PDA

View Full Version : caras supraponderat sau boala a vezicii inotatoare?

blu_claw
10-01-2007, 09:43
salut...am si eu o problema cu un caras auriu......are cam 4 cm si pana acum era destul de vioi...si acum....nu ca nu ar fi vioi, numai ca nu se mai poate ridica de pe fundul acvariului....il vad cum se zbate sa se ridice, dar nu poate...e posibil sa aibe probleme la vezica inotatoare? astept un raspuns cu o solutie sau la ce sa ma astept. multumesc mult.
P.S. La multi ani tuturor acvaristilor!

catalinsapasu
10-01-2007, 18:13
amanunte pls. cat de mare e acvariul, la ce temperatura il tii, cu ce pesti si mai les ce ii dai sa manance?

blu_claw
10-01-2007, 19:19
e un bazin de 100l efectivi populat cu 6 Cyprinidae (carassius auratus) si doar unul are problema asta. el e foarte vioi asa...dar nu se poate ridica de pe substrat....si se vede ca are pofta de mancare ca se agita si fuge dupa ea pe jos, pe unde poate si el. Hrana am niste granule de la sera pentru carasi.

blu_claw
10-01-2007, 22:45
Nu vreau sa par ca fabulez....daaaar....eu ca substrat am niste pietris de rau; exista posibilitatea ca (scuze cacofonia) carasul meu sa fi ingurgitat niscaiva pietricele?...oricum eu tot astept un raspuns...nu vreau sa se ajunga la deces...

catalinsapasu
11-01-2007, 17:23
E posibil sa aiba ceva paraziti intestinali. Stai linistit, nu a inghitit pietricele. Cauta informatii despre bolile pestilor de acvariu pe google, si vezi cum se trateaza. Stiu ca cei de la Sera au tratament specific pentru mai diferite tipuri de paraziti interni.

verso
02-02-2007, 17:25
Mai degraba vezi ce le dai de mancare. Mai mult ca sigur are ceva la vezica inotatoare. Da-le mazare. Daca nu functioneaza atunci fa-le un tratament pentru viermi. Dar viermii sunt mai rari... Incearca cu mazare. Daca nu merge,....posteaza si iti mai zic eu cate ceva. Si da-i mai repede mazare. Eu am un caras care il tin singur deoarece nu am observat la timp ca are probleme si acum nu se mai ridica de pe jos. Ma chinui cu el dar nu doresc sa il omor.