PDA

View Full Version : Caut Indian Almond leaf



Chriss-T
29-05-2009, 00:36
Vreau neaparat cateva frunze de Indian almond care aveti...pt bettani mei,vreau sa le fac acvariile cat mai naturale si as vrea si niste frunze dalea.am mai cautat si mai acu cateva luni,vindea cineva pe forum,dar nu mai gasesc :oops:

razvan
29-05-2009, 19:13
cunosti implicatiile acelor frunze asupra calitatii apei din acvariul in care sunt puse?
sper ca nu le vrei doar "pentru design"

harry-ab
29-05-2009, 19:35
Le poti inlocuii- daca sti ce faci, cu conurile de Arin. ;) scade pH-ul, alimina tanini in apa...oricum, nu te arunci la doi trei pumni de conuri. Unul, doua, mai faci un test....

Chriss-T
29-05-2009, 20:35
cunosti implicatiile acelor frunze asupra calitatii apei din acvariul in care sunt puse?
sper ca nu le vrei doar "pentru design"

razvan,am auzit ca sunt foarte bune pt betta,le fac apa cat mai naturala si se simt mult mai bine.NORMAL,vreau si detalii despre ele,dar am fost ieri la un pet-shop din pitesti si m-a cicalit unu de-acolo ca de ce nu am eu asa ceva la betta :shock: ca nu stiu ce,ca trebuie neaparat.Acu va intreb eu pe voi,CHIAR TREBUIE?ce au asa special frunzele alea?

androklys
29-05-2009, 20:40
http://www.aquarticles.com/articles/management/Nagendra_Almond_Leaf.html ia uite cat de greu e sa aflii detalii...

Chriss-T
29-05-2009, 20:43
http://www.aquarticles.com/articles/management/Nagendra_Almond_Leaf.html ia uite cat de greu e sa aflii detalii...

daca ai baga si subtritrare ar fii perfect :mrgreen: glumeam...:D cat de cat inteleg ce si cum,dar pe mine m-ar interesa si de unde sa fac rost.

snakefishmike
29-05-2009, 20:57
Te arde asa rau de frunzele alea ?
Mai ai putina rabdare ;)

razvan
29-05-2009, 21:05
Le poti inlocuii- daca sti ce faci, cu conurile de Arin. ;) scade pH-ul, alimina tanini in apa...oricum, nu te arunci la doi trei pumni de conuri. Unul, doua, mai faci un test....

NU, NU, NU!!!!!!
conurile de arin culese din natura, nu pot constitui NICIODATA o alternativa la frunzele de alun indian, culese in mod ecologic si ambalate cu extrema migala in ambalaje de o calitate fara cusur si imprimate PROFESIONAL, intr-o paleta cromatica de exceptie. chiar si pretul condimentat spune multe, nu se poate compara o asemenea frunza care ... costa, cu pirlitele de conuri pe care le poti culege cu propria-ti manuta si mai sunt si gratis. =)) =)) =))

se pare ca "ca" de obicei (prost obicei mai am...) am intuit faptul ca te pregatesti sa tragi, dupa aia sa intrebi ;)
"...razvan,am auzit ca sunt foarte bune pt betta,le fac apa cat mai naturala si se simt mult mai bine..."
;) ce intelegi prin "mai naturala" ;) ??? din umilele mele cunostinte in materie de betta, n-am prea auzit sa le placa-priasca apa acida si cu tanin, asa cum reiese chiar si din sfatul lui harry-ab (pe care il rog sa ma ierte ca l-am citat in felul asta ^:)^ )

Juwel
29-05-2009, 21:11
Frunza de stejar este foarte apropiata ca si caracteristici daca tii neaparat sa-i pui in acvariu ceva tanin. De fapt ti-am mai zis asta si acum vreo cateva luni, la o discutie asemanatoare....
Conditia este ca frunza de stejar sa fie uscata si sa o oparesti inainte a o introduce in acvariu. Cateva minute. Pentru igienizare si hidratare fortata.

Chriss-T
29-05-2009, 21:16
Le poti inlocuii- daca sti ce faci, cu conurile de Arin. ;) scade pH-ul, alimina tanini in apa...oricum, nu te arunci la doi trei pumni de conuri. Unul, doua, mai faci un test....

NU, NU, NU!!!!!!
conurile de arin culese din natura, nu pot constitui NICIODATA o alternativa la frunzele de alun indian, culese in mod ecologic si ambalate cu extrema migala in ambalaje de o calitate fara cusur si imprimate PROFESIONAL, intr-o paleta cromatica de exceptie. chiar si pretul condimentat spune multe, nu se poate compara o asemenea frunza care ... costa, cu pirlitele de conuri pe care le poti culege cu propria-ti manuta si mai sunt si gratis. =)) =)) =))

se pare ca "ca" de obicei (prost obicei mai am...) am intuit faptul ca te pregatesti sa tragi, dupa aia sa intrebi ;)
"...razvan,am auzit ca sunt foarte bune pt betta,le fac apa cat mai naturala si se simt mult mai bine..."
;) ce intelegi prin "mai naturala" ;) ??? din umilele mele cunostinte in materie de betta, n-am prea auzit sa le placa-priasca apa acida si cu tanin, asa cum reiese chiar si din sfatul lui harry-ab (pe care il rog sa ma ierte ca l-am citat in felul asta ^:)^ )

Pai persoanele de la pet-shop au zis ca ei traiesc intr-un astfel de loc(mai secetos,acid,cu ape mai neoxigenate,etc) si ca daca ai pune o frunza daia ar fii perfect pt ei si s-ar simti mult mai bine in acvariu(adica nu ar mai fii stresati,ar avea culori mai frumoase)Nu am incercat,dar am crezut ca e bine sa pui asa ceva in acvariu.Eu le pun la betta 1 la 1-2luni black tea(le prepar 1pliculet dala mic la 200ml de apa si le pun 100ml pe luna)


Frunza de stejar este foarte apropiata ca si caracteristici daca tii neaparat sa-i pui in acvariu ceva tanin. De fapt ti-am mai zis asta si acum vreo cateva luni, la o discutie asemanatoare....
Conditia este ca frunza de stejar sa fie uscata si sa o oparesti inainte a o introduce in acvariu. Cateva minute. Pentru igienizare si hidratare fortata.

da daca nu mai pun eu nimic,are ceva?:D ca ma complic prea rau cu tot felu de frunze,etc.cum le-a fost bine cam 3ani fara nimic,cred ca o sa le mai fie bine si de-acu incolo.(vreau sa zic ca in aia 3ani,am schimbat pe putin 20de betta,mureau de batrani,am mai vandut...dar cred ca de 1an cam asa,[sau mai mult]am un mascul VT mov.a rezistat mult batranu' :lol: )

livulik
29-05-2009, 21:18
nu numai ca le prieste, dar chiar este indicat! stimuleaza dorinta de inmultire, are efect antibacterian, ajuta la refacerea reproducatorilor dupa inmultire(impreuna cu frunzele de banan), etc...
DAR, cred ca si taninul frunzelor de stejar are cam acelasi efect! CRED! inca nu am incercat!

Juwel
29-05-2009, 21:20
Sincer si eu pun frunza de stejar la ai mei, si vad ca le prieste. Plus ca apa capata o culoare usor maronie, placuta la vedere. Sper ca si lor le place...
Incearca, dar nu exagera cu numarul de frunze. La un volum de 50 l eu pun 3-4 frunze.
La o "garsoniera" pentru masculi de 2,5 litri - una bucata frunza, nu prea mare.

Chriss-T
29-05-2009, 21:23
nu numai ca le prieste, dar chiar este indicat! stimuleaza dorinta de inmultire, are efect antibacterian, ajuta la refacerea reproducatorilor dupa inmultire(impreuna cu frunzele de banan), etc...
DAR, cred ca si taninul frunzelor de stejar are cam acelasi efect! CRED! inca nu am incercat!

pai pana la urma le place sau nu?ca pe-aici sunt pareri ca da si ca nu...eu stiam ca sunt foarte bune pt betta.daia si caut.livulik ai asa ceva?ma poti ajuta? :mrgreen: :bounce

androklys
29-05-2009, 21:24
ca sa intaresc ce spune juwel: dupa ce m-ai invatat si pe mine, am umblat in ierbarul varului meu si am scos frunzele de stejar (erau de acum 2 ani ce e drept :P ) a avut intr-adevar acelasi efect de apa neagra, nu am mai avut posibilitatea sa vad daca ii stimuleaza pt reproducere, pt ca nu mai am perechi. Ce m-a deranjat s-au destramat mai repede ca indianele (s-ar putea sa fi fost prea vechi sau prea oparite)

deci crys-t alege o varianta

Chriss-T
29-05-2009, 21:29
ca sa intaresc ce spune juwel: dupa ce m-ai invatat si pe mine, am umblat in ierbarul varului meu si am scos frunzele de stejar (erau de acum 2 ani ce e drept :P ) a avut intr-adevar acelasi efect de apa neagra, nu am mai avut posibilitatea sa vad daca ii stimuleaza pt reproducere, pt ca nu mai am perechi. Ce m-a deranjat s-au destramat mai repede ca indianele (s-ar putea sa fi fost prea vechi sau prea oparite)

deci crys-t alege o varianta

Am ales:D:)) ma duc la cules de frunze de alun indian :mrgreen: sau mai bine fug la tara si adun niste frunze de stejar :blackeye

Chriss-T
29-05-2009, 21:30
Te arde asa rau de frunzele alea ?
Mai ai putina rabdare ;)

nu te-am inteles...rabdare in ce sens?pt ce?

androklys
29-05-2009, 21:33
usuuurel... frunze uscate!


"Poti folosi cu succes frunze de stejar, uscate bineinteles. In afara de faptul ca nu costa nimic, contin tanin care are efect antiseptic si benefic asupra apei din acvariu. De asemenea acidifiaza apa.
Frunzele usacte le pui intr-un vas plat, le oparesti cu apa fiarta, le lasi cateva minute dupa care le scoti si le pui in acvariu. O sa pluteasca vreo cateva ore dupa care se scufunda.
Eu folosesc la toate acvariile de apa dulce, mai ales la betta.
Si ca o ultima observatie, in functie de cate frunze pui apa se coloreaza usor in galbui, are un efect extraordinar de frumos. Ca idee la un acvariu de 60 litri 3-4 frunze."

TOATE DREPTURILE ASUPRA CE ESTE SCRIS IN ACEST POST II APARTIN LUI @JUWEL nu vreau sa atrag prin aceasta postare niciun bobarnac, deci daca am gresit imi cer scuze si accept scaltoafele

snakefishmike
29-05-2009, 21:36
nu te-am inteles...rabdare in ce sens?pt ce?
:lol:

Vreau neaparat cateva frunze de Indian almond care aveti...pt bettani mei,vreau sa le fac acvariile cat mai naturale si as vrea si niste frunze dalea.am mai cautat si mai acu cateva luni,vindea cineva pe forum,dar nu mai gasesc Embarassed .
Lamurit ?

livulik
29-05-2009, 21:42
sunt convins ca cele de stejar au 90% aceleasi proprietati cu cele de IA
poti face un ceai cu ele si scapi si de problema putrezirii frunzelor in acvariu!

Chriss-T
29-05-2009, 22:01
nu te-am inteles...rabdare in ce sens?pt ce?
:lol:

Vreau neaparat cateva frunze de Indian almond care aveti...pt bettani mei,vreau sa le fac acvariile cat mai naturale si as vrea si niste frunze dalea.am mai cautat si mai acu cateva luni,vindea cineva pe forum,dar nu mai gasesc Embarassed .
Lamurit ?

LAMURIT :grin: si bagat la cap ;)


sunt convins ca cele de stejar au 90% aceleasi proprietati cu cele de IA
poti face un ceai cu ele si scapi si de problema putrezirii frunzelor in acvariu!

la asta ma gandeam si eu.Sa fac exact cum fac cu black tea,le fierb si apoi pun apa aia.Cred ca ar fii mai bine asa.

Juwel
29-05-2009, 22:05
usuuurel... frunze uscate!


"Poti folosi cu succes frunze de stejar, uscate bineinteles. In afara de faptul ca nu costa nimic, contin tanin care are efect antiseptic si benefic asupra apei din acvariu. De asemenea acidifiaza apa.
Frunzele usacte le pui intr-un vas plat, le oparesti cu apa fiarta, le lasi cateva minute dupa care le scoti si le pui in acvariu. O sa pluteasca vreo cateva ore dupa care se scufunda.
Eu folosesc la toate acvariile de apa dulce, mai ales la betta.
Si ca o ultima observatie, in functie de cate frunze pui apa se coloreaza usor in galbui, are un efect extraordinar de frumos. Ca idee la un acvariu de 60 litri 3-4 frunze."

TOATE DREPTURILE ASUPRA CE ESTE SCRIS IN ACEST POST II APARTIN LUI @JUWEL nu vreau sa atrag prin aceasta postare niciun bobarnac, deci daca am gresit imi cer scuze si accept scaltoafele

Nu vad de ce sa ia cineva vreun bobarnac, daca sunt de aceeasi parere sau in consens.
Acum chiar ca nu inteleg, citatul e un post de al tau? Ca ar fi culmea sa fi scris amandoi acelasi lucru (sau ma rog, aproape acelasi) :)

Later

Sau o fi de-al meu si am imbatranit asa tare ca nu mai stiu =)) :grr

androklys
29-05-2009, 22:17
of of :) este un mesaj din casuta mea, de la tine pt mine :) inca odata merci

Juwel
29-05-2009, 22:36
Aaaaa, acum am inteles.
Merci eu, ca uitasem... :)


Intr-adevar, frunzele nu tin foarte mult. Dar din cate vad la mine, vreo luna poti sa le tii. Si oricum, le schimbi de cate ori vrei, nu costa nimic decat o plimbare printre stejari, toamna.

;;bj

bogdan94
29-05-2009, 22:44
dar daca se iau frunzele vara si se lasa la uscat, este vreo problema ?

Juwel
29-05-2009, 22:46
Nu cred. In fond e acelasi lucru, ori se usuca in padure, ori la tine pe balcon, tot aia e.

Chriss-T
29-05-2009, 22:48
Aaaaa, acum am inteles.
Merci eu, ca uitasem... :)


Intr-adevar, frunzele nu tin foarte mult. Dar din cate vad la mine, vreo luna poti sa le tii. Si oricum, le schimbi de cate ori vrei, nu costa nimic decat o plimbare printre stejari, toamna.

;;bj

asa o sa fac :grin: o sa astept toamna...sau o sa cumpar 2-3frunze de alun indian pana vine toamna.

OFFTOPIC... nu credeam ca o sa stau niciodata atat de mult pe un forum,nu credeam ca o sa schimb atatea parerei cu oameni de peste tot si care cred ca ma inteleg cat de cat :oops: acvarist.ro e ca o mare familie,toti te ajuta(care poate si are habar la ce vrei tu sa fii ajutat)si-mi place la nebunie cand stau si citesc sute de posturi despre diverse specii si varietati de pesti,acvarii,etc...pana pe la 2-3noaptea si tot as mai citi,dar ma dor ochii.E un "microb" pe care nu-l pot trata niciodata,si tot incerc de vro 9ani si tot nu am scapat de el...in ultima vreme s-a agravat :mrgreen: si vreau sa fiu cat mai contagios sa "imbolnavesc" si mai multa lume :oops: .Eu cred ca stau cu orele in fata acvariilor mele si nu ma plictisesc niciodata.iubesc pestisori mei si ador sa-i vad fericiti daia caut mereu sa le fac din ce in ce mai bine.cam atat am avut de spus :oops: m-a apucat "damblagiile" =)) =)) =)) si RESPECT pt toti forumisti de pe-aici care m-au ajutat si care ma indruma PDT_Armataz_01_34 ;new3

Juwel
29-05-2009, 22:54
Frumos ai grait. Pacat ca suntem destul de putini astia loviti de dambla... new7

Sau poate sunt mai multi, dar nu se exprima in public (din pacate)....

bogdan94
30-05-2009, 17:15
nici eu nu ma plictisesc niciodata uitandu-ma la acvariu, la inceput cand incepea sa ma pasioneze plantele mult mai mult decat pestii si aveam destul de putine, stiam fiecare planta din acvariu cate frunze are, cat crestea in acea zi, cati puii a dat etc.

si imi place tare mult sa citesc pe fourm, chiar si subiecte care nu ma intereseaza sau tranzactii incheiate :lol:

snakefishmike
30-05-2009, 18:35
OK copii , revenim la frunze ?

bogdan94
30-05-2009, 18:40
ok, hai sa revenim :grin: ca mai am ceva de intrebat..

almond inseamna alun, corect ?

atunci frunzele de alun( de asta romanesc ) nu sunt si ele bune la acvariu...? dar alunul asta indian nu se poate creste si la noi, ca asa am putea sa avem frunze "home made" sau "diy" si ar fi o afacere destul de buna...

snakefishmike
30-05-2009, 18:47
Ok !
Hai sa facem o mica corectare . Terminalia catappa (sau indian almond) este un migdal . Ca e ruda cu alunul(mai indepartata asa ;) ) , e drept , dar nu e alun . E migdal .

livulik
30-05-2009, 18:52
din ce am mai citi si eu pe ici pe colo, cei care nu au acces la aceste IAL folosesc cu destul succes(zic ei) Blackwater extract de la tetra.

L.E. oricum, ele trebuiesc folosite cu destula moderatie deoarece substantele ale antibacteriene pt. care sunt folosite sunt de fapt o otrava care o produce planta pt. a se apara de insecte/daunatori

razvan
30-05-2009, 18:59
cunosti implicatiile acelor frunze asupra calitatii apei din acvariul in care sunt puse?
oare de ce intrebam "retoric" imediat dupa primul post??

snakefishmike
30-05-2009, 19:35
oare de ce intrebam "retoric" imediat dupa primul post??
Pt ca esti un pustan care vrea sa se dea mare jmecher =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

livulik
30-05-2009, 19:40
din umilele mele cunostinte in materie de betta, n-am prea auzit sa le placa-priasca apa acida si cu tanin
eu fraza asta am contrazis-o putintel, in rest...asa cum stim, excesul nu face bine niciodata! ;)

Chriss-T
30-05-2009, 20:06
din ce am mai citi si eu pe ici pe colo, cei care nu au acces la aceste IAL folosesc cu destul succes(zic ei) Blackwater extract de la tetra.

L.E. oricum, ele trebuiesc folosite cu destula moderatie deoarece substantele ale antibacteriene pt. care sunt folosite sunt de fapt o otrava care o produce planta pt. a se apara de insecte/daunatori

eu am niste pliculete de black tea...cumparate de la un amic.El tot pt betta le folosea.O fii oare tot frunza IAL?sau ceva asemanator?Am observat ca daca pun ceai dala in apa nu mai face apa "mazga" aia la suprafata si daca nu pun,face... :blackeye si plus dasta cu black tea rezista mai mult apa,adica nu se mai "strica" asa repede...ca in acvariile cu betta nu am filtre in fiecare compartiment(sifonez fundu acvariului 1 la 2-3zile).

livulik
30-05-2009, 20:09
este adevarat ca frunza de IA se foloseste si in medicina umana homeopata/traditionala, dar cred ce pliculetele alea de black tea cu asta sunt, cu ceai negru!
atentie, n-am zis ca nu e bun, doar ca nu cred ca e ketapang

Chriss-T
30-05-2009, 20:26
este adevarat ca frunza de IA se foloseste si in medicina umana homeopata/traditionala, dar cred ce pliculetele alea de black tea cu asta sunt, cu ceai negru!
atentie, n-am zis ca nu e bun, doar ca nu cred ca e ketapang

Nu e ceai cumparat din magazin...a fost cumparat din china intr-o cutie rosie si pliculetele sunt super micute cred ca de 2ori mai mici decat 1plic dala normal.(stiu ca au fost cumparate din china ca au mai cumparat si niste pungulite cu pastile CO2 si tot in chineza erau.am si dalea)

razvan
30-05-2009, 20:35
... dragilor, sunt adeptul timpeniilor (a se citi carpaceli) insa acelor facute cu cap si in cunostinta de cauza. sa nu exageram, ca o luam pe imas, dupa aia..
zicea harry, de conurile de arin, as mai zice eu de coaja de salcie si/sau cea de pe butucii de vita, chiar si ceaiul negru este bun (preparat - infuzie - sau chiar frunzulitele "direct")
haideti sa ramanem la subiect.

vampirex
03-06-2009, 08:49
...Terminalia catappa (sau indian almond)...

pana si pe Wikipedia zice ca-s bune frunzele .... LINK (http://en.wikipedia.org/wiki/Terminalia_catappa) ... pe la sfarsitul articolului

snakefishmike
03-06-2009, 08:53
Am zis eu cumva ca n-ar fii bune ?!? :shock: Ca nu vad legatura dintre citatul dat de tine si spusele tale .

Juwel
03-06-2009, 08:57
Lasa omu' ca e dimineata ;;)

@chriss-t> Ceva bun, dar din pacate pe bani mai multi, gasesti aici. (http://www.******.ro/produse/21-acvaristica/378-pentru-apa/380-conditionarea--apei/6971-ocean-nutrition-atisons-betta-spa-125-ml.html)

BMFCaesar
03-06-2009, 11:19
Eu unul raman la frunzele de stejar, atat pentru tanin cat si pentru faptul apistogramelor le place sa se plimbe printre ele.
Plus ca sunt MOCCA !
Culegi o punga toamna si ai tot anul.
Idem pentru artemia, pescuit, spalat, ambalat si congelat= papa buna la pesti, tot marca MOCCA. (mult mai tare decat tetra si alte granulate)

Papa Benedict
03-06-2009, 11:32
@Chriss-T - pana gasesti frunze foloseste cu mare incredere "Atison's Betta SPA" si celelalte produse din gama "Atison Betta". Insa incearca sa le iei de la importatorul direct! ;)

livulik
03-06-2009, 11:47
asta cu importatorul direct e chiar indicata! da' problema cu produsul asta(foarte bun de altfel) este ca nu prea se gaseste! eu am cautat(acum vreo 3luni) pe la toate magazinele online si absolut toate mi-au recomandat altceva pt. ca acela cu era pe stoc si nu stiau cand aduc!
apropo, vreun magazin unde este acest produs? nu doar in catalog, pe stoc

Juwel
03-06-2009, 12:10
@Chriss-T - pana gasesti frunze foloseste cu mare incredere "Atison's Betta SPA" si celelalte produse din gama "Atison Betta". Insa incearca sa le iei de la importatorul direct! ;)

Vezi postul meu anterior, am drepturi de autor! :bounce

Chriss-T
03-06-2009, 12:56
@Chriss-T - pana gasesti frunze foloseste cu mare incredere "Atison's Betta SPA" si celelalte produse din gama "Atison Betta". Insa incearca sa le iei de la importatorul direct! ;)

Vezi postul meu anterior, am drepturi de autor! :bounce

asa e...asa e... :prayer: multumesc mult juwel :P am citit despre produs...si cred ca o sa dau o "mica" comanda de 500ml pana fac rost de alceva.Momentan cred ca ajunge...pt "micuti" mei bettani :bounce
Va multumesc la toti pt ajutor.Topic-ul nu vreau sa se inchida,mai vb de plante pt betta,de soluti,etc...eu cred ca merita sa ramana deschis... si-mi este si de mare ajutor.PDT_Armataz_01_34 trebuie sa fac cinste :oops: :partyman:

Papa Benedict
03-06-2009, 13:13
@juwel - ai drepturi de autor dar si eu pe recomandarea cu importatorul direct! care e chiar morala si nu pricep de ce l-ai trimis in alta parte...in fine, fiecare targuieste de unde vrea si poate!

Chriss-T
03-06-2009, 13:16
@juwel - ai drepturi de autor dar si eu pe recomandarea cu importatorul direct! care e chiar morala si nu pricep de ce l-ai trimis in alta parte...in fine, fiecare targuieste de unde vrea si poate!

daca stii tu pe cineva..."direct de la importator" anunta-ma ca o sa comand si de-acolo.TOT CE ESTE MAI BUN PT BETTANI MEI :bounce

Papa Benedict
03-06-2009, 13:26
ai pm

Poate imi explici care este problema de morala aici. Inteleg printre randuri ca link-ul dat de mine este imoral. Dar pe PM. Juwel.

Juwel
03-06-2009, 13:57
Nu intelegi ce? Ca am gasit produsul la ******.ro? Nu toti avem relatii la importatorii directi.

Dar se pare ca esti cu nervii la pamant frate, eu am glumit.

Si de ce nu ne impartasesti la toti sursa, este numai pentru unii? Asta apropos de MORALA de care faci caz.

Papa Benedict
03-06-2009, 15:29
am ales in a nu da nume de magazin (importator) tocmai pentru a nu face reclama. In particular (pe pm) pot da orice nume si recomandare doresc. Pentru spatiul public ma rezum in a recomanda companiile producatoare. Mai mult nu dezvolt.

O putem considera si un derapaj din partea mea.

Juwel
03-06-2009, 15:49
Bine, sa lasam ce a fost.
Dar daca poti (si vrei) sa fii de ajutor colegilor (printre care ma numar si eu ca crescator de betta), nu trebuie sa dai nume sau link-uri, poti face o lista cu doritori, faci public pretul (asta nu este interzis) ca sa iti trimtem banii, si faci comanda.
Asta daca ai timp si poti sa te ocupi.

Daca nu, astept si eu un PM ca sa pot comanda singur.

Multumesc anticipat.

Juwel
03-06-2009, 16:25
Am primit PM, multumesc.
S-a rezolvat amiabil si problema de "morala", asa ca putem continua cu frunzele pentru betta...

Oricum preturile sunt asemanatoare ca sa nu zic mai mult, deci cumpararea EU o voi face de la cel care are produsul pe stoc (ca la noi si asta e o problema...).

sonic
03-06-2009, 21:52
Salut ! Eu folosesc de vreun an de zile frunze de terminalia capata si am remarcat ca efectul acestora este mult mai pronuntat daca sunt folosite intr-o apa moale, apa se coloreaza in cateva ore . In apa normala de la robinet cu duritatea 20 aproape nu se vede nici un efect .In apa cu frunze masculii fac mai repede cuib, icrele nu se albesc ,iar femelele isi refac mai repede aripioarele deteriorate dupa depunere .Dupa ce si-au facut efectul ,scot frunzele din bazine si le folosesc ca hrana penru ancistrusi si creveti, care chiar le "savureaza ".
Concluzia este ca sunt foarte multumit de rezultate .
Am incercat si varianta locala : conuri de arin .Efectul este asemanator , apa dobandeste acelasi colorit ca si in cazul folosirii de AIL, iar depunerea din bazinul respectiv a fost un succes . Cred ca as obtine un efect mult mai bun cu conuri adunate toamna pt ca pe timpul iernii isi mai pierd din proprietati din cauza precipitatiilor .

sonic
03-06-2009, 22:40
scuze (Terminalia catappa)

Chriss-T
03-06-2009, 22:52
scuze (Terminalia catappa)

de unde ai facut rost?

sonic
05-06-2009, 18:54
de la un prieten :alien

Chriss-T
05-06-2009, 18:57
de la un prieten :alien

si nu-mi "imprumuti" si mie 2:d

sonic
05-06-2009, 20:06
vorbim pe pm