PDA

View Full Version : Mi-au depus bettani:D



Chriss-T
08-05-2009, 20:03
Acu am venit de la scoala(ora 20)si de curios m-am uitat in acvariu cu betta(adica de 2zile am pus femela la mascul in acvariu intr-o juma de sticla,cu incalzitorul setat la 28-29*C,plante de suprafata,etc,ca la carte :P ...ieri am dat drumu la femela)si am vazut in cuib cateva zeci de icre aranjate acolo sub o bucata de plastic(pusa de mine,ca in plante nu a vrut sa faca cuibu' :evil: )si m-am gandit sa scot femela(cu toate ca avea burtica tot mare si cred ca ar mai fii depus,dar m-am multumit si cu atat).Asa,acu ma uit la mascul,are burta maree(cred ca a bagat ca spartu icre in el :lol: ) si ma mira ca nu alerga femela,o lasa pe-acolo,dar eu tot am decis sa o scot.ACU E TREABA SERIOASA.Ce fac? am microviermi...am oua de artenia(neeclozate),ce le dau sa pape?am citit tot forumu' despre betta,dar nu am nobil fluid sau ce mai trebuie(mancare lichida).

P.S. Cred ca masculu s-a constipat ca are burta prea mare :D si e cam lent :lol:

livulik
08-05-2009, 20:11
poti si direct cu artemia(e posibil sa ai ceva pierderi printre pui dar sigur iti vor ramane cei mai sanatosi/puternici)), dar PROASPAT eclozata, altfel se mareste si nu o mai pot inghiti puii asa mici!

Chriss-T
08-05-2009, 20:50
Am inteles...dar ma uit la mascul si vad ca nu e activ,adica are burta super mareee(cred ca de la icre ca o fii mancat multe) si sta mai relaxa,nu are grija de cuib,acu mai cad icrele din el si el nu face nimic.Cat am avut femela bagata,ea se mai ocupa de cuib,dar acu vad ca nu-i mai da atentie la cuib...:| nivelul apei este de 10cm. :cry: si app,cand bag artenia la eclozat?ca nu stiu...

Nicolae Paun
08-05-2009, 20:56
Pai parca au mai depus odata...

http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=19663&start=15

Chriss-T
08-05-2009, 20:59
Tot ei sunt... :P dar acu au depus "ca la carte" ,nu femela singura...app,femela asta nu a vrut sa depuna,am bagat-o cu un mascul si au stat 6zile si nu au depus,apoi am bagat-o separat si a depus singura...iar :evil: de data asta au depus :D am scris ca se poate inchide topicul ala.

Nicolae Paun
08-05-2009, 21:00
Si la urmatoarea depunere deschidem alt topic?

Chriss-T
08-05-2009, 21:03
Aia nu a fost depunere...a fost "avort" :lol: scuze ca am deschis alt topic :oops: dar ma grabeam sa aflu detalii despre depunere.ma poti ajuta?Masculu nu mai are chef de cuib,adica are burta imensa(cred ca a mancat icre multe,e balonat)de dimineata nu avea nimic :cry: am scos femela,dar mai avea burta sa mai depuna...dar merge si asa.MASCULU asta e tampit,cad icre din cuib si el sta intr-o parte a acvariului.Ce are acu a mai patit,cand manca mult si dasta cred ca e constipat :oops: nu stiu...ma poti ajuta?

androklys
08-05-2009, 21:05
stai putin, de la ultima depunere, de cand te-am ajutat toti, si pana acum, spui ca ai citit tot forumul, atunci ce nu ti-e clar?

si vb lui bamse, la fiecare depunere incepem aceeasi poveste?

