PDA

View Full Version : Mica mea crescatorie de Guppy.



Latty
14-04-2009, 20:44
In acest topic o sa va arat mica mea crescatorie de Guppy care contine mai multe varietati, doresc sa imi atrageti atentia daca nu procedez corect in cresterea lor, accept si pareri noi, idei , intrebari, poze cu si despre guppy sau crescatoria voastra de Guppy.

Detalii tehnice:

Pompa de aer Resun AC 9904 ( merge de 2 ani continuu)
Bureti cu pietre de aer la fiecare acvariu
neoane : (ieftine , nimic special)
peste 20 acvarii facute de mine (sticla comandata eu le-am lipit) doar 10 in functiune, (acvariile nu depasesc 100 l iar cele mai mici sunt de 7 l )

Tehnica mea , ma uit pe net reviste, aleg o linie care imi place, caut pe la prieteni, obor, magazine, daca nu gasesc ceea ce vreau caut ceva apropiat acelei linii. dupa ce am achizitionat masculii de care am nevoie ii pun intr-un acvariu de maxim 15-20 l .(mascul matur 5-7 luni) Apoi iau din femelele mele care nu au vazut mascul in fata lor de cand s-au nascut (virgine) de 5-6 luni (maxim 3 femele la un mascul minim 2) dureaza ceva timp pana face femela burtica, cand e gata de nastere pun o maternitate plutitoare in acvariu si pun femela care e gata de nastere ( femela o pun seara) temperatura apei constant 24-25 grade la toate acvariile mele. (puii intre 25-26 daca e cazul pana la 28) dupa ce femela a facut puii o scot. pun puii intr-un acvariu comun pentru puiet (sa fie cam aceiasi varsta(maxim 1 sapt diferenta intre ei) si ii cresc pana la 6 luni. aleg apoi ce imi place mai mult restu ii duc la piata pentru vanzare :)
Poze : http://img245.imageshack.us/gal.php?g=ssl20294.jpg

Acvarii in care tin pestii pentru reproducere
http://img524.imageshack.us/img524/9463/ssl20296.th.jpg (http://img524.imageshack.us/my.php?image=ssl20296.jpg)

Acvariu pentru pestii de vanzare (pesti amestecati care ii duc la piata pentru vanzare) http://img524.imageshack.us/img524/9314/ssl20302.th.jpg (http://img524.imageshack.us/my.php?image=ssl20302.jpg)

Maternitate Plutitoare , capacitate 2 Femele , Pui ... n/a :D http://img524.imageshack.us/img524/5596/ssl20304.th.jpg (http://img524.imageshack.us/my.php?image=ssl20304.jpg)

Acvariu puiet (schimb de apa la picatura o sa pun poze despre asta mai tarziu)
http://img524.imageshack.us/img524/2779/ssl20297.th.jpg (http://img524.imageshack.us/my.php?image=ssl20297.jpg)

Intrebari? Sugestii? Critici?

EkIm
14-04-2009, 22:22
Ne poti dezvalui cum/cat/cand/ si cu ce ii hranesti ? :D

Latty
14-04-2009, 22:27
la puii pana in 3 luni le dau Cyclop congelat 1 data pe zi, cyclop viu + pureci vii (cand merg dupa pureci) , fulgi de la Tropycal Vitality & Color
de 2 ori pe zi dimineata Fulgi marunti ca si praful, la amiaza purec mic cu cyclop viu (daca am fost sa strang) daca nu cyclop congelat, seara Fulgi

la adulti dimineata artemia congelata, seara fulgiTropycal Vitality & Color

Marchiano
14-04-2009, 22:48
Intrebare:scoti bani frumosi din asa ceva?daca ai avea raritati,ar trebui ;)
Sugestie&Critica:ca si multi alti acvaristi de pe forum si din lumea intreaga nu ne plac acvariile suprapopulate,in loc de 20 de acvarii...ar fi mai placut daca ai avea 5 si bune(frumoase,luminate corespunzator,substrat,plante,Co2,asta doar in cazul in care nu traiesti de pe urma acestei activitati si nu urmaresti un profit extraordinar,daca ceea ce faci e pt profit sau traiul de zi cu zi Succes la vanzare.

Latty
14-04-2009, 22:54
nu cresc guppy pentru bani pentru ca nu traiesc din cresterea de guppy, is la liceu inca nu ma intretin singur si cand o sa fiu pe banii mei nu cred ca o sa stau din cresterea de Guppy is zile cand merge vanzarea 300-400 ron pe zi si is zile cand nu scoti nici cei 6 lei cu care platesti masa de la piata, depinde de cumparatori si de noroc, avand in vedere ca doar duminica este piata la noi in Arad 3-4 ori pe luna nu scot nici banii pe curentu consumat :roll: despre acvariile suprapopulate, pot sa spun un lucru, fac schimbul de apa la 2 zile nu o data pe sapt, de fiecare daca aspir substratul, in ultimul an nu am avut decese din cauza bolilor, doar a batranetei.

frank
14-04-2009, 23:01
sincer imi place, am doar o singura critica si anume:
de ce nu inlocuiesti dulapioarele cu niste rasteluri frumoase, ai putea sa aliniezi acvariile frumos, matele (cablurile) care atarna pe acolo asa de inestetic ar disparea dintr-o data si ai avea loc de lucru...ar fii de nota 10, pentru ce spun eu ar trebui doar sa inlocuiesti dulapul mare din colt, lucru destul de usor de realizat si ba chiar ai economisii din spatiu, nu le-ai mai avea rasfirate ci toate la un loc ( in locul dulapului)

Latty
14-04-2009, 23:15
m-am gandit la chestia asta cu 2 ani in urma m-am interesat m-am uitat in portofel si cam toata afacerea m-ar fi costat cam 400 ron cu niste rafturi metalice frumoase cu pal gros de 2,5 cm , in care aveam 3 rafturi si imi incapeau peste 20 acvarii dar nu am avut bani atunci acum am gasit fieru ii in pivnitza l-am curatzat urmeaza sudatul, vopsitul mai trebuie sa fac rost de pal si rafturile sunt facute, dupa cum am zis profitul nu este mare daca nu ai de unde sa faci o investitie serioasa te chinui putin, cam in 2 sapt o sa vezi cum arata cu rafturile metalice :)

frank
14-04-2009, 23:17
felicitari, abia astept sa vad evolutia, bafta in continuare

Silvester
15-04-2009, 00:10
Felicitari Latty metoda ta e bună...hrană vie, schimb de apă căt trebuie şi cînd trebuie...asta e cheia problemei !
Avănd în vedere că eşti tinerel şi văd că te pricepi în mod sigur te-ai putea întălni cu "marea performantă", totul e să perseverezi !
Mi-ai adus aminte de o chestie...şi eu am testat mîncarea de la TROPICAL şi mi-a facut o impresie foarte bună...Vipanul mai e cum mai e, dar Tetraminul sigur nu mai e ca altă dată... :?
Un GUPPYST serios nu are voie să încheie bilanţul lunar fără 300-400 de "ieuro" chiar şi la vremuri de criză...totul e să ai material "săditor" de calitate !

Latty
15-04-2009, 00:18
inca nu le stiu pe toate am avut exemplare extraordinare si unice dar le-am pierdut din cauza nestiintei , am iesit pe piata din arad de anul trecut, vanzare nu prea este sau nu is suficient de cunoscut inca ca sa zica lumea "stiu eu pe cineva care are ceva fain" ca sa stie unde sa vina primesc pe oricine sa imi viziteze mica capodopera, scopul meu ii sa am cat mai multe varietati de Guppy de 2 luni am achizitionat si cativa xipho am scos deja peste 80 puiuti o sa ma extind in viitor am o pivnitza mare dar nu am bani de investit inca, rafturi, compresoare, neoane, curent, sticla, etc. cand o sa am salariul meu o sa fac ceva maret, asta imi place.

Ed.(silvester)...am adaugat un titlu sugestiv...

Latty
15-04-2009, 08:23
Dupa o sedinta foto amanuntita, pozele (mai reusite)

http://www.flickr.com/photos/37384820@N03/

gupper
15-04-2009, 09:36
Salut, imi place ce vad la tine, mai sunt unele lucruri de imbunatatit dar este timp, deocamdata nivelul crescatoriei tale este promitator; felicitari si tine-o tot asa...

P.S. Am vazut ca folosesti melcii, poti sa imi spui si mie ce melci folosesti? Am mare nevoie de melci Ramshorn, poate imi vinzi si mie cativa, sau poate stii pe cineva care are de vanzare ...

Florin

Latty
15-04-2009, 09:48
Ramshorn am si eu ii folosesc in toate acvariile mele nu ii risipesc chiar daca se imultesc rapid in acvariile cu puiet is foarte buni curata mizeria dupa ce le dau de mancare si nu numai. Daca gasesti o cale de transport iti pasaportez vreo 30 buc sunt deajuns?

gupper
15-04-2009, 10:06
UUUURRRRRRRRAAAAAAAAAA sfanta posta ... sau curier rapid ... iti trimit un PM imediat...

Multumesc mult, m-ai facut fericit,
Florin

Latty
15-04-2009, 10:09
nu stiu daca rezista cam 3-4 zile pana ajunge posta io mai trimiteam cu trenu tot felu de colete daca vrei sa incercam si asa e mai ieftin decat curier rapid :) cum vrei tu numa sa vedem ce tren direct avem de la Arad spre tine. PM cu ID de mess sa nu umplem forumul :)
Nu vreau bani pe ei iti platesti doar transportul

Marchiano
15-04-2009, 14:01
dupa ce am vazut noile poze a inceput sa-mi placa si mie!intradevar metoda e buna,succes in continuare :thumbright

Latty
15-04-2009, 15:02
m-am gandit sa fac un filtru extern mare care sa ma ajute la acvariile mele, idei? schitze, pareri?

gupper
15-04-2009, 15:15
Am impresia ca nu am inteles, vrei un singur filtru (mare) pentru toate acvariile?

Latty
15-04-2009, 15:26
unu,doua numa sa fie eficiente :) sa incerc sa renunt la bureti ca am cam multi si imi ia ceva timp cand ii iau la spalat.

