PDA

View Full Version : Lipituri



Nicu Iuja
23-01-2007, 11:59
Intentionez sa aduc ceva modificari unei pompe de apa si vreau sa ma informez initial asupra substantelor care lipesc foarte bine plasticul si rezista la apa. Nu vreau sa ma trezesc cu o balta pe parchet.
Lipitura trebuie sa reziste la vibratii de intensitate mica si sa nu elimine substante toxice in apa

Solaris
27-01-2007, 03:04
nimeni :?: :!:

Paul_L
27-01-2007, 18:24
E destul de greu de zis ce solutie sa folosesti pentru PLASTIC. E prea general. Exista solutii care lipesc PVC care se gasesc in magazinele de instalatii pentru lipirea tevilor dar care nu fac doi bani pe abs sau plexiglas. Pentreu plexiglas trebuie folosit cloroform. Se mai pot face lipituri cu rasini bicomponent dar iarasi depinde de plasticul pe care vrei sa-l lipesti.

razvan
27-01-2007, 19:09
HMMMMMM ...
treaba e ca respectivele corpuri sunt din polietilena sau ABS... de care nu prea se lipeste nimic, prea usor..

am incercat de multe ori sa bricolez "niste chestii" pe carcase de powerhead, de la aquael, dar sfarseam de fiecare data cu o "rezolvare distructiva"... lipitura termica, cu pistolul de lipit, sau aparatul de pirogravura.

Al_koholic
27-01-2007, 19:58
Siliconul nu lipeste plastic?

barosanu
27-01-2007, 20:09
In niciun caz siliconul nu lipeste plastic! eu folosesc cu succes pistolul cu batoane de plastic , care tine si pe abs si ale materiale plastice!

Solaris
27-01-2007, 20:48
eu am lipit cu Picatura suporturi de neon (de plastic) pe capacul de plastic si tine foarte bine, insa nu stiu daca e toxic pentru pesti mai ales la lipituri mai 'imbelsugate'

Al_koholic
27-01-2007, 22:25
In niciun caz siliconul nu lipeste plastic! eu folosesc cu succes pistolul cu batoane de plastic , care tine si pe abs si ale materiale plastice!
Multumesc. Nu stiam asta si e bine de stiut ca sa nu fac vreo boacana in viitor.

Nicu Iuja
28-01-2007, 15:05
Pana la urma am rezolvat cu poxilina. Se apropie cel mai bine de cerinte si nu se dizolva, rezista la acizi, deci..