PDA

View Full Version : probleme cu femelele gurami



pitonul
27-05-2009, 18:38
Am si eu o problema cu guramii. Mai bine zis cu femelele in decurs de 1-2 sapt mi-au murit 3 femele 2 albastre si una galbena care era destul de mare avea 2 ani si aproximativ 15 cm. In acvariu nu s-a schimbat nimic sau cel putin nu cu voia mea. Nu am luat pesti noi nu am schimbat mancarea temp e constanta la 28 grade plantele sunt aceleasi de 1 an de zile.Vreau sa zic ca guramii albastrii ii am de 3 luni si nu am avut probleme i-am luat de la cineva de pe forum iar cei galbeni de 1 an jumate. Alaturi de gurami mai sunt 3 scalari si 2 specii de sanitari unii mici si albi si altii mai mari in nr de 4 cu 4 mustati sincer nu le-am retinut numele.
De mancat mananca f bine dar dimineata mai gasesc o femela moarta chiar daca pe zi au fost toti ok.
Au murit 3 gurami si toate femele,sincer la mine vara e o mare problema imi mor 2/3 din pesti indiferent de specie , rasa dar asta cand temp ajunge la30-31 grade dar acum ea este constanta la 28.

ADI_SABA
27-05-2009, 22:31
Teste la apa din acvariu ai facut? Cand ai schimbat ultima data apa? Nu ai observat nimic pe corpul pestilor....E foarte dificil sa ne dam seama ce ar putea fi! da mai multe detalii despre pestii ce ii ai , dimensiunile acvariului,filtrare,etc! Cred ca era mai bine sa deschizi topicul la sectiunea boli asa ca rog un admin sa il mute!

pitonul
27-05-2009, 23:45
Acvariul are 300 de litri am 3 filtre interne si nu am observat nimic in neregula la pesti nici innainte sa moara nici dupa. Apa o schimb la 2-3 sapt asta pt ca sunt niste pesti care nu fac multa mizerie iar filtrele le fac foarte bine fata sa curete apa si sa o buna limpezime. Cam asta ar fi nu stiu ce as mai putea zice.Cred ca e destul de dificil de dat seama ce se intampla , cred ca daca as sti de unde vine problema as intreba cum pot rezolva problema, de aceea primul pas e sa imi dau seama ce se intampla dupa care apoi sa incerc sa gasesc solutii de a rezolva :grin:

mihaim
28-05-2009, 10:40
In primul rand apa se schimba o data pe saptamana indiferent cat de performante ar fi filtrele (sa nu-ti fie lene, apa clara nu inseamna ca e si curata), doi te rog sa ne dai si niste valori de PH, KH, GH, amonia, nitriti, nitrati (facute cu teste cu reactivi nu cu 5in1) inainte sa schimbi apa, nu dupa, s-ar putea sa ai surprize.

Multumesc.