Am vazut ceva la DIY ceva schema dar e mic acel bidon ... mie la acvariile mele mi-ar cam trebuie ceva mai mare asta nu ar fi o problema, problema ar fi ca nu stiu ce pompa sa folosesc pentru a impinge apa inapoi in acvarii asta e problema cu care ma confrunt ...

gupper
15-04-2009, 16:25
am o ideea pe care as vrea sa o dezbat cu voi dar nu ma pricep la desen tehnic sau artistic, asa ca nu pot sa o pun in practica decat pe calculator .... in zilele urmatoare o sa fac o prezentare mareata (tridimensionala) ca sa fiu sigur ca o sa fie inteleasa corect ideea mea si poate, daca, se dovedeste a fi fiabila o vom folosi ... partea urata este ca banuiesc ca va fi cam zgomotoasa, dar pentru cine nu doarme in aceeasi camera va fi ok ... sau poate se poate face o cutie izolata fonic si se va scapa si de problema asta, partea buna este ca elimina complet riscul de inundare, costurile sunt foarte mici .... dar hai ca te-am facut destul curios ... promit ca o sa imi iau laptop-ul cu mine in concediu si pana dupa paste o sa postez ideea mea...

Pana atunci poate vor mai posta si altii ... chiar daca mai exista nustiu cate scheme si topicuri .... trebuie sa gasim ceva fix pentru tine...

Cu stima,
Florin

husky17
15-04-2009, 16:41
Eu unu' nu prea vad cum poti folosi un filtru extern pentru mai multe bazine.
De ce iti spun asta: faci cumva sa traga apa din toate bazinele da' cine iti garanteaza ca aceesi cantitate de apa se intoarce in fiecare bazin ? :grin:
Poate nu pun eu problema bine, insa eu chiar nu vad cum s-ar putea.

zfcristian
15-04-2009, 17:03
Probleme de care o sa te lovesti:
# daca da boala da in toate bazinele care sunt deservite de filtru;
# trebuie sa faci un sistem pe principiul vaselor comunicante intre acvarii pentru ca altfel nu o sa poti sa lucrezi cu ele;

Eu unul nu ti-as recomanda!!!

Latty
15-04-2009, 21:33
m-am gandit la chestia cu bolile daca ma loveste intr-un acvariu le contamineaza si pe restu, problema la care nu am gasit solutie este pompa care sa impinga apa in acvarii, de curs din ele se ocupa gravitatie. Pentru mine ii doar un concept is la stadiu de "sa incerc, sa nu incerc" oricum mai astept idei de filtrare la mai multe acvarii in afara de cea care o folosesc acum burete cu aer.

Silvester
15-04-2009, 22:26
Dragă Latty mini Fishroomul functionează cu mulţi bureţi, asta e!
Deaja am văzut în pozele tale că sunt supradimensionaţi, e OK mai ales cînd sunt 2 buc. În mod normal speli cîte unul la 30 de zile în ideea că cel de al doilea a fost nou şi s-a maturat după 30 de zile după primul... 8)
La guppy sistemul în buclă închisă (circuitul apei) poate fi catastrofal cum bine a subliniat colegul Zfcristian, referitor la transmiterea bolior...
Există sisteme de schimb al apei la picatură cu acvarii "găurite" pentru prea plin şi scurgere direct la canal sau poţi iriga roşiile din grădină dacă stai la casă... ;)
Deci una peste alta trebuie un volum mare de apă stătută condiţionată etc...etc...etc...

Latty
16-04-2009, 08:13
M-am gandit si la sistemul cu apa la picatura. Am 2 butoaie mari de 50 l de plastic in care pot lasa apa afara la ciclat asta nu e o problema. Stau la casa dar e o curte comuna si din pacate nu am gradina. Am zis si repe am fieru in pivnita, l-am curatat, mai trebuie sa il tai sa fac masuratori si sa il sudez ma gandeam sa fac un grilaj in forma de L o sa fac imediat o schema si o sa postez, pe acel grilaj as putea pune un recipient pana in 30 L, planseu ar suporta o greutate mare ca ii facut acum 3 ani si m-am gandit la ce o sa fac si cum o sa fac si am pus mult fier in el, deci planseu o sa tina nu sunt probleme. La schimbu de apa la picatura ma gandeam sa folosesc furtunase si robinete (ca si cele de aer) deoarece acvariile mele nu is mari si nu am nevoie de un debit mare, nu ma pricep la gauritul sticlei si nu vreau sa ma complic cu asta. Revin imediat cu schitza suportului.

Latty
16-04-2009, 08:34
Am facut schema suportului, am sa pun o poza unde o sa fie pozitionat, am in perete o gauara unde am acvariu de 100 l si nu veau sa acopar acel loc de aceea fac suportul in forma de L dupa cum am calculat as putea sa tin pe el cam 20 acvarii de 50 l mi-ai fi extraordinar.

Locul din camera

http://img10.imageshack.us/img10/9869/ssl20424.th.jpg (http://img10.imageshack.us/my.php?image=ssl20424.jpg)

Suportul ( nu sunt expert in Paint dar ca sa va faceti o idee merge)
http://img10.imageshack.us/img10/1382/45965652.th.png (http://img10.imageshack.us/my.php?image=45965652.png)

Latty
17-04-2009, 10:23
Buna Dimineata, am renuntat la ideea ca o sa fac vreun filtru extern mare, si am 5 acvarii in lucru care trebuie sa le lipesc dar apare o problema la care nu stiu cum sa fac, o sa raman la ideea cu buretii cu aer pentru filtrarea su oxigenarea apei dar as avea neovoie de un mini compresor, am un resun acum cu 5 iesiri si mi-ar trebui ceva mult mai mare si care sa reziste in timp si silentios cat de cat ca o sa fie in camera in care dorm. O sa merg pe la magazinele din arad sa vad ce compresoare au ei sa vad modele si pareri dar poate ma ajutati si voi.
Multumesc.

Silvester
18-04-2009, 09:23
ACO -003 ramine o alegere de compromis...
Putere...................35w
Presiune...............0.03Mpa
Output...................60l/min
Pret corect..........90Ron
Dacă-l nimeresti şi pe cel mai putin zgomotos...atunci e absolut OK !
Am unul care e în serviciu de cel puţin 4 ani NON-STOP !

rolemodel
18-04-2009, 09:46
Poate sunt un pic offtopic dar.....daca ai o crescatorie din care vrei sa faci bani...nu mai bine te axezi pe xipho si molly velifera?....Sunt mai usor de vandut(cel putin in zona noastra) cresc mai repede, fac mai multi pui etc.

Latty
18-04-2009, 09:53
Poate sunt un pic offtopic dar.....daca ai o crescatorie din care vrei sa faci bani...nu mai bine te axezi pe xipho si molly velifera?....Sunt mai usor de vandut(cel putin in zona noastra) cresc mai repede, fac mai multi pui etc.

Io am planuri mari pentru viitor si vreau sa fac mult mai multe dar momentan vreau sa am cat mai multe linii de guppy am inceput deja cu o matca de xifo am peste 200 pui inca nu au crescut dar cand ma stabilizez cu acvariile de guppy fac vreo 5 acvarii de xifo apoi molly apoi restu tot ce inseamna vivipar.

Se pare ca am gasit mini compresorul :D mi se pare in regula daca zici ca merge de 4 ani e bine al meu are cam 2 ani de mers continuu dar nu are suficienta putere ... de unde se poate achizitiona?

http://www.resun-china.com/En/ProductInfo.aspx?ProID=673&ProClass=133

polsen_h
18-04-2009, 12:04
Pe ebay sunt multe modele si multi care comercializeaza asemenea pompe, dar din cei care trimit si in RO asta am gasit:

pompa aer (http://cgi.ebay.com/Yuting-Aquarium-Air-Pump-ACO-005_W0QQitemZ220395152092QQcmdZViewItemQQptZAU_Pet _Supplies?hash=item220395152092)

Latty
18-04-2009, 22:01
ce mi-ai aratat tu acolo ii o pompa de peste 200 w care e foarte mare ... imi trebuie ceva pana in 100w ... am si gasit intr-un depozit din arad ma gandesc pe cand sa fac comanda :) Multumesc.

Silvester
19-04-2009, 12:24
ACO -003 gasesti la Profipet şi la distribuitorii lor...
http://www.profipet.ro/detprod.php?categ=Acvaristica&subcat=Pompe&id=3086&pet=Pesti
Compresor de 100 de W e zgomotos şi se încălzeste ca :evil:
Dacă vrei să fii boier i-aţi aşa ceva (copii după HAGEN)...super silenţioase !
http://www.profipet.ro/detprod.php?categ=Acvaristica&subcat=Pompe&id=3088&pet=Pesti

sonic
19-04-2009, 21:25
Salut, gasesti pompa la tine in Arad la Zoomania. E magazinul firmei Profipet era pe undeva pe langa stadionul UTA cand am fost eu, dar am auzit ca s-a mutat. Eu am un aco -003 din 2003 si merge si acum, la 70 ron cat am dat pe el atunci cred ca a meritat banii Un pic cam zgomotos dar cu mici ajustari (gaura marita la stutul de iesire si atasata o toba unde intra aerul )se mai schimba situtia, am mai schimbat membranele la el, consuma 35w (pe eticheta) si baga la toate bazinele mele cam 30 si mai poate duce depinde de coloana de apa si ce pietre folosesti. Dar mai bine cauta pe net si alte firme care au pompe de la resun, calitate -dupa noroc (china ce vrei) , pret-super(comparativ cu altele din aceasi categorie) fiabilitate -pentru un inceput e super, ultima data stiu ca era la 120 ron.

Latty
19-04-2009, 23:46
Maine dau o fuga sa vad daca mai este la ZooMania ACO 003 am ajuns la concluzia ca ii bun la recomandarile voastre si magazinul Piranha are unul la fel de cativa ani buni, o sa iau un ACO 003 si o sa ii fac un tuning sa nu mai faca zgomot sau il scot in bucatarie si trag 2m de furtun in plus si nu mai am nici o treaba cu el. :) va multumesc

frank
26-04-2009, 13:43
latty te-as ruga sa ne descrii si noua, informational daca nu te deranjeaza, tu ce varietati ai si la ce preturi le dai, eu sunt doar curios, si sunt sigur ca sunt si altii ;)

gupper
26-04-2009, 14:06
desi este offtopic, ma gandesc ca tu esti putin mai favorizat decat noi (datorita zonei in care te afli) si probabil ca ai idee de vro sursa de import via Ungaria, daca este asa, poti sa ne spui si noua, in materie de guppy, la ce am avea acces?

multumesc,
Florin

Latty
26-04-2009, 15:04
Puteti vedea varietatile mele si corciturile in prima pagina la poze. Pretul in Arad este intre 2.5 lei si 5 lei un Guppy in functie de varsta, intretinere, frumusete.

Latty
01-05-2009, 09:17
Ultimele noutati: voi incepe o mica crescatorie mai serioasa intr-o camera din pivnita cam de 15 mp2 camera este in renovare urmeaza tencuitul, rigips izolatie, voi reveni cu poze. Doresc pareri despre ce-a mai buna metoda de incalzire a camerei, ma gandeam la un radiator cu termostat.

frank
01-05-2009, 11:20
eu nu cred ca e o idee buna cu radiatorul, te-ar cam omora la factura la curent...mai bine cauti altceva, parerea mea. cel mai fain ar fi sa iti pui aer conditionat, e muuuult mai scump, e intre 7-10 milioane, consuma ceva curent dar ai si functie de dezumidificare...sunt curios si astept si eu si alte pareri deoarece nu pot spune ca ma pricep la asa ceva :grin:

polsen_h
01-05-2009, 11:46
@ frank:

eu nu cred ca e o idee buna cu radiatorul, te-ar cam omora la factura la curent...

Incalzirea incintei si nu a acvariilor mi se pare o idee foarte buna, acum faza cu radiator VS incalzitoare/acvariu ca si consum eu zic ca castiga net radioatorul, nu cred ca e vorba de 2-3 acvarii - omu' a zis ca se apuca serios de treaba ;)

Succes Latty!(te invidiez putin :oops: , stand la bloc nu am spatiu de asa ceva)

Latty
01-05-2009, 21:17
eu is la casa si am o pivnita mare de vreo 200 mp2 pe care au vrut ai mei sa o inchirieze, am apa, chiuveta in camera, scurgere nu este dar voi cumpara o pompa de apa mica care sa impinga apa pe geam afara cativa metri. La incalzirea camerei o sa folosesc "ceva" inca nu stiu ce dar cu termostat care a cupleze si sa decupleze, vreau sa mentin o temperatura intre 24-26 grade. Camera e mica cum am zis o sa fie in jur de 50 acvarii nu merita sa iau atatea incalzitoare ... de aceea vreau sa mentin o temperatura constanta.

Se poate si fara "io"si "tz"

sonic
01-05-2009, 22:58
Salut ,si eu am pesti tot intr-un beci de vreo 2 ani si m-am lovit si eu de problema incalzirii camerei . Am izolat-o cu polistiren (singura varianta mai ieftina) si temperatura nu scade sub 19 grade iarna. Pana aici totul ok. Am rezolvat si problema cu incalzirea: o aeroterma cu ventilator conectata la o priza cu temporizator si am pus sa mearga cate 10 min la fiecare 2 ore la treapta cea mai mare si am ajuns asa la un 23 grade in camera si aproape tot atatea la bazinele cu capac, dar e suficient pentru ce am . Unde a fost nevoie de temperatura mai ridicata am pus si incalzitor , conditia de baza pentru pastrarea temperaturii este sa pui si capac la acvarii .Curentul ma duce cam 100 ron pe luna. Dar problema nu se termina aici : si vara temperatura in beci nu se ridica peste 19grade asa ca ii tin pana in aprilie si norocul meu ca stau la casa si ii scot in curte(asta e alta poveste).

Latty
02-05-2009, 22:13
cred ca am rezolvat si problema incalzirii ... camera o sa fie izolata, si primesc un calorifer electric pe ulei cu temporizator, din cate am inteles ii bun si nu consuma mult. La tine se pastreaza caldura sau se risipeste rapid? (Sonic)

sonic
03-05-2009, 17:32
Se pastreaza caldura foarte bine, nu se risipeste acum depinde de cate ori te plimbi pe usa. pune caloriferul si vezi cat iti vine curentul prima luna... bafta ce sa iti zic

Latty
27-07-2009, 12:34
Salut, va mai aduceti aminte probabil ca aveam acvariile in camera si incercam sa inmultesc guppy?. Am reusit sa fac ceea ce mi-am propus acuma ceva timp, am mutat toate acvariile si tot ce tine de acvaristica in pivnita de sub camera mea. Astept intrebari, sfaturi, critici.

http://img22.imageshack.us/img22/5682/ssl20526c.th.jpg (http://img22.imageshack.us/my.php?image=ssl20526c.jpg)

http://img530.imageshack.us/img530/7016/ssl20525.th.jpg (http://img530.imageshack.us/my.php?image=ssl20525.jpg)

http://img43.imageshack.us/img43/7218/ssl20523.th.jpg (http://img43.imageshack.us/my.php?image=ssl20523.jpg)

gupper
27-07-2009, 12:47
ce sa zicem altceva decat jos palaria... felicitari, locatia este super, sa mai postezi niste fotografii dupa ce termini de amenajat, cu o astfel de camera, daca este bine izolata, ai toate conditiile pentru un fish room...

imi plac si rastelele tale, personal si eu sunt in cautari de materiale pentru a realiza un rastel....

Cu stima,
Florin

Latty
27-07-2009, 12:52
despre rastel ... eu le-am primit pe cele de metal de la tata socru , nu merita sa cumperi cornier sa le sudezi sa ti le fac singur costa enorm eu mi-am calculat si am ajuns la 1200 lei sa fac pentru toata camera si nu se merita, in schimb am gasit la Praktiker niste rafturi reglabile cu 5 nivele care pot tine pana la 300 kg/nivel si dimensiunile sunt bune, poti regla distanta dintre rafturi cum vrei tu. cand voi primi ceva bani o sa cumpar unul apoi o sa va zic cum suporta greutatea.

danco79
27-07-2009, 12:54
Salut, @laty, pai in loc sa ne arati fishroom-ul, ne dai poze cu (,) camera ta?!?! :grin: :grin: :grin: :grin: Vrem poze/detalii cu ferma ta, si cat mai repede ca sunt oameni interesati la idei de constructie...

Florine, rafturi gata am vazut in Brico, din fier cromat, cica ar tine si 175 Kg/ raft. Sunt mai multe tipuri si desigur nu sunt maximum de estetica...

gupper
27-07-2009, 12:59
Misto de voi care aveti brico-uri, hornbach-uri, praktiker-uri... la mine la tara in Slatina nu am gasit un rastel mai rezistent ... ca dimensiune as vrea sa acoper un perete de 1,6 metri, mi-ar placea sa pot amenaja acvariile pe 5 niveluri de cate 50 cm...

Latty
27-07-2009, 13:05
pai pestii inca nu sunt multi, inainte sa mut jos totul am vandut 80% din pestisori, am ramas cu 3 varietati de guppy (matca la fiecare) si vreo 2000 buc puiet care astept sa creasca sa mai selectez ceva nou, pompa de aer un resun cu 5 iesiri , filtrele cum se vad in poza bureti cu aer momentan, pana cumpar filtre interne, afara sus langa casa am un butoi de 200 litri in care tin apa la ciclat. Ce altceva sa mai spun?
http://img248.imageshack.us/img248/4626/ssl20528.th.jpg (http://img248.imageshack.us/my.php?image=ssl20528.jpg)

http://img43.imageshack.us/img43/933/ssl20527.th.jpg (http://img43.imageshack.us/my.php?image=ssl20527.jpg)

http://img504.imageshack.us/img504/7476/ssl20529.th.jpg (http://img504.imageshack.us/my.php?image=ssl20529.jpg)

gupper
27-07-2009, 13:59
Salve,

ce model de pompa de aer ai?

Multumesc,
Florin

Latty
27-07-2009, 14:02
Resun AC-9904 cu 4 iesiri nu 5 pardon, am gresit mai sus. vreau sa imi cumpar un ACO 004 pe viitor.

danco79
27-07-2009, 15:54
Eu chiar azi m-am uitat la un model de Resun- nu mai stiu ce numar, cu 2 iesiri, costa 38 ron si parca baga 400l/h, daca nu ma insel... eu am in plan sa fac o baterie cu vreo 16-20 acvarii de 36 l fiecare, dimensiuni 40X30X30. Ce ziceti, cu doi bureti la fiecare acvariu vor fi in jur de 40 de iesiri/prize de aer, e destul de puternica pompa?

L.E. Latty, ne poti spune cum ai centralizat sistemul de aerare la bazinele tale, ce tuburi/ furtune, robineti pt. aer ai folosit? :grin:

Latty
27-07-2009, 17:09
deci, furtunele mele sunt cele normale care se gasesc la orice magazin sau petshop, iar imbinarile si robinetel sunt cele clasice din plastic verzi , cu robinetul rosu, pe viitor dupa ce o sa cumpar pompa o sa cumpar si robinete de inox, scumpe dar bune si pe viata. Secretul ca sa spun asa la mine pompa mea nu ii prea puternica si instalatia dupa cum am zis nu e prea buna DAR , secretul ca sa nu fortezi pompa si sa aibe o durata mai mare de viata sunt pietrele de aer pe care vrei sa le pui. f important ca aerul sa treaca usor prin ele :!: si daca gasesti pietre care sa treaca aerul usor prin ele o sa pui o pompa care nu estee atata de puternica la mai multe acvarii decat te asteptai. pompa mea cu 4 iesiri merge la 16 acvarii.

sonic
27-07-2009, 18:54
Salut, uite si o varianta de distributie mai ieftina din teava de pvc pentru electrica, coturi de polipropilena si robineti de la pet shop http://i25.tinypic.com/33b05yw.jpg

Latty
27-07-2009, 19:16
foarte interesant, asa voi face si eu numa sa ies din criza, o sa urmeze o investitie serioasa, am ganduri mari nu numai cu Guppy.

danco79
27-07-2009, 19:29
Salut, sincer sa fiu si eu la aceeasi varianta de distributie a aerului m-am gandit, sa zicem cu tuburi pt. firele electrice de 11 mm. Azi le-am vazut tot la Brico... Chestia e ca nu au pt. acest diametru coturi si teuri, doar la cele de 16 mm. Am vazut in schimb ca sunt aceste piese disponibile ( acelasi diametru) la raionul de gradinarit, singuara faza naspa e ca 2 teuri costa... 16 le :shock: i, parca ar fi din aur. Acum, un sistem circular, cu iesiri la fiecare raft comunicante intre ele ar avea avantajul ca nu se pierde din aer, asigurandu-se un flux continuu si omogen. o alta problema ar fi fixarea robinetilor de la petshop ( cei ordinari de 1 leu) pe teava rigida din PVC, poate gaurita si fixate in interior, apoi intarita zona de jur-imprejurul robinetului cu plastic lichid din pistolul ala banal...

