PDA

View Full Version : Reproducere betta



Sim
19-01-2007, 12:42
Dupa ce si-a facut mascul cuib, am pus si femela in acvariu (de aprox 2zile). O mai ciomageste el dar nu prea tare. M-am uitat atenta dar eu zic ca n-a depus. Mai las femela acolo? Ea este tot vargata. Cat le trebuie la astia frate???

Danny
19-01-2007, 12:46
daca nu ai observat icre in spuma atunci nu a depus, de obicei se vad foarte bine.. eu le-am pus un perete despartitor si am astepta ca femela sa fie pregatita deoarece in prima zi fugea de el.. dupa 2 zile de stat asa am observat ca ea dadea navala sa se duca la el.. moment in care am scos despartitorul si a inceput minunea :) eu zic ca e mai bine asa decat sa o lasi cu el mai ales cand nu esti prin apropiere.. am intalnit oameni care ziceau aaa fara 2 zile de ciomageala nu merge.. aiurea :P
am uitat sa precizez.. un perete transparent.. daca ii pui in 2 acvarii fa astfel incat sa se vada

Sim
19-01-2007, 13:44
mai Danny femela mai vine la cuib, ca o aduce masculul, dar dupa aia tot el o fugareste de langa cuib. aseara chiar aveau dansuri in program. acum mai are rost sa-i despart?

Danny
19-01-2007, 15:14
eu zic ca da pentru ca faptul ca nu se pot atinge dar se vad ii face ca atunci cand se pot atinge sa treaca la treaba.. si eu am vazut ca femela mea face ochi dulci dar tot mai vroia asta sa o muste se repezea in geam.. insa atunci cand am vazut ca nu mai au stare nici unul nici altul am ridicat geamul si ce sa vezi? in 3 minute o lua in brate.. nici macar nu a ranit-o.. in momentul cand punea icrele si isi aranja cuibul a ciupit-o o data de coada si atat. este o parere personala si din ce am vazut eu la ai mei.. poti sa mai astepti sa vezi ce mai zice si lumea. oricum iti doresc succes e un show superb!

oviliv79
19-01-2007, 20:08
sa va zic cum am facut eu odata cand mau suparat ;) ....am pregatit un acvariu cu plante de suprafata si destule ascunzisuri...am pus masculul..a doua zi am bagat femela si un geam despartitor 8) ..dupa 3 zile amandoi stateau la geam de parca se uitau in oglinda ;) ..cand luai geamu..dezastru...''pumni si palme'' ce a luat saraca de ziceai ca nu e adevarat. :cry: ..atunci mi sa pus pata...adica i-am ignorat ...ea statea ascunsa pe unde putea si doar cand voia o gura de aer mai aparea :cry: ..dar dupa o saptamana aveam juma' de acvariu cuib iar femela nu mai fugea de sub cuib nici daca o dadeai cu mana :lol: in cateva ore aveam cuibul plin de icre... ;)

ps. nu zic sa faci ca mine...dar fara bataie nu vrea altfel ;) ..deci bataia in cazul betta (si nu numai) e ceva normal

Sim
22-01-2007, 09:12
Sunt fericita!!! Am pui de betta. Acum tb sa scot si masculul? Ca femela am scos-o de ieri. De mancare ce le dau? Ou fiert??? Pot sa-i bag pompa acum? Ca a facut o pojghita pe deasupra...

Danny
22-01-2007, 11:05
acopera acvariul sa nu cada praf.. masculul il lasi pana incep puii de innoate orizontal si cand il scoti poti pune piatra de aer dar sa nu faca furtuna acolo.. oul fiert face mizerie.. incearca sa cauti niste jbl nobil fluid

orocalin
04-02-2007, 15:49
Am si eu o intrebare in legatura cu inotul orizontal al puilor: daca sunt doar vreo trei care inoata asa mai las masculul? restul de pui cad din cuib si inoata doar pe verticala(si astia doar cativa)... au trecut deja 40 de ore de la depus...

Danny
04-02-2007, 17:02
mai lasa masculul o zi daca mananca, puii nu ii va manca.. masculul se scoate deoarece are prea mare grija de ei si nu prea mai are grija de el.. cred ca maine vor innota orizontal majoritatea puilor. succes!

orocalin
04-02-2007, 18:20
Mersi... si de hranit am incepur de acum cu galbenus de ou cum ai scris tu mai sus... sper ca am facut bine

Danny
04-02-2007, 18:26
nu am zis galbenus de ou am zis jbl nobil fluid dar e ok galbenusul.. atata doar ca ai maaaare grija.. strica apa foarte repede iar puii de betta sunt foarte sensibili la calitatea apei. sa faci curat zilnic si ai grija sa nu aspiri vreun pui!

LupeLupino
04-02-2007, 19:34
Tin sa va anunt ca, prin bunavointa lui Watermark, sunt posesorul unei perechi de Betta. Sambata i-am luat de la el, au stat in acvariul mare, iar de azi au un acvariu numai al lor.

