PDA

View Full Version : guramii



dumanii
04-05-2009, 15:41
Am 2 guramii si unul e putin mai mare decit celalalt dupa dimensiuni ii tin intrun acvariu de 100L unde mai am vreo 10 pestisori mai mici.
Ambii sunt masculi si cel mare mi-l ciupeste tot timpul pe ala mic, la coada nu mai are solzi deja, ce sa le fac cum sai linistesc ca sa traiasca in liniste si pace. Daca le aduc o femela o sa se linisteasca sau o sa fac mai rau?

Nicolae Paun
04-05-2009, 16:00
Te rog sa nu mai folosesti limbaj de mirc/chat/mess si chiar mi-ar placea daca ai edita.

dumanii
04-05-2009, 16:33
bine dar ce legatura are limbajul cu guramii mei?

Nicolae Paun
04-05-2009, 16:35
Are legatura cu punctul 2c litera "f din regulamentul acestui forum si ca sa te lamuresc 100%, citez:

"f) Nu este permisa, sub nici o forma, folosirea unui limbaj tip "IRC" (daka, ca, lol etc.) si nici a scrierii cu sh, tz, ca, etc. Dorim sa punem accent pe calitatea mesajului (atat din punct de vedere al continutului cat si ca mod corect de redactare in limba romana) si nu pe "cantitatea" sa. Incercati sa folositi regulile de ortografie, semnele de punctuatie si o exprimare cat mai clara. Postarea repetata, fara respectarea acestor reguli, duce la primirea unui avertisment, stergerea mesajelor si chiar banarea userului. "

Sper ca am fost destul de clar.

creator
04-05-2009, 17:23
Eu am colisa veri cu gourami si din experienta iti pot spune ca sunt jucausi si nu sunt agresivi. In cazul tau nu cred ca mai e vorba despre joaca ci despre marcarea teritoriala. Ca sa ii linistesti atunci scoate-l pe cel mic urgent din acvariu si pune-l intr-un alt acvariu.

dumanii
04-05-2009, 18:17
Ideea ar fi sal skimb pe o femela, cred ca e cel mai bun variant.

Alt_Razvan
04-05-2009, 19:22
Ideal este sa iti schimbi si atitudinea. Ai fost rugat sa folosesti o scriere corecta gramatical fara aberatii de chat. Citeste bine regulamentul ca sa intelegi de ce ai primit si avertisment.
Treci si pe la sectiunea introducere ca sa intelegem si noi cu cine vorbim.
Topicul se inchide aici.

O zi buna.