PDA

View Full Version : Nou Contra Alge



DragosH
23-05-2009, 18:16
Buna, a mai auzit cineva de noua utilitate a paielor de orz? Daca nu, priviti aici: http://www.btny.purdue.edu/pubs/APM/APM-1-W.pdf
Daca da si cunoaste subiectul sau a facut experimente cu paiele de orz e invitat la postat.Multumesc

Chriss-T
23-05-2009, 18:18
Buna, a mai auzit cineva de noua utilitate a paielor de orz? Daca nu, priviti aici: http://www.btny.purdue.edu/pubs/APM/APM-1-W.pdf.
Daca da si cunoaste subiectul sau a facut experimente cu paiele de orz e invitat la postat.Multumesc

Daca ar merge si link-ul as vedea...nu am auzit de asta,dar as fii curios sa vad daca ar da roade :grin:

mihaim
23-05-2009, 18:30
Scoate punctul de la sfarsitul link-ului

DragosH
23-05-2009, 18:45
I. http://www.petstore.com/ps_searchItem-category-Pond_Supplies_Water_Treatments_Algae_Control_Barle y___Peat-IdCategory-PDADALBP.html


II. www.lgsonic.com/Chemical-Free



III. cautare google pt. "barley algae control"

Alt_Razvan
23-05-2009, 19:46
Nu este ceva nou. JBL foloseste asa ceva ca mediu filtrant "special". Si nici nu pare scump (http://www.acvamax.ro/product_info.php?manufacturers_id=11&products_id=269&osCsid=a127s18kr2sjau6tbggik7cn12)...
Personal nu l-am testat, dar sunt sigur ca printre colegii de pe forum o sa gasim pe cineva care sa ne povesteasca mai multe.

http://www.aqua-pets.ro/images/JBL%20BioFerm%201%20bn.jpg

g.g
24-05-2009, 00:32
Dupla Algo Control (http://www.dupla.com/RO/product/80245)

Dupla Algo Pack (http://www.dupla.com/RO/product/80250)

razvan
24-05-2009, 07:48
Si nici nu pare scump (http://www.acvamax.ro/product_info.php?manufacturers_id=11&products_id=269&osCsid=a127s18kr2sjau6tbggik7cn12)...

oleleeeeiiiiii marineeeeeeee, si la mine la CAP, le maninca vacile. pai ia sa ma apuc eu sa vind oaresce paie d'astea, ca cu banii de pe un balot, imi cumpar o vaca.

cred ca nu se poate exemplu mai elocvent de capitalism rapace, care este in stare sa-ti vinda chiar si funia cu care urmeaza sa-l spinzuri =))

traiasca americanizarea!!!

zombie_ro
24-05-2009, 08:21
@DragosH: Eu personal folosesc JBL BioFerm si sunt multumit de rezultate ........ in afara de cateva greenspot inevitabile pe geamul acvariului pe care mi le curata SAE :lol: sau eu .... nu mai am probleme cu algele (inainte am avut chiar si Cianobacteria). Desigur produsul asta NU ESTE anti-alge ...doar stopeaza divizarea celulelor din alge si astfel impiedica raspandirea lor.
Folosirea paielor fermentate pt. stoparea cresterii algelor e veche ....
:lol:


cred ca nu se poate exemplu mai elocvent de capitalism rapace, care este in stare sa-ti vinda chiar si funia cu care urmeaza sa-l spinzuri

traiasca americanizarea!!!

@razvan: Americanizarea a inceput mai demult pe la noi ...... omul modern a uitat de multe lucruri simple pe care altii le "redescopera" si ti-l vinde la bani frumosi ...... si doar dupa ce cumperi descoperi ca si tu la randul tau putei sa te gandesti la acea "inventie" sau "solutie" (SCUZATI de off-topic :lol: )

mihaim
12-04-2010, 09:40
Redeschid subiectul ca sa nu fac inca un topic. Am Bioferm (se poate folosi orzul si de la Dupla) in filtru (asezat inaintea perlonului) de ieri dimineata si azi s-au curatat cam tot decorul de alge (il aveam in dulap de anul trecut si am zis sa-l incerc). Am niste fuzz si cladophora nenorocite care inca se incapataneaza sa stea in acvariu. Revin cu detalii in cursul urmatoarelor saptamani pentru ca sunt curios cat tine efectul miraculos si daca se va curata acvariul de alge de tot sau e chestie de moment. :lol:

Precizez ca nu folosesc Easy Carbo iar acvariul e in parametrii normali.

geo13
12-04-2010, 12:25
[quote="zombie_ro"]
La BBA merge ?

mihaim
12-04-2010, 12:35
Eu de BBA am scapat doar in momentul in care am renuntat la toate pietrele calcaroase, am facut schimburi de apa si sifonare ca sa scap de majoritatea depunerilor de calciu din acvariu si am marit aditia de CO2.

