PDA

View Full Version : Inmultire Betta - Ajutor



raz7035
27-04-2009, 15:27
Salut prieteni,
Am o mica problema cu bettanii mei, in sensul ca " ea " este pregatita de depunere ( burtica mare, dungi albe verticale) dar " el" nici gand sa vrea sa construiasca cuib sau sa vrea sa se apropie de ea. Dimpotriva o fugareste prin tot acvariu. Aveti vreo idee care poate sa fie cauza?

Chriss-T
27-04-2009, 15:55
Ai pregatit totu' ca la carte?cu nivelul de apa de 10-15cm,incalzitor,plante sa ajuti masculu sa faca cuibu,plante pentru femela sa se piteasca de la "fugarit"(nu se bat RAU :lol: asta e dansu lor,se alearga,se musca,etc).baga intr-un acvariu masculu primu sa se acomodeze mai bine cu acvariu(multi spun ca femela prima,dar eu zic ca masculu[parerea mea])in aceelasi acvariu,pui femela intr-un fund de bidon/fatatoare daia de plastic sau desparti acvariu in 2 cu 1 geam,ce vrei,dar masculu sa poata vedea femela din toate unghiurile.Cand termina masculu de facut cuibu,dai drumu la femela si astepti.Cred ca am spus-o cat mai simplu :grin: bafta la depus si apa limpede.

raz7035
27-04-2009, 16:05
Ai pregatit totu' ca la carte?cu nivelul de apa de 10-15cm,incalzitor,plante sa ajuti masculu sa faca cuibu,plante pentru femela sa se piteasca de la "fugarit"(nu se bat RAU :lol: asta e dansu lor,se alearga,se musca,etc).baga intr-un acvariu masculu primu sa se acomodeze mai bine cu acvariu(multi spun ca femela prima,dar eu zic ca masculu[parerea mea])in aceelasi acvariu,pui femela intr-un fund de bidon/fatatoare daia de plastic sau desparti acvariu in 2 cu 1 geam,ce vrei,dar masculu sa poata vedea femela din toate unghiurile.Cand termina masculu de facut cuibu,dai drumu la femela si astepti.Cred ca am spus-o cat mai simplu :grin: bafta la depus si apa limpede.

multumesc pentru raspunsul rapid...

Da, eu zic ca totul este ca la carte...in sensul ca inaltimea de apa e aprox 15 cm, temperatura e 29 de grade, are plante...dar nu sunt despartiti....

voi incerca si sa-i despart cu ceva transparent sa vad daca nu ii place mai mult lui....

Chriss-T
27-04-2009, 22:44
Daca ii lasi de la inceput impreuna,masculu nu mai se ocupa de cuib si mai mult de femela,o alearga,o bate,etc.Trebuie decat sa o pui in ceva sa o vada dar sa nu o "atinga" :lol: sa se excite si sa faca cuibu mai repede...si apoi ii dai drumu si gata:D.bafta

raz7035
30-04-2009, 13:29
multumesc pentru raspuns....se pare ca bettanii mei se misca mai incet decat altii...dar se misca, asa ca azi s-au hotarat sa depuna.

se poate inchide