PDA

View Full Version : Neoni la piranha?



Sorin
09-01-2007, 15:27
Am citit pe undeva ca ar merge un banc de neoni in acvariul de piranha. Cica nu vor sa se murdareasca pe dinti pentru 3 oscioare si 2 firisoare de carne... Dar parca imi vine greu sa cred. Ar arata grozav totusi niste neoni in acvariu. Traiesc la aceleasi temperaturi si pH, iar piranha sunt tot characidae.
Mai trebuie specificat ca vorbim aici de Red Belly (Pygocentrus Nattereri) care este o specie mai putin agresiva (comparativ cu cei negri - Serrasalmus Rhombeus). Micutzii au cam 15-16cm, deci nu-s tocmai apropiati de dimensiunile neonilor.
Deci, a incercat cineva aceasta combinatie? ;new36

Watermark
09-01-2007, 17:22
Un amic suparat dupa vreo 3 ani de crescut piranha:
"nu-i vrei tu? ca m-am saturat de ei.(5 la nr)"
daca as fi acceptat ti i-as fi donat tie probabil.
nu stiu daca se merita sa tii piranha in acvariu. nu ti-au spart nici un incalzitor,termometru?n-au daramat inca acvariul? :grin:
din cate stiu mananca orice- nu doar carne - si daca mancarea comerciala de pesti nu le sta in gat oare de ce nishte pesti asa de frumosi nu le-ar capta atentia?
zi si eu...

master_alexut
09-01-2007, 18:02
eu cred ca o sa-i soarba din priviri...mi-au mancat mie niste neoni micuti ma rog adolescenti au alergsat dupa ei scalarii carasii si ce mai aveam eu in acvariu atunic cred ca ii atragea culoarea....pana sa intervin eu erau toti mancati...asa ca... nu le pot ura decat pofta buna domnilor pirahnia. :mrgreen:

master_alexut
09-01-2007, 18:03
dar ai putea sa incerci totusi sa ne zici si noua...

Sorin
09-01-2007, 19:10
nu stiu daca se merita sa tii piranha in acvariu. nu ti-au spart nici un incalzitor,termometru?n-au daramat inca acvariul? :grin:
Eu ii cresc de 2 ani si pot sa spun ca merita la fel ca orice alti pesti exotici. Mai am si un acvariu de carasi, ii iubesc pe toti la fel de mult. Depinde ce urmaresti, daca vrei pesti frumos colorati, atunci nu merita. Trebuie sa ai rabdare cu ei si te vor rasplati. Dupa ceva timp am reusit sa ma inteleg cu ei chiar si atunci cand le aspir substratul. Daca ii respecti te respecta si ei 8)

Referitor la devastatul acvariului: ei isi exprima sentimentul de furie prin miscari bruste. Daca tu faci miscari bruste cand umbli prin acvariu sau uneori si cand te afli langa acvariu, iti raspund cu aceeasi moneda, ii infurii. Totusi sunt mai mult niste pesti fricosi decat nervosi, starea de nervozitate se transforma repede in frica si se cuibaresc toti dupa o planta ceva, trebuie sa ai rabdare, sa-i iei mai incetisor.

din cate stiu mananca orice- nu doar carne - si daca mancarea comerciala de pesti nu le sta in gat oare de ce nishte pesti asa de frumosi nu le-ar capta atentia?
zi si eu...
Ehe... aici e buba, dar trebuie sa recunosc, nu prea ii pasioneaza bucatelele mici de peste care cad pe jos, deci exista o probabilitate...



mi-au mancat mie niste neoni micuti ma rog adolescenti au alergsat dupa ei scalarii carasii si ce mai aveam eu in acvariu atunic cred ca ii atragea culoarea....

Am vazut destule acvarii de scalari cu neoni inauntru, probabil depinde de spatiul din acvariu, de obisnuinta, etc...
Cu carasii e alta problema: ii mananca din greseala! :) Nu-i fugaresc, dar carasul incearca orice sa vada daca-i de mancare, pana si degetul tau cand umbli prin acvariu. Noroc ca n-au dinti, ca ar fi cei mai feroce... :mrgreen:

dipnoi
09-01-2007, 20:10
am vazut acvarii cu piranha, Serrasalmus (Pygocentrus) nattereri si neoni, laolalta.
eu am un acvariu mai mare, cu pacu (Piaractus brachipomus), oscar si oscar albinos, severum si piranha, laolalta, in aceasta ordine a popularii; prin urmare, piranha a fost adaugat la urma, intr-un bazin nu cu multe refugii si ascunzisuri.
grupul initial (de piranha) a trebuit micsorat la 4 exemplare, dupa 3 zile de la "lansare", pt ca aparusera semne de agresiune ("ciupituri" ale inotatoarelor celorlalte specii) iar incepind din acel moment, nici o problema nu a mai fost: ratii alimentare echilibrate, virste potrivite ale indivizilor din celelalte specii, cred ca si ponderea indivizilor din fiecare grup, spatiu suficient si vigoarea animalelor le ajuta se coabiteze.