P.S. Fain sistemul din poza, dar as prefera furtunele si prizele in spatele acvariului, ar fi mai estetic si mai practic...
Oricum, orice idee este binevenita, poate fac si un desen cu ce am eu in cap ;)

gupper
27-07-2009, 21:37
Salve,

parerea mea este ca pentru orice fish room este obligatoriu un sistem rigit de difuzare si repartizare a aerului si unul asemanator pentru apa (cu picurator, se gasesc tot la brico, cu picurare reglabila, de la 0 la 20 litrii pe ora si costa, daca imi aduc aminte, 45 RON un set de 10 bucati .... ). Parerea mea este ca tubulatura (atat pentru aer cat si pentru apa) ar trebui sa fie de polipropilena (este suficient de estetica, rigida si ieftina ...)

Un alt avantaj pe care il vad eu este si faptul ca poti sa bagi doua pompe de aer pe circuitul de tevi ... in felul asta, daca peste noapte se arde una dintre ele, nu se intrerupe oxigenarea si filtrarea acvariilor ...

Cu stima,
Florin

Latty
27-07-2009, 22:07
avand in vedere oxigenarea apei ... o pompa ACO-003 sau ACO 004 rezolva toate problemele ... sunt mai degraba compresoare care sunt folosite in pet'shopurile de la noi si merg mult si bine la un consum redus.Acele pompe nu is pretentioase la achizitionare primesti si un adaptor cu 10-15-20 iesiri in functie de modelul pompei si asta cam rezolva toate problemele.

danco79
27-07-2009, 22:26
avand in vedere oxigenarea apei ... o pompa ACO-003 sau ACO 004 rezolva toate problemele ... sunt mai degraba compresoare care sunt folosite in pet'shopurile de la noi si merg mult si bine la un consum redus.Acele pompe nu is pretentioase la achizitionare primesti si un adaptor cu 10-15-20 iesiri in functie de modelul pompei si asta cam rezolva toate problemele.

Sunt deacord cu tine, dar "hau maci it iz" =)) , cred ca peste 100- 200 ron? Cu banii astia iti iai o pompa relativ buna, iti faci circuitul din pvc sau polipopilena, si mai raman bani si de o bere :mrgreen:

Latty
27-07-2009, 22:31
ACO-003 = 120 ron
ACO-004 = 170 ron

mihalis
28-07-2009, 00:01
haideti sa va arat ce mi-am facut si eu poate fi vreo sursa de inspiratie pentru voi
rastel din pal de 18mm L=2m l=0.90m pe 5 etaje care sustine 430 litri de apa plus greutatea geamului si a accesoriilor
http://i31.tinypic.com/jl1nyb.jpg
iar sub fiecare etaj intaritura din teu metalic d3 35mm
instalatia de iluminare este facuta din neoane normale nimic special cu drosere electronice prinse in spatele rastelului
sistemul de filtrare il fac cu un compresor hailea v-20 pret 160 ron de asemeni facut tot prin spate si imi duce momentan 19 bureti bolborositori si inca mai duce
http://i30.tinypic.com/w06l90.jpg
inca nu am reusit sa-l aranjez complet dar sper sami fac timp la sfarsitul saptamanii
http://i26.tinypic.com/vqgoza.jpg
http://i30.tinypic.com/xnev54.jpg
daca va mai pot da detalii tehnice sau alte informatii care va pot fi de folos cu cea mai mare placere

Cu respect Mihalis

danco79
28-07-2009, 00:25
:shock: :shock: :shock:
@Mihalis, este fantastic fishroom-ul tau... F. fain aranjate, nu mataraie de fire si furtune... frumos. Dar incalzitoare ai la fiecare acvariu?

Iata si inceputul meu timid, subliniez, doar inceputul... =))
http://i30.tinypic.com/2q3vhqc.jpg
http://i29.tinypic.com/r9ny1c.jpg
Practic, pe acelasi suport de la acvariul de 200l din pal am pus 3 cutii de plastic pe primul raft, iar pe cel de jos vor veni inca 3, plus rastelul cu vreo 16 sau 20 de acvarii din sticla...

mihalis
28-07-2009, 00:54
@Danco79 incalzitoare nu am deocamdata decat vreo 6 buc dar nu imi fac griji din aceasta cauza deoarece am camera izolata atat pe interior cat si pe exterior si iarna am o temperatura constanta de 24--26 grade in camera
cat despre temperatura de acum in acvarii mam cam speriat undeva la 28 -29 grade
asa ca nu am nevoie de incalzitoare ci de un AC mai bun pentru ca cel mobil nu imi face fata si consuma in draci curent :evil:

Latty
28-07-2009, 07:51
mihalis nota 10 de la mine ... baieti luati ca si exemplu arata foarte frumos si este practic bravo .Ce pestisori ai acolo? :P

gupper
28-07-2009, 08:25
felicitari mihalis si mie imi face cu ochiul ce ai realizat tu ... foarte estetic si eficient.

Cu stima,
Florin

Latty
28-07-2009, 08:40
baieti fiti atenti la ce m-am gandit poate e o idee buna.

1 pompa de aer

teava pentru firele electrice asa cum ati spus voi
http://img33.imageshack.us/img33/2168/electriceteavateavapvc.th.jpg (http://img33.imageshack.us/i/electriceteavateavapvc.jpg/)

pentru imbinari si coturi putem folosi celebrul furtun prins cu un colier de metal

http://img197.imageshack.us/img197/7853/54ff2f7f16711dd94ee3061.th.jpg (http://img197.imageshack.us/i/54ff2f7f16711dd94ee3061.jpg/)

http://img194.imageshack.us/img194/9881/colier.jpg


ce ziceti de ideea mea?

gupper
28-07-2009, 08:51
Nu ma pricep eu asa bine, dar sa imi dau cu presupusul, decat sa iei un instalator care sa iti faca legaturile pentru polipropilena sau pexal, mai bine metoda cu colierul (chiar daca este el si Romanesc) furtunele daca sunt bine stranse pe teava respectiva asigura o etanseitate destul de buna...acest tip de tubulatura se poate folosi atat pentru aer, cat si pentru apa la picatura (bineinteles separat, nu pe aceeasi tubulatura)

cat despre rastel,

http://www.aig-italia.com/new/galleria_foto/gallery_allevatori_sito/nico_roselli/room01.jpg

cam asa as vrea eu sa arate

Cu stima,
Florin

Latty
28-07-2009, 09:04
ca sa poti face asa ceva trebuie sa faci o investitie serioasa si o singura data .... arata foarte frumos ...dar costa ... in timp incet incet poti realiza ceva de genu. Succes!

P.S. Acelea cred ca sunt din inox

danco79
28-07-2009, 20:38
Nu ma pricep eu asa bine, dar sa imi dau cu presupusul, decat sa iei un instalator care sa iti faca legaturile pentru polipropilena sau pexal, mai bine metoda cu colierul (chiar daca este el si Romanesc) furtunele daca sunt bine stranse pe teava respectiva asigura o etanseitate destul de buna...acest tip de tubulatura se poate folosi atat pentru aer, cat si pentru apa la picatura (bineinteles separat, nu pe aceeasi tubulatura)

cat despre rastel,

http://www.aig-italia.com/new/galleria_foto/gallery_allevatori_sito/nico_roselli/room01.jpg

cam asa as vrea eu sa arate

Cu stima,
Florin

Salut, Florin, iti place ce a facut prietenul nostru italian, eh? Daca nu ma insel, zicea ca la cam costat 2000 de "ieuroi" numai rafturile cu bazine...

Latty, nu zici rau, dar sa stii ca tevile pt. firele electrice sunt f. casante, deci strangandu-le cu coliere le faci praf. Tot mai bine cu teuri ci coturi de gradinarit, de acelasi diametru...

Latty
28-07-2009, 20:48
daca cumperi un furtun de material moale si il strangi cu simt nu are nici o problema ma gandesc si in cel mai rau caz punem silicon :D

danco79
28-07-2009, 21:00
Cred ca merge sistemul teava+furtun pt. a realiza cotul, dar pt. teuri cum facem? :?:

Latty
28-07-2009, 21:01
Azi am fost la recoltat pureci :D "va invit la masa PESTISORI"

pozele sunt facut : 1 inainte sa fie spalat : 2 dupa ce e spalat : 3 in recipient transparent sa se vada calitatea lui ! :D

http://img34.imageshack.us/img34/5716/ssl20568.th.jpg (http://img34.imageshack.us/my.php?image=ssl20568.jpg)

http://img34.imageshack.us/img34/4143/ssl20569.th.jpg (http://img34.imageshack.us/my.php?image=ssl20569.jpg)

http://img43.imageshack.us/img43/9384/ssl20570.th.jpg (http://img43.imageshack.us/my.php?image=ssl20570.jpg)


Purecul este marunt si rosu mai mult pentru puiet !

danco79
28-07-2009, 21:02
Eu le dau grindal si fac moarte de... :roll: peste... :mrgreen:

Latty
28-07-2009, 22:14
grindalu nu are asa multi paraziti ca si tubifexul nu ar trbui sa ai prbleme cu grindalul :)

gupper
28-07-2009, 22:21
@Latty, era o metafora la mijloc.... asa am inteles eu, cred ca vroia sa zica, ca se omoara pestii dupa (nu de) grindal.... :P

