PDA

View Full Version : PESTE RANIT



Andra
12-01-2006, 01:25
Tocmai am descoperit in acvariu un xipho ranit. Este ranit in ambele parti laterale ale corpului. Eu banuiesc k nu are acete rani din urma unei lupte pt k par mai degraba julituri. Nu am idee cum a reusit sa se raneaska acest peste, dar tot ce stiu e ca un peste ranit e predispus la boli. Ce as putea face pt k ranile acestui peste sa nu se infecteze?Imi este teama k poate muri... :(

bogdan
12-01-2006, 14:39
adauga in apa o cantitate mica de sare deoarece are rolul de a dezinfecta.Sau cumpara ceva medicamente de la pet {tetra medica} pt distrugerea microbilor daunatori.
pestele tau se poate sa fi fost muscat de alt peste sau din cauza unui soc a avut o reactie puternica lovindu-se de obiectele din bazinul tau

Laurentiu Craciunas
13-01-2006, 10:01
Eu mai degraba l-as izola intr-un acvariu/vas mai mic cu apa si cateva picaturi de albastru de metil... cel putin asa fac cu femelele de Betta dupa ce le cafteste masculul la depunere... si merge treaba.

Andra
14-01-2006, 05:36
Ok, multumesk mult pt sfaturi. Cred k o sa adaug niste sare in apa. Oricum azi am observat k ranile incep sa se inchida si pestiuku se simte mai bine :lol: :lol: :lol: