PDA

View Full Version : probleme la guppy



Atheea
19-01-2007, 16:29
Din pacate nu imi gasesc timp sa scriu decat atunci cand apar ceva probleme prin acvariu. De data asta la guppy.
Sa revin asupra acvariului: 70 L cu 7 xiphori, 8 guppy , 2 holposternum si 1 ancistrus micut.
Problema a inceput de duminica. Sanitarii si-au facut cuib pe care ulterior l-am aruncat pt ca devenise destul de agresiv masculul. Primul care a murit a fost un mascul...am dat vina pe batranete..eu il aveam de aproape 1 an si nu era chiar mic cand l-am luat apoi a urmat o femela generatie tanara crescuta la mine in acvariu( vreo 4-5 luni) care am zis ca poate a fost lovita de sanitar si acum mai am o femela care sta sa moara...tin sa precizez ca de cum am aruncat cuibul masculul s-a linistit deci nu mai pot sa dau vina pe el.
Ca simptome..totul bine si frumos pana cand se aseaza pe fundul acvariului si nu mai au putere sa inoate. Nici o pata nici o modificare in rest. Apa sta la 27 grade.
Am mai avut o xiphorita mai demult care a murit dar am aflat pe urma ca se poate muri daca mananca bule de aer( statea cam mult langa filtru)...aici totusi nici un guppy nu sta ..mai ales femelele care sunt fugarite in tot acvariul de masculi.
Femela de acum are burta moale asa ca am tinut-o putin la suprafata apei sa se zbata dar nici nu stiu cat timp sa o tin ca imi e mila de ea.
Va rog sa va dati cu parerea la acest caz ..eu din tot ce am citit pe forum inca nu mi-am dat seama ce pot sa aiba.

LadyOscar
24-01-2007, 11:16
din cate stiu eu guppy stau la 22-24 deci, prea cald si ce le dai sa mance ? de cate ori faci schimburi de apa, ce aerare ai ??? mai da detalii, ceva nu e bine la tine...

Atheea
24-01-2007, 15:46
Femela in cauza a murit pana la urma asa cum ma si asteptam..pana acuma nu au mai fost alte incidente.
Schimburile de apa sunt facute la fiecare sfarsit de saptamana , filtrarea si aerarea sunt facute de un filtru Fan 3 in care am si carbune activ.
N-am mai dat detaliile astea pt ca totul e cam la fel de cand am acvariul adica de vreun an si totul a fost ok. Singura diferenta a fost ca mi-au depus holposternum si pana am aruncat cuibul masculul a fost cam agresiv dar in rest nimic nou.
Din pacate temperatura asta in acvariu e din cauza temperaturii care o am in casa plus neonul care da si el caldura (pt ca incalzitorul la ei e setat pe 25 grade)
Cat despre mancare am 3 tipuri..fulgi tetramin, granule de la sera Vipagran si niste granule rosii mai mari pt sanitari....si sa mai adaug si melcii maro care ii tot vanez prin acvariu in fiecare dimineatza si pe care sar toti pestii din acvariu sa ii manance.
Acuma astept sa imi mai creasca niste puisori care sper sa imi fie femele ca am ramas numai cu una in acvariul mare si e fugarita toata ziua de masculi.