PDA

View Full Version : Scalar bolnav.. dar rezistent



DaCiaN
24-01-2007, 00:58
Salutare ... de cand am cumparat scalarul acesta [KOI], nu l-am vazut niciodata mancand... si l-am cumparat dinainte de craciun :(

Apoi am mai luat unul din piata , scalar normal, gri lucios.. care e pasnic.. mananca bine.. se misca.. e SANATOS.

problema mea vine acum, deoarece acest scalar KOI (alb cu portocaliu) .. a inceput sa aiba umflaturi pe cap.. chiar ceva firicele de sange la un ochi.. si o aripioara laterala, si niste umflaturi MICI, de culoare alba.. ca niste alunite MICI externe.

Nu are multi negi albi din astia.. doar vreo 3.. deabia vizibili.. dar exista :(...ce as putea face?.. l-am separat intr-un vas , unde am obs ca totusi a facut excremente de culoare cafenie.. zic eu normale; dar tot nu-l vad sa manance.

Ce as putea face?.. vreau sa-l salvez.. daca mai este postata deja boala pe forum.. IMI CER SCUZE.. dar nu am observat :(.. desi am stat cateva ore sa caut.
Va multumesc anticipat pentru ajutor, si o sa incerc sa enumerez mai jos toate rezultatele chimice executate apei din acvariu: (unele probabil sunt inutile.. dar nu am stiut exact ce analize sa fac)

-pH = 8,0
-p/m = 0/3,2 mval/l
-DT = 13,72 *d
-Cl- = 42,0 mg/l
Ca2+ = 40,0 mg/l
Mg2+ = 34,8 mg/l
SO = 9,42 mg/l
SO24(sulfat?) = 43,2 mg/l
R. fix = 380 mg/l
NH4+= 0,2 mg/l

imi cer scuze de transpunere.. dar nu ma pricep atat de bine la chimie.. am scris ce vad si eu pe buletinul de analiza.

lupul-sur
24-01-2007, 11:21
Tu tii un scalar ce este peste de apa acida cu un ph sub 7 in ph 8?
Asta este primul lucru ce mi-a sarit in ochi. ori schimbi rapid conditiile din bazin si poate il mai salvezi ori aranjeaza funerariile.

DaCiaN
24-01-2007, 16:31
imi puteti spune daca apa finisata e buna in acvaristica?.. doar curios :(
am auzit ca ar mai scadea pHul !?!? :?

Aquanautic
24-01-2007, 16:37
Cei aia apa finisata,probabil se gaseste numai in Iasi?

catalinsapasu
24-01-2007, 16:44
Punctuletele alea albe, seamana cumva cu grisul? S-ar putea sa fie ichtyophtirius. Gasesti info despre tratament pe forum, chiar in sectiunea asta. Apa finisata, e cumva apa distilata pentru radiatoarele de masina?

DaCiaN
24-01-2007, 20:57
nu cred sa fie grish ... deoarece ceilalti pesti nu au nimik.. si nici punctele nu sunt multe.. mari...

da e apa distilata .. e buna de ceva?..

Later edit: .. a murit :(, cred ca era bolnav din magazin; ceilalti pesti sunt perfect sanatosi.
mersi si topic closed :cry: