 20:45
Peretii despartitori trebuie sa fie mati. Chiar daca intre ei sta compartimentul cu femele, de stressat tot o sa se stresseze.
Cu plasa pe rama nu are rost sa te complici. Plexiglasul mat iti ofera posibilitatea de a-i da mai multe gauri pentru o circulatie a apei mai buna.
Sticla (din moment ce ai spus ca vrei sa fie detasabila) e iar ok. Daca peretii despartitori ii pui pe niste sine iar pe fundul adcvariu acestia se vor sprijini pe niste inaltatoare astfel incat sa fie un spatiu liber de cativa mm intre fund si pereti, nu este necesar sa pui un filtru in fiecare compartiment. In cazul asta, cu filtrarea o rezolvi usor - filtrul il pui in prima incapere din capat iar pe urma confectionezi returul care sa duca apa in ultima incapere din capat si astfel circuitul apei e asigurat.

Icemanftg
02-07-2009, 22:02
merci de raspuns.. la faza cu distantierele si cu returul.. chiar nu m-am gandit.. foarte buna idee:)

snakefishmike
02-07-2009, 23:13
Mmhim ! Si in cazul asta pestii vor traii fericiti ... doar citeva luni (nu prea multe) . V-ati pus intrebarea ..."oare de ce-or tine thailandezii aia bettanii in bazine fara filtrare ?" . Acum eu nu zic sa nu puneti filtrare . Un burete bolborositor e suficient . Insa nu filtru cu retur si alte chestiuni producatoare de curenti ;) .

Icemanftg
02-07-2009, 23:32
Mmhim ! Si in cazul asta pestii vor traii fericiti ... doar citeva luni (nu prea multe) . V-ati pus intrebarea ..."oare de ce-or tine thailandezii aia bettanii in bazine fara filtrare ?" . Acum eu nu zic sa nu puneti filtrare . Un burete bolborositor e suficient . Insa nu filtru cu retur si alte chestiuni producatoare de curenti ;) .

a da :? ? ... asta nu am gasit prin nici un post sau alte locuri in care am citit .
e clar.. trebuie sa ma documentez serios.

bogdan94
02-07-2009, 23:58
dar daca l-ai face cu un filtru de fund(actionat de powderhead) pe jos, care sa duca apa intr-un alt compartiment aflat in spatele astora, plin cu medii filtrante, iar apa sa picure pe deasupra in toate cele 4 compartimente, acel powerhead l-ai da la minim, doar un fir subtire de apa sa curga pe deasupra, asa nu ar fi curentul mare....

Icemanftg
03-07-2009, 13:34
dar daca l-ai face cu un filtru de fund(actionat de powderhead) pe jos, care sa duca apa intr-un alt compartiment aflat in spatele astora, plin cu medii filtrante, iar apa sa picure pe deasupra in toate cele 4 compartimente, acel powerhead l-ai da la minim, doar un fir subtire de apa sa curga pe deasupra, asa nu ar fi curentul mare....

:)) si acum vine urmatoare intrebare. ce e un powerhead (eventual sa-mi spui si un model daca se poate ). filtru de fund am vazut pe net ,dar la pretul care-l avea .. e clar ca e doar filtrul, fara acel "powerhead"

george1cristea
03-07-2009, 14:00
Intrebarea este ce vrei sa faci cu perechile. Daca doar de frumusete poti sa le faci despartiturile din ce vrei. Nu avea nici o grija ca nu o sa-si sparga capul daca e geam de sticla. Iti spun asta pt ca eu mi-am facut un acvariu pt beta cam de50x40x20 cm si este compartimentat in 10 si cu un spatiu central, median unde este incalzitorul si 2 bureti. Le ajunge pt filtrare si daca mai schimbi apa si des si regulat (spun asta ca sa-mi fie invatatura de minte) n-ai nici o treaba. ca pereti desparitori am folosit acelasi geam cu niste ghidaje mici tot din sticla. pt ca era prea scump sa taie gemaul asa cum vroiam eu am lipit cu silicon plasa de tantari si asa exista o circulatie a apei in toate compartimentele.

Daca vrei sa-i inmultesti nu iti recomand acvariul cu despartituri, tot din experienta proprie. mai bine un acvariu separat si cand se fac cam 1 cm poti sa ii muti.

zfcristian
03-07-2009, 14:13
Iti spun asta pt ca eu mi-am facut un acvariu pt beta cam de50x40x20 cm si este compartimentat in 10
In 10 zici ? si se intorc cum pe rand ????? :mrgreen:
Sugestia mea ar fi sa folosesti totusi despartitoare mate pentru ca vor fi al dracu de stresati si doi la mana un burete bolborositot undeva la mijlocul bazinului este suficient daca compartimentele comunica intre ele!
Cauta pe forum ca s-a mai discutat si erau si niste schite!
Nu te complica cu alte prostii privind filtrarea, am avut si eu cativa beta in acvarii de 15-20 litrii fiecare si nu am avut niciodata filtrare, doar incalzitor si la cateva zile aspiram mizeria si completam cu apa!

george1cristea
03-07-2009, 14:20
Sunt cate 5 garosniere pe fiecare parte si inte ele exista un spatiu central cu buretii si incalzitorul.
Poti folosi geam sintetic colorat exista si l grosime de 2 mm, n-am incercat autocolantul cat rezista in apa (adica sa pui pe o parte a sticlei colant) Eu am decupat din dosarele de plastic colorate (au max 1mm grosime) exact cat peretele si le pun pe langa cele de sticla.