Dotari:
- Acvariu 35L umplut pe jumatate;
- Incalzitor 50W cu termostat fixat la 28 grade;
- Doua tufe de Ceratopteris plantate in vase mici si alti cativa pui lasati la suprafata;
- Un bec cu incandescenta in lateral, pentru o lumina nu foarte puternica;
- Acvariul acoperit cam 90%.

Dupa cateva ore deja femela este vargata iar masculul sta cu ochii numai dupa ea si se infoaie.

Va tin la curent!

Danny
04-02-2007, 21:13
bine ai venit in club! nu o sa te mai saturi de betta te asigur ;;msn

LupeLupino
04-02-2007, 23:13
Deja masculul s-a pus pe treaba!!! Cuibul a ajuns la respectabila dimensiune de 7 cm x 5 cm. ;new29

oviliv79
05-02-2007, 00:20
:grin: ..ai sa te umplii de pui....oricum e faza cea mai usoara....primele 2 saptamani sunt mai dificile pana ii ''zburatacesti ''. ;) bafta multa cu ei

LupeLupino
06-02-2007, 09:48
Iata masculul in actiune ;;mml


http://www.acvarist.ro/photo/data/media/70/Betta_la_cuib.jpg

Scuze pentru calitatea pozei dar nu aveam trepiedul si lumina este destul de slaba ca sa nu-i stresez pe indragostiti.

Si cam asa arata acvariul in intregime:

http://www.acvarist.ro/photo/data/media/70/Acvariu_depunere_Betta.jpg

LupeLupino
19-02-2007, 08:39
Revin cu noutati. Nu prea bune, dar ...
Masculul este numai franjuri, dupa ce a facut doua cuiburi pe care le-a parasit pe rand. Am zis ca nu-l agreaza femela, l-am mutat in acvariul mare, cu scalarii, unde si-a mai revenit. Sambata am trecut prin piata si mi-au cazut ochii pe un alt mascul, complet albastru superb. N-am stat mult pe ganduri si l-am luat. Acasa l-am pus in acvariul pentru depunere, in partea dedicata masculului. Toate bune si frumoase, dupa ce s-a infoiat la femela a inceput sa faca cuibul sub capacul de margarina pregatit special ... Duminica dupa-masa am vazut si femela vargata vertical, el avea cuibul facut, am zis sa le dau drumul la imperechere. In jumatate de ora era si el franjuri :cry: Il batea femela si pe el.

Nu inteleg! Ce sa le fac? Gresesc eu undeva???

Temperatura am fixat-o pe termometru la 28C. Hrana de doua ori pe zi: o data fulgi Sera Vipan si o data larve de Chironomus. Aerare slaba cu o pompa cu burete (mai mult pentru filtrare). Lumina slaba de la un bec cu incandescenta.

E cazul sa schimb femela???

Laurentiu Craciunas
19-02-2007, 20:24
Ai pus masculul la reproducere imediat ce l-ai cumparat? hmm eu n-as face asta... lasa-l macar o saptamana sa se acomodeze cu noile conditii (inclusiv miscarea din camera)

Faptul ca ia si el bataie nu e anormal, de multe ori se intampla asa mai ales la prima depunere intre o femela si un mascul. Daca le formezi cicluri de reproducere la 3-4 saptamani se schimba situatia, ajung sa nici nu se mai agreseze si nici nu dureaza asa mult pana incep sa depuna.

LupeLupino
19-02-2007, 21:00
Din pacate, asa am facut cu cel de-al doilea. Insa primul, cel care este si in imaginile de mai sus, era partenerul ei (ca sa zic asa) de mai mult timp. I-am luat de la Watermark (membru al acestui forum).

In momentul de fata, primul mascul si femela sunt in acvariul de 100 L cu perechea de scalari, iar cel de-al doilea mascul este in acvariul in care ii pusesem la depus. Voi avea rabdare cu ei, inca vreo 3-4 saptamani dupa care voi mai incerca imperecherea!!!

Ingrijorarea mea este: isi mai refac masculii voalul? Si daca da, ce conditii sa le asigur (in afara de ce am aratat mai sus)?

Laurentiu Craciunas
19-02-2007, 21:47
Isi refac inotatoarele sigur... daca ruptura e in lungul radiilor dureaza foarte putin (cateva zile), dar daca e rupta si radia va dura mai mult, oricum alimentatia sa fie buna.

LupeLupino
19-02-2007, 22:15
Zilnic, o masa chironomus vii, iar a doua masa Sera Vipan sau Tetra Pro ... nu mai stiu exact (a fost in plic dar am transferat-o intr-un borcanel, oricum ceva cu multivitamine). Watermark spunea ca la el perechea de Betta nu se atingeau de fulgi. La mine, din prima zi n-au avut nici o problema!!! ;)

Gabii
21-02-2007, 07:41
Va salut!

am intrat si eu in randul iubitorilor de betta...
Ieri au bagat marfa la pet-shop, cand am ajuns io - inca nu apucasera sa puna preturile.. si am cumparat doi masculi de betta superbi, unu rosu si unu albastru inchis. am mai luat is o femela rosiatic spre visiniu (deh, nu am gasit rosie :cry: ). Acasa mai aveam 2 femele albastre.
Am luat mascului rosu + femela rosie si i-am bagat intr-un acvariu de 10 l despartiti intre ei de un geam (acvariu din ala ca de piata...) i-am lasat, la 24 de grade, sa se uite unu la altul, sa se imprieteneasca.. Piatra de aerare nu lipseste..
Al doilea mascul l-am bagat intr-un acvariu micut, de 4 litri, din plastic. Cu tot cu acvariul micut l-am bagat in acvariul unde sunt cele 2 femele albastre. Acvariul ala micut pluteste in acvariul comun :lol: . pana acum am observat ca cele 2 femele il cam ignora complet. Sunt atrase mai mult de cei 3 creveti de pe fundul acvariului, stau minute in sir in fata crevetilor si :shock: nu fac nimic. Stau si se holbeaza la aia cum isi fatzaie multitudinea de picioruse.
Deocamdata nu le cresc temperatura, vreau sa mai am rabdare o saptamana macar, sa vad io ca incep sa arda de nerabdare :lol: - si apoi incerc sa ii pun la reprodus. Sunt taaare curios daca o sa reusesc...


Masculii de betta desi nu sunt cum am vrut eu, halfmoon, sunt totusi superbi :grin:

Gabii
02-03-2007, 07:48
Va salut!

Reproducerea la pesti ramane inca un mister pentru mine...

Tot incerc sa ii fac sa se inmulteasca: 2 femele albastre + un mascul albastru - am pus femelele impreuna in una dintre jumataile unui acvariu de vre-o 12 litri. In jumatatea cealalta masculul. La femele am mai pus un ghiveci micut de echinodorus, plus niste cambomba la suprafata. La mascul i-am pus o bucata de hratie...
I-am lasat asa sa se infoaie unu la altul cam 5 -6 zile..
Masculul a tot facut o tentativa de cuib, cam subtirel e drept, femele sunt mari, grase si frumoase.
Buuun, alataieri, vazand io cuibul, am scos geamul despartitor. masculul a inceput sa alerge femele... una dintre ele avea dungi verticale. da asa s-a repezit asupra femelelor, ca un taur in calduri, ca s-au speriat si alergau disperate prin acvariu. Dupa juma de ora de alergatura i-am separat din nou...
ieri seara am scos una dintre femele, am lasat-o doar pe aia cu dungi verticale. Si iarasi am scos despartitoul. Iarasi alergatura... Si nimic altceva!
Azi i-am lasat asa, nedespartiti, sunt curios daca pana ajung io acasa o sa se intample ceva..

Buun, mai am o pereche - un mascul ROSU superb si o femela rosie...
Masculul intr-un asa-zis mini-acvariu de plastic suspendat in acvariul de la guppy. Femela in acvariul cu guppy. ei bine, asta rosu, nu vrea muschiu lui sa faca cuib! Se infoaie, se uita, se holbeaza da ciu-ciu cuib.
Alaltaieri am scos masculul (asta a facut gris cand l-am luat saptaman trecuta, l-am tratat si acum e ok) si l-am pus impreuna cu ceilalti guppy si cu femela. Vad ca nu s-a intamplat mare lucru, nu tu cuib, nu tu batai, nimic. e bine ca nu se caftesc, e rau ca nu se iubesc.
Nu prea inteleg unde gresec.. :?: . am tooot citit topicurile despre betta si inmultire, da nu inteleg ce gresec... Daca ii pun doar sa se uite unu la altul - nu vor! Daca ii pun impreuna, nu au chef de giugiuleala... Nu pricep unde e secretul ;new31
Aseara am mutat si femela albastra, care e mai durdulie, impreuna cu perechea rosie. Asta ca sa las masculul albastru impreuna cu o singura femela sa isi faca de cap fara sa fie deranjati. Ma asteptam ca masculul rosu sa inceapa sa se dea la aia albastra, in schimb :shock: femela ROSIE care e mai mica, se da la femela albastra :shock: ! Si aia albastra, dita-mai handramaua, fuge ca fraiera si se ascunde in plante.
Offff, pestii astia...

LupeLupino
05-03-2007, 15:01
Revin cu alte noutati. "Femela e Mascul" :lol:

Sa explic:
- am lasat si femela, si masculul sa se acomodeze cu noile conditii de viata;
- vineri seara i-am pus in acvariul pentru depunere;
- sambata dimineata am descoperit 2 cuiburi :shock: , cate unul in fiecare parte;
- abia atunci m-am uitat mai atent la ei si la comportamentul lor si, surpriza: ambii se infoiau de zor - unul la celalalt;
- mai mult, am observat si inotatoerele ventrale (cele mici) ale "femelei".

