PDA

View Full Version : pui betta



meli_cristi
21-06-2009, 16:47
am avut si eu norocul de o depunere din partea unei perechi de betta! Pui au deja in jur de o saptamana, dar intrebarea mea si tot odata rugamintea mea este ... cam dupa ce timp as putea sa curat si eu de pe fund mizeria, sau daca pot sa pun cu ei un sanitar , imi pare rau de micuti ca stau in mizerie! multumesc

fishy86
21-06-2009, 16:49
pune un pumn de melci

LINHAI 300 MUDDY
21-06-2009, 17:01
poti pune pomaceea sau melci de substrat(tuberculata)........sau poti sifona fundul acvariului cu un furtun din acela subtire de la pompa de aer(daca ai rabdare ;) )

meli_cristi
21-06-2009, 17:31
multumesc pentru sfaturi, am sa incerc ambele variante!

gupper
21-06-2009, 23:11
Salve,

este obligatorie sifonarea fundului acvariului, betanii nu au nevoie de acvarii mari, cred ca ii tii intr-unul mic, in el parametrii apei se schimba foarte repede, oricat de rezistenti sunt ei, daca nu te grabesti o sa ii pierzi. Furtunul folosit la aer este mai mult decat perfect, ai grija la ce aspiri dupa fund sa nu tragi si pestii (recomandarea mea este ca sa stai atent la capatul din apa, sa vezi ce aspiri, si un deget sa il ai pregatit la celalalt capat, pe unde curge apa, daca ai vazut ca ai tras un peste, opturezi capatul pe unde curge apa, ridici furtunul si ii dai drumul la loc ...) ca masura de precautie sa tragi apa intr-un vas permanent si sa o verifici bine inainte de a o arunca...

baft,
Florin

L.E. sper ca nu ai substrat in acest acvariu, daca da, nu cred ca se justifica efortul de a-l sifona, mai bine l-ai scoate....

meli_cristi
21-06-2009, 23:44
acvariul este unul mic, de 30 de litri umplut doar cu vreo 15 litri, substrat nu am...cum lam pregatit pentru depunere asa o ramas, si in timp de o saptamana sa cam adunat ceva reziduri , de aia am si cerut o sugestie de aspirare! am sa incerc varianta cu furtunul, multumesc de sfat!