PDA

View Full Version : Sfaturi si sugestii



Al_koholic
10-01-2007, 09:18
De doua saptamani am inebunit cautand pe net o firma sau o persoana care sa-mi construiasca un acvariu + suport + capac si din pacate nu am gasit ceea ce doream.
Acvariul pe care-l vreau trebuie sa aiba un design frumos lipit cu silicon negru ( den Braven ) din sticla float de 10 cu fund dublu 10 + 12 mm. Capacul trebuie sa fie din plastic cu 4 tuburi de 30 w + un tub de 20 w cu trei intrerupatoare, cu posibilitatea de a atasa reflectoare de la Juwel si sa ascunda nivelul apei si sa aiba nisa de acces in acvariu ( nisa pe care vreau s-o folosesc la vara pentru a atasa pe ea un suport cu doua coolere ) iar suportul il vreau din pal negru in care sa incapa un filtru tetraex 1200 si eventual instalatia de co2.
Acum....toti cu care am vorbit mi-au spus ca se face dar nu in totalitate cum il vreau eu mai ales capacul.

Va rog daca cunoasteti vreo firma sau pe "cineva" serios care sa-mi realizeze asa ceva sa-mi spuneti si mie si eventual detalii despre contact sau linkuri.

Am un buget de 30-35 milioane.

viviparu'
10-01-2007, 10:04
Ce dimensiuni vrei sa aiba acvariul?

Am pe cineva care are un acvariu de vanzare. Are cam tot ce vrei tu si este acvariu de pus undeva in centrul camerei. Lateralele mici nu sunt patrate ci semirotunde. Din pacate nu i-am facut poze.

Dimensiuni aproximative: 140L*40l*50H, capac cu 3 sau patru neoane, cu intrerupatoare, etc. E de firma, nu home-made.

Ultimul pret pe care-l vrea omul este 28 mil. asa ca-ti ramane si de canistra, etc.

Al_koholic
10-01-2007, 10:14
Dimensiuni 120*40*50...asta vreau iar suportul maxim 70 cm inaltime.

viviparu' multumesc pentru raspuns dar nu mai vreau acvarii de firma...am avut 5 modele diferite si toate au fost nesatisfacatoare pentru mine

lupul-sur
10-01-2007, 18:53
:D Ti-am facut odata o propunere. A doua oara nu o mai fac! :)

Al_koholic
12-01-2007, 20:29
Nu am uitat propunerea ta insa era conditionata de comanda sticlei la delta sau swiss glass si cum ambele firme mi-au refuzat comanda pe motiv ca e prea mica m-am vazut in situatia de a-mi comanda un acvariu gata facut.

Ti-am promis o planta ( tot nu am aflat cum se numeste :roll: ) si trebuie sa-ti fac o vizita sa o aduc ;)

Ro_land
12-01-2007, 21:46
Domnule, pai vrei acvariul, capacul si standul la 30mil? Cam mult!
Uite, eu am un acvariu de 100x40x50 cu sticla de 8mm. Bine, aici o sa difere putin preturile din cauza ca la tine va fi nevoie de sticla de 10.
Si preturile mele au fost asa:
- acvariul facut de cineva la 270RON cu sticla de 8mm
- standul facut de altcineva (atelier mobila) din PAL la 290RON
- capacul este de firma (Hagen LightGlo) la 80euro deci cam 260RON din fabrica cutuburi 2x30W. Am mai adaugat DIY inca doua tuburi si am ajuns la 4x30W! Exista de la Hagen si capace de lungimea 120x40 cu tuburi de 40W, deci mai lungi. Cred ca astea ar fi mai potrivite pentru dimensiunile dorite de tine.

Inseamna ca la bugetul specificat ar trebuie sa intre cam tot echipamentul.

Al_koholic
12-01-2007, 21:57
Domnule, pai vrei acvariul, capacul si standul la 30mil? Cam mult!
.
Eu nu am spus ca vreau sa coste atat :lol: Iar sticla neaparat o vreau de 10 caci de...sunt mai impiedicat de felul meu si iar ma trezesc cu mana prin sticla :mrgreen:

Am primit o oferta pe mail la 11 milioane totul cu deosebirea ca nu are sticla de 12 pentru fundul dublu iar siliconul este bison

Al_koholic
15-01-2007, 18:59
Ca tot ziceam mai sus ca sunt impiedicat...azi mi-am fracturat mana stanga si mi-au pus uratii aia de doctori un ditamai ghipsul :mrgreen:

Chiar nu apare nimeni cu vreo oferta? :cry:

ciclid
15-01-2007, 21:06
Salutare alcoolicilor!Eu in locul tau as face totul din sticla inclusiv suportul,iar reflectorizantul din oglinda.Da-mi un tel.poa'dam pe gat ceva...

lupul-sur
15-01-2007, 21:31
Este antialcoolic convins. Si pe mine m-a pacalit :)