Imi mentin parerea ca fanul asta ar trebui folosit pentru prevenire mai mult decat pentru combatere, deci in momentul in care acvariul e stabil.

geo13
12-04-2010, 12:52
E foarte posibil posibil sa fie de la Ca, la mine gh este 13-15, kh 10-12. Probabil fara apa de osmoza nu voi scapa.

mihaim
12-04-2010, 13:02
Atata timp cat ai pietris inert si nu-ti obisnuiesti plantele sa consume carbonul din CaCO3 (astfel incat Calciul sa nu se precipite) deci folosesti injectie de CO2 sau C organic din Easy Carbo n-ar trebui sa ai mari probleme cu BBA. Si eu am valori maricele la KH si GH.

Alt_Razvan
12-04-2010, 14:48
.... Am Bioferm (se poate folosi orzul si de la Dupla) in filtru (asezat inaintea perlonului) de ieri dimineata si azi s-au curatat cam tot decorul de alge (il aveam in dulap de anul trecut si am zis sa-l incerc). Am niste fuzz si cladophora nenorocite care inca se incapataneaza sa stea in acvariu. ..

Deci algele de pe decor care erau pana la urma? Cu alte cuvinte, de ce alge ai scapat folosind orzul asta?

mihaim
12-04-2010, 15:03
Eu am (sau avut) asa: fuzz pe pietris (a mai ramas intrun loc de unde nu-l curat ca sa vad daca pot scapa doar cu orz), cladophora ascunsa printre plante, thread ici colo cateva fire si bba pe varfurile plantelor care aveau contact direct cu jetul de apa si la baza la staurogyne si pe unele plante de gazon.

Totusi precizez ca mi-am inlocuit difuzorul ceramic de CO2 de 2 zile cu reactorul de la JBL care dizolva mai bine si mi-am adaugat un reflector la unul din neoane pentru ca nu batea lumina in spate din cauza locasului unde sunt bagate balasturile.

Am incercat o metoda de a tine algele in frau fara sa folosesc Easy Carbo (de fiecare data cand incetam aditia acestea reveneau), deasemenea tin sa precizez ca niciodata nu am avut o problema grava cu ele doar deranjanta pentru ca apareau in partea din fata a acvariului.

Revin cu info.

marian4232
12-04-2010, 15:37
Interesant.
Asteptam rezultatele.

mihaim
13-04-2010, 11:05
Am introdus ieri bolbitis heudelotii in acvariu din care un exemplar era cu ceva fuzz / cladophora care s-a albit. In general planta asta dupa o saptamana in acest acvariu se umplea de alge. Asteptam.

sorin1701
14-04-2010, 00:09
Am avut si eu rezultate bune cu Biofern-ul. Vezi @clonitza ca mai are un rezuntat bun si in prezenta lumini (apar niste unicelulare care ajuta mult in acest sens).

geo13
14-04-2010, 09:11
Si eu care am umplut filtrul cu siporax..... mai bine bagam o mana de paie =))
Daca da rezultate, l-am putea pune intr-un filtru de apa ( asa cum am facut si cu reactorul extern de CO2) pe traseul filtrului? Ma gandeam sa nu deranjam mediile de filtrare existente.

heitulet
14-04-2010, 09:48
Vrei sa il pui pe tur sau pe retur? In poza il arata pozitionat dupa mediile mecanice/biologice (sau in locul materialului biologic) si inainte de vata perlon:
http://www.acvamax.ro/images/6238800_1.jpg

mihaim
14-04-2010, 10:06
O sa incerc sa revin o perioada pe topicul acesta. Sorin interesant o sa stiudiez cand am timp care sunt unicelularele acelea.

Referitor la umplut filtrul cu siporax eu incerc sa micsorez filtrarea biologica pana la limita inferioara nu sa o supradimensionez, plantele sunt mai fericite daca le mai raman si lor urme de amoniac si nitriti.

andreic
14-04-2010, 10:28
...plantele sunt mai fericite daca le mai raman si lor urme de amoniac si nitriti.

Asta cu amoniacul care contine o forma mai usor asimilabila de N decat NO3, o stiu, dar aia cu NO2 nu. Pto detalia?

mihaim
14-04-2010, 10:46
Cred ca aceasta prezentare e destul de completa:

http://www.mnstate.edu/marryand/Plantphy347/9Assimilation%20of%20mineral%20Nutrients.ppt

Eu ma gandesc din ce am citit ca energia consumata pentru a asimila nitritii si amoniacul e mult mai mica decat cea folosita pentru a asimila nitratii.

seba
14-04-2010, 13:01
nu pot deschide un ppt. dar atunci cand se vorbeste de fertilizare pt. plante se discuta de nitrati (NO3) si NHx ( amoniu sau uree ) nitriti nu. Energia folosita este in functie de specie, ca idee la modul general NHx este mai usor de asimilat dar sunt si specii ( cu precadere cele de apa dura ) care PREFERA nitratii (NO3).

P.S.

Sper ca nu intalege cineva ca este mai bine sa bagi amoniac sau pipi in acvariu ( cu aviz la incepatorii care citesc asta ) NU NU NU !

andreic
14-04-2010, 13:42
N, nu se gaseste in stare pura asimilabila in natura. Din cate stiu eu, forma asimilabila si nedaunatoare a N, este NO3 si NH4+(se obtine cu ajutorul bacteriilor), acesta din urma ramanand in aceasta stare doar la Ph<7(acid). In caz de ph>7(alcalin) NH4+ se transforma in NH3(in articolul meu despre setare le numesc amoniac ionizat si neionizat) o substanta foarte toxica.
Deci, nimic despre NO2.
Mai este ceva in conexiune cu temperatura, dar nu mai tin minte

mihaim
14-04-2010, 14:11
Am gasit numai franturi despre asimilarea nitritilor, nimic concret deocamdata, mai sap zilele acestea.

Din pacate aparatura precisa pentru teste n-am, valoarea amoniacului la mine in acvariu ar fi de ordinul 0.0x asa ca testez doar ochiometric scotand din filtru saptamanal cate 100ml de Eheim Substrat Pro pana vad ca plantele cresc acceptabil si apoi ma opresc, deci nu scot pana cand o sa pot vedea in testele clasice valori detectabile, ca sa n-am probleme cu pestii sau cu algele.

Rezultatele sunt incurajante, rotala macrandra green a luat-o din loc dar nu dau un verdict definitiv deocamdata, mai dureaza testul o luna, doua.

N nu mai fertilizez incerc sa ma bazez doar pe ce produc pestii care sunt destui acum, zic eu. Adaug doar fosfati si potasiu pe langa micro.

seba
14-04-2010, 18:27
Amoniul difuzeaza liber prin celulele plantelo putem spune ca asta este motivul pentru care este preferat spre deosebire de nitriti si nitrati care au nevoie de transportori si enzime de transformare speciale si dedicate scopului, diferenta intre NO3 si NO2 este ca cel din urma este considerat toxic ( pentru plante ) in cantitati mult mai mici ca primul, cu alte cuvinte pana ajunge planta sa aibe suficienti atomi de N la dispozitie doar din NO2 se "imbolnaveste" , asta presupunand ca exista ceva nitriti caci teoretic si practic in mediul acvatic bacteriile nu lasa suficient timp pentru a se acumula destul NO2 cat acesta sa poate fi considerat o sursa de hrana.

Andrei,
eu unul tot timpul am incurcat amoniacul cu amoniul, amonia cu amonium, NH3 cu NH4, singurul care mi-a fost clar din prima e saracul de NH2 care suna in toate limbile intr-un fel. DAR, ca sa fie treaba si mai complicata ce este mai toxic pentru pesti este papa bun la plante si ce este mai putin toxic la pesti ete de rau pentru plante.
Deci putem spune ca fertilizam cu NH3-4 fara sa deranjam prea mult pestii si fara sa deranjam prea mult plantele DOAR LA PH NEUTRU. ;new48
asta daca cineva mai crede ca lucrurile sunt simple si dupa a doua sau a treia sau a patra incercare de descoperire a "adevarului absolut" si "secretul reusitei"

;)

andreic
14-04-2010, 19:29
Deci putem spune ca fertilizam cu NH3-4 fara sa deranjam prea mult pestii si fara sa deranjam prea mult plantele DOAR LA PH NEUTRU.

Asa o fi, nu te contrazic. Totusi, nu mai stiu pe unde am vazut pe net, exista o legatura intre temperatura, ph si cantitatea totala de amoniac(NH3/NH4 din apa(amoniacul fiind un gaz).
Din ce mai tin eu minte pe la un ph scazut bine, 6,5 sau mai jos amoniacul are o valoare mao mica de 0,02ppm adica nu lasa urmari, iar la un ph de 7.0 sau 7.2 are o valoare de 1ppm, in conditiile in care la mai mult de 0,5ppm moare orice animal intr-o zi.
Mai tin minte si ca erau calcule facute pe la o temperatura standard(cu cea la care sunt calculate tuburile fluorescente t8 ), adica 25gC.
Intrebarea este: la 24gC si ph=6.4 se mai intampla ceva rau pentru pesti daca pui un ppm de amoniac in apa?


Off topic, nu luati inseama discutia. NU bagati amoniac in acvariile cu pesti.

