PDA

View Full Version : butelie CO2 - din aluminiu sau din otel ?



ulyse
08-01-2007, 18:37
ma intereseaza ceva date referitor la buteliile de CO2 din aluminiu:
- sunt destul de sigure?
- la ce presiune se incarca?
- unde se pot incarca in Bucuresti si cat costa?
- se incarca numai cu gaz lichefiat?
- se verifica in aceleasi conditii a cele din otel? la ce perioada?
- se mai fabrica undeva in Romania?
- cat de bune sunt in comparatie cu cele din otel?
- ce pret au comparativ cu cele din otel?

... si ... are cineva butelie de CO2 din aluminiu la acvariu?

lupul-sur
08-01-2007, 20:36
Se gasesc si din aluminiu si din otel. La legatura mea costa 350 lei cu reductor cu tot. Sunt stantate pana in 2010 sau 2011. Sunt sigure. Nu au cum sa fie lichefiate: necesita temperaturi foarte mici.
Se fabrica la Buzau.
Daca dai search o sa gasesti cateva informatii interesante.

ulyse
08-01-2007, 21:08
Se gasesc si din aluminiu si din otel. La legatura mea costa 350 lei cu reductor cu tot. Sunt stantate pana in 2010 sau 2011. Sunt sigure. Nu au cum sa fie lichefiate: necesita temperaturi foarte mici.
Se fabrica la Buzau.
Daca dai search o sa gasesti cateva informatii interesante.

350 lei ... de care? cati litri?

gazul din butelie este lichefiat (lichid) la temperatura camerei datorita presiunii ;) ; asa se incarca industrial buteliile de CO2

lupul-sur
08-01-2007, 21:11
Faci pariu? De 7 litri! Nu poate tine o butelie obisnuita presiunea necesara pentru a se lichefia. Astea vin la 50-60 bari.

ulyse
08-01-2007, 21:26
Faci pariu? De 7 litri! Nu poate tine o butelie obisnuita presiunea necesara pentru a se lichefia. Astea vin la 50-60 bari.

din cate am citit pe pagina de la TehnicGaz, buteliile lor sunt incarcate la 250 bari indiferent de marime, am si vorbit cu ei si incarca numai cu gaz lichefiat, 50 lei incarcatul unei butelii de 4 litri

Ro_land
08-01-2007, 21:31
Eu stiu ca e gaz lichefiat, altfel cum explicati presiunea constanta din butelie in jur de 50-60 bari pana la golirea tubului? De ce nu creste oare presiunea peste aceste valori? Pentru ca la aceste valori gazul se lichefiaza. Cand butelia e pe cale sa se goleasca, presiunea scade brusc si in cateva zile nu mai ai nimic in ea...
Presiunea specificata la TehnicGaz, de 250 bari este presiunea la care rezista buteliile respective. Nu se ajunge la astfel de presiuni la utilizare/incarcare normala. Cel putin astea sunt concluziile pe care le-am tras in urma cu jumate de an cand m-a interesat si pe mine subiectul.

razvan
08-01-2007, 21:50
daca iti spune si al 3-lea om ca co2-ul e lichid, in tuburi, crezi ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ponteaza-ma ca "al 3-lea " ;)

Paul_L
08-01-2007, 23:06
Sigur e lichid. Pina si in buteliile mici de CO2 de la armele cu gaz comprimat e lichid. Nu este eficienta pastrarea gazelor in butelie decit in forma lichefiata.

lupul-sur
08-01-2007, 23:09
Nu cred. Am lucrat la fabrica de bere si stiu cum arata co2 lichid. Poate sunt pintre putinii de aici care au vazut si zapada carbonica. Din considerente tehnice consider ca nu se poate imbutelia co2 complet lichid in buteliile obisnuite. Amintesc ca co2 are temperatura de firbere de 30 grade celsius. Daca vara o butelie este lasata la soare ea ajunge rapid in ea la o presiune de 300-400 bari. Nu stiu ce butelie poate rezista la asa ceva.
In buteli nu gasesti mai mult de 70 bari vara la 30-40 grade. Iarna sunt mult mai putine bari (max 40)! In butelie se gaseste CO2 si lichid si gaz. CO2 lichid nu este mai mult de 60-65% din volumul buteliei.

Paul_L
08-01-2007, 23:46
Bineinteles ca nu e plina cu lichid. Peste lichid este o punga de gaz. Respectiva punga de gaz este la presiunea de vapori a gazului respectiv. Presiunea de vapori este dependenta de temperatura si este presiunea de 50-70 atm pe care ati sesizat-o . Vaporii fiind la presiunea respectiva nu lasa lichidul sa se vaporizeze in continuare. Daca se scoate gaz din butelie , presiunea gazului scade sub presiunea de vapori si lichidul se transforma in gaz pina la atingerea presiunii de vapori cu preluare de caldura din mediul inconjurator.

Gheata carbonica este bioxid de carbon in forma solida si la presiune normala (1 atm) se mentine solida la -78 grade celsius. Apoi incepe sa sublimeze ( se transforma din solid direct in gaz). Asta inseamna ca la temperaturi mai mici de -78 grade lichidul din butelie ar ingheta si presiunea gazului de deasupra ar fi mai mica de 1 atm.

Sicmar
09-01-2007, 05:01
@Paul_L PDT_Armataz_01_37 Lectie ca de la catedra.

lupul-sur
09-01-2007, 10:03
O mica rectificare pentru "catedra" la o problema pe care nu a sesizat-o nimeni: Presiunea se masoara in bari nu in atmosfere. Ma gandeam ca poate sesizeaza cineva. :)

Paul_L
09-01-2007, 11:37
Ok! Dar cum 1 atm = 1,01325 bar ..... :P

Presiunea cred ca e marimea fizica cu cele mai multe unitati de masura acceptate : N/mp=Pascal, bar, atm, at, mmHg=torr, psi , mm coloana de apa si poate or mai fi . :grin:

Wall
09-01-2007, 13:37
Super ! desi poate parea usor of-topic, "cearta" voastra complet civilizata si bine documentata, mi-a placut foarte mult. Imi pare bine bine ca sint coleg de forum si de pasiune cu oameni deosebiti ca voi, cred ca in curind daca o tineti in ritmul asta,o sa vin si eu la una din intilnirile bucurestene sa ne cunoastem mai bine ! PDT_Armataz_01_37


editat de razvan
;) intotdeauna mi-au placut "certurile" a 2 oameni care sustin ca "albu-i alb, iar albul alb este" ;) :mrgreen:

sa faci un drum de la vilcea doar ca sa stai de vorba cu niste... unii ??? e grav, s-ar putea sa devii navetist de duminica... ;)

razvan
09-01-2007, 13:48
te incoronez REGELE CIRCOTASILOR !!!!! :supz: :supz: :prayer: PDT_Armataz_01_37

http://en.wikipedia.org/wiki/Pressure_gauge#Units
The SI unit of pressure is the pascal (abbreviation Pa). Atmospheric pressures are usually stated using its decimal multiple kilopascal (kPa), where 1 kPa is close to 1.0% of Earth's atmospheric pressure at sea level. In meteorologic reports, hPa or mbar are the commonly used units. In vacuum systems, the equivalent units torr and millimeter of mercury (mmHg) are also used, with 1 torr equaling 133.3223684 Pa above an ideal vacuum.

ca sa nu fie nici ca tine (atm), nici ca paul (bari) , NA!!!
ia cu pascali , in conformitate cu normele standardelor internationale
"ieteteee" bre, pe ce am ajuns sa ne "certam"....

revenind la butelii... tin minte, din vremuri de mult apuse, si de pe alte meleaguri, o relatare a unui coleg, ce descria faptul ca unei cunostinte i-a BUBUIT o butelie de co2, din aluminiu... si mai ales fabricata de o firma RECUNOSCUTA A FI DE RENUME...
DE CE?????
pentru ca respectiva era dotata cu o "supapa de siguranta, practic o tablita tarata sa reziste la o anumita presiune. berbecul a schimbat-o cu o bucata de tabla ordinara.. sau orice alt material care-i asigura etanseitate si rezistenta, iar ceilalti berbeci de la centrul de umplere, au bagat presiune, la greu..




atentie am tot auzit pe aici vorbindu-se de diferiti recipienti de stocare a bioxidului de carbon...recent, personal am cochetat cu ideea utilizarii unui recipient de FREON (dispensabil) de vre-o 7-10 l , dupa ce m-am documentat cu privire la presiunile de lucru si de siguranta ... arata bine si ar fi fost util.. DAR SUNT VIETI IN JOC SI NU MERITA RISCUL !!!!!!

