PDA

View Full Version : substrat



mona
05-01-2006, 21:10
Am tot citit despre substraturi dar tot in ceata sunt!... :(
Acvaristul de la care am cumparat acvariul si echipamentele m-a invatat asa: turba (daca vreau sa cultiv super-plante), nisip si pietris.
Turba nu vreau. Acum nu mi-e foarte clar: si nisip si pietris sau numai pietris? Din ce am vazut pe aici am inteles ca sau-sau. Am inteles bine? Sau....

Johnny
06-01-2006, 02:01
Am mai explicat asta ,exista 2 tipuri frecvente si usor de preparat de substrat.Pietris sau turba cu nisip.
Pietrisul trebuie sa fie cat mai marunt , se numeste pietris margaritar.Se gaseste de cumparat la magazinele de acvaristica sau poate fi cernut.Nisipul simplu nu e bun pentru ca sufoca radacinile plantelor ,pietrisul mare nu e bun nici el ca lasa sa se adune prea multa mizerie in golurile dintre pietre.Deci trebuie un pietris de 1-2 mm diametru.Daca vrei sa ai super plante si folosesti substrat din pietris trebuie sa cumperi si diferite produse nutritive pentru plante ca sa le hranesti.Deasemenea sa ai lumina minim 0,5 Watti pe l de apa.Si in cele mai fericite cazuri sa le bagi si CO2 prin diferite metode dar asta e chestie pentru avansati.
Substratul din turba cu nisip este mai hranitor si nu necesita adaos de substante nutritive , problema este ca dupa 1 -1,5 ani trebuie schimbat pentru ca isi epuizeaza resursele.Prepararea e simpla.Cumparam turba, o punem pe fundul acvariul intr-un strat de vreo 5 cm.Peste ea adugam un strat de 2-3 cm de nisip.Nisipul are rolul de a o tine la fund, nu o lasa sa iasa in apa si s-o murdareasca.
Din experienta mea eu zic ca e mai bine sa te rezumi la un substrat din pietris.E mai usor de intretinut si poti muta plantele fara prea mult deranj si mizerie.

razvan
06-01-2006, 08:38
o mica completare la ce a zis johny..

chestia cu substratul e o sabie cu 2 taisuri ...
substratul se pune in functie de ce acvariu vrei sa ai ...
vrei acvariu plantat... bagi substrat nutritiv
vrei acvariu pentru carasi - bagi substrat din pietris mare, chit ca acumuleaza mizerie, se poate sifona usor
vrei acvariu pentru ciclide - bagi substrat din calcar, care sa favorizeze duritatea apei ..

cel mai bun lucru, ar fi sa descrii putin mai pe larg ce vrei sa realizezi, deoarece in "ecuatie" intra foarte multe "variabile"

Johnny
06-01-2006, 11:50
:oops: Uitasem ca mona isi doreste carasei.Deci iti trebuie pietris mai mare deoarece carasii nu sunt prea blanzi cu plantele.

bogdan
06-01-2006, 13:56
Dupa ce am citit aici totul e simplu si usor de pus in practica.O singura intrebare am.
-De unde fac rost de turba? {toata lumea turba ,turba si iarasi turba dar nimeni nu zice de unde o poate luoa}
Daca asi afla acest lucru direct la treaba asi trece :D

razvan
06-01-2006, 14:15
atentie mare!!!!

nu orice turba e buna in interes acvaristic!!!!!!!!!!!!!!
de pe alte "meleaguri" stiu ca ar fi indicata una olandeza de uz horticol , intr-o punga galbena intitulata "potgrond" sau ceva foarte asemanator!!!!!

detaliaza la ce anume vrei sa o folosesti!!!

si iar scot in evidenta faptul ca

DATI CIT MAI MULTE DETALII DESPRE CE ANUME VTRTI SA REALIZATI !!!!!
pentru a primi sfaturi cit mai prpice pentru situatia voastra ...