Latty
28-07-2009, 22:32
aaa ma scuzati nu am inteles eu bine imi retrag cuvintele :D

mihalis
28-07-2009, 23:12
multumesc mult pentru aprecieri dar sa stiti ca nu a iesit asa cum am vrut eu
asta e doar inceputul pe parcurs ma voi experimenta , deja invat din greseli vad multe dezavantaje
am inceput acum vreo 4 luni cu un acvariu de 60 litri si acum am 19 bucati din care un juwel rio de 240L si tot mai vreau :mrgreen:
pestisorii pentru care ma sacrific sunt niste guppy albino
http://i30.tinypic.com/11w56ww.jpg
poza nu este de-a mea dar la ora asta nu mai stau sa fac poze cu toate ca ai mei sunt mai frumosi
si niste scalari aurii voalati
http://i39.tinypic.com/xc87kz.jpg
pe parcurs voi vedea eu ce o sa mai fie inca nu m-am hotarat
trebuie sa mai fac rost de un loc liber prin casa si apoi mai vorbim :lol:

danco79
28-07-2009, 23:16
Ca sa-i anticipez pe multi de aici ( gupari pur- sange :oops: ):
* DE UNDE ai exemplarele alea f.f.f. faine de guppy? Par a fi Show...
* AI DE VANZARE asa ceva?

frank
28-07-2009, 23:46
interesant, frumoase exemplare, ma intereseaza si pe mine aceeasi intrebare ;)

gupper
29-07-2009, 08:27
Buna dimineata,

cam tarziu, pentru ca dorm mult si pe mine, vreau sa subscriu si eu, mi-ar placea si mie sa cumpar un trio de 3 sau 4 luni de guppy apple gren de la tine, par frumosi.........

P.S. asteptam mai multe detalii:
1. provenienta?
2. de cat timp ii ai?
3. cat de prolifici sunt (cati pui fata o femela (in medie) din aceasta linie la prima, a doua si a treia fatare)?
4. cat la suta din puii de sex masculin sunt copii fidele ale tatului lor sau cu alte cuvinte, sunt true breeding?
5. si ce alte observatii ai mai facut despre aceasta linie....

Cu stima,
Florin

Angelina
29-07-2009, 12:53
Din cate stiu eu n-au si verde...sunt galben deschis , am si eu o pereche din aceeasi sursa , si anume : userul Realoz i-a inmultit initial :mrgreen:

PS Daca ai guppy de vanzare voi fi si eu interesata,insa as vrea mai marisori...macar 3 luni sa aiba ;)

Latty
29-07-2009, 18:56
oameni buni fiti atenti la ce m-am gandit poate e ceva bun si ingenios :lol:

deci in loc de cornier la suportul de baza al rastelului sa folosim teava ... teava de metal si unde avem nevoie dam 1 gaura sau 2 cate trebui si bagam furtunele de aer si cablurile de curent prin cadrul rastelului :D
asa putem ascunde toate "matele" care sunt inestetice.

http://img35.imageshack.us/img35/6783/21174148.th.png (http://img35.imageshack.us/i/21174148.png/)

gupper
29-07-2009, 19:04
poate nu ma crezi dar ideea asta am avut-o si eu, dar nu ma gandisem sa trec furtunele pe acolo ... eu ma gandisem ca picioarele sa fie de teava, fiecare polita sa fie facuta dintr-un cadru de cornier (ca sa nu fuga/deplaseze placajul) iar la fiecare colt sudata teava putin mai groasa decat picioarele... in felul asta fiecare polita va culisa pe picioarele laterale, se pot face perforatii la anumite distante (in picioare si in tevile sudate pe polite) astfel politele se pot regla pe inaltime, se pot urca sau cobora... fixarea lor facandu-se cu ajutorul unui cui sau fier beton bagat prin gaurile respective....

Cu stima,
Florin

sonic
29-07-2009, 21:44
Salut, pentru distributia aerului am folosit teuri, coturi din polipropilena de 20mm, 40mm diametru si teava de electrica + teava gri pvc de 40mm diametru se imbina la fix fara sudura, la cald, trebuie fortat un pic mai mult (atasez niste poze concludente). http://i25.tinypic.com/2qa4buo.jpg
http://i25.tinypic.com/2qbhniv.jpg

Latty
29-07-2009, 22:12
arata bine ... la ce pret is coturile?

sonic
29-07-2009, 22:46
cot de 90 grade 0,5 lei, teu in jur de 1,5 lei, teava de electrica- am dat 4 lei (cred), pe 3 bare si cea gri 10 lei 2m. Acum depinde de unde le iei, important sa iei mai intai cotul si dupa el sa cauti teava. Robinet 2lei . o nimica toata :lol:

danco79
29-07-2009, 22:52
Imi place si mie sistemul tau, @sonic, dar nu vreau sa fiu carcotas si totusi te intreb:
Aceasta teava cu robineti si stut pt. furtun reprezinta "rampa" de distributie a aerului pe un raft, nu, deci, in final, cate rafturi ai, atatea "rampe" si la fiecare din acestea un furtun legat la pompa/compresor? Asadar, daca am 5 rafturi, din pompa vor pleca 5 furtune, deci un brat de "mate", eu aveam de gand legarea la rampele orizontale bucati de teva perpendiculara, pe toata inaltimea rastelului, iar iesirea la raft facut prin teu. In final toata tevaraia era de forma ciculara, cu iesirile prin teu la raft, de o parte si de celalalta a acestuia...

L.E. Sa stiti ca pana la urma din polipropilena de 20mm o sa-mi fac reteaua de aer. Am masina de lipit, eu fiind instalator de meserie, :bounce , iar coturile si teurile costa doi bani. Ma gandisem la sistemul acesta, dar mi-am zis ca, fiind diametrul de 20mm, pierd din presiune la aer, daca pompa nu baga cat trebuie...

sonic
29-07-2009, 23:09
Eu am o pompa resun 003 si am plecat cu un furtun din ea pana la prima teava.
Tevile le-am legat in serie, cate una pentru fiecare raft in functie de dimensiunea lui ,in poza e teava de la ultimul raft.

Silvester
31-07-2009, 21:03
http://i30.tinypic.com/11w56ww.jpg

.................................................. ..............................................

Dacă vă uitaţi la locaţie şi cu riscul de a repeta ce a spus "sister" Angelina ăia sunt gupanii legendarului REALOZ...bine că i-a moştenit cineva!
Bătrîne mai dă-ne un semn de unde eşti, noi nu te-am uitat...

Latty
01-08-2009, 10:07
buna dimineata baieti! astazi dimineata am avut un soc! ieri am fost si am adunat pureci de balta pentru a pune la congelat si din greseala am luat putin mal de pe fundul apei ... aseara obosit fiind nu am mai aruncat galetile de apa dupa ce am spalat purecii si au ramas pana a doua zi in pivnita. cand m-am trezit ... deasupra apei plin de larve ca acestea


http://img81.imageshack.us/img81/7561/ssl20572.th.jpg (http://img81.imageshack.us/my.php?image=ssl20572.jpg)

http://img366.imageshack.us/img366/981/ssl20582.th.jpg (http://img366.imageshack.us/my.php?image=ssl20582.jpg)



le-am dat la pestisori se pare ca ii meniu lor preferat ... probleme de boli sau decese spre viitor? i-am spalat in 3 ape. curati sunt sper sa nu am probleme ... daca merge treaba cu ei o sa adun si ceva mal de pe fundul apei si il pun intr-o tava cu nisip deasupra si larvele o sa iasa la suprafata .. ca si tubifex cred.

danco79
01-08-2009, 10:17
Nu am experienta cu hrana vie din natura, dar eu zic ca nu era rau daca lasai "bidiganiile" inca 2-3 zile sa se curete, iar apoi clatite cu apa si 3-4 picaturi de verede de malachit...

L.E.

Rastelul pe care il voi folosii este cumparat de la Ikea ( din Roma, nu de la Bucuresti), dimensiuni h=2m, L=1,60m, unde vor fi operante 4 rafturi.

Acvariile :
* 7 "acvarii" din plastic, de fapt cutii din plastic tip caserola de 8l; le voi folosi ca maternitate, spital, carantina etc.
* 2 acvarii din sticla de 70X35X35 impartite in 3 compartimente de 23X35X35, deci 6 bazine de 28l fiecare.
* 4 acvarii din sticla de 70X35X35 impartite i 2 compartimente de 35X35X35, deci 8 bazine de 43l fiecare.

Filtrarea: Voi avea o pompa/compresor de la Resun, AOC 002/ 003, care va baga aerul intr-o retea circulara din polipropilena de 20 mm, cea folosita la instalatiile sanitare. La fiecare polita, va exista o rampa cu mai multi robineti din plastic (cei la 1 ron/buc), care vor alimenta buretii bolborositori.

Iluminatul: Nimic special, neoane de la Sylvania de 30 W ( 90 cm), 2 pe raft, cuplate la drosere chinezesti ( sunt mai ieftine, de criza :oops: ) la 12 ron bucata...

Acvariile vor fi home made, din sticla de 4 mm, lipite cu silicon normal de acvarii.

Toata "afacerea" ma costa cam 700- 800 ron, fara pretul incalzitoarelor, care, impreuna cu celelalte bazine care le mai am, vor fii cam 25- 30 de bucati de 25- 30 W, si care costa cam 20 ron bucata ( deci 600 ron numai incalzitoarele, :evil: :roll: , cam scump, trebuie gandita alta varianta....)

Iata si rastelul "cu pricina"( momentat gazduieste colectia mea de cactusi, care o voi duce la tara):
http://i29.tinypic.com/29w8rbc.jpg
http://i32.tinypic.com/28mh029.jpg

Asadar, ca sa-l parafrazez pe @Latty: sugestii, opinii, critici...?

danco79
02-08-2009, 01:48
Imi cer scuze pentru Up-ul meu, dar mi se parea ca un edit la edit-ul mesajului dprecedent ar fi prea lung si plictisitor...

In postul dinainte nu am specificat ce linii de pesti am degand sa cresc in bazinele susmentionate. Asadar, am 1 trio de HB Red si 1 trio de Blue Moscow. Si impartirea in acvarii am facut-o astfel (deocamdata teoretic :grin: ):
* 1 acvariu de 28l trio HB Red.
* 1 acvariu de 28l trio Blue Moscow.
* 1 acvariu de 28l puii de la femela Alfa HB Red.
* 1 acvariu de 28l puii de la femela Beta HB Red.
* 1 acvariu de 28l puii de la femela Alfa Blue Moscow.
* 1 acvariu de 28l puii de la femela Beta Blue Moscow.