Sorin
10-01-2007, 18:29
Surprinzator, am pus 2 neoni si dupa o zi inca sunt acolo. Piranha nu par interesati. La cat de iuti sunt neonii in miscari, le dau sanse mari. Ma asteptam sa dispara in primele 30 de secunde ;new43

Sorin
10-01-2007, 23:45
Rezultatul testului:
NEGATIV

Descriere:
Piranha au disparut complet. Neonii au pus stapanire pe acvariu. :roll:

Concluzie:
NU INCERCATI NEONI IN ACVARIU DE PIRANHA!!!

Cred ca i-au vanat mai mult de plictiseala, altfel nu-mi explic de ce si-au ales un moment total aleator...

Burn_x1
11-01-2007, 13:07
Neonii au pus stapanire pe acvariu

Cred ca i-au vanat mai mult de plictiseala, altfel nu-mi explic de ce si-au ales un moment total aleator
Nu cumva e invers? ca nu inteleg cum neonii sa vaneze pirana?

Sorin
11-01-2007, 14:12
Era o gluma. Credeam ca este evident faptul ca neonii nu mai sunt...

Sorin
11-01-2007, 20:02
Hey, am gasit neonii!!!
Sunt amandoi. Au stat bestiile ascunse de nici eu nu-i mai vedeam.
Va mai zic peste o saptamana cum sta treaba...

Nemo
11-01-2007, 22:26
Salut Sorin !

Eu zic ca problema va veni atunci cand vei introduce mai multi neoni si vor forma un banc.Piranha,pesti de banc ca si neonii nu vor accepta prezenta altei "bande" in bazin,inafara de a lor.Evident,lupta e inevitabila in cazul asta si cred ca stim cu totii cine o sa castige. Spuneai ca dragii nostrii piranha nu au de gand sa manance un neon care este asa de micut ,din motiv de "igiena a cavitatii bucale" :mrgreen: (glumesc)dar gandeste-te la vreo zece odata ,ar fi ceva .oricum in fine ...om trai s-om vedea...
Profit de topic( daca mi se permite) sa-l intreb ceva pe Sorin ;new49
Voiam sa te intreb : Cam cat costa piranha(ca eu as renunta la discusi pentru piranha >:-D )
*de cat spatiu au nevoie ?
*temperatura
*la ce dimensiuni ii gasesti in comert si cam la ce dimensiuni

As mai avea intrebari da nu te mai innebunesc (daca ma incadrez in cerinte iti voi mai cere informatii daca vei fi dispus sa-mi oferi)

Toate bune !!!

oviliv79
11-01-2007, 22:57
Neonii au pus stapanire pe acvariu

Cred ca i-au vanat mai mult de plictiseala, altfel nu-mi explic de ce si-au ales un moment total aleator
Nu cumva e invers? ca nu inteleg cum neonii sa vaneze pirana? :lol: :lol: hai ca asta e tareee....

Sorin
12-01-2007, 01:34
Evident,lupta e inevitabila in cazul asta si cred ca stim cu totii cine o sa castige.
De lupta intre bancuri nici vorba :) , indivizii sunt niste "balene" pe langa neoni.


*de cat spatiu au nevoie ?
*temperatura
*la ce dimensiuni ii gasesti in comert si cam la ce dimensiuni

Tocmai incepusem ieri sa strang date pentru un articol despre piranha, dar tot cautand pe piranha-fury.com am dat de un articol super despre tratarea bolilor cu sare de bucatarie, pe care l-am postat chiar azi si pe forumul nostru. Asta cu piranha o sa-l termin in cateva zile si o sa gasesti acolo cam tot ce te intereseaza probabil.

Eu am luat cu 6RON bucata acum 2 ani, la 3cm (probabil nu aveau mai mult de o luna-doua). Cei mari sunt destul de scumpi (peste 100RON). In general la noi nu prea gasesti decat Red Belly Piranha (Pygocentrus nattereri). Multi vand Pacu sub numele de Piranha, sa nu iei plasa, ii poti diferentia dupa forma gurii. Daca dai de Black Piranha (Serrasalmus rhombeus), ai grija ca necesita de 4 ori mai mult spatiu decat Red Belly.
Despre spatiu, temperatura, pH vezi aici (http://www.piranha-fury.com/information/profile.php?cat=p&id=2) si aici (http://www.piranha-fury.com/faq/faq.php?answer=0&cat_name=Tank%20and%20Equipment%20Questions&category_id=4).



Later edit:
A trecut asadar o saptamana. Pe unul din neoni il vad in fiecare zi, dar pe amandoi impreuna nu i-am mai vazut demult. E posibil sa fi murit. Poate din cauze de neadaptare la mediu sau poate a fost mancat. Este o dovada clara ca se pot tine neoni cu Piranha, dar nu stiu cat de fericiti sunt. Oricum ar fi trebuit sa fie minim 6 ca sa fie in largul lor.

eddie <synspilum>
29-03-2007, 17:45
Am incercat eu sa tin piranhia cu neou si am avut intrun acvariu de 200 de l 30 de neoni simpli si 20 rosi si 10 negri cu 4 buc. de naterreri (piranhia) si sau inteles super bine piranhia la dimensiunea de 15 cm nu prea baga el in seama pe neon de 2,5 cm :mrgreen: mai mult se jucau ei de capu lor pe acolo.
Concluzie eu zic ca se pot tine lejer cu piranhia