PDA

View Full Version : Pesti mei se coloreaza si decoloreaza



AndyM
29-12-2005, 21:32
Salut. Ne revedem :P :lol:
Cand am luat pestii, (in special la un Xipho si un Guppy) am observar ca peste vreo 2 sapt, dupa ce am luat acel xipho, s-a cam decolorat, iar acum s-a refacut cu un portocaliu foarte intens. La Guppy, s-a facut abdomenul dintr-un albastru intens intr-un negru.
Credeti ca aceste schimbari de culoare sunt din cauza ca asa se fac ei, dac au vreo problema?


Am vazut pe site-ul acvarist, ( http://acvarist.ro/boli.html mi se pare ca este) ca daca un peste nu trebuie sa nasca si are abdomenul unflat este o boala. Asa am eu un guppy. A nascut acum 3 sapt, si de cand a nascut, tot cu burta exagerat de mare este. Ce se intampla cu acel peste?

razvan
30-12-2005, 08:40
acei pesti cu burta foarte mare, bolnavi cred ca sunt
daca de dropsy, sau hidrophizie, pe net o sa cauti, detalii despre boala afla-vei
necrutatoare si parsiva, aceasta boala este si lipsa ta de grija fata de acvariu denota...

go andy si informeaza-te... with you, the force be...

bogdan
30-12-2005, 12:11
Am observat ca pestii isi schimba culoarea si in functie de mediu dar si daca acestia sunt speriati brusc.Dupa ce au fost schimbati dintr-u mediu in altul pestii isi schimba culoarea dar nu dupa mult timp se acolodeaza si isi revin.In cazul in care pestii sufere o sperietura culoarea acestora se schimba brusc dar imediat isi revin la normal.
In cazul acelui guppy care a nascut acum 3 saptamani si acum are iarasi burta mare pot spune ca acesta are iarasi pui si urmeaza sa nasca.Nu asi crede ca este vorba de o boala.Parerea mea.

AndyM
30-12-2005, 13:24
Pai decand a terminat de nascut, are continuu burta mare. Nu cred ca este vorba despre o a doua nastere.

busted
30-12-2005, 15:55
Pestii isi schimba culoarea dupa starea lor psihica , de exemplu ai mei au o culoare mai intensa cand sunt excitati , atunci cand se imperecheaza , atunci cand le dau mancare sau cand le schimb apa , culoarea mai pala o au deobicei atunci cand dorm...

catucii
16-01-2006, 23:56
salut! Ca sa stii daca guppy e gravida sau nu trebuie sa te uiti mai atent in partea dorsala trebuie sa aiba o pata neagra sau cel putin mai inchisa la culoare. Daca pata este in forma patratica si destul de mare atunci urmeaza sa fete. Practic se vad puii daca te uiti mai atent.

sorel
17-01-2006, 11:22
Cu siguranta isi schimba culoarea si cand sunt bolnavi, dar si in functie de starea de spirit. Probabil ca diferenta este ca atunci cand sunt bolnavi isi schimba culoarea pe termen lung ( pana se vindeca sau mor ) iar cand sunt speriati, nervosi, ...... isi schimba culoarea pentru scurt timp.
Spre exemplu, mie femela de betta mi se decoloreaza cand o bate nebunul de mascul, si se face de un albastru ireal cand o " iubeste ".

Johnny
20-01-2006, 12:15
Pai decand a terminat de nascut, are continuu burta mare. Nu cred ca este vorba despre o a doua nastere.
Am observat ca femelele de guppy au tot timpul burta mare fara sa fie bolnave.Ele sunt specializate in a fi mamici si odata la 3 saptamani ne fac cate o surpriza 8)