Icemanftg
03-07-2009, 14:31
pai vreau eu sa am si masculi si femele .. tocmai pentru diferentele dintre ei. eventual pe viitor sa ii inmultesc. daca ma hotarasc sa ii reproduc o sa fac alt acvariu pentru reprodus.

acvariul il vreau compartimentat pentru ca nu vreau sa ii tin in acvarii diferite. iar compartimentarea o vreau pentru simplu fapt ca daca ma voi hotara sa mut betta in alte recipiente.. sa pot sa il folosesc pe cel vechi pentru specii "sociabile.

pentru despartitoare.. am gasit prin casa niste placi pvc alb de vreo 3 mm si o bucata semitransparenta.

si cand spuneti burete bolborositor .. va referiti la pompele de aer cu burete, gen elite799 ?( am una.. da galagios mai e magnetul din ea ).

vampirex
03-07-2009, 15:41
.. si acum vine urmatoare intrebare. ce e un powerhead ?

Powerhead

A small submersible water pump commonly used inside an aquarium to provide additional flow or water movement.


Traducere

O mica pompa submersibila folosita de obicei intr-un acvariu pentru a crea curenti sau miscari ale apei.

PS sper ca ai inteles traducerea mea de balta :grin:

sonic
03-07-2009, 17:19
Salut, poate te ajuta poza asta ca sa intelegi mai bine.
http://i42.tinypic.com/24finps.jpg

Icemanftg
03-07-2009, 17:24
Salut, poate te ajuta poza asta ca sa intelegi mai bine.
http://i42.tinypic.com/24finps.jpg
da da .. am inteles . ma gandesc sa fac in asa fel incat apa sa se prelinga pe ceva.. in asa fel incat sa nu faca prea multi curenti

ionutn
03-07-2009, 19:08
Poate te ajut si eu cu ceva
http://img200.imageshack.us/img200/8373/acvariuptrbetani1.th.jpg (http://img200.imageshack.us/i/acvariuptrbetani1.jpg/)

bogdan94
03-07-2009, 19:18
ai putea face un spray-bar pe toata lungimea acvariului si sa creezi efectul de ploaie...

Icemanftg
05-07-2009, 12:46
da da .. chiar ajuta poza.
la ceva de genu ma gandeam si eu .
o sa incerc sa vad cum se comporta si spray-barul.
scuze pentru intarziere.. dar am tot umblat de rezultate la bac.

Simon
13-07-2009, 16:18
Salut, poate te ajuta poza asta ca sa intelegi mai bine.
http://i42.tinypic.com/24finps.jpg

sonic ce dimensiuni are acel acvariu ?

fanta
13-07-2009, 20:12
toate bune si frumoase, felicitari.
acvariul arata foarte bine dar are un dezavantaj.
sa te fereasca dumnezeu sa se imbolnaveasca unul din ei.

livulik
13-07-2009, 21:05
Doamne fereste de imbolnaviri dar sunt toate sansele sa apara datorita stresului la care sunt supusi pestii datorita geamurilor alea! ca spatiu nu comentez pt. ca daca este un minim de atentie+experienta se pot tine si in spatii mai mici dar vei avea pestii super stresati=expusi la absolut toate bolile!

Icemanftg
14-07-2009, 11:26
stresul fiind generat din cauza faptului ca s-ar vedea prin geam(nu se vor vedea ca o sa fie material mat) ? sau din cauza faptului ca sunt geamuri mate?

si m-am tot gandit in ultima perioada.. si e posibil sa fac un acvariu (plantat) pentru un singur mascul pentru inceput , si eventual pe parcurs sa mai fac altele?

30 de litri credeti ca sunt suficienti ? nu ma refer sa traiasca ci sa se simta el bine :).

drc
14-07-2009, 17:35
este arhi suficient pt un beta .......

Icemanftg
26-07-2009, 15:59
am onoarea sa il prezint pe Ozzi.

cand l-am vazut in piata azi n-am putut sa ma abtin si l-am luat. mai erau si unii albastri.. dar asta era fenomenal .

http://img520.imageshack.us/img520/4896/sany1243.jpg

Simon
26-07-2009, 16:39
mmm ce pot sa zic e frumos ,cumva e veil-tail sau ma insel ?
ce hrana folosesti in momentul de fata ?

Icemanftg
26-07-2009, 21:14
da e veil-tail.. l-am prins infoiat cand a vazut xipho din acvariu comunitar .
iar ca mancare am un fulgi de la tetra si un borcanel cu larve rosii .

Simon
27-07-2009, 13:23
sa stii ca le poti da si hikari betta bio-gold le place la nebunie aceasta mancare

Icemanftg
27-07-2009, 21:10
zilele astea la nici un magazin de animale nu am gasit hikari beta bio-gold.. ca asta vroiam sa iau ieri .. dar daca nu am gasit am luat larve rosii .. care vad ca ii plac.. cu fulgi nu se intelege :))

Icemanftg
01-08-2009, 20:27
inca o intrebare ..
se "supara" pe mine daca i-am stricat din greseala cuibul ? :| cand am schimbat apa in acvariu azi s-a imprastiat.

femela oricum nu am ca sa zic ca l-ar fi folosit, dar ma gandesc sa nu se streseze din cauza ca nu mai are cuibul

Simon
01-08-2009, 20:40
si la mine se strica cand ii schimb apa dar al meu construieste cuib in continuu , nu cred ca se streseaza din cauza asta

parerea mea