PDA

View Full Version : pete albe pe discusi



DINU
16-01-2007, 19:49
Am 7buc discusi 4 maturi si 3 micuti(5-7cm)de ceva vreme au inceput sa se inegreasca si se pot vedea pe ei niste pete albicioase.Am ridicat temp.treptat adica in 2 zile de la 29 grade la 33-34 grade vreo 4 zile ca-mi era frica pentru ramirezi, corodoras si un ancistus si am mai pus cloramfenicol (1cap.la 20l) si sare grunjoasa.Dupa aceste 4 zile pareau ca si-au revenit un pic si am coborat temp.la 31 grade si am schimbat din apa.Petele au reaparut si nu stiu ce sa le mai pun ca medicament.
Rog frumos cateva pareri.
Multulesc.

viviparu'
16-01-2007, 19:51
Nu poti sa le faci o poza. Ar fi mult mai la obiect daca am vedea acele pete albe. Sau descrie-le mai in amanunt. Cum arata? Cum sunt dispuse? Ce marime au?...etc.

DINU
16-01-2007, 20:17
Nu poti sa le faci o poza. Ar fi mult mai la obiect daca am vedea acele pete albe. Sau descrie-le mai in amanunt. Cum arata? Cum sunt dispuse? Ce marime au?...etc.
Acopera partea de sus a pestelui si au marimea intre 1cm/2cm si 2cm/3cm si seamana cu o mazga albicioas iar pestele secreta un fel de mucus pe corp incercand sa se curete si bineinteles ca se freaca de burete. Poze am vrut sa fac si am incarcati acumulatorii sper sa pun curand poze in 30min

DINU
16-01-2007, 20:21
[quote=viviparu']Nu poti sa le faci o poza. Ar fi mult mai la obiect daca am vedea acele pete albe. Sau descrie-le mai in amanunt. Cum arata? Cum sunt dispuse? Ce marime au?...etc.
Acopera partea de sus a pestelui si au marimea intre 1cm/2cm si 2cm/3cm si seamana cu o mazga albicioas iar pestele secreta un fel de mucus pe corp incercand sa se curete si bineinteles ca se freaca de burete. Poze am vrut sa fac si am incarcati acumulatorii sper sa pun curand poze in 30min.Dar s-ar putea sa nu stiu sa le pun poze aici daca vrea cineva sa-mi spuna cum.
Multumesc
[/url]

steff
16-01-2007, 21:00
ACIDOZA (piele cu exces de mucus, pestele cauta sa se frece de decor pentru a se putea elibera de acea mazga albicioasa)- verifica imediat valoarea ph-ului si a duritatii carbonatilor (kh). treci imediat si fa un schimb de apa, 50 %, asigurate ca ai o duritate a carbonatilor suficienta pentru stabilizarea ph-ului, neaparat sa conditionezi apa cu Aquatan sau Fishtamin.

DINU
18-01-2007, 18:56
Au inceput sa apara semne bune dupa schimb de apa 25%,pastrat concentratia de sare 1lingura/10l si o capsula cloramfenicol/20l, temp.30 grade.

DINU
19-01-2007, 17:21
PROPRIETATILE APEI:NO3=25
NO2=0
GH=16
KH=3
PH=7.2

seriserj
19-01-2007, 18:53
no3 ar trebui sa vie undeva 12,5 t-ar trebui mai multe plante dar din cate am vazut tu pui sare in agvariu cea ce nu se face la un agvariu plantat!
gh 16 e mul
ph7.2 dece nu i-l scazi?
kh3=Co2=~5ml
ai putea incerca cu fungistop de la tetra si sa mai scazi ph

DINU
19-01-2007, 19:27
Acvariul este steril(fara plante si substrat),asa i-am crescut pana acum,am vrut sa-i vad mari intai si apoi sa incerc cu acvariul plantat.Numai ca de o vreme nu ma-i inteleg cu ei si nu stiu unde am gtresit.Am schimbat doar locatia de apa din baie la bucatarie.Sa fie mai multa rugina pe teava de la bucataire.