PDA

View Full Version : puncte albe ?



ady
27-01-2007, 14:12
Acum 2 saptamini am adus 4 xopho maturi in acvariu 3 femele si un mascul
De 2..3 zile am pus 2 din femele la fatat in tr un acvariu de 12 litri in fata unei sticle de separatie intre ele si pui
Tot acolo mai am si 2 molii cea de-a 3 a a fatat deja si am mutat o inapoi in acvariul mare
Aseara am vazut pe buza unei femele de xipho un punct alb mare cit o gamalie de bold iar de dimineata si cea dea 2 a are niste albituri pe spate
Cozile la ambele ishi pierd transparenta spre extremitati
Molii nu au nimica nici puii din spatele sticlei doar xipho..
Ma intreb cum sa reactionez la treaba asta shi cum a aparut la mine in bazinul cel mic boala asta daca nu am adus nici un peste sau plante noi de 2 saptamini

ady
27-01-2007, 17:53
au aparaut shi pe femela xipho din acvariul mare
Mi degraba sunt pete albe decit puncte mai ales pe spinare
Sa fie oare ceva de la apa?

ady
27-01-2007, 18:57
am mai observat ceva...o stare de agitatie in acvarii
Fmemlele de xipho ishi tin innotatoarele lipite de corp
petele albe cresc vazind cu ochii
Cred c am sa schimb o parte din apa

razvan
27-01-2007, 19:03
banuiesc un inceput de saproglenie...
fa intr-un paharel o solutie concentrara de sare, fa rost de o pensula FINA!!!, prinde pestoaica CU BLINDETE, si "pensuleshte-o" scurt peste zonele patate, tine-o 4-5 sec, in plasa sa-si faca sarea "efectul" dupa care o bagi la loc in apa...

ATENTIE!! evita pe cit posibil ca solutia salina CONCENTRATA, sa-i atinga ochii, sau sa i se prelinga pe branhii

ady
28-01-2007, 17:53
la 2 femele de xipho se pare ca boala cedeaza de la sine (cele din acvariu mic unde am opservat primele semne) ,la femela din acvariul mare insa pata alba de pe spate sa extins pina deasupra capului shi pe laterale
In atare situate am trecut la aplicarea tratamentului propus de tine
Dupa ce am pensulat zona cu probleme (excluzind pata de pe cap) am eliberat pestele in acvariu
Spre uimirea mea toata zona pe care am pensulat-o a ramas alba pentru citeva minute apoi s a inroshit la loc
Se pare ca pata a disparut aproapte in totalitate raminind numai cea de pe cap
Sa fie oare asa de simplu?

ady
29-01-2007, 12:43
Cred ca s puncte albe pina la urma
La femela tratata cu sare au aparut vreo 6 7 punctulete albe pe spate
Am urcat temperatura la 30 de grade ma gindesc sa pun sare dar am 4 corydoras albinoshi si din ce stiu nu prea le prinde bine
Sa i mut intr un borcan se parat?
Ce ma sfatuiti ?avind in vedere ca la mine in oras nu exista petshop...

andrei_fisher
29-01-2007, 13:23
eu zic sa citesti articolul lui Radu deb mai sus si apucate de treaba.ne tii la curent