Chriss-T
08-05-2009, 21:07
Nu stai linistit ca nu mai deschid alt topic.Stiu despre depunere,dar masculu meu nu se comporta normal,asta tot zic pana acu...asta vreau sa aflu,daca mai tin masculu asta cu icrele,sau bag altu?ca vad ca nu prea are grija de ele...asta ziceam.daca ma poti ajuta,ajuta-ma...nu-mi scoate ochii.

androklys
08-05-2009, 21:11
ia baga altu, si da-ne si noua de stire ce face... de curiozitate asa, ca nu prea imi dau seama ce ar face un alt mascul dintr-o specie f ff violenta cu puii altui mascul...

pana nu ne spui mai multe, ce a mancat (tu zici icre eu zic nu) sau cum are solzii pe el... mai vedem maine cum e pestele, pana atunci nu are nimeni ce sa-ti zica. ca nu prea ne place (sper) sa zicem dropsy de cate ori avem ocazia

off ps: stau foarte linistita inca, trebuie sa imi mai creasca ghearele putin pana sa-ti scot ochii

Chriss-T
08-05-2009, 21:15
Scuze :oops: nu a fost cu rea vointa :D Mancare nu a mancat nimic de azi de dimineata,ca nu i-am dat nimic,acu am venit acas sa-i dau sa pape si l-am vazut asa...nu are dropsy,pentru ca a mai fost in faza asta(de la mancare),are solzii normali,nu sunt zbarliti.Pai ma gandeam ca daca bag alt mascul,poate o avea ala grija de cuib :?: nu stiu,e prima oara cand depun "ca la carte" si daia sunt asa "isteric" :oops:

snakefishmike
08-05-2009, 21:59
Deja inep sa-mi fac cruce cu ambele maini :lol:
Am curajul sa pun pariu ca nu ai citit absolut nimic din tot ceea ce s-a scris in subforumul de betta . Ca daca citeai macar "in diagonala" tot iti ramanea ceva in cap
Ia de citeste (http://forum.acvarist.ro/index.php?f=15&ppage=50&sort=lastpost&order=DESC)

livulik
08-05-2009, 22:04
da' chiar ca esti! m-ai "ucis" cu atatea fete zambitoare/plangacioase!!!
eu zic sa o iei din nou de la capat, de data asta cu o foaie de hartie si un pix, notezi cu liniute toti pasii ce trebuie facuti si-i respecti intocmai!
cum sa bagi alt mascul??? unde ai auzit tu asa ceva???

Chriss-T
08-05-2009, 22:15
Pai am zis asta...ca am citit intr-o carte ca betta mai au grija si de icrele guramilor si crezand ca daca are grija si de alte icre,masculu' pe care vroiam sa-l bag,va avea grija de cuib si de icre...da ce e asa de mirat snake?ca nu stiu ce sa fac intr-o faza dasta?daca masculu nu are grija de cuib,ce sa-i fac?scrie undeva pe forum,daca masculu nu are grija de cuib,ce sa-i faci?eu nu am gasit,daca gasesti tu,te rog frumos sa-mi dai sa citesc si eu si apoi nu o sa te mai cical cu intrebari(scuze,dar vad ca pentru tine e de ras,dar nu toti sunt asa experti in acvaristica si eu cred ca nu trebuie sa-l iei in ras,trebuie sa-l ajuti,nu e greu sa-mi zice ceva ce mi-ar trebui,daca tot pierzi cateva clipe din viata citind topicul meu).

P.S. nu o spun cu nume de rau,dar vad e mai usor sa razi de cineva,decat sa ajuti.De ce a fost facut sit-ul asta?sa ajute lumea,nu?aici vad ca cine are un post mai "inalt" ia in ras pe alevini.

snakefishmike
08-05-2009, 23:03
Dragule ii ajut pe cei care merita si dau dovada ca merita ajutati . Scuza-ma dar cauzele pierdute nu ma intereseaza , ba din contra chiar ma irita .
de-a lungul timpului am invatat ca inainte de a ma apuca de o treaba , sa ma documentez temeinic despre ceea ce am de facut . Nu ma apuc de un lucru pt ca asa e "cool" , fara a sti nimic .
In plus nu suport sa vad ca animale nevinovate ajung pe mina unor persoane cara habar nu au sa le intretina , dar vor sa-si satisfaca orgoliile personale sau sa fie in trend .