PAREREA MEA..
LUATI O BUTELIE CA LUMEA, aici nu merge cu cirpacisme, adaptati un reductor care sa fie MUSAI pentru bioxid de carbon... restul merge si cu cirpaceli, deoarece e pe "joasa presiune" ..

lupul-sur
09-01-2007, 13:56
Deci si mie mi-au placut divergentele, sunt putin in tema cu gazele si buteliile mai ales ca una din meseriile mele de baza este sudura. Si am avut noroc sa fac o scoala cand inca nu ti se punea electrodul in mana si caseta cu manele in alta. Deci Avertismentul Lui Razvan luati-l cat mai in serios. Din cate ati observat eu am postat ceva despre evolutia presiunii co2 in butelie la temperatura. Nu folositi reductoare si butelii neomologate: co2 are un puternic efect coroziv si cred ca sanatatea noastra este mai importanta fata de cativa zeci de lei. Nu uitati : de moarte se moare o singura data: ochii , mainile si picioarele pirdute le regreti toata viatza.
Nu va speriati ca ar fi periculos cu butetii in casa, este la fel de periculos, poate chiar si mult mai putin, decat o butelie de gaz lichefiat.
Insa respectati cu atentie normele de siguranta.

ulyse
09-01-2007, 18:07
... si pana la urma, are cineva butelie din aluminiu pentru CO2 ?

si ca tot s-a vorbit pe undeva pe-aici de coroziunea generata de CO2, buteliile din aluminiu rezista cumva mai mult timp decat cele din otel? ... si perioada de valabilitate este mai mare (la cele din aluminiu)?

unde sunt in Bucuresti statii de incarcare a buteliilor cu CO2?

Sicmar
09-01-2007, 19:31
Una din buteliile pe care le folosesc este din aluminiu, din cele pentru dozatoarele de bere, si este garantata pana in 08.02.2012. Daca n-ar fi buna n-ar garanta-o nimeni atata timp.

Daca este folosita necorespunzator, indiferent din ce-ar fi facuta, butelia este periculoasa dar in cazul folosirii necorespunzatoare este mult mai periculos cutitul de taiat paine.

Evident, asa cum sublinia pana si fostul 'carpaci sef', la butelii si reductoare nu se admit carpaceli. Dupa reductor, unde presiunea este mica, fantezia si inventivitatea pot deborda.

Pentru incarcare, printre alte posibilitati, te poti adresa celor care incarca buteliile de la dozatoarele de bere din restaurante. La cateva ore dupa anuntarea telefonica mie-mi iau butelia de acasa si 2-3 ore mai tarziu mi-o aduc incarcata. In aceasta situatie nu m-a interesat si nici nu stiu unde este centrul de incarcare. Pe PM pot sa furnizez nr. de tel. la care apelez eu.

happyft
17-01-2007, 17:57
Imi ajunge o butelie de 500g la un acvariu de 120L?

Ce parere aveti de kit-ul asta (http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/sid/d849bfe49cf08f0377c32e064cda3cab/cl/details/anid/190151/cnid/15243fb6d4a3bd6c6.47786854)?
Daca te loghezi e vreo 72EUR.

Din kit, pe mine ma intereseaza numai butelia si reductorul cu manometre (separt sunt mai scumpe)!

razvan
17-01-2007, 18:40
orice butelie PENTRU BIOXID DE CARBON aflata IN TERMENUL DE VALABILITATE e buna... insa, la volumul asta asa de mic, sunt sanse sa ai probleme la incarcare, deoarece "nu prea se leaga la cap" cu ele..
prefera volumele mai mari..