Radek
14-04-2010, 19:35
Maidemult am dat peste un produs de la o firma nemteasca , pe nume Drak, care avea solutie de N cu urmatoarele:

Zusammensetzung:
Der Dünger besteht aus 3 Komponenten, um eine mehrschichtige Stickstoffversorgung zu gewährleisten

* 22,2 g/l Ammoniumnitrat (NH4NO3)
* 16,6 g/l Harnstoff (Urea / Carbamid - CO(NH2)2)
* 52,2 g/l Kaliumnitrat (KNO3)

Dupa cum observati pe langa clasicul KNO3 are si N din NH4NO3 si din Uree, ce ziceti s-ar putea reproduce in romania solutia?

seba
14-04-2010, 20:52
Si vechea noastra cunostinta de la Seachem "Flourish Nitrogen" are ce discutam acum si il stim cu totii de anisori dar este putin altfel :lol:

majoritatea zemurilor pt. plante terestre au nitrogenul inpartit in NO3, uree si NH3.

Incep sa incerc o senzatie de "deja vu". ;)

Andrei
Daca tu pui un ppm din exterior atunci, nu; intr-un interval de timp are sa fie cat rezulta din calcule 0.0x dar daca pleci de la o concentratie initiala mare si scazi pH-ul atunci poti sa ajungi sa ai 1ppm si acela sa fie suficient pentru ati omora pesti pe care sa zicem ca ii bagi in acel moment, cred ca tu vroiai sa sti raspunsul la prima ipoteza deci NU cu singura mentiune ca ar trebui dozat incet si in timp.

sorin1701
14-04-2010, 21:08
@ clonita multumesc pentru minge la fileu. :cheers:
Chestia cu NO2-ul este reala. Asimilarea de N are urmatoarele reguli
1. Plantele prefera NH3, NH4 fata de NO3. Asimilarea se face in felul urmator, plantele asimileaza amoniacul la inceput si dupa aceea incepe sa asimileze NO3-ul.
2. Sunt unele plante pot asimila nitritii (ex. Spirodela Oligorrhiza vezi Ecology Of The Planted Aquarium - Diana Walstad pag.23 :grin: o spunea prin 1999). Plantele din acest tip prefera NO2-ul fata de NO3-ul si il asimileaza in egala masura cu amoniacul.

Urmeaza ca etape: capacitatea optima a filtrului canistra, efectul cimpului electromagnetic asupra bacteriilor, medii filtrante care prin descompunere fac fertilizarea, .... din subiectul ciclul azotului.

@andrei asta este ecuatia cautata de tine
NH3=NH4/(1+10^(0.0902-ph+2730/(273.2+T°C))
Ea se traduce in ~1NH4 si 0.001NH3 (la parametrii despre care intrebi). Ce este tot toxic (si NH4 este tot toxic in anumite valori) pentru pesti (depinde de pesti, loricaridele rezista pina la 1.5ppm) si plante expuse pe durate medii.. (Vezi din aceeasi carte de mai sus pag. 20). Andrei sti bine ca eu fertilizez cu uree, si Salpetru de Leuna. Sunt fan Salpetru de Leuna. Secretul sta in acea fertilizare zilnica.

Aceste lucruri le spun mai multi dar cartea D-nei D.Walstad este cea mai populara aici pe forum, din acest motiv am dat-o ca exemplu.

cristi_ionescu_79
15-04-2010, 10:36
1. Plantele prefera NH3, NH4 fata de NO3. Asimilarea se face in felul urmator, plantele asimileaza amoniacul la inceput si dupa aceea incepe sa asimileze NO3-ul.

exact acelasi lucru l-am citit si eu pe undeva, cu completarea ca acelasi lucru e valabil si pt alge .... si cica d-aia s-ar prefera NO3 (la fel ca si plantele, si algele au dificultati in a prelua azotul din nitrat)

mihaim
15-04-2010, 10:58
Nimic spectaculos azi, algele sunt intro panta descendenta, ma rog alea putine care mai sunt si pe care nu le-am cules, probabil se vor curata de tot.

Trebuie sa pun orzul in saculet ca l-am pus intro plasa ca n-aveam nimic la indemana si cam scapa particule in acvariu desi am perlon.

Inca o data precizez ca am schimbat difuzorul ceramic cu reactoru de la JBL care dizolva mult mai bine CO2-ul deci posibil si nivelul mai crescut de C sa faca parte din ecuatie.

andreic
15-04-2010, 13:45
Trebuie sa pun orzul in saculet ca l-am pus intro plasa ca n-aveam nimic la indemana si cam scapa particule in acvariu desi am perlon.


Un varf dintr-un dres de dama?!

mihaim
15-04-2010, 13:48
Da doar ca e mai complicat ca nu port :lol:
O sa iau un set de saculeti din Hornbach ca tot trec pe acolo azi.