Chriss-T
08-05-2009, 23:07
I-am luat pentru ca-mi plac,nu pentru a-mi face mai multi,dar daca s-a ivit ocazia,ce vrei sa le fac?sa ii arunc?din potriva,am betta de 3ani(dar nu am ajuns niciodata in stagiu asta)asa ca daca nu te intereseaza,evita topicul asta si gata si app,nu m-am apucat de acvaristica pt ca e "cool" si pt ca-mi place.am pesti din 2000,dar betta am cumparat acu de curand mai mult pt ca-mi plac si am zis sa incerc sa-i bag si la depus,daca tot am femela pregatita si uite ca mi-au depus,ar fii fost mai frumos sa spui ceva cu folos,nu sa vb asa...ok mersi pt sfaturi.

snakefishmike
08-05-2009, 23:19
Nu intinde coarda mai mult decit e cazul .
Ia asta ca pe un sfat .

livulik
08-05-2009, 23:32
stii de ce in situatia de fata nu ai mai primit sfaturi? pt. ca practic este o situatie fara iesire, este (inca) o ponta esuata! asta este, pot fi atatea cauze...toti o mai patim! singura solutie: sa o iei de la capat, ca la carte!
Bafta

Chriss-T
10-05-2009, 16:04
Gata baieti de data asta am reusit.(ieri dezamagit am scos prechea din acvariu,am sifonat fundu acvariului,am schimbat vro 10L si m-am gandit sa incerc cu alta pereche[asta dupa sfatu lu snakefishmike :cheers si pt asta ii multumesc] un mascul HM SD rosu cu negru pe aripioare si o femela CT alba[aia care tot depunea singura]si acu 1ora m-am dus sa le dau sa pape si am vazut cum se imbratisau)am ramas marcat si cred ca o juma de ora nu am plecat de langa ei,ma uitam cum fac ce fac...tot,era nemaipomenit :bounce .Am vazut ca si masculu si femela culegeau icrele si le puneau in cuib,cam dupa vro 30-40min,femela disparuse din peisaj,era prin partea cealalta a acvariului si m-am gandit sa o mai las(sa nu mai fac cum am facut ieri,am scos femela prea devreme si apoi masculu' a devenit neinteresat de cuib) dar am vazut ca masculu cand o vedea o fugarea si o batea(ea se pitea prin niste plante puse de mine pe-acolo) si am decis sa o scot ca nu mai depun.Toate bune si frumoase,masculu acu are grija de cuib,temp in apa este de 28-29*C,are lumina,nivelul apei este de 9-10cm si acu astept sa vad ce se intampla:D

Asta taticu :bounce
http://i42.tinypic.com/j8369f.jpg
Asta mamica :bounce
http://i41.tinypic.com/25hpje0.jpg
Aici erau imbratisati,dar nu am prins calumea :cry:
http://i44.tinypic.com/10g9ywx.jpg
http://i42.tinypic.com/160u8sl.jpg
Pozele cam neclare,dar eram prea entuziasmat sa fiu atent acolo sa vad ce si cum.A FOST PRIMA OARA IN VIATA MEA CAND AM VAZUT ASA CEVA LIVE prea superb :bounce

livulik
10-05-2009, 16:36
ma bucur pt. tine ca ai reusit sa vezi tot ritualul!
ai grija de ei!
p.s.
un mascul HM SD rosu
ori HM ori SD, nu merg amandoua

Chriss-T
10-05-2009, 16:49
ma bucur pt. tine ca ai reusit sa vezi tot ritualul!
ai grija de ei!
p.s.
un mascul HM SD rosu
ori HM ori SD, nu merg amandoua

scuze livulik ...e SD oHM :oops:

snakefishmike
10-05-2009, 17:11
Nici asta nu merge :lol:
E OHM adica over half-moon ;)
Bafta si ai grija de ei .

Chriss-T
10-05-2009, 17:16
Nici eu nu mai stiu...cred ca e oHM mai mult ca sigur:D da oricum,se descurca bine,saracutu...acu are grija singur de cuib si e minor,adica are cam 4-4.5luni:D da merge:D sa vezi ce alearga dupa icrele alea care cad :bounce morr cand vad ca are un asa interes de cuib(nu ca bosorogu ala alb de ieri :evil: care nu-l interesa cuibu),1icra nu o lasa sa respire :lol: toate le ia si le intoarce,le aeriseste,tot ce cade repede fuge dupa ele.e INCREDIBIL:X mancare la mascul nu ii mai dau,sau:-? poate oboseste nebunu si vrea o gura de apa :lol: sa-i dau o bere ceva? :grin: (glumeam) dar mancare lui cand ii dau?oricum daca-i dau acu nu e interesat de ea ;) Va multumesc pt sfaturi si pt tot.daca-mi traiesc ceva din pui...eu opresc 2perechi restu fac rezervari pt donati :mrgreen:

snakefishmike
10-05-2009, 19:32
Citeva zile nu il va interesa mancarea .
Peste noapte lasa-i o lumina slaba la acvariu . Un moonlight ceva sau un led de bricheta , astfel incit sa poata vedea icrele care cad ;)

Chriss-T
10-05-2009, 20:01
daca-i las un neon aprins...unu mic...dala pt nano...merge,nu?

snakefishmike
10-05-2009, 20:15
Daca nu-i prea puternic , merge .

Chriss-T
12-05-2009, 19:58
Au trecut cam :?: 53ore...si nu vad puisori in cuib :cry: Dar nu mai vad nici o icra,nimic,masculu sta numai pe-acolo pe sub cuib.

smot
13-05-2009, 11:07
Ai vazut sigur icre la depunere?
Trebuiau sa iasa pana acum. Ce temperatura ai la acvariu. Am doua serii de pui si cele la 28 de grade au iesit in 24 ore iar cele de la 23-24 grade au iesit in vre-o 33 ore. Deci trenuia sa vezi ceva macar niste icre cu ochisori negrii.
Variantele la cea ai patit tu sunt:
1. icre nefecundate si mancate de mascul
2. icre fecundate si eclozate dar puii mancati de mascul
3. depunere falsa care mi s-a intamplat si mie cu o femela si s-au imbratisat dar de depus nu am vazut nimic. Masculul a avut cuib si la si pazit dar nimic, asa ca i-am schimbat apa odata cu cuibul.

Nu dispera si mai incearca. Daca tot vrei sa ii inmultesti te-ai gandit si ce mancare vei da la pui in primele zile? Asta doar asa sa nu te ia pe nepregatite evenimentul.

Chriss-T
13-05-2009, 11:41
Ai vazut sigur icre la depunere?
Trebuiau sa iasa pana acum. Ce temperatura ai la acvariu. Am doua serii de pui si cele la 28 de grade au iesit in 24 ore iar cele de la 23-24 grade au iesit in vre-o 33 ore. Deci trenuia sa vezi ceva macar niste icre cu ochisori negrii.
Variantele la cea ai patit tu sunt:
1. icre nefecundate si mancate de mascul
2. icre fecundate si eclozate dar puii mancati de mascul
3. depunere falsa care mi s-a intamplat si mie cu o femela si s-au imbratisat dar de depus nu am vazut nimic. Masculul a avut cuib si la si pazit dar nimic, asa ca i-am schimbat apa odata cu cuibul.

Nu dispera si mai incearca. Daca tot vrei sa ii inmultesti te-ai gandit si ce mancare vei da la pui in primele zile? Asta doar asa sa nu te ia pe nepregatite evenimentul.

Smot icrele le-am vazut,era fundu acvariului plin,masculu le-a carat in cuib(el s-a grabit sa depuna cu femela si inca nu terminase cuibu si se chinuiau cu ele ca mai cadeau din cuib cate 1-2-3-4 :P )am vazut si icrele in cuib,erau o gramada,chiar ma si miram ca de ce acu nu mai sunt si avea grija super mult de ele.Temperatura o am de 29-30*C,dar a fost ieri :cry: o mica pana de curent si a cam scazut pana pe la 24-25*C,dar apoi s-a ridicat tot pe la 29-30*C.nici acu nu vad nimic in cuib si mi-au depus de duminica de la 3 :evil: uoffff....cred ca nu am noroc sa-mi depuna(a 5-a depunere in 2 luni esuata :evil: )

smot
13-05-2009, 12:50
Nu dispera mai incearca peste vre-o saptamana jumatate cu femela aia. In perioada asta trebuie sa hranesti bine pestii (indicat ar fi cu ceva inima de vita pentru a nu avea surprize cu bolile de la hrana vie). Si de asemenea trebuie sa faci schimburi dese de apa chiar daca ai filtrare buna.
De mancare pentru pui este indicat ceva microplankton (infuzori primele 2 zile) microviermi si artemia proaspat eclozata.
Din ce am vazut eu ai mai multi masculi. Ca sa nu te descurajezi poti sa incearci si cu alt mascul deoarece este posibil ca acesta sa nu fecundeze bine.
Ca o intrebare ai luat masculii maturi sau i-ai crescut tu?
Masculii maturi vanduti sunt de cele mai multe ori epuizati sexual (sunt batrani tinand cont ca rar ajunge un betta la 2 ani).
Pe ai mei i-am crescut de mici si sunt OK in ceea ce priveste fecunditatea.

Chriss-T
13-05-2009, 18:55
Nu dispera mai incearca peste vre-o saptamana jumatate cu femela aia. In perioada asta trebuie sa hranesti bine pestii (indicat ar fi cu ceva inima de vita pentru a nu avea surprize cu bolile de la hrana vie). Si de asemenea trebuie sa faci schimburi dese de apa chiar daca ai filtrare buna.
De mancare pentru pui este indicat ceva microplankton (infuzori primele 2 zile) microviermi si artemia proaspat eclozata.
Din ce am vazut eu ai mai multi masculi. Ca sa nu te descurajezi poti sa incearci si cu alt mascul deoarece este posibil ca acesta sa nu fecundeze bine.
Ca o intrebare ai luat masculii maturi sau i-ai crescut tu?
Masculii maturi vanduti sunt de cele mai multe ori epuizati sexual (sunt batrani tinand cont ca rar ajunge un betta la 2 ani).
Pe ai mei i-am crescut de mici si sunt OK in ceea ce priveste fecunditatea.

Pai...am toti masculi cumparati de pui,nu aveau nici 2-3luni cand i-am cumparat eu.Am si artemia si microviermi(le dau micro ca am coloni destule si pt pui si pt maturi)Nu stiu ce s-a intamplat,dar ma dispera,ca nu stiu unde gresesc :cry:

smot
13-05-2009, 19:27
Atunci mai incearca si nu te da asa de ceasul mortii. Asa patesc si eu daca imi doresc ceva prea tare atunci nu se implineste asa ca o iau cu calm si lucrurile se rezolva de la sine.
Eu cand ii inmultesc fac asa: in momentul cand am vazut ca femela este deja destul de "groasa" la burta am bagat-o intr-o jumatate de pet de 2l in acvariul masculului pana a doua zi. Masculul se infoaie dar trece la treaba la facut cuib (in acvariul masculului introduc si un mop folosit mai demult la inmultirea lui aphyosemion garnieri ca loc de refugiu pentru femela si pentru prima hrana la pui deoarece in el se dezvolta microorganisme. un avantaj este ca nici nu se macereaza in apa). A doua zi masculul termina cuibul si introduc si femela cu el in acvariu (las jumatatea de pet pe loc cand introduc femela in acvariu la mascul pentru ca altfel stric cuibul). Folosind aceasta metoda nici nu o mai ataca asa de tare, si dupa un mic ritual cam trec la imbratisari si fac icre. La sfarsit masculul alearga femela si aceasta se ascunde pe la mop. Cand femela a terminat de icrat si este alergata de mascul o scot si o pun inapoi in pet. Nu bag aer deloc in acvariul de reproducere si nici filtru (apa este complet linistita) si asa ramane pana puii trec la inotul liber (inoata ordonat pe orizontala nu cad ca parasutele pe fundul acvariului). Cand puii trec la inotul liber scot si masculul. Atunci introduc un furtun de aerisire fara piatra si care scoate cam 2 bule pe secunda.
Nu hranesc masculul pana nu il scot din acvariu. Daca ai artemia foarte proaspat eclozata poti sa bagi in cantitate mica la inceput si cei mai rasariti o sa manance si o sa vezi burtici portocalii. Nu iti fa iluzii ca o sa traiasca toti puii dar un procent foarte mare va reusii sa treaca de primele doua saptamani. Ca sanitari folosesc doi melci din aia maro mici (mult blamati de alti acvaristi) care ii extermin la sfarsit (cand mut puii in alt acvariu) prin curatirea minutioasa a acvariului.
Eu scriu din experienta proprie asa ca nu pot sa te sfatuiesc mai mult. Tu trebuie sa incerci si sa nu descurajezi. Daca stii si un pic de engleza gasesti destule informatii si pe net despre betta si poti incerca inmultirea si in alte conditii. (de ex: http://bettysplendens.com/articles/page.imp?articleid=723)

Chriss-T
13-05-2009, 20:24
O sa mai incerc...toti bettani mei sunt luati de pui,deci nici femelele nici masculi nu au mai trecut prin asta.O sa mai incerc peste 1sapt...ca nici acu nu au iesit puii si o sa scot si masculu si o sa-i stric si cuibu(CU PARERE DE RAU ca saracu a muncit 3zile la el,a avut grija de el,nu a mancat :cry: uofff...)Tot asa faceam si eu cu bidonu,il bagat in acvariu de depus...acu sa vedem ce o iesi data viitoare.Bafta baieti.

P.S. Mersi mult smot pt sfaturi si efortu depus:D respectele mele:D

Chriss-T
13-05-2009, 22:28
GATA acu stiu ce s-a intamplat.Acu 10min mi-a venit boala si m-am dus si am ridicat bucatica de plastic(am taiat o farfurie de unica folosinta si am pus o bucatica la suprafata) si cand vad...nimic,nici o icra,nici 1pui,NIMIC nu-mi venea sa cred,ca mai acu 3zile,erau pe putin 100de icre pe jos si la cateva sec,zaresc un pui mic de tot pe foaia de plastic,ma uit la el :blackeye eram asa bucuros(nu pt ca ii mancase masculu pe toti,pt ca am vazut pt prima oara un pui de betta si am vazut ca totul mersase NORMAL)si ce-mi vine mie in cap(hai ba sa pun inapoi foicica ca poate are asta grija de pui pana incepe sa inoate singurel)... :evil: cand bag puiu in apa,masculu il ia repede-n gura si-l mananca...chiar m-am uitat vro 5min dupa el,sa vad daca-l duce la cuib sau ceva,dar nimic,el se ducea si se infoia la femele,dar puiu tot nu l-a mai scos.DECI VERDICT...MASCULU A PAPAT PUI :cry:
Voi ce ziceti?

P.S. Voi ce spunei?sa mai incerc tot cu asta?sau cu altu?EU zic ca o fii ceva normal,pt ca masculu e tanar si a fost pt prima oara si cred ca dasta a mancat pui,acu nu stiu ce sa zic. :cry:

smot
14-05-2009, 10:09
Este posibil sa il fi deranjat ceva (apa, alti pesti prin sticla acvariului compartimentat). Daca ai un acvariu liber de vre-o 20l incearca sa il pui doar pe el si femela dorita in el fara alti pesti in jur.
Mai incearca deoarece masculul este frumos si e pacat sa nu ai pui de la el.

Chriss-T
14-05-2009, 16:07
Am un alt acvariu de 20L...dar nu mai am alt incalzitor:D o sa incerc sa-i mai bag la depus,pt ca masculu e o splendoare si merita.ms mult de sfat

Chriss-T
20-05-2009, 22:50
Acu 2zile am pus iar la depus(femela care a mai depus si cu oHM de acu 1-2sapt),dar de data asta cu alt mascul.Toate bune si frumoase,azi m-am uitat in acvariu si am vazut muulti pui care se mai miscau pe-acolo pe sus bucatica de plastic(pusa de mine sa ajut masculu la cuib).Acu e treaba grea...In acvariu unde au depus,am niste plante si s-au stricat de la caldura(s-au depus pe fundu acvariului),cand pot sa aspir acvariu de impuritati?(melci nu am).Pui cu ce sa-i hranesc la inceput?ca de nu am vazut la pareri de nu mai stiu de mine.
1 - artenia proaspat eclozate
2 - microviermi
3 - "zeama de cartof" lasi un cartof in apa 2zile si apoi tragi cu siringa din apa aceea si dai la pui(am auzit de la cineva care acu are 60de pui de betta de 3luni si el cica a incercat)
4 - ou bine fiert(eu m-am gandit sa-l fierb calumea de tot si apoi sa-l dau pe razatoare si prafu ala sa-l amestec cu spirulina,sa pun amestecul la uscat si sa le dau de 4ori pe zii)
DAR...nu stiu care e buna :-?? pt puisori mei(am tot ce am enumerat mai sus,deci vreau sa vad ce e cel mai bun).Va rog,chiar vreau sa-mi iasa calumea ponta asta.Va multumesc :bounce

smot
20-05-2009, 23:07
Stai asa ca pana la urma ai reusit. Puii eu ii hranesc cu artemia proaspat eclozata deoarece nu am microviermi.
Plantele alea care s-au topit sunt casa buna pentru ceva parameci care sa constituie prima masa pentru puisori. Parerea mea este sa scoti ce poti din plante fara sa aspiri. Eu nu schimb apa la pesti pentru doua saptamani eventual o completez incet incet la picatura deoarece nivelul apei este destul de scazut de la conditiile de imperechere (nivelul apei 10-15 cm)

Chriss-T
20-05-2009, 23:22
Stai asa ca pana la urma ai reusit. Puii eu ii hranesc cu artemia proaspat eclozata deoarece nu am microviermi.
Plantele alea care s-au topit sunt casa buna pentru ceva parameci care sa constituie prima masa pentru puisori. Parerea mea este sa scoti ce poti din plante fara sa aspiri. Eu nu schimb apa la pesti pentru doua saptamani eventual o completez incet incet la picatura deoarece nivelul apei este destul de scazut de la conditiile de imperechere (nivelul apei 10-15 cm)

am inteles...pai tu zici artemia,dar am auzit de la lati ca e prea mare :evil: nu stiu ce sa fac.Tu cat ai avut mortalitatea in acvariu?cati pui mai ai?merge pe artemia?mersi mult

snakefishmike
20-05-2009, 23:26
Cred ca ar trebui sa vezi problema din alta perspectiva . Nu mortalitatea ar trebui sa te ingrijoreze ci mentinerea in viata a celor mai puternice exemplare .
Personal as merge pe artemia , dar aici se pune o alta problema . Crezi ca esti in stare sa faci cite o cultura la fiecare 2-3 zile ?

Chriss-T
20-05-2009, 23:33
Cred ca ar trebui sa vezi problema din alta perspectiva . Nu mortalitatea ar trebui sa te ingrijoreze ci mentinerea in viata a celor mai puternice exemplare .
Personal as merge pe artemia , dar aici se pune o alta problema . Crezi ca esti in stare sa faci cite o cultura la fiecare 2-3 zile ?

am 2 plicuri mari de artenia...au pe putin 30g.Daca ar fii sa-mi ajunga pana in stagiul ala,sa le dau mancare,as fii in stare :D deoarece m-am chinuit mult cu ei si tocmai acu cand reusesc s-o dau in bara? o sa am grija...

alecsdls
20-05-2009, 23:50
iti ajung o vesnicie plicurile alea de 30 de grame....daca au atat cat zici tu.....
in sfarsit ai reusit....bravo.felicitari....acum e acum...tine-ne la curent cu evolutia lor!

Chriss-T
21-05-2009, 16:13
Azi deja au inceput sa fuga din cuib vro 4-5-6pui :lol: masculu nu mai fuge dupa ei,doar face 2-3bule si le da drumu in cuib,atat.pui sunt prin tot acvariu pe la suprafata.nu inoata orizontal,adica eu nu am vazut...doar "taznesc" asa de nebuni odata in sus si gata.Cat mai las masculu?mancarica de cand sa incep sa le dau?eu zic ca maine ar fii perfect sa scot si masculu si sa incep si alimentatia.

snakefishmike
21-05-2009, 21:05
Unii prefera sa scoata masculul dupa 3-4 zile . Eu personal il las 2-3 saptamini fara nicio problema . hranirea puietului o poti incepe cam in a treia zi de viata , atunci cind marea majoritate inoata orizontal .

Chriss-T
21-05-2009, 22:53
Unii prefera sa scoata masculul dupa 3-4 zile . Eu personal il las 2-3 saptamini fara nicio problema . hranirea puietului o poti incepe cam in a treia zi de viata , atunci cind marea majoritate inoata orizontal .

pai daca mai tin masculu?nu trebuie sa-l hranesc si pe el?lui ii pot da microviermi(dar ma gand ca apoi papa puii de betta)...o ii rau?daca il tin?o sa inceapa sa-i "devoreze"?ma gand sa scot masculu ca mai am o femela care trebuie sa depuna si ma gand sa bag masculu iar la depus(dupa cate zile as putea sa-l bag :?: desigur,dupa ce-l hranesc calumea,ca a cam dus lipsa :P ).mersi mult