PDA

View Full Version : Probleme



dumi
27-01-2007, 10:08
Salutare !
Am o problema cu bolul meu de 10L in care tin o pereche de betta si doi cory paleatus micuti...pe planta, pe substrat si pe filtru s-a prins ceva, ca un fel de mucegai, de culoare alb-gri, pufos....
Mentionez ca in bol am un mic filtru si aerisitor, iar ca sursa de lumina folosesc un bec din ala economic de 9W...
Stie cineva ce e chestia aia din bol, din ce cauza a aparut si cum pot scapa de ea ? Multumesc.

ciclid
27-01-2007, 10:38
No problem,deocamdata!Ai grija ca planta sa fie o specie posibil de tinut in recipient mic si schimba 20% din apa de 2/sapt.Acel puf va disparea dupa rodaj.Cred ca ai uitat sa precizezi ca bolul e amenajat recent...O sa ai insa probleme peste cateva zile:1 sau mai multi pestisori vor fi gasiti uscati :roll:

dumi
27-01-2007, 14:04
Am inteles cam care ar fi rezolvarea....dar care spuneai ca este cauza?....si cum as putea evita sa mi se mai intample asa ceva in viitor ?

dumi
27-01-2007, 20:08
O sa ai insa probleme peste cateva zile:1 sau mai multi pestisori vor fi gasiti uscati :roll:
Din ce cauza, mai exact ? Si cum as putea sa evit asta ?

razvan
27-01-2007, 20:22
apa prea putina, coridorasii au obiceiul sa sara SPRE suprafata, sa ia aer (au respiratie dubla) ... in avintul lor proletar, au foarte mari sanse ca la "reintrarea in apa" sa nu nimereasca gura bolului si sa ramana pe uscat.