* 1 acvariu 43l masculii de la femelele Alfa Hb Red si Blue Moscow.
* 1 acvariu 43l femelele de la femelele Alfa HB Red si Blue Moscow.

* 1 acvariu 43l masculii de la femelele Beta HB Red si Blue Moscow.
* 1 acvariu 43l femelele de la femelele Beta Hb Red si Blue Moscow.

Aceasta schema imi asigura desigur o selectie foarte clara asupra puilor de la cele 4 femele, dar in acelasi timp imi umple tot rastelul cu bazine, mai mult, din acest punct cu F1, mai departe nu stiu cum sa ii impart, fara sa-i amestec intr-o ciorba de neinteles si fara sa mai fac 50 de mii de acvarii in casa... :oops:

Crescatorul de la care i-am luat avea o alta metoda, mai simpla, cu mai putine acvarii, dar care nu era prea controlata. Intr-un bazin de 100l avea mai multi reproducatori din aceeasi linie, ex. HB Red. Puii de la TOATE femelele erau pusi la gramada, la 2 luni separati pe sexe, iar apoi formate noi matci... deci max 4 bazine.

Inca odata astept sfaturi, critici si sugestii de la cine are bunavointa sa raspunda... :bounce

realoz
02-08-2009, 02:15
salut prieteni !
Cat despre linie ,e pe maini foarte bune !
tinere domnite !
http://i284.photobucket.com/albums/ll25/realoz/DSC_0097.jpg

Mama lor!
http://i284.photobucket.com/albums/ll25/realoz/DSC_0094.jpg

Tata lor!
http://i284.photobucket.com/albums/ll25/realoz/DSC_0122.jpg

Angelina
02-08-2009, 11:05
Salut Realoz si bine ai revenit printre noi ! :mrgreen: :bounce Arata SUPER toti guppy,felicitari crescatorului si tie ca i-ai dat :grin: ! Cand vor fi de vanzare vreau si eu !!!
Eu am obtinut niste exemplare albino in loc de yellow :lol: Astept sa mai creasca si le fac poze :P Cu ochii rosii ca masculul n-am obtinut nici unul insa.

Silvester
02-08-2009, 11:11
http://img81.imageshack.us/img81/7561/ssl20572.th.jpg (http://img81.imageshack.us/my.php?image=ssl20572.jpg)

http://img366.imageshack.us/img366/981/ssl20582.th.jpg (http://img366.imageshack.us/my.php?image=ssl20582.jpg)


Sunt larve de chironomus numai bune pentru formarea culorilor & "stuff" fiind bogate in hemoglobină...deci nici o problemă!
Cit despre riscurile generale ale hranirii cu hrană vie, eu zic ca avantajele sunt mult mai mari ca dejavantajele...
Ideea e ca ar fi util să incerci in " micro" o cultură de dafnia daca tot le ai la indemînă...

Silvester
02-08-2009, 11:42
Inca odata astept sfaturi, critici si sugestii de la cine are bunavointa sa raspunda... :bounce

Citeva observaţiuni :

1.În primul rînd trebuie definit cu precizie obiectivul final, în caz contrar există mare pericol de decepţie pe traseu...
2.La concret, un RASTEL de genul prezentat de tine inseamnă cam o linie tinută ca la carte. Normal că pînă se limpezesc lucrurile, se pot porni 2 linii pe un rastel dar deja trebuie să te mai gîndeşti la unul similar mai pe la primavara dacă nu mai devreme...
3.Aerul ca aerul, dar managementul apei e dureros la şale la propriu...
4.Trebuie să aloci cel minim minimorum 1-1,5h ZILNIC problemei...pe durata mai multor ani normal... :mrgreen:
5.Ideal ar fi să incalzesti camera cu totul dacă e bine izolată sau mai pe mijloc şi folosire incălzitoarelor in punctele critice...
6.Felicitari pentru curaj...la vreme de criză ce vrei să faci, e de admirat, ştii şi pe TITANIC muzica a cîntat pînă ăn ultimul moment... :thumbright

danco79
02-08-2009, 23:42
* Pai obiective: multe, bune si repede :mrgreen:
* Eram sigur ca 2 linii stau inghesuite pe acel raft...
* "Cineva" spunea ca acvaristica de selectie e "munca de chinez batran" asa ca... :mrgreen:
* Incalzirea va reprezenta o problema spinoasa, atat ca aparatura, dar mai ales costuri ( 0,3185 ron/kW :shock: ).
* Sper sa nu ma deceptionez, ambitie am, bani... voi gasi, iar cand vad atatea lucruri frumoase la voi, cum pot "sta cuminte"?
* Sper ca proiectul meu sa nu aiba soarta Titanic-ului...!! :?

L.E. Cum vi se pare pompa de la resun ACO 002/003? Te scoate din casa sgomotul, e fiabila, dureaza in timp... LP-urile costa dublu... Sun curios una de la Sera sau Tetra cat costa, 1000 ron?!

Latty
02-08-2009, 23:43
recomand LP daca vrei sa dormi noaptea ... :)

danco79
03-08-2009, 00:07
Costa 230 ron si cica ar fi f. siletioasa :roll: Tu de care ai, @Latty?

P.S. Oricine poate sa-si dea cu parerea, eventual spunandu-ne ce pompa foloseste la mai multe acvarii...

Latty
03-08-2009, 00:39
si eu pana acuma am vrut un ACO - 003 dar se pare ca e greu de gasit in Arad ... am gasit LP care scoate 28 litri / min si este extraordinar de silentioasa deci momentan bat spre LP ... e mai scump dar eu zic ca merita.

danco79
03-08-2009, 17:01
Ce ziceti, rastelul meu va trebui sa tina cam aproape 600l de apa, plus sticla si alte accesorii, ar trebui sa-l intaresc cu ceva corniere/bare pe fundul rafturilor din pal? Idei de la cei care au facut deja asa ceva?

gupper
03-08-2009, 17:10
Politele cred ca or sa tina, picioarele laterale cred ca or sa tina, cel putin atat pot eu sa inteleg din imagine... dar tu stii mai bine, la fata locului vezi altceva ... poti sa faci si proba, daca vezi ca incepe sa se arcuiasca atunci vei sti sigur ca or sa apara probleme, dar din cate mi-ai spus l-ai testat putin si se pare ca a rezistat... oricum frica pazeste pepenii, deci daca mai poti sa ii mai tragi cate o intaritura ar fi si mai bine...

Unde mai trebuie sa umblii si asta obligatoriu este la partea de sustinere, la podea...cred ca greutatea va fi prea mare pentru 6 puncte de sprijin (6 picioare) cred ca ar fi bine sa fixezi o platforma rigida sau sa unesti picioarele cu un cadru de stacheti de lemn... sa maresti suprafata de sprijin pentru ca altfel o sa iti strici parchetul din sufragerie...

Cu stima,
Florin

L.E. cam la asta m-am gandit:

http://www.guppydesigner.com/images/stories/fish_room/luke_rack01.jpg

danco79
03-08-2009, 17:18
Imi plce rastelul tau, l-ai facut deja? e din lemn de brad? Mai pui si polite?

gupper
03-08-2009, 17:29
:cry: :cry: :cry: nu l-am facut, momentan sunt la capitolul documentare ... la urmatoarele libere as vrea sa ma duc pe la fabricantii de mobila, sa ma interesez pe la meseriasi daca pot sa mi-l faca pe cel de la italianul ala... rastelul asta nu prea se potriveste in sufragerie.. l-am gasit si eu pe net si am salvat linkul... ca sa ma inspir... tie ti l-am aratat ca sa vezi cum au conceput ei partea de sprijin ...

Cu stima,
Florin

danco79
03-08-2009, 18:04
Salut, Florin, pai tu ai idei mari. :shock: un rastel ca cel a lui Cristian Salogni costa ceva parale, dar daca il vei face din pal, la un tamplar de incredere merita investitia. Sa ne tii la curent cu desfasurarea "evenimentului"...

gupper
03-08-2009, 20:11
nu cred ca sunt foarte marete ideile mele, rastelul acela este facut pe structura metalica si imbracat pe exterior cu pal... se poate observa acest lucru pe lateralele rastelului... nu cred ca va costa foarte mult dar ramane sa scot la imprimanta desenul si sa vad cand voi avea o zi libera ca sa ma consult cu meseriasii ... sau poate o sa primesc o oferta, chiar si pe PM, de la vreun coleg de pe aici care se pricepe sa il realizeze ... sunt deschis la oferte... Daca nu reusesc sa fac ceva rezonabil la pret si estetic nu se voteaza bugetul ....

Cu stima,
Florin


L.E. dar de acest "fish room" de sufragerie ce ziceti?
http://guppyroom.blogspot.com/2006/09/my-latest-guppy-rack-setup-centralized.html

Latty
11-08-2009, 09:05
baieti am primit niste usi din cornier si le-am modificat pentru un raft lungime 2.5 m latime 1 m si inaltimea o fac cat vreau eu in functie de acvariile ce le pun si m-am gandit sa fac un acvariu de 160l cu sticla de 6 100x40x40 ... acum vin intrebarile:

sa ii pun fund dublu?
unde si ce fel de intarituri sa ii pun?

eu am mai lipit acvarii pana in 100l fara intarituri ... deci nu stiu cum se procedeaza cu ele ... am incercat sa fac topic sa intreb la DIY dar nu am acces ... :roll:

gupper
11-08-2009, 09:38
Salve,

felicitari pentru extindere ...
In legaura cu acvariul de 160L facut cu sticla de 6 are un grad de siguranta evaluat ca "safe", daca il faci cu sticla de 8 gradul de siguranta va fi "very safe" ... banuiesc ca acvariul acesta va fi unul neplantat si fara decorururi grele, gen pietre ..... daca este asa, atunci nu vei avea nevoie de fund dublu, in legatura cu intariturile, desi inaltimea de 35-37 cm coloana de apa nu constitue o problema deosebita, un risc fiind la acvariile cu o coloana de apa de peste 50 cm (la acestea trebuind un geam mai gros), eu, personal, cred ca sticla de 6 face fata cu brio atat pentru fund cat si pentru laterale... pentru o mai buna siguranta iti recomand folosirea intaritoarelor, desi cred ca se va descurca si fara....