Iata "femela" in toata splendoarea ei de .... mascul:

http://www.acvarist.ro/photo/data/media/70/Mascul_betta.jpg[/url]

oviliv79
05-03-2007, 22:03
si te mirai de ce nu apar puii :lol: :mrgreen: ..dar lasa ca rezolvi tu situatia destul de usor ;)

kriss
05-03-2007, 22:35
daca sa infoaie unul la altul si au facut fiecare cate un cuib cred ca sunt "de cealalta parte a baricadei". :P lasand gluma la o parte acum e de inteles, asa cum zicea si oviliv79, cum de nu apareau pesii. acum trebuie sa-ti iei alta femela. de data asta sper sa ai noroc si chiar sa fie femela.

Gabii
06-03-2007, 07:11
Masculul meu e tra-la-la :evil:
Adica dupa ce a facut cuib, am pus o bucata de hartie ca sa fie cuibul stabil, am pus si niste plante de suprafata plus un ghiveci mic de echinodorus, dupa ce a alergat-o si a caftit-o o zi intreaga... in sfarst am asitat sambat ala prima depunere.. :lol: . Spectacol frumos, nu am mai vazut pana acum..
Pe seara a inceput sa o respinga, asa ca am scos femela... Masculul statea epuizat in plantele plutitoare...
Duminica masculul statea tot asa ca prostu nemiscat in plante...
Ieri bineinteles: masculul statea nemiscat tot ca si ieri in plante...
Cuibul- s-a cam facut varza, adica mai e 15 -20 % din el, restul e distrus.
ouale- unele au cazut pe jos, pe mascul il doare la banana...
Cred ca masculul meu nu e bun de reprodus!
Sau am gresit io ceva la ei- da nu prea stiu ce, adica le-am oferit intimitate, i-am lasat singuri, i-am lasat sa faca jaga-jaga, si drept rasplata masculul freaca menta!
A mai patit cineva asa ceva?

LupeLupino
06-03-2007, 09:10
Dupa mintea mea (nu atat de odihnita ca a ta :lol: ) cred ca ar fi trebuit sa pui hartia inainte sa-si faca masculul cuibul. Sunt foarte sensibili la interventii de genul asta si e posibil ca tocmai din acest motiv sa fi parasit cuibul!!! Parerea mea :mrgreen: .

Cat despre bettanii mei, sunt intr-o mare dilema: nu stiu pe care sa-l dau si nici nu am unde sa ii pastrez pe toti. :cry:

Gabii
06-03-2007, 10:16
:lol:
Pai hartia aia am pus-o imediat ce am observat ca masculul da semne ca ar vrea sa faca cuib. Deci cam cu o saptamana in urma. A facut cuib sub hartie, toate bune si frumoase, numai ca nu are grija nici de oua nici de cuib... Nu am umblat in acvariul ala decat atunci cand am scos femela - cu mare grija, si nu am deranjat in nici un fel cuibul...
Masculul meu e :evil: hmmmm... si nici macar nu i-am dat sa bea bere... daca ii dadeam bere mai avea o scuza.

LupeLupino
06-03-2007, 10:18
Adica dupa ce a facut cuib, am pus o bucata de hartie ca sa fie cuibul stabil, am pus si niste plante de suprafata plus un ghiveci mic de echinodorus, dupa ce a alergat-o si a caftit-o o zi intreaga... in sfarst am asitat sambat ala prima depunere.. :lol: . Spectacol frumos, nu am mai vazut pana acum..

La asta ma refeream. :mrgreen:

mcer
09-07-2007, 11:35
incearca sa cauti niste jbl nobil fluid
Pe unde se gaseste asa ceva?

FishMiky
10-07-2007, 02:05
@LupeLupino ai 2 greseli : La un moment dat ai zis ca " femelei iau aparut dungile verticale " - hotarestete ce este fata sau baiat ; iar a doua gresala este ca in bazinul de reproducere nu se pune , cat timp ai cuibul , nici un aerator sau ceva ce ar putea deranja apa . Se pune abea dupa ce scoti masculul .
@Gabii , daca nici a doua oara nu iti tine cuibul , nu mai incerca . Nu este un tata bun ( muncitor ) si te sfatuiesc sa iti iei altul .

