PDA

View Full Version : GURAMII



adi_judo_no1
24-06-2009, 15:57
salut ..acum 2 luni mi-am cumparat cativa guramii, erau pui , bineinteles:P.MI-au crescut au aprox 6 -7 cm..:P am vazut ca incearcas sa isi creeze cuiburi. i-am "ajutat" si le-am creeat intr-un colt al acvariului ca un cuib din plante....acolo sta un mascul tot timpul , dar nu isi creeaza cuibul de spuma, nu da voie la nici un peste sa se duca in acel loc,mai vine cate o femela si o bate si pe aceea:P imi poate spune si mie cineva ce se intampla..?

qdyystef
02-07-2009, 02:36
Salut !

E posibil ca el sa isi fi ales zona in care sa faca cuibul dar sa nu fie nici o femele pregatita sa poata sa depuna cu el ... pana cand femelele nu vor fii gata de depunere el isi va proteja teritoriu . Din experienta mea cand o femele isi arata interesul de a depune el va incepe sa pregateasca cuibul .

BMFCaesar
02-07-2009, 13:25
Ai rabdare, timpul trece in favoarea ta.
Si la mine au depus in acvariul comunitar, iar daca aveam atunci cunostintele pe care le am acum, ramaneam si cu pui...
Daca vrei sa scoti mai multi urmasi, dupa vreo 2 depuneri in acvariul comunitar, muti perechea in alt acvariu pregatit din timp, ii lasi sa faca treaba si apoi muti inapoi parintii, va fi mult mai simplu sa-i hranesti, sa faci curat si evident nu va avea cine sa-i manance.