P.S. stii povestea, ca sa nu ai probleme deosebite cu fundul acvariului sa pui un izopren sau foaie de cauciuc sub el ...

Cu stima,
Florin

Latty
11-08-2009, 09:41
multumesc pentru sfat ! sub toate acvariile mele am ampora de 2 cm mi-a ramas de la izolatia fatadei si am pus peste tot ... acvariul o sa il fac atunci fara intarituri si fara fund dublu . Multumesc

gupper
11-08-2009, 09:47
reped :mrgreen: asa cum am mai spus, daca nu pui in acvariu pietroaie care sa exercite presiuni foarte mari pe suprafete mici, si daca pui sub acvariu un strat de amortizare, fundul de 6 este suficient, pentru lateral o inaltime mai mica de 50 cm nu o sa iti sparga geamurile dar lungimea de 100 cm o sa ii dea voie sa se curbeze, sa faca burta, pentru mai multa siguranta, iar costul nu creste cu mult, foloseste totusi niste intarituri ... ceri la geamgiu sa iti taie si niste şipci de sticla de 5 cm latime si lungime ..... (in functie de marimea acvariului) daca nu stii cum sa le amplasezi iti zic eu dar mai bine sa faci cu intarituri si sa dormi linistit...

Cu stima,
Florin

danco79
11-08-2009, 12:31
Si eu zic sa-i pui intaritori pe margine, impiedica curbarea geamului...

Latty
11-08-2009, 13:05
in acvariu o sa fie doar 2 cm de substrat si cateva nuci de cocos pentru ciclizi sau pentru ancistrusi.

danco79
11-08-2009, 20:01
CICLIDE?!?!?!
Dar tu esti un guppar pur-sange... :?

gupper
11-08-2009, 20:43
daca cere piata...., este fericit pur sange, are spatiu sa se desfasoare atat cu fish room-ul cat si cu desfacerea ...

sincere felicitari se merita munca, in timp va fi mai bine...
Florin

Latty
12-08-2009, 23:06
liniile mele de guppy le duc mai departe dar vreau sa ma extind am deja xipho si ancistrusi + cory albino si acum am luat 35 ciclizi ca sa ma pregatesc pentru iarna cu marfa "proaspata"

danco79
13-08-2009, 17:42
Salut, Laty, vad ca nu te incurci... :grin:
Bravo...

Latty
16-08-2009, 14:55
Baieti, o noua stire: pe urmatorul rastel pentru acvariile cu puiet am decis sa fac un sistem cu schimb de apa la picatura. O sa explic in cuvinte si daca nu ma fac inteles o sa pun ceva poze.
Rastelul cu 4 nivele ultimele 2 nivele de sus o sa fie cu acvarii pana in 25l cu puiet Guppy, Ancistrusi, Cory, Xipho, etc .. la fiecare acvariu vreau sa dau cate o gaura in lateral cu 3 cm mai jos de gura acvariului, si sa atasez un clasic robinet de plastic care se foloseste la furtunele pentru aer. deasupra rastelului o sa fie teava de PVC gaurite si furtun cu robinet pentru ficare acvariu, apa care curge din teava de pvc o sa fie conectata la butoiul de 200 l care il am sus.Apa o sa picure in acvariu iar surplusul se scurge din acvariu prin gaura cu robinet si furtun care le-am pus pe acvariu intr-un alt butoi.

Ce ziceti?

danco79
16-08-2009, 16:46
Salut, Laty, doar cateva observatii:
* Debitul care vine va trebui sa fie egal sau sensibil mai mic ca cel care iese...
* Trebuie gandit si un sistem de prea plin, care, in mometul unei infundari a robinetului de evacuare, acesta blocheaza furnizarea cu apa proaspata din butoi.
* La robinetul de iesire a apei trebuie pus o sita/plasa, in asa fel ca puietul sa nu fie evacuat odata cu apa...
* Am vazut pe net sisteme profesionale la picatura, desigur nu la noi :lol:

Latty
20-08-2009, 06:52
Buna dimineata baieti, ieri am terminat de sudat un raft de 2 m lungime si 50 cm latime cu 3 etajere. Sincer m-am chinuit sa il fac pentru ca am sudat pentru prima oara dar a iesit bine ! ;;msn

http://img142.imageshack.us/img142/1614/ssl20627.th.jpg (http://img142.imageshack.us/my.php?image=ssl20627.jpg)

http://img156.imageshack.us/img156/6202/ssl20626.th.jpg (http://img156.imageshack.us/my.php?image=ssl20626.jpg)

astazi urmeaza curatatu cu masina cu perie de sarma apoi o vopsea si ultima faza o sa ii pun lemnul pe fiecare etajera.

Latty
20-08-2009, 07:05
M-au intrebat mai multe persoane cum se prepara inima de vita ... deci mergeti la o macelarie unde stit ca se taie de animale si luati o jumatate de inima de vita ca una intreaga e prea mult ... cand ajungeti acasa o curatati de grasime apoi o spalati putin si se lasa in apa rece 15 min sa iasa sangele cat de ca. dupa ce a stat in apa o taiati in batoane ca sa o puteti tine bine in mana. se baga fiecare baton in punga si se pune la congelat. Cand inima ingheata complet, se ia se da pe razatoare, si apoi la pestisori.


http://img32.imageshack.us/img32/2995/ssl20620.th.jpg (http://img32.imageshack.us/my.php?image=ssl20620.jpg)

http://img30.imageshack.us/img30/7241/ssl20621.th.jpg (http://img30.imageshack.us/my.php?image=ssl20621.jpg)

http://img237.imageshack.us/img237/540/ssl20622.th.jpg (http://img237.imageshack.us/my.php?image=ssl20622.jpg)

danco79
20-08-2009, 09:48
Salut, Laty, imi place ce vad la tine,esti tanar dar ffff determinat....Felicitarile mele!
DAR:
Din cate vad eu- poate ma inseala poza- tind sa cred ca raftul tau nu este perfect plan, dar repet, poate e devina terenul pe care sta... Sunt de parere ca trebuie sa aliniezi perfect laturile, astfel sa ai totul "in vinclu"..

P.S. Daca redimensionezi imaginile ( 480x600) eu zic ca e mai bine..

Tine-ne la curent cu evolutia rastelului tau.

P.S. Ms inca o data pt reteta cu inima de vita! :grin:

Latty
20-08-2009, 11:21
raftul nu este la "linie" dar in poza nici nu sta pe un loc plan de aceea este putin intr-o parte, astazi vreau sa il curat si sa il vopsesc maine ii pun rafturile si il bag in pivnita apoi o sa ii mai fac cateva poze cand o sa fie pe pozitie, In topicul acesta de acuma in colo o sa bag toate evolutiile mele inclusiv constructiile acvariilor cu poze si cu pasii pe care i-am urmat. :bounce

gupper
20-08-2009, 11:30
felicitari si din partea mea, realizarile tale sunt demne de invidiat, abia astept sa vad sistemul tau de picurare ... ai gasit unde sa dai gauri in acvarii?

Cu stima,
Florin

Latty
20-08-2009, 11:37
am zis ca vreau sa termin cu rastelul acesta apoi cand o sa dau comanda la cele 4 acvarii de 150l o sa intreb pe baietii de acolo daca vor sa imi dea gauri in acvariile pentru puiet si cam cat m-ar costa. in princiupiu ideea cu schimbul de apa la picatura merge mai departe.

danco79
20-08-2009, 13:23
raftul nu este la "linie" dar in poza nici nu sta pe un loc plan de aceea este putin intr-o parte, astazi vreau sa il curat si sa il vopsesc maine ii pun rafturile si il bag in pivnita apoi o sa ii mai fac cateva poze cand o sa fie pe pozitie, In topicul acesta de acuma in colo o sa bag toate evolutiile mele inclusiv constructiile acvariilor cu poze si cu pasii pe care i-am urmat. :bounce

Cum am mai spus, chiar daca esti tanar, eu unul zic ca as avea ce invata de la tine... Asteptam evolutia fishroomului tau sa o pui pe forum...

Latty
20-08-2009, 17:03
80% terminat rastelul ... maine urmeaza sa il bag in pivnita si sa ii aranjez scandurile pe polite :bounce
http://img406.imageshack.us/img406/2179/ssl20630.th.jpg (http://img406.imageshack.us/i/ssl20630.jpg/)

danco79
20-08-2009, 17:06
Cate acvarii vrei sa pui pe el?

Latty
20-08-2009, 18:05
jos pe primul raft vreau sa pun 2 acvarii mari pe cel din mijloc vreau sa pun 4 acvarii de 75 l si pe ultimul de sus acvarii cu puiet.

Latty
21-08-2009, 11:15
Raftul e gata :salut :salut ;;msn ;;msn ;;msn ;;msn ;;msn ;;msn

Azi il pun pe pozitie si luni dau comanda la sticla daca primesc ceva bani :D

http://img41.imageshack.us/img41/5540/ssl20636.th.jpg (http://img41.imageshack.us/my.php?image=ssl20636.jpg)

http://img196.imageshack.us/img196/5918/ssl20637.th.jpg (http://img196.imageshack.us/my.php?image=ssl20637.jpg)

P.S Deasupra scandurilor o sa pun polistiren de 1 cm.

danco79
21-08-2009, 11:50
Raftul e gata :salut :salut ;;msn ;;msn ;;msn ;;msn ;;msn ;;msn

Azi il pun pe pozitie si luni dau comanda la sticla daca primesc ceva bani :D

http://img41.imageshack.us/img41/5540/ssl20636.th.jpg (http://img41.imageshack.us/my.php?image=ssl20636.jpg)

http://img196.imageshack.us/img196/5918/ssl20637.th.jpg (http://img196.imageshack.us/my.php?image=ssl20637.jpg)

P.S Deasupra scandurilor o sa pun polistiren de 1 cm.

Pai de la cine primesti bani, ca vreau si eu... :mrgreen: :bounce

P.S. Daca pui de 2 polistirenul e mai bine...

