PDA

View Full Version : Cum identific la gurami daca e femela sau mascul?

karmen
24-06-2009, 11:08
http://noglop293.blogspot.com/2009_06_01_archive.html
Am 2 gurami destul de mari si nu stiu daca sunt femele sau masculi. Va rog explicati-mi si mie dupa ce sa ma uit.

chibitz
24-06-2009, 11:20
In primul rand ai 2 pesti din rase diferite.
Pestii se identifica dupa forma dorsalei. Daca e mai rotunda si mai mica e femela. Cei cu inotatoarea ascutita sunt masculi..

karmen
24-06-2009, 11:24
Primul are buzele mai groase decat al doilea, dar lungimea inotatoarei este cam la fel.
Sunt rase diferite dar tot gurami, da? In acest caz daca sunt mascul si femela nu se pot inmulti, nu-i asa?

Angelina
24-06-2009, 13:04
Guramul albastru e mascul.Cel perlat cred ca e mascul si el,dar nu sunt sigura.NU,nu se pot inmulti intre ei chiar daca sunt pereche.

Tatanka
24-06-2009, 13:11
Sunt SPECII diferite, nu rase. Trichopterus (albastru) are mai multe "rase" obtinute prin selectie; sigur ca pentru reproducere nu conteaza asta. Celalalt e T. leeri. Ia-le fete!

karmen
24-06-2009, 13:22
Primul gurami, voi ziceti ca e albastru? Dar nu are culoare albastra, e cenusiu dungat.
Al doilea e tot cenusiu, dar mai deschis cu nuante portocalii.
Eu am vazut gurami albastri si al meu nu seamana cu ei, totusi vreau sa clarific asta de curiozitate, poate am gurami albastru si nu stiu eu. Oricum eu abia invat despre pesti deci parerea voastra conteaza.
Multumesc de raspunsuri.

ADI_SABA
24-06-2009, 14:20
Primul e o varietate de gurami albastru,cu toate ca nu e "atat de albastru" ci mai mult cenusiu. Al doilea e T. leeri,alta specie de gurami.Nu se pot inmulti intre ei. Cat despre intrebarea ta referitoare la faptul daca sunt mascul sau femela,din poze nu se vede,insa masculul are aripioara dorsala ascutita,in timp ce la femela e mai scurta si rotunjita!De asemenea femela are abdomenul bombat,iar masculul e mult mai suplu.Sper ca te-am luminat! ;)

vampirex
24-06-2009, 14:27
karmen, ce-i cu castelu' sau cladirea aia in acvariu ? nu arata deloc ok ...

andy3526
24-06-2009, 16:11
foarte tare si castelul si masina si planta :bounce :bounce :bounce

george1cristea
24-06-2009, 20:17
In mod sigur in cea de-a 2 poza ai un baiat de T Leeri. Si daca ii o fata tot nu o sa faca pui in acvariul comunitar

karmen
25-06-2009, 16:03
Da, cu siguranta m-ati luminat :grin:
In ce priveste castelul, e din ceramica si reprezinta castelul din Sighisoara, cand l-am cumparat mi-au zis ca pot sa-l pun si in acvariu, acum eu ce sa zic, mie imi place si cred ca nu dauneaza pestilor sau calitatii apei.

tarca paul
25-06-2009, 16:19
Depinde foarte mult de cum o sa evoluezi in acest hobby. Dar daca iti dai silinta sa intelegi cat de "in detaliu" se poate reproduce un minunat colt de natura intro locuinta.....parerea mea ca nu mai dureaza mult si vei scoate castelul de acolo....sincer sa fiu, niciodata nu am vazut un ecosistem "virgin", neatins de mana omului, pentru ca se spune ca acestea sunt cele mai frumoase, cu corabii scufindate, case, castele, fortarete si alte obiecte provenite din emisiunea "How It's Made".
O sa ajungi cu timpul singura la concluzia asta ;). Numai bine!!!

tiberius
26-06-2009, 02:29
De ce tot spuneti ca un acvariu cu ceva castele, masini, cufere scufundate nu reprezinta ceva natural ? Va mai aduceti aminte cand tragea Ceasca cate un baraj de baga sub ape localitati intregi ? Chiar mi-a povestit un prieten care a facut scufundari intr-o astfel de zona si s-a plimbat printr-o localitate scufundata (nedemolata in prealabil - unii mai recuperau materiale), puteai chiar sa intri in case.Sinistru....
Poate ca unii chiar un astfel de biotop vor sa reproduca :mrgreen: .
Scuze daca am suparat.Mi-am adus aminte de ce povestea omul acela ca a vazut.

Scalar Auriu
11-07-2009, 00:15
Aproape toata lumea care este la inceput daca vede un castel sau ceva de genu zice ca ar arata frumos in acvariu.Asa am fost si eu.