PDA

View Full Version : Tratament cu hipermanganat de potasiu



Gabii
16-01-2007, 10:37
Va salut!

Despre tratamentul cu sare s-a discutat..
Acum cred ca am mai facut o prostie...
Sa va zic:

Femela de Xifo pe care am constatat grisul in urma cu 10 -11 zile si-a revenit de la gris. Un prieten care are acvarii de ani de zile a fost pe la mine si mi-a spus ca punctul alb d epe spinarea femelei - punctul care nu a disparut si e cam cat un solz de mare, e de fapt mucegai... Mi-a mai spus ca la el in acvarii trateaza des pestii (are trei acvarii pline cu guppy si molly, vrea sa scoata numai guppy albastri, de ani de zile tot selecteaza pe ei) cu Hipermanganat d epotasiu. Neincrezator am mers la el acasa, dupa ce mi-a dat niste plante mi-a aratat cum face . Un varf de cutit de hipermanganat aruncat in acvariu. Apa capata o culoare mov iar pestii parca nu aveau nimic.
Buuun, mi-a dat si mie hipermanganat, ca la farmacie trebuie reteta... Acasa am bagat in acvariul din sufragerie un varf de cutit.. Intai l-am dizolvat intr-un pahar cu apa apoi fleosc in acvariu. Buuun, m-am gandit ca ar fi bine s ascot xifoaica afectata si sa o tratez separat..
Asa ca mi-a bubuit mie mintea.. am bagat xifoaica intr-un acvariu de 10 litri, acolo am bagat nitel hipermanganat.. Am scapa nitel mai mult :oops: . Am lasat xifoaica acolo - am zis c ao las 2 -3 minute.. si m-am luat cu alte treburi. Peste o ora si ceva mi-am adus aminte de xifoaica.. Saraca, nu era curatata de tot, am luat-o si am bagat-o la loc in acvariul ei.. statea intr-o pozitie mai ciudata cu capu-n jos si pe spate...
Dupa vre-o ora si-a mai revenit, acvariul s-a deciclat..
Azi dimineata femela era tot apatica, statea in pozitie normala dar mucegaiul nu a disparut...
Cred ca a scapat de gris si va crapa de mana mea :oops: ...

Deci, am facut-o si pe asta... inca o tampenie, se pare ca nu ma linistesc..
Intreb- sincer - mai aplica cineva tratamente cu hipermanganat pentru mucegai?
La pet-shop am intrebat si mi-au zis ca momenta nu au nustiu ce si sa vin saptamana viitoare..
Care e tratamentul adecvat in astfel de cazuti? Mentionez ca numai un singur peste a fost afectat, pestii ii tin la comun din 5 ianuarie.

razvan
16-01-2007, 11:51
o replica a'la dipnoi astept ;) sau conjugat cu kartyna ???

recunosc ca si eu si mult altii am/au folosit hipermanganatul in "dezinfectarea" apei acvariilor, nestiind ce pagube colaterale genereaza..

Gabii
16-01-2007, 12:08
nestiind ce pagube colaterale genereaza..


Ufff... greu vin raspunsurile la astfel de intrebari...
Razvan, te rog, detaliezi un pic partea cu pagubele colaterale?

Astept cu inima incarcata sa termin programul la scarbici sa merg acasa sa vad ce se intampla in acvariu... si nu prea stiu la ce s ama astept..

Din fericire am bagat hipermanganat numai intr-un singur acvariu, nu in toate trei.. Adica ma rog, in un acvariu comun si in acvariul de 10 litri unde am tinut xifoaica...

Sorin
16-01-2007, 13:40
"Mucegaiul" pe care-l vezi e cauzat de niste ciuperci. Se poate trata cu Sera Mycopur. In cazuri severe se adauga si Ectopur sau sare de bucatarie conform cu prospectul de la Mycopur. Intrucat poate cauza deciclarea acvariului, pestii bolnavi se trateaza in acvariul de carantina. Spre deosebire de ich, nu este necesara tratarea neaparat in acvariul unde a aparut boala.
Despre substantele pe care le bagi in avcariu sa retii ca toate devin toxice la o anumita concentratie. Unele pot fi deveni toxice chiar si la o concentratie foarte mica. Deci mare atentie.

Paul_L
16-01-2007, 15:47
De la o farmacie mi s-a zis ca nu se mai vinde hipermangant de potasiu fiin trecutin categoria substantelor in legatura cu drogurile. E adevarat ? Sa mai incerc si la alte farmacii .

razvan
16-01-2007, 15:57
e FOARTE adevarat... poti sa incerci, insa sanse de reusita...

vad ca nu vine raspunsul privind "pagubele colaterale"..
va dau un link catre alt forum pe acelas specific (unii chiar sunteti membrii ai acelui forum) in care se specifica da catre un user ( o, de fapt ;) ) reticentele privind utilizarea de hipermanganat.

http://www.aquarium.ro/forum/viewtopic.php?p=10590&highlight=#10590

ma refer la postul lui "gabi"... dar si continuarea discutiei poate lumina mai bine problema.