Eu am 2 masculi unu fighter ( care tot asa face cuibul , pune icrele dar nu are grija ) iar al doilea nu mananca 4 zile cat dureaza eclozarea tuturor puilor .Nu pun nici o hartie sau capacel pentru ca acvariul este acoperit cu un burete pentru a nu permite intrarea vreunui curent si asa nu se sfarama cuibul , dar a doua zii dupa depunere masculul aduna toate icrele in 2 cm patrati iar restul cuibului il sfarama pentru a nu ii lua mult timp sa refaca bulele din cenru icrelor .In timpul liber cerceteaza tot fundul acvariului sa nu ramana vreo icra pe jos .Asta da tata .

mcer
10-07-2007, 17:03
am pus duminica o pereche de betta la reprodus, in acvariu de 20 l, umplut cam jumate (10-12 cm coloana de apa), cu cateva plante intr-un colt, fara substrat, etc
Astazi au depus, icrele sunt in cuib, masculul e ata bun, deocamdata si se ocupa in continuare de cuib.
Femela s-a retras in celalalt colt al acvariului si vazand ca si-a terminat misiunea, am vrut s-o scot. Cand sa bag minciocul in apa, am vazut ca acolo unde sta ea, la suprafata, sunt o groaza de icre, in cateva bule de spuma :?
Intrebare: de unde au aparut icrele, or fi fost la ea in gura si le-a scuipat, crezand ca acolo e cuibul?
Ce sa fac, s-o mai las in acvariu? (masculul o ignora, deocamdata. Nu o bate). Ce se va intampla cu acele icre?

Gurytza_ta
10-07-2007, 18:08
e posibil ca acele icre sa fi fost in gura femelei, cum ai zis si tu. las-o acolo momentan, probabil va avea ea grija de ele. daca masculul va incerca sa o fugareasca probabil va descoperi icrele si le va duce in cuib. am avut mascul care a facut 2 cuiburi in acvariu, in colturi opuse si avea icre in amandoua. toata ziua alerga ca disperatul de la un cuib la altul, abia dupa ce au eclozat i-a venit ideea sa mute toti puii la un loc. vezi sa lasi noaptea o lumina slaba pe langa ei, "de veghe", pentru ca daca e intuneric e posibil ca masculul sa nu vada icrele cazute din cuib si sa nu se mai ocupe de ele.

mcer
10-07-2007, 20:59
Am lasat-o asa o perioada dupa care m-am gandit ca mai sigur ar fi sa stea toate icrele in cuibul masculului, nu de alta dar erau vreo 30-40 de icre acolo si era pacat de ele:D
Am luat un furtunas, am aspirat icrele de langa femela (in vreo 3-4 reprize, ca sa nu iau apa multa si sa fac valuri) si le-am pus langa cuibul masculului.
Acesta, foarte grijuliu, le-a cules pe toate si le-a pus la locul lor ;)
In curand cred ca voi scoate femela, o trimit la odihna, si-a facut datoria cu brio :mrgreen:
PS. Este prima oara cand imperechez Betta, cei 20 de lei pe care i-am dat pe pereche (cumparata duminica) au fost niste bani investiti excelent :mrgreen: Spectacolul a fost extraordinar, chiar daca nu va iesi nici un pui si tot a fost ceva inedit pentru mine.
Voi pune si poze si filmulet, in curand... ;)

FishMiky
10-07-2007, 22:16
Super mcer si sa ai parte de toti puisorii . Vezi ca la 2luni or sa arate ca puii de gupi . Asta ca sa nu te sperii in cazul in care ai impresia ca nu sau dezvoltat . Si mare grija ca melcii mananca puii .Chiar daca este indicat ca sa ii introduci dupa eclozare mai bine faci tu curat cu furtunelu intr-o galetusa si pe urma cu lingurita aduni puietul si ii pui la loc .Asa fac eu si nu am probleme .

mcer
11-07-2007, 07:31
A doua pereche de Betta, pusi impreuna acum 2 zile, s-au "apucat de treaba" in dimineata asta :mrgreen:
Imperecherea se produce intr-o...galeata de 10 l (din lipsa de alte recipiente in momentul asta).
Contrar tuturor indicatiilor, am lasat galeata plina (23 cm inaltimea coloanei de apa), in ideea ca mai bine sa aiba mai mult loc femela sa fuga si sa se ascunda.
Prima pereche, la o zi dupa depunere, este bine, femela e tot in acvariu, isi pazeste si ingrijeste cele 4-5 icre ce mi-au scapat cand le-am mutat in cuibul masculului.
Deocamdata ii las pe amandoi in acvariu pana la primele semne de agresivitate ale masculului (oricum, cei doi s-au inteles de minune, nu s-au batut aproape deloc, femela are aripioarele si coada intacte)

mcer
11-07-2007, 08:28
incearca sa cauti niste jbl nobil fluid
Pe unde se gaseste asa ceva?
Am gasit la Animax, pe Turda. Costa 12 ron si sper sa am si pentru cine sa o folosesc, peste 2-3 zile :mrgreen:

mcer
11-07-2007, 11:44
A doua pereche de Betta, pusi impreuna acum 2 zile, s-au "apucat de treaba" in dimineata asta :mrgreen:
Imperecherea se produce intr-o...galeata de 10 l (din lipsa de alte recipiente in momentul asta).
Contrar tuturor indicatiilor, am lasat galeata plina (23 cm inaltimea coloanei de apa), in ideea ca mai bine sa aiba mai mult loc femela sa fuga si sa se ascunda.
Prima pereche, la o zi dupa depunere, este bine, femela e tot in acvariu, isi pazeste si ingrijeste cele 4-5 icre ce mi-au scapat cand le-am mutat in cuibul masculului.
Deocamdata ii las pe amandoi in acvariu pana la primele semne de agresivitate ale masculului (oricum, cei doi s-au inteles de minune, nu s-au batut aproape deloc, femela are aripioarele si coada intacte)
Am scos ambele femele (perechea din galeata incepea deja sa se ciocaneasca). Masculii se ocupa in continuare de cuiburi, deocamdata totul pare ok.
poze si filmulete, aici: http://picasaweb.google.com/mcerincorporated/BettaReproducere?authkey=rZnZu2VCIBc

FishMiky
11-07-2007, 22:45
sa iti traiasca dar mai bine veneai sa iei galetusa aia de la mine decat in cea mare .Apropo ce culoare are galeata ... e posibil sa nu vada masculul irele pe fund .

FishMiky
11-07-2007, 22:50
am vazut pozele ... sa vezi ce ai sa te mai chinui cu lingurita sa aduni puii dupa ce faci curat :blackeye .... scoate melcii aia de acolo pentru ca iti va manca tot puietul ce ti-l va prinde mai ales ca puietul sta mult timp lipit de geam .Si mai pune cateva plante de suprafata acolo pentru a se naste cateva bacterii hranitoare pentru ei la inceput .
Spor !

PS : Asa procedez eu , si a dat randament .

mcer
11-07-2007, 22:52
sa iti traiasca dar mai bine veneai sa iei galetusa aia de la mine decat in cea mare .Apropo ce culoare are galeata ... e posibil sa nu vada masculul irele pe fund .
Mersi, dar stai sa vedem daca iese ceva pana la urma :grin:
E cam deschisa la culoare, un beige...era mai bine sa fi fost mai inchisa. Le vede totusi, icrele-s albe si vad ca le-a dibuit;)
Tine la tine galetusa aia, pana ne-om vedea ;)

mcer
11-07-2007, 22:57
am vazut pozele ... sa vezi ce ai sa te mai chinui cu lingurita sa aduni puii dupa ce faci curat :blackeye .... scoate melcii aia de acolo pentru ca iti va manca tot puietul ce ti-l va prinde mai ales ca puietul sta mult timp lipit de geam .Si mai pune cateva plante de suprafata acolo pentru a se naste cateva bacterii hranitoare pentru ei la inceput .
Spor !

PS : Asa procedez eu , si a dat randament .
Suna interesant ce zici tu acolo. Poti sa detaliezi putin, te rog, procesul asta de curatenie?

FishMiky
11-07-2007, 23:14
Bagi capatul unui pai de la pepsi sau cola ( ce iti place tie ) pe un furtun , iar cu paiul absorbi tot ce e pe acolo pe jos intr-o galetusa alba de preferat ca sa poti vedea bine puii ce vor fii adunati cu lingurita si pusi la loc in acvariu ( ai putea , in cazul in care ai pui de la ambii tati , sa muti pe aceea din galeata in acvariul celuilalt ).Oricum asta ai sa o faci abea peste 3 zile . Pana atunci nu poti pentru ca marea majoritate a lor nu au toate inotatoarele dezvoltate si cad in cap , la care masculul in primele 2-3 zile ii aduna dar in a 3-a zii eu scot masculul caci nu prea mai prezinta interes fata de ei ( deja puii inoata orizontal ). Eh atunci faci tu curat dupa ce scoti masculul .Parca te vad adunand 2 * 200( poate 300 ) pui cu lingurita :grin:

Spor la treaba si tinene la curent .

mcer
11-07-2007, 23:28
da n-ar fi mai simplu ca in acea galetusa alba de care zici tu, sa am un mincioc facut dintr-un dres fin si sa scurg acolo puii, ca pormo sa nu-i mai fugaresc prin toata galetusa cu lingurita?

FishMiky
11-07-2007, 23:35
sa inteleg ca nu ai vazut nici o data pui de beta ... ai rabdare si ai sa te convingi singur daca poti . Mai ales ca ei stau mult timp lipiti .

mcer
11-07-2007, 23:56
sa inteleg ca nu ai vazut nici o data pui de beta ... ai rabdare si ai sa te convingi singur daca poti . Mai ales ca ei stau mult timp lipiti .
Abia astept sa-i vad, daca 'oi avea noroc sa apara :mrgreen:

Partea proasta e ca maine plec din Bucuresti si ma intorc sambata pe la pranz. Asa ca pana atunci, vor trebui sa se descurce singurei, iar eu voi pierde primele 2 zile din viata lor :cry:
Am sa las webcam-ul pornit, sa ma pot conecta ca sa ma uit in acvariu, dar nu stiu daca voi vedea ceva, la cat sunt de mici...

FishMiky
12-07-2007, 01:27
Daca stau bine si ma gandesc in acvariu acela mic sar putea ca dimineata sa gasesti ceva puiutzi .Uitate atent ... foarte atent .Oricum in primele 2 zile nu ai ce sa le faci .Ei in acest timp mananca din acele bule .
Apropo de depus , azi la pranz mi-au depus si mie prima oara scalarii in varsta de 7 Luni , cam 100-200 icre pe furtunul de la vibrator .

mcer
12-07-2007, 12:36
Sa-ti traiasca scalarii ;)
La mine, la prima sarja de Betta, deja am pui, se agita p-acolo ca niste puricei, in sus si in jos. Incep sa miste din ce in ce mia multi, dimineata erau 2-3, acum sunt vreo 10-15 care topaie :mrgreen:
Probabil pana diseara/maine dimineata vor ecloza toate icrele, dar nu voi mai fi acasa, sa-i vad :cry:
Maine probabil ca incep sa miste si ceilalti, din seria a doua :mrgreen:

PS. Am prins si cei doi melci de care-mi era frica

Revin sambata cu informatii proaspete.

mcer
14-07-2007, 17:17
Am revenit.
La prima pereche recolta e de vreo 30-40 de pui (la o numaratoare sumara pt ca acvariul este undeva jos si pozitia e foarte incomoda pt observatii) care deja innoata orizontal. L-am scos pe tata' lor, ca era cam fleoscait, deh, de duminica (6 zile) se tot chinuie:) Le-am scos si hartia sub care era cuibul, majoritatea puilor stateau acolo si m-am gandit ca ar avea mai mult oxigen fara hartie. Le-am dat sa pape niste JBL Nobil Fluid Artemia.
La a doua pereche este o bogatie de speriat, galeata e plina de pui, pe pereti, plantele sunt pline, tata lor se tot chinuie sa-i inghita si sa-i duca pe o planta, undeva in mijlocul galetii. Cativa deja innoata orizontal, restul mai au vreo zi pana sa ajunga la performanta asta. Cred ca sunt vreo 2-3 sute minim :mrgreen: Hartia sub care era cuibul, insa, s-a "dat la fund", ca sa ma exprim poetic, asa ca nu mai au cuib, fiecare sta unde-i place ;) Maine vor ramane si ei singurei, am sa-l scot si pe tata' lor, sa-si reia viata de burlac ;)

Inca nu mi-e foarte clar cand tre'sa le pun bolborositor, cand sa le fac curatenie si alte amanunte de genul asta, dar ma ajuta FishMiky, si el proaspat "tatic" :mrgreen:

mcer
17-07-2007, 20:18
Am reusit azi dimineata sa pun toti puii in acelasi acvariu. Cred ca au ramas vreo 150-200, da nu ma-ncumet sa-i numar ;)
De ieri am si nauplii de artemia, le-am dat aseara da' nu observ sa manance.
Le-am mai dat acum, problema este ca astazi puii stau toti la suprafata iar artemiile se duc la fund...ce sa fac :?: (cele doua generatii de pui au acum 3 si 4 zile de cand innoata orizontal (5 si 6 zile de la eclozare))
In paralel ii hranesc si cu JBL Nobil Fluid Artemia, care se depune pe fundul acvariului si pe plante. Pentru asta am bagat vreo 4 pomaceea mari si cativa maidanezi (mici). Pomaceea fac treaba, se vede ca mananca tot in urma.
Din pacate, insa, atunci cand stau la suprafata, puii se tot baga in ei, melcii se gadila si intra in cochilie, prinzand acolo si puii care inca nu au cine stie ce reflexe formate.
Asadar si prin urmare, am scos 3 din cei 4 melci (il pandesc si pe al patrulea sa vina sa ia o gura de aer, ca sa-l ushuiesc in acvariul comunitar, la locul lui). In lipsa de melci, va trebui sa fac eu insumi curatenie, ceea ce nu ma incanta deloc...daca are cineva 10-20 de melci la vreo 8-10 mm diametru, as fi recunoscator sa-i imprumut, macar, daca nu sa-i cumpar.
Astept sugestii, cu multumiri ;)

FishMiky
17-07-2007, 20:51
Mai bine ara tu daca vrei o recolta bogata si frumoasa .

mcer
17-07-2007, 20:58
Mai bine ara tu daca vrei o recolta bogata si frumoasa .
Daca ar sta si maine la suprafata, nu ar fi nici o problema sa sifonez cu un furtunas. Altfel, e chin mare sa absorb si pui si apoi sa-i pun la loc, cu lingurita, cum ziceai tu (am facut asta acum vreo 2 zile dupa care m-am hotarat instant sa bag pomaceii).
Ramane totusi problema cu artemia, nu-mi dau seama daca mananca sau nu. Oare ar trebui sa vad cu ochiu' liber?