Latty
21-08-2009, 11:58
cand imprumuti pe cineva cu bani trebuie sa ti-i inapoieze ... si am un "prieten" care se chinuie de 1 an sa imi inapoieze 150 ron. :lol:

gupper
21-08-2009, 22:14
foarte frumos rastelul ... sper ca o sa amenajezi si sus de tot... este pacat sa nu exploatezi si spatiul acela... sunt curios de ceva preturi pentru gaurile de supraplin ... cand dai comanda de sticla sa intrebi si cat ar costa gaurile respective si daca pot ingauri si acvarii lipite sau numai foi de sticla...

Cu stima,
Florin

Latty
24-08-2009, 15:36
Salut baieti, azi am facut inca un pas, am inlocuit toate pietrele de aer cu un simplu furtun "tuning" si am redus presiunea asupra pompei de aer, castigand mai multe iesiri cu aceiasi pompa.

Se ia o bucata de furtun, un adaptor de la T'urile acelea cu robineti, apoi se incalzeste un capat al adaptorului si se turteste sa nu mai iasa aer pe acolo. Se introduce pe furtun sa blocheze aerul sa iasa apoi se incalzeste un ac subtire si se fac cateva gauri cat mai mici astfel incat aeurl sa iasa simultan din toate.

Avantaje:

Cu pompa mea de 5 iesiri Resun aveam 15 iesiri acum am 25
Aerul trece mai rapid prin furtune,
Oxigenarea mai rapida,
Nu se infunda!
Costuri mult mai mici decat la o piatra de aer.

http://img514.imageshack.us/img514/521/ssl20650.th.jpg (http://img514.imageshack.us/my.php?image=ssl20650.jpg)

http://img529.imageshack.us/img529/5752/ssl20651.th.jpg (http://img529.imageshack.us/my.php?image=ssl20651.jpg)

http://img232.imageshack.us/img232/1843/ssl20655.th.jpg (http://img232.imageshack.us/my.php?image=ssl20655.jpg)

http://img26.imageshack.us/img26/447/ssl20658.th.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=ssl20658.jpg)

http://img200.imageshack.us/img200/6409/ssl20665.th.jpg (http://img200.imageshack.us/my.php?image=ssl20665.jpg)

danco79
24-08-2009, 16:16
Eu am facut altfel, mai simplu:
De la siringile de insulina ( cele de 1 ml, cu ac scurt si subtire) am luat partea interna ("pistonul" siringii), in cap are o mica garnitura din cauciuc, specific tuturor siringilor, l-am introdus in capatul furtunului fortandu-l un pic, iar cand a intrat toata garnitura, am rupt restul pistonasului, lasand garnitura inauntru. Cu acul am dat gauri si gata! :grin:

Latty
28-10-2009, 06:13
Salut baieti, in ultimele zile am reusit sa am pui de Corydoras, pui de melci Pomacea, 10 scalari frumosi, si o pereche de Gurami pitic care arata splendid. Voi incepe curand o noua linie de guppy ca si acestia

http://www.wetwebmedia.com/fwsubwebindex/Cyprinodontiform%20PIX/Guppy%20PIX/Guppy%20Ms%20SG%2009%20(1)%20MD.jpg


Ed silvester : am dres linku-l că nu era functional, nu e suficient să "fie" parţial albastru ca să fie ok, e bine de verificat personal cu un "click" e simplu...
Semnat "moaşa de serviciu" ! :mrgreen:

Silvester
30-10-2009, 23:13
Nu e rău, că doar orşice' ACVARIST cu pretenţii e bine să-şi "măna" cu ceva icre chiar şi de celea la plic (săc)...
Dar un guppyst ănrăit ' (matur), nu pierde timpul prea mult cu aspecte de genul asta ...
Timpul trece ireversibil de la o generatie de guppy la alta, în efemera noastra existentă, numai cei cu adevarat meticuloşi apucă sa vadă vreo 30-40 de generatii...

Lucrurile interesante apar, de obicei, de la 10 in sus, fără să mai vorbim că " entuziaştii " pe la 1,5-2 deja se lasă deoarece chipurile sunt degenerati deja... :mrgreen:

danco79
01-11-2009, 13:57
Interesant, dar nu stiu daca e un guppy :?: show....

Latty
27-05-2012, 22:23
Salut ! M-am gandit sa mai pun ceva poze cu evolutia hobby'ului meu care a avansat semnificativ ... Ca sa va dati seama cat de mare e pasiunea mea pentru acvaristica va pot spune asa ... primul acvariu la 7 ani ... apoi la 12 ani am inceput cu guppy ... reproduceri si selectii ... am continuat sa inmultesc pesti iar dupa terminarea liceului au venit acele intrebari pe care unii dintre voi le stiti : "ce vreau sa fac cu viata mea de acum in colo?" ... Eu am ales facultatea de medicina veterinara din Timisoara ( USAMVBT) ... Intrasem la stat si dupa cateva luni mi-am dat seama ca nu e ceea ce vreau cu adevarat. Aflasem ca in cadrul aceleiasi universitati exista un profil de Piscicultura si Acvacultura, nu am stat pe ganduri si am incercat sa ma transfer ... din pacate nu am reusit. Am asteptat pana anul urmator si m-am reinscris ... Sunt la sfarsitul primului an si se pare ca am gasit ceea ce vreau sa fac cu viata mea de acum in colo ... asta e ce imi doream. In domeniul acvaristic am progresat si puteti vedea acest lucru facand o comparatie intre primele pagini ale acestui articol si aceasta postare care o fac. Toti banutii care ii castigam ii investeam in acvaristica, acvariile mi le confectionam singur, rafturile de asemenea si multe DIY'uri care m-au ajutat sa economisesc bani. O concluzie a mea este ca orice lucru facut pe lumea asta daca e facut cu dorinta si pasiune nu are cum sa nu va reuseasca.


http://img42.imageshack.us/img42/5150/img0008tvf.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/42/img0008tvf.jpg/)

http://img12.imageshack.us/img12/8548/img0014fd.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/12/img0014fd.jpg/)

http://img339.imageshack.us/img339/917/img0015ve.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/339/img0015ve.jpg/)

http://img831.imageshack.us/img831/2674/img0039mh.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/831/img0039mh.jpg/)

http://img818.imageshack.us/img818/1447/img0019md.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/818/img0019md.jpg/)

http://img204.imageshack.us/img204/2962/img0040zh.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/204/img0040zh.jpg/)

Latty
24-02-2014, 18:59
Si uite asa a mai trecut timpul ... ma uitam prin arhiva si am gasit primul meu topic semnificativ pe acest forum .... lucrurile evolueaza in bine zic eu si am ajuns in anul III la piscicultura. M-am mutat intre timp la Timisoara dar continui sa inmultesc pesti avand ca scop cercetarea si incrucisarile ce se pot face intre acestia. Marea majoritate a muncii mele am donato catre facultate iar acum intretin munca pe care continui sa o depun si fac studii atat pe reproducerea pestilor folosind metode artificiale de stimulare cat si pe cresterea pestilor exotici cu diferite retete de mancare experimentale. Am planuri mari de viitor sa spun asa mai am un an pana termin facultatea dar mi-am propus ca pana atunci sa detin o crescatorie serioasa care sa contina cca 15.000 l apa in acvarii si peste 50.000 litri de apa in bazine de beton pentru cresterea super intensiva a pestilor exotici. Proiectul este in mare parte facut acum caut un teren rezonabil in jurul Timisoarei pentru a da startul propriei afaceri care a pornit de la un simplu hobby. Studiile nu se vor opri la statutul de inginer in domeniu ci intentionez sa fac un master si de ce nu posibil si un doctorat pentru a avea sa zic asa cunostinte avansate atat din practica cat si din partea teoretica. Vreau sa mai adaug ca acvaristica mi-a deschis usi pe care nu am crezut ca exista si ma voi folosi de toata experienta in continuare in scopuri creative si productive pentru toti. Recomand tuturor doritorilor de experiente noi sa se inscrie la o facultate de profil oricare ar fi hobby'ul acestuia, merita!

mihai2002
24-02-2014, 19:16
Sincer nu credam ca o sa mai revii pe la noi ,asteptam updaturi mai dese de la crescatorie

Latty
24-02-2014, 19:48
Sunt in cautare de teren pentru a face urmatorul pas, am nevoie de minim 2000 mp pentru a-mi satisface cerintele proiectului meu. Ma gandeam la un teren in apropierea de Timisoara.

Geani
24-02-2014, 22:34
Spor la treaba, mult noroc si daca tot lucrurile au evoluat in bine nu ne spui si noua ce experimente faci? Povesteste-ne si noua ce realizari ai ce esecuri ai avut sti tu lucruri d-astea interesante.

Polgar Alexandru
27-02-2014, 22:36
Felicitari Valentino !!!

rick
28-02-2014, 07:09
Asteptam exemple concrete cu poze si filmulete din experienta ta. Mult spor.

greenp
28-02-2014, 09:53
Mi-ar place sa vad ce experimente faci la facultate, sper sa imi oferi acesta ocazie :)

Latty
28-02-2014, 10:31
Experimente se fac dar publicarea acestora se face de catre conducerea facultatii de comun acord cu cercetatorii si profesorii care au colaborat la cercetare sau proiect si acest lucru se face pe sciencedirect.com , newscientist.com . Pe forumurile de acvaristica nu se publica aceste lucrari. Eu pot sa va informez doar cu studiile si observatiile mele.

greenp
28-02-2014, 10:48
Experimente se fac dar publicarea acestora se face de catre conducerea facultatii de comun acord cu cercetatorii si profesorii care au colaborat la cercetare sau proiect si acest lucru se face pe sciencedirect.com , newscientist.com . Pe forumurile de acvaristica nu se publica aceste lucrari. Eu pot sa va informez doar cu studiile si observatiile mele.

Iti fac eu o surpriza :)

Viorelolt
03-03-2014, 17:20
Salut Latty. Sunt Viorel din Bucuresti. Ziceai tu ca ai linie de red lance snake skin. Ziceam ca mi-as dori si eu niste exemplare. Daca poti face niste foto sa-i vad si eu, poate facem o combinatie. Merci mult.