Johnny
06-01-2006, 16:12
Tot de pe alte meleaguri stiu ca turba Potground nu prea se mai gasea.Turba obisnuita se gaseste la orice florarie.Eu am luat ieri 4 pungi de turba bruna pe care scrie ca au 4 litri(2,5 lei punga).Am mai cumparat mai demult tot astfel de turba si am vazut ca e destul de buna , oricum de afectat pestii nu-i afecteaza , in cel mai rau caz are un randament scazut.

discus77
06-01-2006, 17:23
Da pentru carasi e bine sa pui pietris ,dar daca vrei sa ai un acvariu plantat cu plante e bine sa pui sub pietris un substrat.Am sa zic cum il obtin eu.Se amesteca intr-o galeata 10%turba sau argila,40%pamant pentru flori(se gaseste la florarie) si 50%nisip fin.se amesteca toate si daca acvariu il pui langa un perete se aseaza substratul ca si o panta ,in partea din spate se pune mai mult substrat,iar in fata mai putin.peste acesta se pune pietrisul.

razvan
06-01-2006, 19:16
eeeee, se schimba calismera.. in cazul cu carasii, piertis mare, filtru extern cit mai eficient si ... daca te uiti la primul "asa" din semnatura mea, o sa vezi in primele poze cu acvariul ca sub pietre se vede ceva alb...
sunt niste distantieri cu care "improvizasem" un filtru de fund... care in cazul tau ar fi foarte indicat...

mentionez disponibilitatea de a-ti dona asemenea distantiere, in cazul in care vrei sa recurgi la solutie.

mona
06-01-2006, 22:55
of-of-of...cred ca imi vor da mare bataie de cap carasii astia, poate trebuia sa aleg pesti mai cuminti...da' eu tot carasi vreau!!
Fiti atenti cum am facut: am pus un strat de nisip (mai mult ca sa-mi tina perdeaua de aer ca din pietris iesea mereu la suprafata). Deasupra am pus pietris mare, asa cum a zis Johnny. Mi-e teama sa nu am apa mereu tulbure din cauza nisipului, dar voi vedea ce se intampla si daca va trebui il voi scoate.
Multumesc, Razvane, pt oferta. Dar ca sa evit improvizatiile mi-am luat filtru exerior. Oricum voi tine cont, daca nu merge, te contactez.
Ca plante, am mai zis, vreu in primul rand ceva gen gazon, am vazut eu prin acvariile lui Adamo (nu stiu daca sunt plante mici sau sunt tunse), vreau muschi pt buturuga sa o "imbrac" si cateva plante inalte care sa incadreze frumos buturuga.

Ce ziceti, e bine? :roll:

Johnny
07-01-2006, 00:23
nu chiar , nu trebuia sa pui nisip ,nu te ajuta cu nimic.Era de ajuns pietrisul.Perdea de aer nu-ti trebuie , orientezi jetul filtrului in sus ca sa formeze un fel de ridicatura(bula) la suprafata apei.Practic , daca suprafata apei este miscata , aceasta se aereaza.Apropo ce filtru ti-ai luat?
Ca plante tre sa cumperi plante puternice , gen echinodorus si anubias.Poti sa incerci si cu plante tip gazon dar nu stiu daca vor rezista , nu am avut nicodata carasi.

mona
07-01-2006, 13:03
Ei... perdeaua de aer e doar de figuri...se vede super...
Despre filtru pot sa-ti spun doar ca e Jebo, cu tehnica stau mai prost...scrie pe undeva intr-o fisa tehnica dar acum sunt la birou.
Sincer, n-am nici un chef sa golesc iar acvariul ca sa scot nisipul...Il las acolo sa vedem ce se intampla. Oricum, am pus f. putin tocmai pt ca nu eram convinsa ca e nevoie de el. Poate in timp reusesc sa-l aspir cate putin cand fac curat.

EDULICA
02-02-2011, 01:03
Mona dar stii ca un caras poate ajunge si la 50cm nu? stii ca le trebuie spatiu mare... desi noi vedem foarte des carasi in boluri de 1litru sau 5 sau 10 cat o fi... eu am avut caras cu ochi telescopici intrun acvariu de 50litrii a ajuns la 15cm si vreau sa zic ca daca dadea odata din coada mai zdravan tot "rahatu" si alte alea erau prin apa... de aia iam facut unu de 250litrii a ajuns pe urma la 30cm hranit cu tubi vii sau congelati + larva de libelula( de la magazinu de pescuit, vanat) si alte boabe uscate pentru ei... plus ca filtru trebuie sa fie extrem de bun ca daca nu schimbi apa la ei in prostie, eu sugerez un betta intrun pahar de cristal si iti spun eu ca si la birou cu tine daca il iei o sa iti capteze atentia....sunt splendizi...si rezistenti din experimentele mele ... succes mult cu caraseii si baga hrana in ei sa fie frumosi, eu ii alintam "jemblutele mele" :)