PDA

View Full Version : Xifo bolnav



BLUE
17-01-2007, 08:13
Femela are cam 6 cm si de cand am cumparat-o (aproape doua luni) avea abdomenul cam umflat. Am crezut ca trebuie sa faca ceva puisori dar nici pana azi nu s-a desumflat. Acum am mai observat ceva la ea: inotatoarea caudala a devenit semitransparenta, albicioasa si acum este apatica, poti s-o atingi cu degetul daca vrei. Va rog sa ma ajutati!!!

Acvariul are 100 l si ieri am scos toti pestii (2sanitari imensi, 2 xifo, 2 coridoras, 1 back moly si 1gupy) afara pt a trata acvariul de o invazie de melci. Cand m-am intors acasa aceasta femela era pe jos. cand am pus mana pe ea a inceput sa se zbata(am crezut ca a murit saracuta) asa ca am pus-o in apa, la loc.

Ce sa fac? Sper ca raspunsurile voastre sa vina cat mai repede caci starea ei s-a inrautatit rapid :cry:

viviparu'
17-01-2007, 09:20
Femela ta are in mod cert probleme intestinale.

Daca mai mananca cumpara Sera Backtotabs si da-i o saptamana sa manance numai asta.

Daca nu mai mananca atunci.....

BLUE
17-01-2007, 14:15
Multumesc pt sfat. am observat mai nou ca sta apatica la suprafata apei, pe o parte, si daca o ating incearca sa se duca la fund dar probabil e plina cu aer si revine la suprafata rapid... se mai poate face ceva? O sa cumpar cat pot de repede medicamentul acela..

Gabii
17-01-2007, 14:54
Nu vreau sa fiu cinic, da .. mai bine te gandesti sa cumperi alt peste, asta nu cred ca isi mai revine... ;new43

BLUE
17-01-2007, 15:21
probabil ca asa este...ce pacat! am mai citit pe aici pe forum si se prea poate sa fie din cauza faptului ca a cazut si s-a spart vezica de aer (dar era umflata de cand o stiu...) Aveti si alte explicatii? nu de alta dar vreau sa prevn pe viitor asa ceva...nu imi place deloc cand mor bietii pestisori...

valibvb09
18-01-2007, 08:20
Am avut o femela de guppy care se manifesta la fel ca femela ta de xipho si nu am reusit s-o salvez cu toate ca am incercat multe (nu aiurea, ci documentandu-ma, deci nu eu am omorat-o).
Pe de alta parte am o femela molly care dupa prima fatare era tot umflata, inota greu si avea o pozitie aproape verticala si nici nu putea sa inoate spre fundul acvariului. OK, am spus, nu mai e nimic de facut, va muri. Miraculos si-a revenit si a halit toti puii pe care tocmai ii fatese. Si ca sa fie tacamul complet a devorat si urmatoarele randuri de pui (la urmatoarele 2 fatari). Din ultima fatare a mai ramas unul care nu e negru, are mai mult transparenta puilor de guppy care sunt bine-merci.

BLUE
18-01-2007, 14:29
A murit! Am remarcat ca tot timpul era plina de mici bule de aer care parca ieseau de sub solzi si ramaneau lipite de ea. pacat...