FishMiky
17-07-2007, 21:58
Daca vezi guritza la pui da :) . Nu cred ca ai sa obs ... si eu incerc sa ii vad cand mananca, desi au 3 saptamani si tot nu reusesc.

mcer
20-07-2007, 10:04
Dupa 10 zile de la eclozare, vestile nu sunt prea bune.
Am constatat ca intr-adevar problema nu e imperecherea si depunerea, ci cresterea puilor.
In momentul asta cred ca au mai ramas 5-6 pui :? :cry:

Cauzele pe care le suspectez:
-JBL Nobil Fluid are 'capacitatea' sa se depuna pe peretii acvariului si pe plante, creand un strat lipicios si probabil stricand apa. Poate am dozat eu gresit si am pus prea mult. Am schimbat si apa, am si adaugat apa, am sifonat, am bagat melci...puii au continuat sa moara si in ultimele 2-3 zile s-au rarit aproape de tot.
De ieri insa, pare ca cei care au ramas sunt oarecum stabili, astazi i-am si vazut pe cativa mai maricei si mai in forma mancand nauplii de artemia.

Concluzia mea este ca la seria urmatoare voi incerca sa produc o cultura de infuzori, cred ca sunt mult mai putin predispusi sa afecteze calitatea apei !

Gurytza_ta
20-07-2007, 10:13
acelasi lucru patesc si eu cu puiutii mei....am mai multe ture, cei mai "batrani" au 2 luni....dar nu sunt decat 6...cam asta e rata de supravietuire la mine, 5-10 pui. am incercat diverse metude de hranire, in afara de infuzori, ca nu am reusit sa fac rost de o cultura.

mcer
20-07-2007, 10:29
Eu zic ca fara infuzori ne cam chinuim degeaba.
Sau mai ma gandesc serios la varianta sa plantez bine acvariul maternitate (poate apar cativa infuzori acolo) si in primele 4-5 zile sa nu le dau nimic de mancare, ca sa nu se mai strice apa. Apoi sa trec direct pe nauplii de artemia. Cred ca mortalitatea e mai mare din cauza apei stricate decat din lipsa de mancare.

Gurytza_ta
20-07-2007, 10:37
nu prea poti sa plantezi acvariul de reproducere decat cu plante in ghiveci, ca la majoritatea masculilor nu le place sa culeaga icrele de pe fund de prin substrat si abandoneaza cuibul. chestie incercata si patita. plante de suprafata crede-ma ca am destul de multe, am incercat si metoda nehranirii, fara rezultat (am amenajat acvariul de reproducere cam cu o sapt inainte de depunere, timp suficient zic eu pentru a se forma infuzori). din 150-200 de pui raman in final doar cu cativa. mai am o solutie de incercat...am gasit niste mancare pt puii de discus, cu granulatie 5-50 microni, dar e 150 lei punga (e adevarat ca punga aia mi-ar ajunge cam 10 ani, la cat de mare e), si ma gandesc acuma daca ar merita sau nu sa iau atata.

Laurentiu Craciunas
20-07-2007, 10:41
Fara cultura de infuzori sau artemia de marime mica nu are rost chinul cu betta. Mancarea artificiala, fie ea de discus sau de pastrav nu da randament bun.

mcer
28-07-2007, 10:16
Dupa 18 zile de la eclozare, am ramas cu 3 pui de Betta care acum au cam 7 mm lungime. Am renuntat la acel JBL Nobil Fluid Artemia si i-am trecut pe Sera Micropan (parca asa se numeste).
Filtrare=bolborositor + 4 melci Pomacea care fac treaba buna (in 20 de litri de apa).
Intrebare: as putea sa-i scot de acolo, sa-i transfer intr-un acvaru de 3 litri, fara filtrare si aer?...ca as cam avea nevoie de acvariu pentru o reproducere de Macropodusi.

Laurentiu Craciunas
28-07-2007, 10:41
La 18 zile nu le este format inca labirintul, deci nu pot respira de la suprafata. Oricum, tinand cont de numarul care a ramas, poti sa lasi linistit macropozii la depus.

mcer
28-07-2007, 10:42
Adica sa pun macropozii cu puii de Betta :?:

Laurentiu Craciunas
28-07-2007, 10:44
Adica sa pregatesti acvariul pentru reproducerea macropozilor uitand de betta, din 3 pui sunt mici sanse sa ajunga macar unul la maturitate. Poate parea putin "barbar", dar nu merita efortul sa incerci sa-i cresti pe cei 3.

O poti considera o experienta utila pentru viitor, sa pregatesti hrana din timp :)

mcer
28-07-2007, 11:01
O sa-i mut in acvariu de 3 litri si le pun o piatra de aer...ca-mi place de ei ;)

mcer
07-08-2007, 09:21
Acum puii au o luna fara 3 zile, au mai ramas doar doi.
Unul este "imens", are vreo 12 mm, celalalt mai micut, cam 1 cm.
Ii hranesc cu Sera micropan.
Cel mare deja respira de la suprafata, acvariul este acoperit cu geam, sper sa supravietuiasca macar acestia doi.
Peste 3 zile incerc o noua reproducere cu parintii lor, ca sa-i invat odata pe luna.