ady
29-01-2007, 14:15
Am citit articolul dar nu prea se potriveste cu ce i la mine nu stiu nimic sigur.
Boala a debutat prin aparitia unor pete albe numai la xipho nu a aparut la nici un alt peste Odata cu cresterea temperaturii shi aplicarea cu pensula fina a unei solutii concentrate de sare petele au dat inapoi Acum au aparut pe unul din pesti puncte albe se pare insa ca nu e vba de grish De ce spun asta?
Pentruca in urma unei cercetari mai atente am opservat ca "punctele albe" sunt situate la capatul solzilor(parind a ieshi de sub ei) Am boala de aproape 1 saptamina dar nu a afectat nici un alt peste Am in acvariu 5 moli 10 tetrazoni si vreo 10 guppy Nici puietul nu e afectat am 15 pui de molii sub un cm shi 15 de guppy sub jumatate de cm
Boala apare in cazul meu numai la xipho shi a aparut pe rind in acvarii diferite(deci cred ca e contagioasa)Masculul de xipho a contactat boala chiar azi la el aparind la baza cozii ca un fel de vata alba shi pe spinul din coada de asemeni
Le am facut la toti o baie de 5 min intr o solutie de apa cu sare cam 2 linguri la litru pe care au suportat o cu ushurinta apoi i am eliberat in acvariu
Cei mai afectati tin aripioarele lipite de corp fapt pentru care inoata ushor dezechilibrat.Voi incerca sa fac poze (momentan nu am la indemina decit un telefon cu care nu cred ca pot face ceva de calitate)Poate cineva a mai vazut sau auzit de boala asta
Eu unu am avut cu ani in urma ceva similar care s-a lasat cu moarte in masa cei mai afectati fiind molii care au ramas fara nici un fel de inotatoare (le cadeau pur si simplu) Mi au murit atucnci toti scalarii si peste jumatate din restul pestilor (guppy xipho iar molii in totalitate )
Tin sa precizez din nou ca nu am adus nici un peste sau planta de aproape 2 saptamini ,deci boala fie are perioada de incubatie mare ori au luat o din hrana (daphnia multivitamine produs de propet srl)

wolfi
29-01-2007, 15:02
boala fie are perioada de incubatie mare ori au luat o din hrana (daphnia multivitamine produs de propet srl)

ori sunt ciuperci & bacterii prin acvariu (de obicei sunt) si pestii sunt stresati si trec printr-o perioada cu imunitatea scazuta, putand sa se imbolnaveasca mai usor

Gabii
30-01-2007, 08:42
Ady, te rog, daca scapi de boala, sa revii cu amanunte, sa spui exact cum ai procedat.
Si la mine am observat saptamana trecuta la un mascul de Xifo (offff, Xifo mi se par atat de sensibili la boli :evil: ) doua puncte albe mai spre coada. Imediat am separat mascului, sta singur intr-un acvariu de carantina, fara sare, fara nimic. Temperatura av evitat INTENTIONAT sa o cresc pentru ca am io impresia ca nu e vorba de gris. 25 de grade. Am bagat cateva picaturi de Tetra fungi-stop, ca de la Sera nu prea se gaeste nimic prin zona mea.... Si vad ca de o saptamana punctele nici nu cresc, nici nu se inmultesc, da nici nu dau inapoi. Tind sa cred ca poate punctele alea sunt ceva normal la masculul asta.. da mai stau una- doua saptamani sa vad ce se petrece...

Pana acum in urma bolilor am pierdut deja doua femele de Xifo, frumoase si mature, cu ochii rosii... La mine in acvariu, mi se par alaturi de neoni- printre cei mai sensibili pesti (ma refer la boli). Ca sa fiu sigur ca nu o sa-i pierd pe toti in caz de boala, am luat masuri preventive, cate o pereche in fiecare acvariu, trei acvarii - trei perechi de xifo. Daca se imbolnavesc intr-un acvariu, macar sa scape ceilalti din celelalte acvarii.

ady
30-01-2007, 12:44
am scapat
Se pare ca baia cu sare a avut efectul decisiv
In prima faza dupa cum am mai spus am pensulat pestii pe zonele cu pete albe dar am obtinut doar un rezultat de moment
Dupa baia cu sare respectiv 2 linguri la 1 litru timp de 5 minute, in urmatoarele 15 ore nu se mai vedea nimic pe ei, shi au dezlipit aripioarele de corp totul e ok
Nu shtiu daca ridicarea temperaturii la 30 de grade a avut sau nu o vreo contributie
Cert este ca azi de dimineata pestishorii mei erau veseli si sanatosi el mai rau imi pare ca nu shtiu ce a fost.....