PDA

View Full Version : Intrebare



sorin81
25-05-2009, 22:59
Ce alte specii mai pot fii tinute intr-un acvariu fara filtru sau altceva (inafara de betta)? Mai pe inteles specii de pesti care nu au nevoie de filtru.

Multumesc,

bogdan94
25-05-2009, 23:00
toti pestii au nevoie de filtru, acuma ca betta sta si-n pahar, asta nu inseamna ca e si fercit acolo....

livulik
25-05-2009, 23:02
betta, ca de altfel toti pestii cu labirint, are nevoie de filtru, ei nu au nevoie de oxigenarea apei!

snakefishmike
25-05-2009, 23:34
Pesti de plastic ;)

pomi
26-05-2009, 00:02
Si aia abtipild care ii aveam cand eram mici lipiti pe faianta :). Ii mai tineti minte?

BMFCaesar
26-05-2009, 11:13
Din orice specie, dupa ce a murit. :lol:

ADI_SABA
26-05-2009, 13:20
nu fiti rautaciosi,omul doar a intrebat....Mai bine sa intrebe,decat sa treaca la fapte! ;) Acum,strict la intrebare- daca ai un acvariu mic poti pune un filtru tip cascada,sau un filtru intern pentru nano.Nu poti lasa acvariul fara filtrare,pentru ca filtrul ala indeplineste multe functii,contribuind la calitatea apei.Numai bine!

BMFCaesar
26-05-2009, 16:22
Sorin, sa ne ierti, noi nu am vruut sa fim rautaciosi, ci doar sa glumim.

oare cum ar arata un acvariu cu substrat, bine plantat si cu pesti numai cat trebuie dar fara filtru/pompa de aer, dar la care sa se faca sifonarea si schimbul de apa la timp ?

sorin81
26-05-2009, 21:42
nu fiti rautaciosi,omul doar a intrebat....Mai bine sa intrebe,decat sa treaca la fapte! ;) Acum,strict la intrebare- daca ai un acvariu mic poti pune un filtru tip cascada,sau un filtru intern pentru nano.Nu poti lasa acvariul fara filtrare,pentru ca filtrul ala indeplineste multe functii,contribuind la calitatea apei.Numai bine!

Am doua acvarii mici cu Betta si am si filtru tip cascada (30-40 ron nu e scump!). Am postat deoarece nu mai stiu pe unde cand faceam surfing pe net am vazut un articol unde scria ca si alte specii mai pot fii tinute ca betanii de prin shop-uri. Din pura curiozitate :bounce . Oricum ce am vazut de curand intr-un birou am ramas ;new35 scalar + pleco intr-un bol fara nici macar o banala piatra si de aici curiozitatea. CRUZIME!

ADI_SABA
27-05-2009, 00:35
Da,ar putea fi tinuti macropodusi ,gurami...anabantidae in gerelal , insa pentru o perioada scurta de timp! niciun peste nu poate trai intr-un bol un timp indelungat!