PDA

View Full Version : Scalar bolnav



daciandoe
23-01-2007, 08:43
Am probleme cu un scalar matur ,caruia i s-au umflat ochi si probabil ca din aceasta cauza va muri in curand ,spun asta pentru ca am mai avut 3 scalari care au murit tot dupa ce au prezentat aceleasi simptome.
Credeti ca este ceva in neregula in acvariu sau au fost bolnavi de cand i-am cumparat(2 luni) Acvariul 150l ph 7 filtru extern (ceilalti pesti se simt f bine,5 scalari de 6-7 cm ,4 gurami ,2 beta)

daciandoe
23-01-2007, 08:49
i-mi cer scuze ,dar am uitat sa precizez ca se comporta de parca nu ar avea aer, adica respira deschizand in continuu gura f larg (eu unul nu am mai vazut asa ceva )

LupeLupino
23-01-2007, 11:09
In primul rand ar fi trebuit sa postezi fie la chiclide sau si mai bine la boli!!!

Acum, daca ai scalarii respectivi de 2 luni, atunci problema este la tine in acvariu. Ai spus ca ai filtru extern - de care (capacitate ...). Temperatura? Ceilalti scalari cum se comporta? Da-ne detalii mai multe.

Johnny
23-01-2007, 12:43
Da ,probabil scalarul va muri , dar poti totusi sa incerci un tratament cu bactopur direct.
In acvariu e ceva in neregula ,scalarii sunt pesti destul de rezistenti dar daca sunt stresati sau nu au apa curata atunci sistemul imunitar nu mai face fata si scalarul e atatcat de diferite bacterii.

daciandoe
23-01-2007, 15:49
Am acvariul de 2 luni si este ciclat,apa foarte curata temperatura este de 26 grade, filtrul este extern home made, cu burete shi putin carbune activ,
ceilalti pesti se simt f.bine.

daciandoe
23-01-2007, 15:53
detin un acvariu de 150 l prevazut cu capac confectionat de mine din sticla ,acoperit cu autocolant, la nuanta mesei suport, ale carui laturi incastreaza cam 10 cm din acvariu,in acest spatiu de 10 cm care este gol(distanta de la apa, la partea superioara a capacului) pe peretele din spate al acvariului,in interior deci,am atasat un fel de cutie(din sticla)lipita cu silicon (nomal nu?)de dimensiune 50x7x5, cu gauri in partea de jos,shi fara capac.(cutia este situata la 2cm deasupra apei )
in aceasta cutie am introdus un burete 55x10x8cm.Pe deasupra acestui burete trece la circa 1cm o teava pvc,perforata cu gauri (20)de 4mm pe toata lungimea, prin care trece apa extrasa din acvariu cu ajutorul unei pompe submersibile .450l /h, apa trece prin pompa ,teava ,burete si curge lin in apa