PDA

View Full Version : colisa chuna

tiberius
05-06-2009, 01:16
Am luat astazi doua exemplare de chuna.Cautand pe net mi-a fost imposibil sa gasesc ceva despre diferentiere mascul-femela.Amandoi sunt portocalii, fara deosebire.Problema este ca de unde i-am luat mai erau cam o suta IDENTICI.
Au cam 4 cm.Nu cred ca in viitor se vor diferentia.Daca are cineva specia asta il rog sa imi spuna cum sa fac diferenta si ce raport masculi/femele trebuie pastrat in bazin.Sper sa nu fie probleme gen betta. Multumesc mult.

radoo
05-06-2009, 10:52
diferenta intre mascul si femela e ca femela este mai mare, are inotatoarea caudala rotunjita(nu cea dorsala),masculul o are ascutita,ca si la lalia.cel mai bine se observa insa in timpul reproducerii...masculul are un colorit mult mai frumos http://articles.gpasi.org/colisa_chuna.html iar femela are o dunga orizontala neagra/maro pe lateral si prezinta culori mai sterse comparativ cu masculul.
sunt pesti pasnici dar masculii devin agresivi cand isi protejeaza cuibul. daca ai un acvariu bine plantat si in jur de 80-90l poti tine mai multi masculi. mult succes si sa le dai ocazia sa isi etaleze minunatele culori :mrgreen:

tiberius
06-06-2009, 00:23
Caut pe net si nu gasesc decat foto sau video in care pentru chuna se observa clar diferentierea intre sexe.Exact ca in poza ta, Radoo. Dar cu siguranta astia pe care i-am luat eu nu vor deveni asa.Erau foarte multi indivizi absolut identici, portocalii. Nu puteau avea doar masculi sau femele.
Am gasit video si cu unii ca ai mei, dar acolo nu se observa nimic deosebit. Ma gandesc ca prin selectie au ajuns la culoarea asta turbata si greu de crezut ca si-o schimba in perioada depunerii.
Am intrebat de raportul femele/masculi pentru ca, probabil, voi merge la noroc cu achizitia si nu vreau batalii prin bazin. Bine ca in general sunt pasnici. Ai mei nu au treaba cu nimeni, deocamdata.
Multumesc pentru raspuns.

lcsongor
26-06-2009, 15:49
M-am lovit si eu de problema asta...Initial am crezut ca am cumparat colisa lalia, ceea ce nu a fost...dupa aceea m-am tot uitat la inotatoarele dorsale anale....si nicio diferenta. Si apoi m-am intors la magazin, si am cumparat inca unul, care era clar diferit de ceilalti. Era mascul. Avea inatatorul dorsal ascutit si alungit, culori mai vii.
Apoi mi-am dat seama ca unul dintre guramii existesnti in acvariu era mascul, si unul era femela.

Si apoi mi-am dat seama care este cea mai buna metoda de a afla sexul la acesti pestisori:
testul oglinzii - iei o oglinda si pui in fata la acvariu sau recipient unde-i pestele. Daca-i mascul, o sa-si intensifice culorile si posibil incearca sa atace chipul din oglinda. Femele posibil nu va baga in seama chipul oglindit. Spre diferenta de oameni :D Pestii vad si diferentele mici :D

Gaia
27-06-2009, 23:29
Mie mi s-a intamplat de multe ori sa vad in magazine doar colisa masculi. E conspiratia asiaticilor :mrgreen:

tiberius
28-06-2009, 02:11
Uite cum cred ca o sa fac pana la urma : in dreapta bazinului pun o doza de bere, iar in stanga un ruj si o oglinda. Sa vedem care si ce.
Sau o citi un asiatic topicul meu si ma lumineaza cum fac ei sa ne trimita numai masculi :grin: .

killiman
28-06-2009, 15:48
Motivatia pentru care asiaticii vind numai masculi, cred ca este doar una de ordin economic(masculii fiind mult mai colorati ).Si la killie ,in cazul unui import fara specificatia de a trimite si femele , o sa te trezesti cu 800 de bucati de masculi/cutie .
Colisa chuna despre care vorbesti sunt varietatea red. La cei salbatici(despre care eu cred ca sunt cei mai frumosi),pot sa spun ca nu este o problema in a stabili dimorfismul sexual (masculul este colorat tricolor galben,rosu si indigo de la aripioara dorsala la anala, pe cand femela este in cel mai bun caz de culoarea cafelei cu lapte(beige) , iar cand este stresata de ceva, se decoloreaza si evidentiaza o dunga inchisa la culoare de la gura pina la baza cozii.
P.S. Daca faci experimentul cu oglinda si cu berea, o sa ai surprize. La anabantide masculul este tentat sa se uite la "dusmanul" din oglinda.Cat despre bere , merita incercat(a)...............