Gabii
17-01-2007, 07:36
Va salut!

Desi am cont si pe celalat forum.. am scapat acea discutie.. :oops: - discutie de altfel foarte interesanta (a trebuit sa recitesc unele posturi chiar si de trei ori ca sa pricep !!!).
In fine...
Eu am ajuns la cateva rezultate...
1 - Ieri cand am ajuns acasa - apa era CRISTAL :shock: . Asta dupa ce alaltaieri la 10 minute de la administrarea hipermanganatului s-a tulburat complet.
2 - Xifoaica aia a scapat de pete, mucegai si alte chestii, pielea era rosie..
3 - De fapt Xifoaica s-a curatat definitiv, nu va mai avea probleme medicale pentru ca era deja pe lumea cealalta :oops: .
4 - Pestii vad ca nu se mai freaca de pietre/substrat sau alte chestii
5 - Cambomba - sunt unele fire care dau semne de oboseala, mai ales alea mai groase - si-au schimbat culoarea din verde intens in verde-maroniu :oops:
In rest, pestii mananca, sunt veseli, se alearga prin bazin, n-au nici o treaba...
Cred ca am gresit cand am imbaiat-o in solutie prea concentrata si mai ales ca am uitat de ea acolo...

Asta e, in celelalte 2 acvarii nu am sa bag hipermanganat pt ca nu am motive serioase... Data viitoare in caz d eproleme am sa citesc mai atent ce scrieti voi pe forum. Nu ca n-as citi, in fiecare zi rasfoiesc ambele forumuri si caut topicuri mai vechi, da e muuult :cry: . Problema de care ma lovesc e ca multe informatii pretioase apar in topicuri cu titlu nesugestiv, de ex ."am o problema" - iar eu daca vreau sa caut strict o informatie referitoare la o anumita boala- e mult mai greu sa dau de informatia care imi trebuie..

Numai bine!

Katryna
17-01-2007, 18:41
Ieri am fost plecata toata ziua la Baia-Mare si abia in seara asta ti-am citit postul cu permanganatul. Acum am ceva treaba dar am sa revin pe la ora 21 cu niste precizari legate de permanganat.

Katryna
17-01-2007, 20:06
Ca sa nu mai stau sa scriu iarasi, o sa spicuiesc prin "copy/paste" un post de-al meu de pe un alt forum.
Permanganatul de potasiu este un oxidant, distruge cam tot ce misuna, evident functie de concentratie , adica daca scapi prea mult, aleleuia pesti!
Apa oxigenata este si ea oxidant, o poti procura lesne din orice farmacie sau ti-o poti prepara singur in orice concentratie doresti, folosind tabletele de "Perogen". Uzual se foloseste concentratia de 30% in uz uman, la dezinfectarea ranilor, escarelor, tegumentelor etc.
Atat KMnO4 cat si H2O2 actioneaza prin eliberarea oxigenului, ca rezultat al descompunerii lor in diferitele medii in care sunt introduse, deci nu permanganatul si nu apa oxigenata sunt bactericide in sine ci oxigenul eliberat de ele.
Compusii coloidali de Ag actioneaza si ei bactericid, dar prin alt mecanism, ei ionizeaza eliberand in solutie ionul de Ag+ cu actiune bactericida. Compusii coloidali de Ag sunt foarte eficienti ca dezinfectanti.

In mod normal, solutia de permanganat de potasiu de concentratii mici nu necesita reteta. Evident, exista si persoane care din varia motive ( importanta si exces de zel) pot cere musai reteta.Eu iti dau scris cu extras din legile de functionare a farmaciilor ca pentru 100 de ml de solutie de 0,02-0,05% sa zicem, nu ai nevoie de reteta, solutia de aceasta concentratie fiind folosita ca dezinfectant bucal, tegumentar etc. KMnO4 se utilizeaza pe scara larga la dezinfectia instrumentarelor medicale, a meselor de laborator si analiza, etc. In ceea ce priveste stupefiantele, sa fim seriosi, nu KMnO4 este substanta cheie, deci nu acesta este motivul pentru care nu ti-a dat fara reteta.Eu iti promit ca de luna viitoare iti pot da si tie si oricui doreste de pe acest forum KMnO4. Mare atentie la manipulare, inhalarea prafului produce arsuri grave ale cailor respiratorii.In plus, in anumite combinatii explodeaza, poate ai cerut substanta ca atare si de-aia nu a vrut sa iti dea, cere si tu solutia de concentratie "x" si explica-i la ce iti trebuie.
Iar acuma, ca sa intelegi ce s-a petrecut la tine in acvariu...apa s-a tulburat datorita formarii MnO2 la tine in acvariu, prin descompunerea permanganatului. Tu practic ai "ars" xifoaica pentru ca ti-a tremurat manauta cand ai pus permanganatul. Solutia trebuia sa fie doar ROZ, nu violet. :!: